Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Borupgaard Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Ninna With-Nielsen
|
Hold
|
2023 id/mqu22/3 (2mqu id/3, 3mqu id/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Basketball
Forløbet lagt vægt på flg. elementer:
- Tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter.
- Taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts præsenteres og øves i små afleverings- og løbemønstrespil.
- Indgå i, og forstå grundlæggende regler i, det færdige spil.
- Kunne agere som en god holdspiller og have viden om roller og kommunikation i et holdspil.
- Refleksioner omkring basket som kaosspil
Det skal du kunne:
- Lay-up med primær hånd - uden og med dribling
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (brystaflevering, studs og over hovedet)
- Finter - crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer (3 mod 3 på en kurv samt 5 mod 5 på hel bane)
hvor du modtager bolden, spiller den videre og gør dig spilbar.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Jive/cha cha cha
I forløbet jive og cha cha cha er der arbejdet med følgende:
Elever skal have kendskab til og kunne udføre følgende variationer i isolerede øvelser i cha cha cha:
- New Yorker
- Alemana
- Spot-turn
- Hand-to-hand
- Triple-lock-step
- Fan-Alemana
Fokuspunkter i Chachacha
- Vægt på forfod (hælen bruges aldrig i chachacha).
- Små trin man har kun brug for 1-2 m2 pr. par til grundtrin.
- Der er kun en som bestemmer og det er den, som fører. Kommunikation
gennem hænder/arme.
- Parret danser i “en boks” med samme afstand altid.
- (Udvidet: Bløde hofter og skarp på 1 og 3)
Elever skal have kendskab til og kunne udføre følgende variationer i jive:
- Damedrejning under armen
- Chassé ved siden af hinanden
- Vindmøllen
- Stop-and-go
- American spin
- Kick and Change
Fokuspunkter i jive:
- Ingen slæbende fødder - altid placér foden i jive.
. Microtrin i jive ellers kan det ikke nås i fuld tempo.
- Jive HELT op på forfoden.
- Bounce i knæ/ankler
- (Udvidet: Pendulhofter i jive - overkroppen danser ikke.)
I begge danse skal eleverne kunne danse en rutine, hvori der indgår udvalgte variationer, adskilt af grundtrin.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Boksning
I Boksning har der primært været fokus på de tekniske færdigheder i slagene jab, kryds, hook og uppercut + fod-/benarbejde hertil. Derudover har vi arbejdet med undvigelser. Undervisningen har også berørt arbejdskrav i boksning samt grundtræning i form af cirkeltræning m. øvelser der delvist relaterer sig til boksning + styrketræning i begrænset omfang.
Læringsmål:
- At beherske grundlæggende teknik i fire slag: Jab, kryds, hook og uppercut.
- At kunne sammensætte og udføre de fire slag i slagkombinationer m. sparringspartner.
- At kende til udgangsstilling og kunne bibeholde denne under bevægelse frem og tilbage (step-drag).
- At beherske grundlæggende fod/benarbejde under slagkombinationer.
- At have grundlæggende kendskab til hvordan kraftudvikling i et slag forøges ved bevægelse/rotation af kroppens lemmer (sikrer lang arbejdsvej, hastighed og kraft).
- At have kendskab til forsvarsteknikkerne Slip og Bob ‘n’ Weave og at kunne udføre disse undvigelser i slagkombinationer ved slag fra sparringspartner.
- At kunne fejlrette en makker og modtage fejlretning, herunder at kunne analysere sig frem til relevante fokuspunkter for én selv og ens makker, som kan understøtte forbedring af slag eller slagkombinationer.
- At stifte bekendtskab med de mange arbejdskrav i boksning og lave en simplificeret arbejdskravsanalyse af disciplinen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet.
Læringsmål:
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
I forløbet har indgået teoretiske reflektioner omkring fodbold, træning og sundhedseffekter samt generelle refleksioner om fodbold som kaosspil.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Træningsprojekt
I 3.g er gennemført individuelt individuelt træningsforløb med en varighed på 8-10 uger, med selvstændigt valgte målsætninger. Træningen er gennemført ved siden af den normale idrætsundervisning.
Som afslutning på træningsprojektet er afleveret en individuel rapport i form af video.
Fokus i projektet:
1)Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt,
personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Da elevernes projekter har haft forskellige mål har den inddragede teori varieret og eleverne har inddraget selvstændigt valgt materiale. Fællesnævneren har dog været Yubio kap. 3 og 7 (med individuelt fokus).
Videoer:
"Åndedrætssystem og blodkredsløb": https://www.youtube.com/watch?v=aqAApVINCgU
"Muskler, knogler og led": https://www.youtube.com/watch?v=2W6r4Gp-dj0
"konditionstræning og styrketræning" https://www.youtube.com/watch?v=mqFQvnPzsmk, "Grundlæggende træningslære" https://www.youtube.com/watch?v=IfHizTZsPbk
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pickleball
Grundlæggende indføring i regler, teknik og taktik i pickleball.
Læringsmål:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob og flugtning/smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshop (både i forhånd og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden.
- Kunne udføre simple slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Rytmisk performance
I de introducerende moduler er eleverne er blevet introduceret teoretisk såvel som praktisk til Labans bevægelseskvaliteter (BESSR) samt til takt og tælling.
Med udgangspunkt i lærerstyrede øvelser og bevægelsessekvenser har eleverne selvstændigt arbejdet med kreativ videreudvikling af disse individuelt, i par, samt i grupper.
I grupper á 3-4 elever har eleverne efterfølgende arbejdet selvstændigt med udvikling af en selvstændig grundkoreografi med flg. bindinger:
Koreografien skal indeholde:
- kort sekvens uden musik
- koreografi til musik
- markeret og tydelig afslutning
- alle skal lave samme trin på samme tid
Koreografien skal demonstrere grundlæggende variation ift. Labans bevægelseskvaliteter/BESS-konceptet.
Grundkoreografien blev herefter, ud fra feedback og fællesøvelser med fokus på Labans "relationer" og et til to andre elementer videreudviklet, således at elevernes slutprodukt fra forløbet er to performances:
1) Grundversion
2) Udvidet version
Læringsmål:
- Opnå kendskab til Labans bevægelseskvaliteter.
- Kunne iagttage og analysere koreografier med inddragelse af sprog fra Labans bevægelsesteori.
- Kunne udarbejde og videreudvikle egen koreografi under hensyntagen til udvalgte bevægelseskvaliteter.
- Kunne lære fælles mindre koreografier: udføre trinene, følge musikken, taktslag og udtryk.
- Kunne koreografere og udføre en selvstændig, kreativ, dans til musik
- Gennem dansen, vise bredt bevægelsesrepetoire
= Kvalitet i bevægelserne og sekvenserne, i henhold til Labans bevægelseskvaliteter
- Vise rytmisk og musisk forståelse og kropsbeherskelse.
= Kunne følge musikken, taktslagene i egne bevægelser - og arbejde synkront og
tilpasset gruppen
- Vise evne til at samarbejde under processen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61124085209",
"T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61124085209",
"H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61124085209"
}