Holdet FRF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Charlotte Borbye-Lorenzen
Hold 2025 FRF (FRF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 L'amour difficile I
Titel 2 Studierejse til Nice
Titel 3 Zéro déchèt
Titel 4 Terminsprøve: Tilladte hjælpemidler
Titel 5 La Francophonie: Le Sénégal
Titel 6 La deuxième guerre mondiale et l'existentialisme
Titel 7 L'amour difficile II

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 L'amour difficile I

I forløbet arbejder vi med forskellige tekstgenrer, der alle har den svære kærlighed som tema. Vi læser ældre og nyere tekster, og vi lytter også til musik.

I forløbet kommer vi ind på det første møde mellem to elskende, og vi slutter af med at undersøge den hjertesorg, der opstår efter et brud.

Kernestof:
Jacques Prévert: "Déjeuner du matin" (1946)
Charles Baudelaire: "À une passante" (1857)
Anna Gavalda: "Petites pratiques germanopratines" (1999)
Jacques Brel: "Ne me quitte pas" (1959) (læses i forårssemestret)
Celine Dion: "Ziggy" (1991)

Grammatikfokus: imparfait (der er øvelser i vores mappe på drev) og personlige pronominer (vi laver øvelser på minlæring.dk)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
A une passante 09-09-2025
Delprøve 1 (1) 16-09-2025
Petites pratiques germanopratines 23-09-2025
Opgave studierejse 09-10-2025
Delprøve 1 (2) 23-10-2025
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Studierejse til Nice

Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Zéro déchèt

Med udgangspunkt i i-bogen "Zéro déchet" arbejder vi med bæredygtighed og zero waste-bevægelsen. Bogen anlægger en positiv vinkel på emnet og tager afsæt i elevernes egen hverdag, forforståelse og interesse for individuelle og kollektive løsninger på klimakrisen.

Vi starter med at tale om, hvordan vi allerede ser eksempler på, hvordan den globale opvarmning påvirker klimaet herhjemme og ude i verden. Vi kommer også ind på FNs verdensmål. Dernæst undersøger vi, hvordan vi alle kan blive bedre til at reducere vores affald og dermed skabe en positiv effekt.

De bærende principper i Zéro déchet-bevægelsen er:
- réduire
- refuser
- réutiliser
- recycler
- rendre à la terre/composter

Kernestof:
Maria Hassing og Systime: Zéro déchet. Første udgivelsesår 2023.
https://zerodechet.systime.dk/?id=153

Følgende kapitler læses:
- 1. Introduction (herunder "Introduction" og "L'éco-innovation")
- 2. La durabilité en France" (herunder følgende afsnit: "introduction", "la lutte contre le plastique", "la surconsommation et les achats en vrac")
- 3. Béa Johnson et le zéro déchet (herunder følgende afsnit: "les 5 principes", "une famille zéro déchet")
- 4. Comment adapter une vie zéro déchet (herunder aktiviteten "minimalisme et zéro déchet")
5. Le zéro déchet - une bonne idée? (herunder "Les zérosceptiques")
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Créer un blog 02-12-2025
Delprøve 2 22-01-2026
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Terminsprøve: Tilladte hjælpemidler

Delprøve 1: Uden hjælpemidler
Delprøve 2: Alle hjælpemidler (dog er kontakt med omverdenen og adgang til internettet ikke tilladt). I må dog godt besøge følgende hjemmesider (sørg for at lave et bogmærke til dem inden).

Ordbogen.com

Grammatik på https://www.minlaering.dk/

Egne noter i google drev skal være downloadet til jeres computer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La Francophonie: Le Sénégal

Forløb med særligt fokus på Le Sénégal.

Afrika forventes at opleve en betydelig økonomisk vækst i de kommende år, og derfor er det oplagt at vende blikket mod et fransktalende land i Afrika. Senegal er et af de lande, der forventes at have en høj vækst, bl.a. fordi det er et forholdsvist stabilt land, hvilket gør det attraktivt for investorer.

I forløbet arbejder vi med spillefilmen "Yao", der handler om en fransk skuespiller med senegalesiske rødder, der besøger sit hjemland. Derudover ser vi forskellige tv-reportager, der kommer ind på senegalesisk kultur, herunder mad og musik. Reportagerne skildrer desuden flere fransk-senegalesere, der er født og opvokset i Frankrig, men som vælger at flytte til Senegal, fordi de mener, der er et stort potentiale.

Kernestof:

Spillefilmen "Yao" (2019) af Philippe Godeau og Omar Sy

Forordet til regeringens Afrika Strategi (fransk version). Dokumentet findes i vores mappe på drev.

Tv-udsendelsen "Anne og Anders i Afrika: Senegal" på DRTV: https://www.dr.dk/drtv/se/anne-og-anders-i-afrika_-senegal_464042

Følgende tv-reportager på fransk:

“Sénégal : dans la soirée du samedi soir à Dakar, entre terre et mer”:

https://www.franceinfo.fr/monde/afrique/senegal/senegal-dans-la-soiree-du-samedi-soir-a-dakar-entre-terre-et-mer_5991572.html

“Sénégal: Retour au bled. ARTE reportage”: https://www.youtube.com/watch?v=nim4kbP8bq0  Vi har særligt fokus på Coumbas fortælling.

Artikler (findes i vores mappe på drev):
- "Omar Sy renoue avec ses racines sénégalaises": https://www.ouest-france.fr/culture/omar-sy-renoue-avec-ses-racines-senegalaises-6186581

- "Nés en France, mais à la recherche d'un avenir en Afrique": https://www.bbc.com/afrique/articles/c3dexe0vvz7o

Lyrik:
« Poème à mon frère blanc » : poème sénégalais de Léopold Sédar Senghor

Grammatikfokus: Le gérondif og konjunktiv



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 (3) 17-02-2026
Yao: Journal Intime 03-03-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La deuxième guerre mondiale et l'existentialisme

Vi indleder forløbet med at læse en dansk tekst om Frankrigs situation under 2. verdenskrig (den findes på første side i "Chanter pour la vie"), og eleverne øver sig i at gengive indholdet på fransk. Dernæst arbejder vi med to vidnesbyrd fra koncentrationslejrene (Fanny Fénelon og Francine Christophe) og et vidnesbyrd fra en dreng, der overlever Le Vel' d'Hiv-razziaen (Maurice Rajsfus).

Derefter introduceres eleverne til den filosofiske retning l'éxistentialisme, og vi læser et uddrag af Simone de Beauvoirs "Le deuxième sexe" og Ionescos "La léçon". Vi lytter også til sangen "Le déserteur" af Boris Vian og perspektiverer til eksistentialismen.

Centrale begreber inden for fransk eksistentialisme:
- L'existence précède l'essence
- L'homme se définit par ses choix et par ses actes
- Même celui qui refuse de choisir, choisit
- L'homme est comdamné à être libre


Kernestof:

- Fania Fénelon: “Chanter pour la vie” (1976) in Andersen mfl.: Obsessions, Gyldendal 2002

- Maurice Rajsfus: “Le récit d’un rescapé” (1992) in Andersen mfl.: Obsessions, Gyldendal 2002

- Videoklip med Francine Christophe, der fortæller om en særlig episode i koncentrationslejren: https://www.youtube.com/watch?v=ftugbci9ohg&t=14s

- Simone de Beauvoir: “Le deuxième sexe” (uddrag) 1949

- Ionesco: Uddrag af "La léçon" in Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrées. Gyldendal, 2009

- Boris Vian: Le déserteur

Grammatik: le conditionnel
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Chanter pour la vie 21-04-2026
Eksamenssæt: Delprøve 2 04-05-2026
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 L'amour difficile II

Vi repeterer forløbet og læser følgende sang.

- Jacques Brel: "Ne me quitte pas" (1959)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer