Holdet 2022 EN/i - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Brøndby Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Rikke Larsen, Stina Højriis Hansen
Hold 2022 EN/i (1i EN, 2i EN, 3i EN)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 GF-forløb: Stories with a twist
Titel 2 Britain and the World
Titel 3 Minimalism (part 1)
Titel 4 Warrior Nation
Titel 5 The African-American Dream
Titel 6 Dystopian Fiction
Titel 7 Digital Lives / Book Club
Titel 8 Minimalism (part 2)
Titel 9 Election 2024
Titel 10 Love
Titel 11 The Empire Writes Back
Titel 12 Summing up the school year
Titel 13 Elektroniske Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 GF-forløb: Stories with a twist

Formål:
Forløbet har til hensigt at give eleverne et grundlæggende kendskab til faglige krav og arbejdsmetoder i faget. Forløbet har et særligt fokus på fiktive tekster (noveller og kortfilm), hvor eleverne trænes i analyse af især narrative technique, characters og plot samt cinematic techniques. Gennem forskellige typer øvelser med grammatik og ordforråd styrkes elevernes grammatiske kundskaber, og de trænes i hensigtsmæssig brug af relevante opslagsværker (grammatikbøger og ordbøger m.m.).

Materialer:
Kernestof:
Richard Matheson (1970) Button, button
James Reasoner (2010) House Names
Petros Silvestros (dir.) (2014) Mike
James W. Griffiths (dir.) (2014) Room 8

Supplerende materialer:
Emilie Bach et al. Do it, write [iBog]: “Personkarakteristik (characterisation)”, “Fortællerteknik (narration/point of view)”, “Komposition (composition)” & “Filmtekniske virkemidler (cinematic techniques)”. Minlæring.dk
Thomas Boesen & Sarah Barding Engram Basis ”Verber”, ”Substantiver og artikler” & ”Adjektiver og adverbier”. Minlæring.dk
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Britain and the World

Formål
Forløb med fokus på det britiske imperiums historie, herunder Commonwealth, og udviklingen af det engelske sprog, herunder engelsk som lingua franca.

Materialer:
Kernestof:
John Agard (1985) Listen Mr Oxford don
Anonymous (1740) God Save the King
Arthur Christopher Benson (1902) Land of Hope and Glory
Rudyard Kipling (1899) The White Man’s Burden
James Thomson (1740) Rule Britannia

Supplerende materialer:
Anne Mette Finderup & Agnete Fog (2022) Worlds of English [iBook] Systime: “Old English before 1066”, “Middle English”, “Early Modern English”, “Modern English from 1800”, “American English” & “Global English”
Russel Howard (July, 2019) Simon Talbot On Translating Jokes From Danish To English | Russell Howard. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ONkVKl5VIuM
Ole Juul Lund & Poul Tornøe (2017) Write on – In English. Gyldendal: “Style” & “Spelling”
Peek of the Net (October, 2017) Carlsberg – the Danish Way. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jEKLwFdntPs  
Trine Østergaard (2017) The English Handbook [iBook]. Systime: “English as Lingua Franca”
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Minimalism (part 1)

Formål
Forløb med fokus den litterære stilart ”minimalism”. Eleverne trænes i brug af relevante faglige begreber til analyse af fiktive tekster, herunder især fortælleteknik og personkarakteristik. Forløbet blev forkortet pga. sygdom.

Materialer:
Kernestof:
Raymond Carver (1982) Little Things
Ernest Hemingway (1927) Hills Like White Elephants
Ernest Hemingway (1924) Indian Camp
Jayne Anne Philips (1979) Solo Dance


Supplerende materialer:
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Warrior Nation

Formål
Forløb med vikar. Der er læst forskellige tekster omhandlende krig, og eleverne er trænet i analyse af såvel fiktive- som ikkefiktive tekster.

Materialer:
Kernestof:
Alan Alda et al. (writers) & Alan Alda (dir.) Dear Sigmund (season 5, episode 7) in Larry Gelbert et al. (executive producers) M*A*S*H. CBS
Alan Alda et al. (writers) & Alan Alda (dir.) Goodbye, Farewell and Amen (season 11, episode 16) in Larry Gelbert et al. (executive producers) M*A*S*H. CBS
Stephen Ambrose & John Orloff (writers) & Richard Loncraine (dir.) (September, 2001) Days of Days (season 1, episode 2) in Steven Spielberg & Tom Hanks (executive producers) Band of Brothers. HBO
Winston Churchill (May, 1940)  ”Blood, Tears and Sweet. Online by America’s National Churchill Museum https://www.nationalchurchillmuseum.org/blood-toil-tears-and-sweat.html
Lt. Lynn “Buck” Compton (2008) Call of Duty: My Life Before, During and After the Band of Brothers. Penguin Books Ltd. Pp. 68-93, 93-96
Roald Dahl (1946) Beware of the Dog
Larry Gelbert & Richard Hooker (writers) & Gene Reynolds (dir.) (December, 1972) Dear Dad (season 1, episode 12) in Larry Gelbert et al. (executive producers) M*A*S*H. CBS
Martha Gellhorn (August, 1944) 'There is a point where you feel so small and helpless in an enormous, insane nightmare of a world that you cease to give a hoot and start laughing' Online by The Guardian: https://www.theguardian.com/world/2004/may/28/secondworldwar.features116
Wilfred Owen (1920) Dulce et Decorum Est
Jessie Pope (1918) The Call (poem)
Franklin D. Roosevelt (December, 1940) “Press Conference” Online by Gerhard Peters and John T. Woolley, The American Presidency Project https://www.presidency.ucsb.edu/documents/press-conference-3



Supplerende materialer:
https://multimedia.illinois.gov/alplm/Oral_History/Veterans_Remember/korea/Ericksen_Her/Ericksen_Her.mp3
Deborah Ellis (2008) Voices of Soldiers’ Children. Groundwood Books. Pp. 83-93
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 The African-American Dream

I dette forløb arbejder eleverne med Afroamerikanske forhold fra slaveriet til Black Lives Matter. Der stilles spørgsmål ved, hvorvidt den amerikanske drøm også gælder for sorte i USA, og om den så skal forstås på samme måde. Der arbejdes med ikke-fiktive tekster, især taler, samt film, sange og noveller. Som en del af forløbet holder eleverne gruppefremlæggelser om en af filmene ”Get Out”, ”Straight Outta Compton” eller ”The Hate U Give”.

Materialer
Kernestof:
Go Down Moses (traditional spiritual)
Thomas Jefferson et al. (1776) The Declaration of Independence
Martin Luther King, jr. (1963) I Have a Dream
Steve McQueen (dir.) (2013) 12 Years A Slave
Abraham Lincoln (1863) The Emcancipation Declaration
Abraham Lincoln (1863) The Gettysburg Address
Angie Thomas (2021) Concrete Rose (extract)

Eleverne har arbejdet med én af følgende film:
Jordan Peele (dir.) (2017) Get Out
F. Gary Gray (dir.) (2015) Straight Outta Compton
George Tillman, Jr. (2018) The Hate U Give

Supplerende materialer:
James Tuslow Adams (1913) “The American Dream” in The Epic of America, as quoted in Kelli Nørgaard (2014) The American Dream. København: Gyldendal
CrashCourse (May, 2013) Slavery – Crash Course US History #13. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Ajn9g5Gsv98
History.com editors (2009) Reconstruction. History.com: https://www.history.com/topics/american-civil-war/reconstruction
Janell Hobson (July, 2018) The breathtaking courage of Harriet Tubman. Ted-Ed: https://www.ted.com/talks/janell_hobson_the_breathtaking_courage_of_harriet_tubman
Louisiana State Literacy Test (1964)
Pew Research Center (January, 2022) Do Americans trust the police? YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Jj9vD7cKUhE
RTL Nieuws New York (February, 2012) Swing Low, Sweet Chariot - The Plantation Singers. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ljup8cIRzIk
Tiki-Toki Systime: Black Voices – Timeline of Police Shootings 2012-2022: https://www.tiki-toki.com/timeline/embed/1854985/5724744062/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Dystopian Fiction

Formål
Forløb med fokus på den litterære genre ”Dystopian Fiction”. Der er fokus på væsentlige genretræk ved den litterære stilart. Teksternes tematikker sættes i relation til samtidens samfundsforhold. Eleverne holder oplæg om selvvalgt dystopisk tekst (film, tv-serie eller novelle).

Materialer:
Kernestof:
Margaret Atwood (1985) The Handmaid’s Tale (chapter 2)
Margaret Atwood et al. (writers) & Reed Morano (dir.) (April, 2017) Offred (season 1, episode 1) in Bruce Miller et al. (executive producer) The Handmaid’s Tale. Hulu.
Suzanne Collins (2008) The Hunger Games (chapter 1)
Dead Sound (January 2020) Autodale: Model Citizen. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=mVLrBJYGxk4
Gary Ross (dir.) (2012) The Hunger Games (film)
Henry Sleaser (1958) Examination Day
Kurt Vonnegut, Jr. (1962) 2 B R 0 2 B
Kurt Vonnegut, Jr. (1961) Harrison Bergeron

Supplerende materialer:
Ted-Ed (March, 2018) Why you should read ‘The Handmaid’s Tale’? YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=7v-mfJMyBO0
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Digital Lives / Book Club

Formål
Forløb med fokus digitale mediers betydning for identitetsdannelse, sociale fællesskaber og konspirationsteorier, herunder også et kritisk blik på brugen af ChatGPT. Der arbejdes primært med ikke-fiktive tekster, hvor eleverne især trænes i brugen af det retoriske pentagram og argumentationsanalyse. Eleverne afholder en TEDTalk for klassen med udgangspunkt i deres SRO.

Sideløbende indgår et værklæsningsforløb, hvor eleverne læser et selvvalgt værk og holder gruppefremlæggelser.

Materialer:
Kernestof:
Naomi S. Baron (2023) “How ChatGPT robs students of motivation to write and think for themselves” in Lars Ulrik Tambjerg-Ravn (2023) The science of … [iBook]. Systime
Peter McIndoe (April, 2023). Birds aren’t real. How a conspiracy theory takes flight. [TedTalk]. Ted 2023: https://www.ted.com/talks/peter_mcindoe_birds_aren_t_real_how_a_conspiracy_takes_flight
Philip K. Dick (1953)”The Eyes Have It” in Lars Ulrik Tambjerg-Ravn (2023) The science of … [iBook]. Systime
Jehane Noujaim & Karim Amer (dir.) (2019) The Great Hack
Akash Peshin (2022) “Why Do We Fall For Conspiracy Theories” in Lars Ulrik Tambjerg-Ravn (2023) The science of … [iBook]. Systime

Supplerende materialer:
Thomas Frank (June, 2019) This is what the internet does to your brain. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=l_FZK1ROO0A
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Minimalism (part 2)

Formål:
Forløbet bygger oven på et meget kort forløb fra 1.g og tager udgangspunkt i en væsentlig strømning inden for især amerikansk litteratur: minimalisme. Eleverne trænes i brug af relevante faglige begreber til at kunne redegøre for og analysere fiktive tekster med brug af relevante faglige begreber. Eleverne skal kunne gøre rede for væsentlige træk ved minimalismen som litterær stilart, herunder "the iceberg theory" og "the code hero".

Materialer:
Kernestof:
Ernest Hemingway: Cat in the Rain
Ernest Hemingway: A Clean, Well-lighted Place
Ernest Hemingway: The Killers
Raymond Carver: Tell the Women, We’re Going
Raymond Carver: Why don’t you dance eller Chef’s House eller ?
Denis Johnson: Car Crash While Hitchhiking

Supplerende materialer:
The English Handbook: Minimalistic Fiction
Critical Essay: The Hemingway Code Hero. CliffsNotes
Critical Essays The Nada Concept. CliffsNotes
Critical Essays The Discipline of the Code Hero. CliffsNotes
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Election 2024

Formål:
Meget kort forløb med fokus på valget i USA. Vi ser nærmere på opbygningen af den amerikanske regering og på valgsystemet i USA. Eleverne arbejder med retorisk- og argumentationsanalyse og introduceres kort til diskursanalyse.

Materialer:
Kernestof:
Wall Street Journal (Sept. 11, 2024) “Full Debate: Harris vs. Trump in 2024 ABC News Presidential Debate”. YouTube: https://www.youtube.com/live/VgsC_aBquUE
Kamala Harris (Nov. 6, 2024) “’Sometimes the fight takes a while’ Kamala Harris concession speech – in full”. The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2024/nov/06/harris-concession-speech-transcript
Donald Trump (Nov. 6, 2024) “Donald Trump’s Victory Speech in full”. Newsweek: https://www.newsweek.com/donald-trump-victory-speech-full-transcript-1981234


Supplerende materialer:
Holm, M. Being American. Identity, Politics and Contemporary Society. Gyldendal: https://beingamerican.systime.dk/?id=146: “Checks and Balances
The White House. (2021, January 15). The legislative branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-legislative-branch/
The White House. (2022, July 12). The judicial branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-judicial-branch/
The White House. (2023, December 14). The executive branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-executive-branch/
US Vote Foundation (no date) “State Voting Requirements & Information”: https://www.usvotefoundation.org/state-voter-information (fokus på Maine, Alabama, Calinfornia,Virginia)
9 News Australia (Nov. 7, 2024) “Kamala Harris concession speech in full”. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8mInf2resjo
Fox 9 Minneapolis-St. Paul (Nov. 6, 2024) “Donald Trump’s full victory speech”. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=WI9fbbQ-aTo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Love

I dette forløb arbejdes der med, hvordan temaet ”love" inddrages i forskellige litteraturhistoriske perioder, herunder især med fokus på renæssancen gennem læsning af tekster af Marlowe, Marvell og Shakespeare. Teksterne i forløbet sættes i relation til tematikken med særligt henblik på, hvordan teksterne belyser traditionelle og/eller alternative forståelser af kærlighedsforhold. I forbindelse med læsning af Shakespeare er der i øvrigt arbejdet kort med engelsk sprogudvikling med fokus på Early Modern English.

Materialer:
Kernestof
Jane Austen (1813) Pride and Prejudice (chapter 1)
Byron: She Walks in Beauty
E. M. Forster: The Obelisk
Marlowe (1599) “The Passionate Shepherd to his Love”
Marvell (1681) “To His Coy Mistress”
Shakespeare (1609) Sonnet 18 and 130
Shakespeare (1597)  Romeo and Juliet (prologue, act 1, scene 5 & act  2, scene 1)

Sally Rooney, Conversations with Friends (excerpt from novel, 2017)
Heidi Priebe  “We Don’t Always End Up with the Loves of Our Lives (and That’s Okay)”



Baz Luhrman (dir.) (1996)  Romeo + Juliet
Normal People (episode 1 +3)

Supplerende materialer:
Supplerende materiale:
Wider Contexts: Renaissance
Uddrag fra opsætning af Romeo and Juliet
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 The Empire Writes Back

Formål:
I dette forløb arbejdes der med en postkolonial læsning af tekster. Eleverne introduceres til postkolonialisme som litterær analysemetode og arbejder med forskellige tekstgenrer, der forholder sig til kolonialisme ud fra forskellige perspektiver. Eleverne skal bl.a. forholde sig til de gældende magtforhold og stereotypisering af ”the other”.

Materialer:
Kernestof:
Daniel Defoe (1719) Robinson Crusoe (extract)
Niall Ferguson (2003) How Britain Made the Modern World (extract)
Jomo Kenyatta (1938) The Gentlemen of the Jungle
Jamaica Kincaid (1988) A Small Place (værklæsning)
Chimamanda Ngozi Adichie (2009) The Danger of a Single Story

Clements & Musker (dir.) (2016) Moana/Vaiana

Supplerende materialer:
The English Handbook: The Post-colonial Approach

Måske-tekster:
Benjamin Zephaniah: British (serves 60 million)
John Agard: Therepeutic Exercises with the Union Jack
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Summing up the school year

Moduler afsat til repetition og eksamenstræning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Elektroniske Hjælpemidler

Eleverne har løbende i undervisningen benyttet sig af følgende elektroniske hjælpemidler, som derfor ikke er knyttet til et specifik forløb, men må bruges generelt:

Ordbogen.com:  https://www.ordbogen.com/da/   

Oxford Learner’s Dictionaries https://www.oxfordlearnersdictionaries.com  

Merriam Webster: https://www.merriam-webster.com/  

Cambridge engelsk-engelsk ordbog: https://dictionary.cambridge.org/  

Sproget.dk: https://sproget.dk/  

MinLæring.dk https://minlaering.dk/  

Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer