Holdet 2023 id/sty22/2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jihad Ezat, Ninna With-Nielsen
Hold 2023 id/sty22/2 (2sty id/2, 3sty id/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boksning
Titel 2 Jive og Cha cha cha
Titel 3 Volleyball og teampsykologi
Titel 4 Pickleball
Titel 5 Træningsprojekt
Titel 6 Rytmisk performance
Titel 7 Basketball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boksning

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende færdigheder i boksning:

Tekniske færdigheder:
- Udgangsstilling
- Bevægelse i overkroppen
- Jab
- Kryds
- Hook
- Uppercut
- Slipping
- Bob ´n´ Weave
- Benarbejde inkl. pivotering

Desuden har eleven modtaget undervisning i brug af plethandsker til pararbejde.

Undervisningen har været præget af lærerinstrueret tekniktræning i par eller små grupper, men har også inkluderet andre træningsformer såsom reaktionsøvelse og skyggeboksning. Både lærer og elev har været ansvarlige for feedback. I hvert modul har eleven arbejdet med selv- og lærerkonstruerede boksekombinationer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Jive og Cha cha cha

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende færdigheder i Cha cha cha og Jive:

Cha cha cha:

- Grundtrin
- New Yorker
- Alemana
- Spot Turn
- Hand-to-hand
- Triple Lockstep
- Fan-Alemana

Fokuspunkter i Cha cha cha
- Vægt på forfod (hælen bruges aldrig i Cha cha cha).
- Små trin. Man har kun brug for 1-2 m2 pr. par til grundtrin.
- Der er kun én som bestemmer og det er den, som fører. Kommunikation gennem hænder/arme.
- Parret danser i “en boks” med samme afstand altid.
- Bløde hofter og skarp på 1 og 3.

Jive:

- Grundtrin
- Damedrejning
- Walk-in-the-Park
- Vindmølle
- Stop-and-go
- American spin

Fokuspunkter i Jive:
- Ingen slæbende fødder - placér altid foden i jive.
- Microtrin i jive ellers kan det ikke nås i fuld tempo.
- Pendulhofter i jive - overkroppen danser ikke.
- HELT op på forfoden.
- Bounce i knæ/ankler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Volleyball og teampsykologi

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende færdigheder i volleyballspillet:

Tekniske færdigheder:
- Baggerslag
- Fingerslag
- Underhåndsserv + overhåndserv
- Stående smash
- tilløb og smash

Taktiske færdigheder:
- Basis opstilling og rotation.
- Servemodtagning (W og U-modtagning)
- Vigtigheden af tre berøringer.
- Hæverrollen.
- Simpel kommunikation.

Undervisningen har været præget af lærerinstruktion og -observation af de enkelte elementer, efterfulgt af elevaktiviteter med feedback fra både lærer og andre elever.

Teoretisk materiale: Yubio kap. 13-13.3. (s. 584-613).

Hvert undervisningsmodul er blevet afsluttet med kampøvelse.

Foruden dette har eleven modtaget teoretisk undervisning omkring emnet 'Holdets toppræstation' (idrætspsykologi). Som undervisningmateriale er anvendt Yubio kapitel 5.3 (s. 138-145, Holdets toppræstation).

Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teoretiske begreber:

- Synergieffekt
- Social dovenskab (Ringelmann-effekten)
- Holdkohæsion (opgave- og social kohæsion)
- Roller
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pickleball

Grundlæggende indføring i regler, teknik og taktik i pickleball.

Læringsmål:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob og flugtning/smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshop (både i forhånd og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden.
- Kunne udføre simple slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Træningsprojekt

I 3.g er gennemført individuelt individuelt træningsforløb af 8-10 ugers varighed, med selvstændigt valgte målsætninger. Træningen er gennemført ved siden af den normale idrætsundervisning.

Som afslutning på træningsprojektet er afleveret en individuel rapport i form af video.

Fokus i projektet:
1)Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt,
personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer.

Da elevernes projekter har haft forskellige mål har den inddragede teori varieret og eleverne har inddraget selvstændigt valgt materiale. Fællesnævneren har dog været Yubio kap. 3 og 7 (med individuelt fokus).

Videoer:
"Åndedrætssystem og blodkredsløb": https://www.youtube.com/watch?v=aqAApVINCgU
"Muskler, knogler og led": https://www.youtube.com/watch?v=2W6r4Gp-dj0
"konditionstræning og styrketræning" https://www.youtube.com/watch?v=mqFQvnPzsmk, "Grundlæggende træningslære" https://www.youtube.com/watch?v=IfHizTZsPbk
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rytmisk performance

I de introducerende moduler er eleverne er blevet introduceret teoretisk såvel som praktisk til Labans bevægelseskvaliteter (BESSR) samt for takt og tælling.

Med udgangspunkt i lærerstyrede øvelser og bevægelsessekvenser har eleverne selvstændigt arbejdet med kreativ videreudvikling af disse individuelt, i par, samt i grupper.

I grupper á 3-4 elever har eleverne efterfølgende arbejdet selvstændigt med udvikling af en selvstændig grundkoreografi med flg. bindinger:

Koreografien skal indeholde:
- kort sekvens uden musik
- koreografi til instrumentalnummer (musiknummer uden sang)
- markeret og tydelig afslutning
- alle skal lave samme trin på samme tid

Koreografien skal demonstrere variation ift. Labans bevægelseskvaliteter/BESS-konceptet.

Grundkoreografien blev herefter, ud fra feedback og fællesøvelser med fokus på Labans "relationer" og "rum"  videreudviklet, således at elevernes slutprodukt fra forløbet er to performances:
1) Basisversion
2) Udvidet version

Forløbets læringsmål:

Opnå kendskab til Labans bevægelseskvaliteter.

Kunne iagttage og analysere koreografier med inddragelse af sprog fra Labans bevægelsesteori.

Kunne udarbejde og videreudvikle egen koreografi under hensyntagen til udvalgte bevægelseskvaliteter.

Kunne lære fælles mindre koreografier: udføre trinene, følge musikken, taktslag og udtryk.

Kunne koreografere og udføre en selvstændig, kreativ, dans til musik
    
Gennem dansen, vise bredt bevægelsesrepetoire
      = Kvalitet i bevægelserne og sekvenserne, i henhold til Labans bevægelseskvaliteter

Vise rytmisk og musisk forståelse og kropsbeherskelse.
       = Kunne følge musikken, taktslagene i egne bevægelser - og arbejde synkront med gruppen

Vise evne til at samarbejde under processen
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Basketball

Forløbet lagt vægt på flg. elementer:

- Tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter.
- Taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts - præsenteres og øves i små afleverings- og løbemønstrespil.
- Indgå i, og forstå grundlæggende regler i, det færdige spil.


Det skal du kunne:  
- Lay-up med primær hånd, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs)
- Finter fx. crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Sekundært er idrætspsykologisk teori omkring spændingsregulering i basket blevet introduceret.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer