Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Brøndby Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi A
|
|
Lærer(e)
|
Frederik Kjær
|
|
Hold
|
2025 BI/3x (3x BI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1 - Fysiologi
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er at eleverne får genopfrisket og udvidet deres kendskab til åndedrætssystem og blodkredsløb, samt får forståelse for hvordan kroppen kommer i bevægelse og hvilke tilpasninger dette medfører, samt metoder til at måle kroppen i arbejde.
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne åndedrætssystemmet og blodkredsløbets (hjerte- og lungekredsløbet) opbygning, funktion og regulering, gasudveksling og transport af O2 og CO2, og ændringerne fra hvile til arbejde.
- Kunne blodets bestanddele, samt undersøge, aflæse og fortolke hæmatokritværdi
- Kunne musklers opbygning og forskellige muskeltyper, forløbet af muskelkontraktion samt årsager til muskeltræthed
- Kunne musklers energiomsætning tilpasset forskellige situationer
- Kunne udføre og aflæse udvalgte arbejdsfysiologiske målemetoder
- Kende til forskellige træningsformer og deres betydning for kroppen
- Kunne anvende relevante matematiske repræsentationer til analyse og vurdering af variationen af resultater i fysiologiske test eller øvelser (Er øvet med klemmeforsøg)
Kernestof:
fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb, muskler, arbejdsfysiologi, immunsystem, hormonel regulering.
Eksperimentelle metoder:
arbejdsfysiologiske målemetoder på LIFE
Faglige mål berørt i forløbet:
anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til
analyse af biologiske problemstillinger
tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
Skriftligt arbejde:
- Krybskytteri på afrikanske elefanter og opvarmning
Eksperimentelt arbejde:
Besøg på fysiologisk laboratorium LIFE: VO2 Max-test, Wingate-test, springhøjde, sprint-test, test af grebsstyrke, scannings af kroppens sammensætning
Besøg på life:
På LIFE Campus skal I bl.a. afprøve målemetoder, danske forskere bruger, når de undersøger sammenhænge mellem træning, motivation og sundhed.
Læringsmål
Målet med Hjerteblod er, at I efter forløbet kan:
• analysere og diskutere data fra fysiologiske undersøgelser af iltoptagelse, springhøjde, grebsstyrke og sprinthastighed gennem opstilling og test af hypoteser
• forklare sammenhænge mellem fysisk aktivitet, motivation og sundhed
• argumentere for og formidle viden om hensigtsmæssige motionsformer for den enkelte på baggrund af forskning og egne undersøgelser.
Fagord
Undervejs i Hjerteblod skal I trække på jeres viden om kroppens kredsløb og forskellige former for træning. Forløbet indeholder aktiviteter, der lægger op til, at I anvender emner relevante for kernestof i både biologi og idræt. Dette sker både mundtligt og skriftligt i forbindelse med bl.a. dataopsamling, analyser, præsentationer og en aflevering.
Af faglige emner relevante for biologi og idræt; kan vi nævne: Blodkredsløbet, aerob og anaerob energiomsætning, maksimal iltoptagelse, kropssammensætning og livsstilssygdomme.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bodil Blem Bidstrup: Fysiologibogen, Nucleus; sider: 21-26, 47-73, 75-96, 101-103, 105-108, 177-194
-
PRAKTISKE INFORMATIONER
-
Life forløb
-
Ud over alt det praktiske med tøj, mad og forsøgspersoner, så er jeres forberedelse til dagen at læse hjemmesiden, der hedder "Life forløb". Her kan I se Krustrups model, og den skal I meget gerne have læst grundigt, før I møder op. På den måde komme
-
Resultatskema
-
Her kommer HELE velkomstmailen fra Life blot t.o., så vi er sikre på, at I har fået al information
-
Skærmbillede 2025-09-04 kl. 15.45.36.png
-
Afsnit
-
Insulin,_Glukagon_og_Kroppens_Energiregnskab__Sådan_Forvandles_.mp4
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport - Fysiologiske test
|
21-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2 - Klassisk genetik, nedarvning og protein
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er at eleverne skal genopfriske og udvide deres viden om celledeling og kønscelledannelse, klassisk genetik, nedarvning, replikation og det centrale dogme.
Efter forløbet skal eleverne:
• Kunne celledeling og kønscelledannelse (mitose og meiose), samt betydningen af fejl i meiosen
• Kunne klassisk mendelsk nedarvning og genetik på et udvidet niveau herunder bl.a. Mendels 1. og 2. lov, codomimans, renelinjer, genotyper og fænotyper, homozygoter og heterozygoter, krydsningsskemaer
• Kunne analysere nedarvning af forskellige typer sygdomme og lidelser ved anvendelse af stamtræer
• Kunne opbygning og organisering af DNA og RNA og nukleotider, samt replikation og biologiens centrale dogme (proteinsyntesen), herunder betydningen af modifikation af RNA og alternativ splejsning
• Kunne forskellige typer af gen- og kromosommutationer, samt årsager
Kernestof:
genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose
Enzymer: opbygning,funktion, enzymatiske hovedklasser
Faglige mål berørt i forløbet:
• anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
• ̶ anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
• ̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
• ̶ anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
• ̶ formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
• ̶ demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3 - immunologi
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er at eleverne for genopfrisket deres kendskab til immunforsvaret og virus i form af Covid-19. Forløbet har primært været eksamenstræning til den mundtlige eksamen.
Efter forløbet skal eleverne:
Ved forløbets afslutning skal eleven:
- kende til Covid-19s overordnede opbygning og livscyklus på et overordnet niveau
- Kunne mulige smitteveje samt det uspecifikke og specifikke immunforsvar
- Kunne opbygning af antistoffer, antistoffer ved primær og sekundær stimulering samt antistoffers anvendelse som testværktøj
- Kunne udføre og aflæse en ELISA-test
- Kende til, og kunne reflektere over muligheder og begrænsninger ved, forskellige test anvendt under Corona-pandemien
Kernestof:
fysiologi: immunsystem
virus: opbygning og formering
infektionsbiologi (immunisering)
eksperimentelle metoder: ELISA
Faglige mål berørt i forløbet:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- Indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- Formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Biologiprøve
|
25-11-2025
|
|
Aflevering til fight the bite
|
03-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4 - Mikrobiologi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport - Mikrobiologi
|
04-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5 - Evolution og populationsgenetik
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er at eleverne får kendskab til grundlæggende evolutions- og populationsbiologi og kan anvende denne viden til vurdering af en populations udvikling, herunder kunne foretage udregninger ved brug af Hardy-Weinberg-loven
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne til Lamarcks og Darwins forklaringer af evolution, samt neodarwinisme
- Kunne forholde sig til betydningen af naturlig selektion i forskellige sammenhænge
- Kunne anvende korrekte begreber for populationer og arter
- Kunne forklare og anvende Hardy-Weinberg-loven til beregning af allelfrekvenser og genotypefrekvenser, samt forholde sig til forudsætningerne for om loven kan anvendes
- Kende til forskellige forhold der kan ændre en genpuljes sammensætning, herunder genetisk drift, effekten af migration, mutationer og selektion
Kernestof:
• evolutionsbiologi: biologisk variation, naturlig selektion og artsdannelse
• populationsbiologi: vækstmodeller, populationsgenetik og Hardy-Weinberg-loven
Faglige mål berørt i forløbet:
• -anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til
• analyse af biologiske problemstillinger
• ̶ tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til
• risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
• ̶ bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
• hensigtsmæssigt
• ̶ anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
• ̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
• ̶ anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
• ̶ formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
Skriftligt arbejde:
- Eksamensopgave Charcot-marie-tooth og ivermectin
Eksperimentielt arbejde:
• Tungerul
• (Selektionsforsøg med bakterier (dette forsøg indgår i forløbet om mikrobiologi)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamenssæt 4 - vækst i biofilm, hjertestof og cal
|
18-01-2026
|
|
Eksamenssæt 5 - Charcot-Marie-Tooth og ivermectin
|
08-02-2026
|
|
Populationsgenetisk undersøgelse
|
08-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6 - Genregulering
Formålet med forløbet er at eleverne får et overordnet kendskab til genregulering og
epigenetik, samt udvikling af kræft, derudover sammenhæng mellem epigenetik og
kræft.
Efter forløbet skal eleverne:
- Kende til genregulering på kromatin-niveau, regulering af transskription og regulering
af translation
- Kende til epigenetik, herunder betydningen af methylering for aldringen
- Kende til udviklingen fra normal celle til kræftcelle, herunder betydningen af proto-
onkogener og tumor-supressorgener og epigenetik
Kernestof:
genregulering
Faglige mål berørt i forløbet:
̶ anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til
beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
̶ anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til
beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
̶ anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig
sammenhæng
̶ indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
̶ formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og
give sammenhængende faglige forklaringer
̶ anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med
samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med
biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
3x BI skr. prøve
|
03-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 7 - Biokemi
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er opkvalificere elevernes kendskab til biokemien bag områder de tidligere har arbejdet med i andre forløb: Proteiner, enzymer, fotosyntese og respiration.
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne opbygning, egenskaber og funktion af forskellige proteiner, herunder kunne beskrive og bestemme primærstruktur, sekundærstruktur, tertiærstruktur og kvaternærestruktur, samt forhold der påvirker proteiners stabilitet
- Kende metoder til undersøgelse af proteiner overordnet, herunder western blotting og SDS-page
- Kunne enzymers struktur med kendskab til coenzymer, samt inddeling af enzymer efter reaktionstype
- Kunne enzymers betydning i endoterme og exoterme reaktioner
- Kunne forholde sig til faktorer der påvirker enzymers reaktionshastighed og undersøge udvalgte faktorer eksperimentelt ved eget forsøgsdesign
- Kunne opbygning af kloroplaster, herunder fotosystemer med pigmenter
- Kunne ekstrahere klorofyl og bestemme absorptionsspektrum
- Kunne fotosyntesen på et udvidet niveau med mørke- og lysprocesser, samt faktorer der påvirker netto-fotosyntese
- Kunne respiration af kulhydrater med og uden ilt på et udvidet niveau med inddragelse af relevante delprocesser og enzymer, samt gæring. Ligeledes skal eleven kende respiration af lipider og proteiner
Kernestof:
- cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser
- makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og nucleinsyrer og proteiners struktur, specifikke egenskaber og funktioner
- enzymer: opbygning, funktion, enzymatiske hovedklasser og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- biokemiske processer: fotosyntesens overordnede delprocesser, respiration og gæring, herunder carbohydraternes intermediære stofskifte
- eksperimentelle metoder: spektrofotometri
Faglige mål berørt i forløbet:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamenssæt 6 - Spyfluer og muskeltræning
|
12-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb 8 - Genetiske test
Formålet med forløbet:
Formålet med forløbet er at eleverne får udvidet deres viden om metoder til test af gener, samt muligheder og begrænsninger for anvendelse. Derudover at eleverne får kendskab til grundlæggende klassifikation af arter, samt konstruktion og aflæsning af fylogenetiske stamtræer.
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne redegøre for og aflæse sekventering af DNA ved sanger sekventering, samt have overfladisk kendskab til nyere metoder til sekventering
- Kunne redegøre for og aflæse grundlæggende metoder til genetiske test herunder ekstraktion og isolering af DNA, PCR, gelelektroforese, southern blotting, RFLP, ASO og STR-analyse, samt indgå i en diskussion af anvendelse og de etiske udfordringer det kan medføre
- Kunne grundlæggende klassifikation og systematik for arter
- Kunne aflæse og konstruere et fylogenetisk stamtræ med genetiske afstande baseret på sekvensallignment (beregne afstande for sekvenser), samt have kendskab til hvordan dette kan gøres ved brug af bioinformatiske databaser
Kernestof:
- genetik og molekylærbiologi: genteknologi og bioinformatik
- eksperimentelle metoder: celledyrkning, PCR, elektroforese, DNA-sekventering,
Faglige mål berørt i forløbet:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
- anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Mundtligt eksamenssæt 1
|
26-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb 9 - Økologi og økotoksikologi
Formålet med forløbet:
er at eleverne får kendskab til økotoksikologi, metoder til bestemmelse af populationsstørrelse og af netto- og bruttoproduktion og biodiversitet, samt træner besvarelse af mundtlig eksamen
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne forholde sig til en populations fordeling og vækst, samt bestemme populationens størrelse og vurdere relevante metoder, ligeledes til bestemmelse af biodiversitet
- Kunne udvælge og vurdere relevante metoder til bestemmelse af netto- og bruttoproduktion.
- Kende til forskellige miljøgifte og hvordan miljøgifte kan påvirke og ophobes i organismer og i fødekæder
- Kende effekten af hormonforstyrrende stoffer på proteinsyntese og udviklingen af kønsorganer i fostertilstanden
- Kunne bestemme et stofs toksicitet ved LC50
- Kunne phosphors kredsløb, samt kunne vurdere betydningen af dette ift. vandmiljø
Kernestof:
- populationsbiologi: vækstmodeller
̶ økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, P-kredsløb, økotoksikologi og biodiversitet
Faglige mål berørt i forløbet:
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til
risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde
hensigtsmæssigt
- anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske,
miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Aflevering af datasæt for økotoksikologi
|
06-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb 10 - Eksamensklar
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/38/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58921292080",
"T": "/lectio/38/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58921292080",
"H": "/lectio/38/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58921292080"
}