Holdet 2023 En/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Brøndby Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Jens Christensen, Stina Højriis Hansen
Hold 2023 En/x (1x En, 2x En)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 GF-forløb: Stories with a twist
Titel 2 Friday Night Lights
Titel 3 Different Worlds (eksamensemne)
Titel 4 Crime in fact and fiction (eksamensemne)
Titel 5 America 2024 (eksamensemne)
Titel 6 United Kingdom? (eksamensemne)
Titel 7 Elektroniske Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 GF-forløb: Stories with a twist

Formål:
Forløbet har til hensigt at give eleverne et grundlæggende kendskab til faglige krav og arbejdsmetoder i faget. Forløbet har et særligt fokus på fiktive tekster (noveller og kortfilm), hvor eleverne trænes i analyse af især narrative technique, characters og plot samt cinematic techniques. Gennem forskellige typer øvelser med grammatik og ordforråd styrkes elevernes grammatiske kundskaber, og de trænes i hensigtsmæssig brug af relevante opslagsværker (grammatikbøger og ordbøger m.m.).

Materialer:
Kernestof:
Richard Matheson (1970) Button, button
James Reasoner (2010) House Names
Petros Silvestros (dir.) (2014) Mike
James W. Griffiths (dir.) (2014) Room 8

Supplerende materialer:
Emilie Bach et al. Do it, write [iBog]: “Personkarakteristik (characterisation)”, “Fortællerteknik (narration/point of view)”, “Komposition (composition)” & “Filmtekniske virkemidler (cinematic techniques)”. Minlæring.dk
Thomas Boesen & Sarah Barding Engram Basis ”Verber”, ”Substantiver og artikler” & ”Adjektiver og adverbier”. Minlæring.dk
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Friday Night Lights

Udover de generelle mål for Engelskfaget er dette forløb særligt rettet mod disse to faglige mål:
– perspektivere det givne materiale kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i ... USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Teksterne der benyttes er:
.
Værklæsning med særligt fokus på følgende kapitler:
H. G. Bissinger; Friday Night Lights - A Town, A Team and a Dream; Da Capo Press 1990
Chapters: Preface, 1 (pages 23-39), 3 (pages 57-75), 7 (138-164), 13 (271-286), 15 (pages 315-336), 16 (pages 337-361)

Elevfolder om forløbet: (Bemærk! Kan inkludere tekster der IKKE er benyttet af denne klasse!) : https://drive.google.com/drive/folders/1I91gV0w1pl15ZIJ5O1xKYSAFvCMaKpqW?usp=drive_link
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Different Worlds (eksamensemne)

Et forløb om en anden del og verden i USA; Californien, og generelt om mennesker der er fanget/involveret i to forskellige verdener på samme tid og sted: Immigranter, kriminelle, overklasse/underklasse, mønsterbrydere, storby/provins, krig og konflikter osv.
Forløbet inddrager også to andre engelsksprogede "verdener", som diskuteres og perspektiveres til USA; Australien og Sydafrika.
Tekster:
Going Home; Archie Weller 1986; Contexts – Short Story
The Guilt; Rayda Jacobs 2001; Contexts – Short Story
Our America; LeAlan Jones 1996; Contexts – Non-Fiction

Materiale
Contexts – Basisbog til engelsk i gymansiet og HF
Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold, Hanne Ohland-Andersen
Gyldendal
2008
978-87-02-02192-9
s. 105-119, 122-140, 145-149

Hotel California; The Eagles; Record Plant Studios 1977 - Song

Supplerende: Filmen “Drive”, Nicholas Winding Refn; 2011

Elevfolder om forløbet: (Bemærk! Kan inkludere tekster der IKKE er benyttet af denne klasse!) : https://drive.google.com/drive/folders/1Ad5atcyv2xwJCyscJ7TFkAcLFoa5IfbE?usp=drive_link
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Crime in fact and fiction (eksamensemne)

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i både fiktive og ikke-fiktive tekster, der omhandler ”crime”. Gennem et varieret udvalg af tekster trænes elevernes genrebevidsthed, hvor eleverne undersøger særtræk ved krimilitteratur (især ’setting’, ’characters’, ’plot and composition’) og ved dokumentarer og true crime (Jessica Dukes’ ”common types of true crime”). Som en del af forløbet skal eleverne holde gruppefremlæggelser om selvvalgt film (Seven eller The Silence of the Lambs). I arbejdet med Baby Reindeer introduceres eleverne til Toulmin’s model of argumentation og skal både mundtligt og på skrift producere argumenter for og imod ”the ethical implications of true crime”.


Materialer:
Kernestof:
Agatha Christie (1928) Wasps’ Nest
Roald Dahl (1954) Lamb to the Slaughter

“Baby Reindeer” (season 1, episodes 1-3). Netflix 2024
“Sherlock: A Study in Pink” (season 1, episode 1). BBC 2010.
“Tiger King: Not Your Average Joe” (season 1, episode 1). Netflix 2020.

Fincher (dir.) (1995) Seven eller Jonathan Demme (dir.) (1991) The Silence of the Lambs.

Supplerende materialer:
Dukes, J. What is True Crime? Celadon Books: https://celadonbooks.com/what-is-true-crime/ . Last retrieved Nov. 18, 2024
Eriksen, T. R. (2017) Case Reopened – An Anthology of Crime Fiction. Lindhart & Ringhof: pp. 10-16.
Piers Morgan Uncensored (9 May, 2024) “Richard Gadd is PSYCHOTIC” Baby Reindeer’s ‘Real’ Martha Fiona Harvey [video]. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=mK-isQXd_Qw&t=1249s
Østergaard, T (2022) The English Handbook [ibook]. Chapter 5.4: Documentary: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=p154
Østergaard, T (2022) The English Handbook [ibook]. Chapter 4.4: Argumentation Theory: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=168


Selvvalgt true crime podcast (episode fra Morbid, The Kill List, Criminal eller American Hostage )
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 America 2024 (eksamensemne)

Formål:
Kort forløb med fokus på valget i USA. Vi ser nærmere på opbygningen af den amerikanske regering og på valgsystemet i USA. Eleverne arbejder med retorisk analyse.

Materialer:
Kernestof:
Wall Street Journal (Sept. 11, 2024) “Full Debate: Harris vs. Trump in 2024 ABC News Presidential Debate”. YouTube: https://www.youtube.com/live/VgsC_aBquUE
Kamala Harris (Nov. 6, 2024) “’Sometimes the fight takes a while’ Kamala Harris concession speech – in full”. The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2024/nov/06/harris-concession-speech-transcript
Donald Trump (Nov. 6, 2024) “Donald Trump’s Victory Speech in full”. Newsweek: https://www.newsweek.com/donald-trump-victory-speech-full-transcript-1981234


Supplerende materialer:
Holm, M. (2020, 2016) Being American Politics and Contemporary Society. [iBog]. Gyldendal: ”Checks and Balances”, ”Core Values of The Republican Party”, ”Core Values of the Democratic Party Today”
The White House. (2021, January 15). The legislative branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-legislative-branch/
The White House. (2022, July 12). The judicial branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-judicial-branch/
The White House. (2023, December 14). The executive branch | The White House. https://www.whitehouse.gov/about-the-white-house/our-government/the-executive-branch/
US Vote Foundation (no date) “State Voting Requirements & Information”: https://www.usvotefoundation.org/state-voter-information (fokus på Maine, Alabama, Calinfornia,Virginia)
9 News Australia (Nov. 7, 2024) “Kamala Harris concession speech in full”. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8mInf2resjo
Fox 9 Minneapolis-St. Paul (Nov. 6, 2024) “Donald Trump’s full victory speech”. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=WI9fbbQ-aTo
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 United Kingdom? (eksamensemne)

Forløb om Storbritannien med særligt fokus på kulturelle og politiske forhold. Som en del af forløbet introduceres eleverne til det engelske sprogs udvikling og position som lingua franca samt forskellige dialekter i Storbritannien. Eleverne lærer kort om det politiske system i Storbritannien og baggrunden for Brexit. Derudover arbejder eleverne med tekster, der omhandler klassesystemer i Storbritannien. Eleverne arbejder med såvel fiktive som ikke-fiktive tekster, og der indgår fremlæggelser som en del af forløbet.

Materialer:
Kernestof:
John Agard (2005) “Half-Caste”
Anonymous (1745) God Save the King
Arthur Christopher Benson (1902) Land of Hope and Glory
Hannah Davies (2021) What Is the British Class System? Medium: https://roguepsych.medium.com/what-is-the-british-class-system-63ee7731b33f
Boris Johnson (9. maj, 2016) Speech on the referendum
Darren McGarvey (2017) Poverty Safari (extract from novel)
Chis McQueer (2017) Posh Cunt (extract from novel)
James Thomson (1740) Rule Britannia
Benjamin Zephaniah (2000) “The British (serves 60 million)”


Supplerende materialer:
The National Archives: ”The British Empire”: https://www.nationalarchives.gov.uk/education/resources/british-empire/
BBC Bitesize: What is the British Empire?: http://www.bbc.co.uk/bitesize/ks3/history/uk_through_time/british_empire_through_time/revision/2/
Christensen & Thaysen (2023, 2025) Divided Kingdom [iBog]. Columbus. Kapitlet: “What is Brexit?”
Finderup & Fog (2022, 2025) Worlds of English [iBog]. Systime. Kapitlerne: ’Old English before 1066’, ’Middle English’, ’Early Modern English’, ’Modern English from 1800’,’ American English’, ’Global English’
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 54 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Elektroniske Hjælpemidler

Eleverne har løbende i undervisningen benyttet sig af følgende elektroniske hjælpemidler, som derfor ikke er knyttet til et specifik forløb, men må bruges generelt:

Ordbogen.com:  https://www.ordbogen.com/da/   

Oxford Learner’s Dictionaries https://www.oxfordlearnersdictionaries.com  

Merriam Webster: https://www.merriam-webster.com/  

Cambridge engelsk-engelsk ordbog: https://dictionary.cambridge.org/  

Sproget.dk: https://sproget.dk/  

MinLæring.dk https://minlaering.dk/  

Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer