Holdet 3g EN A (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Brøndby Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Stina Højriis Hansen
Hold 2025 3g EN A (3g EN A)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Minimalism
Titel 2 The Divided States of America
Titel 3 Love
Titel 4 Mad or Bad?
Titel 5 The Empire Writes Back
Titel 6 Elektroniske Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Minimalism

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i en væsentlig strømning inden for især amerikansk litteratur: minimalisme. Eleverne trænes i brug af relevante faglige begreber til at kunne redegøre for og analysere fiktive tekster med brug af relevante faglige begreber med særligt fokus på setting, narrative technique og language and style.

Materialer:
Kernestof:
Richard Brautigan: Greyhound Tragedy
Ernest Hemingway: Hills Like White Elephants
Ernest Hemingway: A Clean, Well-lighted Place
Ernest Hemingway: The Killers

Wes Andersen (dir.) Hotel Chevalier

Supplerende materialer:
The English Handbook: Minimalistic Fiction
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The Divided States of America

Formål:
Forløbet bygger oven på emne i 2.g om valget i USA. I dette forløb har vi haft fokus på nogle af de centrale emner, som skaber polarisering i USA, herunder især våbenkultur og reaktionen på Charlie Kirks skuddrab. Som en del af forløbet har eleverne holdt oplæg om enten USA’s fængsler (Stevensons TedTalk) eller abortlovgivning i USA (Taladrids artikel fra The New Yorker). Metodisk har fokus været på retorik og argumentationsanalyse.


Materialer:

Kernestof:

Joe Biden (2022) "Remarks by President Biden on the Continued Battle for the Soul of the Nation"

Thomas Jefferson et. al (1776) The Declaration of Independence (uddrag)

Wayne LaPierre (May, 2022) ”An Important message from Wayne LaPierre”

Peter Mcindoe ”Birds aren’t real. How a conspiracy takes flight”. TedTalk, April 2023: https://www.ted.com/talks/peter_mcindoe_birds_aren_t_real_how_a_conspiracy_takes_flight

Stephanie Taladrid (June 2025) Roe’s Final Hours in One of America’s Largest Abortion Clinics. The New Yorker: https://www.newyorker.com/news/dispatch/roes-final-hours-in-one-of-americas-largest-abortion-clinics  
     eller
Bryan Stevenson ”We need to talk about an injustice”. TedTalk, March 2012: https://www.ted.com/talks/bryan_stevenson_we_need_to_talk_about_an_injustice

Supplerende materialer:

Jensen, D. H. (2026). ”Ideas that Shaped a Nation”. LIBERTY, GUNS & BABIES [ibog]. Columbus.

The Independent ”Charlie Kirk claims gun deaths are ’worth it’ to protect second amendment’”. YouTube, April 2023: https://www.youtube.com/watch?v=rVc9l6pjxtI

National Riffle Association’s website: https://home.nra.org/

Sandy Hook Promise: ”Back to School Essentials”. YouTube, September 2019: https://www.youtube.com/watch?v=b5ykNZl9mTQ
Sandy Hook Promise: ”Teenage Dream”. YouTube, September 2021: https://www.youtube.com/watch?v=T254_J8Vcvw
Sandy Hook Promise: ”A Teddy Bear’s Dream”. YouTube, March 2025: https://www.youtube.com/watch?v=DDaBBn9HzfY&t=1s

The Daily Show: ”Jon Stewart "Can't F**king Believe" Democrats Caved on the Shutdown”. YouTube, November 2025: https://www.youtube.com/watch?v=eFI6MwlLJ08  

George Fox Talks: ”The Law of Group Polarization – David Fench”. YouTube, November 2021: https://www.youtube.com/watch?v=DjBzFdrF5vs
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Love

I dette forløb arbejdes der med, hvordan temaet ”love" inddrages i forskellige litteraturhistoriske perioder, herunder renæssancen gennem læsning af tekster af Marlowe, Marvell og Shakespeare. I forløbet analyseres teksterne i relation til emnet med fokus på, hvordan de tematiserer og problematiserer traditionelle og/eller alternative forståelser af kærlighed og forhold. I forbindelse med læsning af teksterne fra renæssancen er der i øvrigt arbejdet kort med engelsk sprogudvikling med fokus på Early Modern English.

Materialer:
Kernestof
Jane Austen (1813) Pride and Prejudice (chapter 1)
Byron: She Walks in Beauty
Marlowe (1599) “The Passionate Shepherd to his Love”
Marvell (1681) “To His Coy Mistress”
Heidi Priebe  “We Don’t Always End Up with the Loves of Our Lives (and That’s Okay)”
Sally Rooney: Normal People (værklæsning)
Shakespeare (1609) Sonnet 18 and 130
Shakespeare (1597)  Romeo and Juliet (prologue, act 1, scene 5 & act  2, scene 1)


Baz Luhrman (dir.) (1996)  Romeo + Juliet
Normal People (episode 1 +3)

Supplerende materialer:
Supplerende materiale:
Wider Contexts: Renaissance
Uddrag fra opsætning af Romeo and Juliet
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Mad or Bad?

Formål:
I dette forløb læses der tekster inden for temaet ”mad or bad?”. Der arbejdes med analyse og fortolkning af både litterære og ikke-litterære tekster, herunder novelle, uddrag af roman, artikel og tv-serie. I analyse af litterære tekster er der særligt fokus på fortællerteknik, personkarakteristik samt miljøbeskrivelser. Eleverne skal kunne gøre for synspunkter og stilforskellige i de forskellige typer tekster.

Materialer:
Kernestof:
Fra: Engberd-Pedersen et al. (2012) Wider Contexts. Gyldendal):
- Bret Easton Ellis (1991) ”American Psycho”
- Sean Pence (2004) Bad or mad?
- Edgar Allan Poe (1843) “The Tell-Tale Heart”

Jeff Lindsay () Darkly Dreaming Dexter: "Chapter 1" (uddrag af roman)

Philip Zimbardo: “The Psychology of Evil”. TedTalk, Februar 2008: https://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_the_psychology_of_evil

Dexter: Pilot. Showtime 2006 (serie)

Supplerende materialer:
Alex Haslam ”The Psychology of Tyranny: Did Milgram get it wrong?” Tedx Talks. Youtube. September, 2016 https://youtu.be/HxXMKg8-7o0?si=dboy5kE4e5qhevas
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The Empire Writes Back

Formål:
I dette forløb arbejdes der med en postkolonial læsning af tekster. Eleverne introduceres til postkolonialisme som litterær analysemetode og arbejder med forskellige tekstgenrer, der forholder sig til kolonialisme ud fra forskellige perspektiver. Eleverne skal bl.a. forholde sig til de gældende magtforhold og stereotypisering af ”the other”.

Materialer:
Kernestof:
Daniel Defoe (1719) Robinson Crusoe (extract)
Niall Ferguson (2003) How Britain Made the Modern World (extract)
Jomo Kenyatta (1938) The Gentlemen of the Jungle
Jamaica Kincaid (1988) A Small Place (uddrag)
Chimamanda Ngozi Adichie (2009) The Danger of a Single Story

Clements & Musker (dir.) (2016) Moana/Vaiana

Supplerende materialer:
The English Handbook: The Post-colonial Approach
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Elektroniske Hjælpemidler

Eleverne har løbende i undervisningen benyttet sig af følgende elektroniske hjælpemidler, som derfor ikke er knyttet til et specifik forløb, men må bruges generelt:

Ordbogen.com:  https://www.ordbogen.com/da/   

Oxford Learner’s Dictionaries https://www.oxfordlearnersdictionaries.com  

Merriam Webster: https://www.merriam-webster.com/  

Cambridge engelsk-engelsk ordbog: https://dictionary.cambridge.org/  

Sproget.dk: https://sproget.dk/  

MinLæring.dk https://minlaering.dk/  

Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer