Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Anders Møbjerg Stentoft, Ane Sofie Syberg
|
Hold
|
2022 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
Sprogforløb: retorik og argumentation
Formål:
Introduktion til det sproglige område i dansk
Introduktion til grundlæggende træk ved argumentation
Introduktion til områdets fagbegreber – Toulmins argumentationsmodel, forskellige argumenterende genrer,
Introduktion til sproglig analyse af tekster
Materiale:
Af Den sproglige virkelighed (s.131-159) - Johannes Fibiger
Kærlighed er en fejlslutning - Max Shulman (1951)
Tale til DF’s årsmøde 2003 – Ulla Dahlerup
Dronningens nytårstale 2011
Lars Løkke Rasmussens nytårstale 2011
Grundlovstale 2004 - Pia Kjærsgaard
Juridisk kønsskifte er det rene nonsens - Kristelig dagblad 13.6.2016
Glem ekkokammeret: Facebook er en gave til demokratiet - Emil Friis
Facebook gør os alle sammen dummere - Katrine Marie Guldager
Nytårstale i Deadline på DR, 2023 af Glenn Bech
Børnefonden skaber uddannelse (kampagne-video på youtube)
Evaluering:
Løbende evaluering (mindre skriftlige opgaver)
Skriftlig argumenterende analyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Lyrikforløb: Digte og sang
Formål:
- Introduktion til den lyriske hovedgenre samt forskellige undergenrer fx som salmen, rapteksten og det mere lyriske digt.
- Analyse og fortolkning af digte, bl.a. ud fra sprogkarakteristik (stilistik) og begreber som de fire eksistenskategorier (jeg, tid, rum og omverden)
- Kreativ skrivning
Materiale:
Hvis jeg var ild af Cecco Angiolieri
Jeg drikker alene under månen af Li Po
Det værste og det bedste af Charles Bukowski
Hver har sin skæbne af Thomas Kingo
Ud af natten af Michael Strunge
Forskellige haiku af Basho
Black Power af Per Vers
København af Ulige Numre
Blåt blod til alle af C.V. Jørgensen
Nat i Berlin af Tom Kristensen
Det værste og det bedste af Søren Ulrik Thomsen (værk)
"The hill we climb" af Armanda Gorman
Teori:
At læse digte (uddrag) af John Mogensen m.fl.
Billedsprog og betydning (kap.6 fra Begreb om dansk af Birgitte Darger m.fl.)
Evaluering:
Skriv haiku-digte ud fra nogle traditionelle japanske retningslinjer
En skriftlig analyse af Kristensens digt Nat i Berlin med fokus på sprogkarakteristik og komposition.
Gruppeoplæg om udvalgte digte i Thomsens Det værste og det bedste.
Kreativ skrivning med inspiration i Det værste og det bedste.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Mellemkrigstiden DHO
Formål:
Kendskab til en litteraturhistorisk periode
Grundlæggende kendskab til den realistiske stil
Grundlæggende kendskab til den modernistiske stil
Videre arbejde med analyse og fortolkning af skønlitterære tekster
Kendskab til danskfagets metoder
Tværfaglig arbejde med faglige problematikker
Materiale:
Futurismens manifest af Filippo Marinetti
Aarhunderet af Emil Bønnelycke
Bordelpige dræber ufødt af Rudolf Broby-Johansen
Det blomstrende salgsmål af Tom Kristensen
Før jul af Harald Herdal
Murene af Martin Andersen Nexø
Ekskursion til Statens Museum for Kunst for at se deres udstilling om dansk og international kunst fra 1900-tallet.
Et selvvalgt realistisk værk fra SMK
Et selvvalgt modernistisk værk fra SMK.
Evaluering
Løbende evaluering og vejledning i skriveprocessen der fører frem til selve dansk-historieopgaven.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Storbyen som tema i litteratur
Formål:
Kendskab til byens rolle for og i litteratur i det 20.århundrede. Undersøgelser af, hvordan byen fremstilles og inddrages i fiktive tekster - byen som motiv og baggrund.
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning af tekster og billeder.
Materiale:
Koordinater af Amalie Trudsø (Værk)
Nørreport af Katrine Marie Guldager
Vesterbrogade af Emil Bønnelycke
Forstadsnat af Michael Strunge
Poeten der kom ind fra Hvidovre. Om Michael Strunge og forstaden. af Jørgen Aabenhus
City slang (Tre digte) af Søren Ulrik Thomsen
København con amore (uddrag) Søren Ulrik Thomsen
De dødes rige (uddrag) af Henrik Pontoppidan
Kongens fald (uddraget “København ved nat”) af Johannes V. Jensen
Interview med Dan Ringgaard om stedet i litterær teori:
http://www.limfjordslitteratur.dk/interview-dan-ringgaard.aspx
New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Om storbymotivet i litteraturen (uddrag fra Dansk/historie systime)
Evaluering
Analyse og kreativ opgave om "Koordinater".
Skriveøvelse om New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Kreativ skriveøvelse om Vesterbrogade af Emil Bønnelycke
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Dokumentarfilm
Medieforløb med fokus på dokumentargenren.
Vi arbejder med dokumentaren på grænsen mellem fakta og fiktion. Vi undersøger forskellige dokumentartyper og arbejder med dokumentarfilmen "Den hemmelige krig" som værk. Til forløbet knyttets en reflekterende artikel som tager udgangspunkt i et klip fra en Jørgen Leth-dokumentarfilm. Derudover er der gruppearbejde om 5 forskellige dokumentarfilm med fremlæggelser.
Kernestof og faglige mål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- kommunikationsanalyse
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle sammenhænge
Materiale:
Det Danske Filminstituts online opslagsværk om filmsprog og filmgenrer: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Om dokumentargernren fra "Håndbog til dansk" (kapitel 5.2)
- Kreativ bearbejdning af virkeligheden
- Dokumentarfilmtyper
- Autenticitetsmarkører i dokumentarfilm
- Brugen af fiktion og fiktionskoder
- Mockumentary
Værk: Den hemmelige krig (Christoffer Guldbrandsen, 2006, 58 min.) https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/den-hemmelige-krig
Gruppearbejde om 5 udvalgte dokumentarfilm:
- The act of killing af Joshua Oppenheimer, 2012
- Appolonia, Appolonia af Lea Good , 2022
- Klub kranium af Frigge Fri 2021
- Kandis for livet af Jesper Dalgaard 2021
- Bjergene - sorg, savn og superhelte af Christian Einshøj 2023
omfang ca 250 sider
(forløb læst med AST, uv.beskrivelse dog af ASY)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Reflekterende artikel om dokumentarfilm
|
11-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Eksistentialisme
Litterært forløb (litterær analyse og litteraturhistorie)
I dette forløb arbejder vi med at læse tekster med et eksistentialistik blik.
Vi tager udgangspunkt i grundbogen Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=1
Forløbet undersøger eksistentialistisk læsning i praksis, dykker særligt ned i Søren Kierkegaard og hans 4 livspositioner og slutter af med et litteraturhistorisk fokus på efterkrigstiden.
Klassen tager en tur på Assistens Kirkegård hvor vi besøger Søren Kierkegaard og H C Andersen.
Gruppearbejde med at producere informationsplakater om Søren Kierkegaard og de 4 livspositioner. Grupper præsenterer deres plakater og arbejde mundtligt for hinanden.
Undervejs i forløbet ligger moduler med fokus på skriftlighed. Her arbejder vi fokuseret med
1) den analyserende artikel om et dokumentarfilmklip
2) den debatterende artikel
Faglige mål og kernestof:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster og ikke-fiktive tekster
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- tekster fra 1800-tallet
- tekster fra 1900-tallet
- fra dansk litteraturs kanon læses H.C. Andersen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Materiale:
Den eksistentielle fortælling: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=253
Vi har læst om den eksistentielle fortællings
- struktur (determinationspunkt og kulminationspunkt): https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=264#c427
- temaer: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=264
- forløb (liv-krise/angst-valg): https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=256
- læser: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=255
Søren Kierkegaard og de 4 livspositioner: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=136
Vi har læst om de 4 livspositioner
Spidsborgeren: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=130
Æstetikeren: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=131
Etikeren: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=132
Den religiøse: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=133
Vi har læst følgende tekster med et blik på de kierkegaardske livspositioner:
H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=276
Jan Sonnergaard: Sex: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=284
Ida Jessen: Ude på vandet: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=285
Efterkrigstiden i et eksistentialistisk lys: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=244
Vi har læst følgende tekster med både et litteraturhistorisk og et eksistentialistisk blik:
Martin A Hansen: Agerhønen: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=278
Karen Blixen: Ringen: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=279
Peter Seeberg: Hvile: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=281
Om Camus: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=138
- Det absurde og fremmede liv: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=187
- Valgene: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=188
- Den positive nihilisme: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=189
- Det etiske liv: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=192
Supplerende:
Oplæsning af Hyrdinden og skorstensfejeren
Video om Søren Kierkegaard: PHILOSOPHY - Soren Kierkegaard: https://www.youtube.com/watch?v=D9JCwkx558o&t=37s
Video om Albert Camus: https://www.youtube.com/watch?v=jQOfbObFOCw&rco=1
Video om Sisyfosmyten: https://www.youtube.com/watch?v=q4pDUxth5fQ
Omfang ca. 100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Skriftlighed
Vi arbejder fokuseret med
- den analyserende artikel
- den debatterende artikel
- sproglig korrekthed
Modulerne ligger inde i eksistentialismeforløbet
Vi benytter minlærings bøger God Stil og Danskgram:
https://app.minlaering.dk/bog/45
https://app.minlaering.dk/bog/3
- tragtindledning
- afslutning
Hvad vil det sige at:
- analysere
- fortolke
- perspektivere
- vurdere
- diskutere
- debattere
- argumentere
Hvordan laver man kildehenvisninger? Hvordan bruger man citater?
Faglige mål og kernestof:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed
- forløb med særligt fokus på skriftlighed
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler (i forbindelse med den analyserende artikel)
Omfang ca 5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Lyrikken genbesøgt
Et kort forløb, hvor vi lige genbesøger lyrikken og genopfrisker hvordan man kan arbejde med lyriske tekster. Vi arbejder videre med fokus på de skriftlige genrer, og der er derfor knyttet en analyserende artikel om lyrik til dette forløb. Der bliver her også mulighed for at genopfriske viden om mellemkrigstiden og ekspressionismen gennem læsning af digte af Tom Kristensen.
Materiale:
Kapitel 11 om lyrik i grundbogen Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=130
Sensommervise (1982) af Kirsten og Finn Jørgensen
- https://godnatsang.dk/sensommervise/
- https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/s/sensommervise
Emil Aarestrup: "Paa Sneen" og "Angst" (1838)
Pär Lagerkvist: "Ångest" (1916) (svensk) (+ oplæsning på svensk)
Harald Landt Momberg: "Kulde" (1922)
Broby-Johansen: "Bordelpige dræber ufødt" (1922)
Benny Andersen: "På høje tid" (1964)
Vagn Steen: "Sproganvendelse" (1964)
Arne Herløv Petersen: "Mand" (1965)
Reinhard Döhl: "Apfel" (1972)
Klaus Rifbjerg: "Morgen" (1973)
Søren Ulrik Thomsen: "Levende" (1981)
Simon Grotrian: "Svaner set gennem tårer" (1990)
Henrik Nordbrandt: "På Hvidovre station er kaffen kulsort" (2010)
Djämes Braun: "Fugle" (2015)
Til skriftlig aflevering anvendes
- Thøger Larsen: Middag (1904) (digt)
- Tom Kristensen: Middag (1920) (digt)
- J.F. Willumsen: Badende børn på Skagen Strand (1909) (maleri)
- Svend Johansen: Kongens Nytorv (1926) (maleri)
Supplerende:
powerpoint om:
- det visuelle lag
- strofisk eller ustrofisk
- rolig eller urolig sats
- typografi og tegnsætning
- det lydlige lag
- rim
- rytme
- versudgange
- klange
- den indre komposition
- gentagelser og brud på gentagelser
- kontraster
- ændringer i tid, rum og/eller jeg
- de fire eksistenskategorier (jeg, tid, rum, omverden)
Omfang ca 30 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Middelalderen
Litteraturhistorisk forløb med særligt fokus på den mundtlige fortælling.
Vi lægger ud med at undersøge den mundtlige fortælling (kerneelementer, struktur, sproglige træk) og prøver selv kræfter med at fortælle mundtligt.
Vi beskæftiger os med middelalderens samfund og litteratur og læser folkeviser og folkeeventyr.
Vi taler om temaerne
- overgange (forlovelsessituationen)
- individet >< fællesskabet
Vi undersøger begreber som slægt, ære og hævn
Vi kommer omkring forskellige læsninger og forståelser af fx den farlige natur og overnaturlige væsener som eksternaliseringer af noget indre (psykologisk læsemåde). Vi når også at se på en mere historisk funderet læsemåde og undersøger med den folkeeventyret De tre gaver (ønske om mad, penge og magt samt ønsket for den yngste søn om at hævde sig). Her arbejder vi også med aktantmodellen. Derudover undersøger vi de mundtlige fortællingers struktur og form samt ser på forskellene mellem visernes strofer og omkvæd. Vi taler også om formelsprog, flade karakterer, simpelt handlingsforløb (hjem - ude - hjem), ubestemt tid og sted, magiske tal osv. i viser og eventyr.
Vi slutter af med en perspektivering til i dag
Materiale:
Om den mundtlige fortælling: s. 75-77 fra grundbogen Faglige Forbindelser (Solveig Bennike, Lisbeth Nyborg & Mette Trangbæk Hammer, Dansklærerforeningens Forlag, 2005)
Om middelalderen og folkeviser: https://www.youtube.com/watch?v=_mdo-GB29g8
Fra grundbogen Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=121
Kapitel 1: 1000-1536 Middelalderen
- Introduktionsvideo
- Middelalderens samfund
- Middelalderens litteratur
- Folkeviser
- Folkeeventyr
- Perspektivering til i dag
- metoder: psykologisk læsemåde og historisk læsemåde
Riddervise: Ebbe Skammelsøn
Tryllevise: Harpens Kraft
Folkeeventyr: Jesper og prinsessen og De tre gaver
Ordbøger:
https://ordnet.dk/ods
https://ordnet.dk/ddo
Supplerende:
Fortællestafet
MYKUR: Harpens Kraft: https://www.youtube.com/watch?v=gZFV0e7SRh8
Mikkel Langbue: Hamrende Gale Historier: https://www.youtube.com/watch?v=oX9ngJlSEh0
Under Træet - Storytelling du aldrig glemmer: https://www.youtube.com/watch?v=SjR4VkKt-50
Omfang: ca. 50 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Debat, diskussion og argumenter
Et kort forløb, der genbesøger argumentation, retorik, kommunikation fra 1g.
Vi fokuserer desuden på skriftlighed og arbejder med den debatterende artikel.
Vi arbejder med
- et argument: pointe og begrundelse (+ grundantagelse)
- forskellige argumentationsgreb
- vurdering af argumentationen (med begreberne hæderlighed og vægt)
- appelformerne
- Ciceros pentagram
- Laswells model
- sproglige virkemidler (stilfigurer, billedsprog og billedskabende sprog)
Faglige mål og kernestof:
- analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
Materiale:
Laswells kommunikationsmodel og kommunikationssituationen fra Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=210&L=10#c633
fra Perspektiver til dansk (grundbog) kapitel 5 og 6 (Taler i en terrortid og Argumenter for forandring) (Mads Rangvid og Mimi Sørensen, Dansklærerforeningens Forlag, 2018)
Omfang: ca. 20 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Breaking news!
Dette forløb fokuserer mest på danskfagets mediemæssige perspektiv, men handler også en del om sprog.
Vi arbejder fokuseret med avisjournalistik og nyhedsformidling og ser særligt på debatindlæg og reportage.
Vi er gæster i DR-programmet Gæt på sandheden i forbindelse med nyheder og satire.
Faglige mål:
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster (jf. værklæsning)
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske, almenmenneskelige og samfundsmæssige sammenhænge (jf. nyhedsformidlingens historie).
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge (jf. analytisk og produktivt arbejde med forskellige journalistiske tekster).
Kernestof:
medieanalytiske begreber og metoder
sagtekster, herunder journalistik
digitale kommunikationsformer
sproglig analyse (sanserigt sprog, billedsprog, billedskabende sprog)
fremstillingsformer (scenisk fremstilling)
Avisjournalistik
Avistyper
Avisens genrer
Nyheder og nyhedskredsløb
Zoner af sandhed
Offentlighed og demokrati
Satire og nyheder (gæster i Gæt på sandheden)
Materiale:
Særligt fokus på debatindlæg og reportage
Grundigt arbejde med og analyse af en avis i grupper. Der knyttes fremlæggelser med skriftligt produkt til arbejdet. (medieværk)
Aviser der arbejdes med (alle fra 4.12.2024)
- Politiken
- Kristeligt Dagblad
- EkstraBladet
- JyllandsPosten
- Børsen
- Information
- Berlingske
Debatindlæg:
https://www.information.dk/debat/2022/03/racistisk-hykleri-naar-danske-politikere-aabner-favnen-ukrainske-flygtninge
Reportage: Som om solen kom for tæt på: https://jyllands-posten.dk/indland/ECE3386504/Som-om-Solen-kom-for-t%C3%A6t-p%C3%A5/
De usikre informationer:
https://nyheder.tv2.dk/udland/2022-02-24-rusland-angriber-ukraine-her-er-hvad-vi-ved
Forsider - et år med krig: https://nyheder.tv2.dk/udland/2022-02-24-rusland-angriber-ukraine-her-er-hvad-vi-ved
Illustration fra: https://politiken.dk/debat/debatindlaeg/art8644727/Vi-skal-holde-op-med-at-v%C3%A6re-s%C3%A5-hykleriske-n%C3%A5r-det-g%C3%A6lder-menneskeliv
Illustration fra: https://www.facebook.com/msactionaid/photos/a.110234199398/10159759601629399/?type=3
Fake news: https://www.facebook.com/tv2.danmark/videos/1053322663255264/
Om satire: https://textanalyse.systime.dk/?id=4977&L=10 og https://medtidenoverblik.systime.dk/?id=388&L=10
Fra Rokokoposten (satire og fake news): https://rokokoposten.dk/2024/05/02/jeppe-bruus-kvinder-skal-beskattes-af-deres-emotional-labour/
Uddrag af reportagen "Eksplosionen" (1882) af Henrik Cavling
Krig og kærlighed i nyhedskredsløb s.1-16
Perspektiver i dansk s. 276-278
Supplerende:
Surf på https://politiken.dk/, https://ekstrabladet.dk/, https://jyllands-posten.dk/, https://www.berlingske.dk/
Kirsten Birgits juletale 2021: https://www.youtube.com/watch?v=gun-J_KIVnw
Kirsten Birgits juletale 2022: https://www.youtube.com/watch?v=Ovna4nFbEN0
The Onion: https://theonion.com/
Reportageserien Forbandet ungdom: https://politiken.dk/tag/main/Forbandet_Ungdom?srsltid=AfmBOooOwdDafLBnXC1gGL9LLD_sE-_jA-n4Kxzhopx2qvGxf7KsypNy
Fotoreportage: https://journalistforbundet.dk/freelancegruppen/nyhed/fotoreportage-en-dag-i-en-freelancers-liv
Baggrundsreportage: https://heartbeats.dk/reportage-fra-de-stoerste-polsk-ukrainske-graenseovergange-man-kan-ikke-undgaa-at-blive-beroert/
Omfang ca. 100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Autofiktion - en tendens i tiden
Forløbet tager udgangspunkt i danskfagets litterære perspektiv. Vi undersøger autofiktion både som en særlig genre med specifikke genretræk og som en tendens i tiden.
Vi taler om at kategorisere autofiktive værker som indadvendte eller udadvendte.
Vi læser Anna Juuls "Superskurk" fra 2023 og deltager i et webinar med forfatteren. Vi læser både prosa og lyrik.
Faglige mål og kernestof:
- tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år
- kommunikationsanalyse
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- kendskab til remediering
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
Materiale
Begreber:
Autofiktion og dobbeltkontrakt
Paratekster
Indadvendt og udadvendt
Flydende identiteter og individualisering
Det global og det lokale
Autenticitet og fiktionalisering
Det fortællende jeg og det fortalte jeg
Hovedstolen (som metafor)
samt diskussioner og etiske overvejelser i forbindelse med at skulle skrive sin historie som nødvendigvis vil inkludere og handle om andre mennesker
Værklæsning af Anna Juuls "Superskurk" (2023)
Uddrag af Leonora Christina Skovs roman "Den, der lever stille" (2018)
Lone Hørslevs digt Jeg skrår over vejen og spekulerer over (2009) fra digtsamlingen Jeg ved ikke om den slags tanker er normale
Yahya Hassan: BARNDOM (2013) (digt)
Caspar Eric: Dag 2 (2020) (digt)
Kapitlet Det nye årtusind: autofiktive tendenser 2001-2020 fra Brug litteraturhistorien (Systime, 2021, Rangvid og Sørensen) s. 277-296
Metoder: Nykritisk læsning over for biografisk læsning
Supplerende:
Webinar med forfatteren (Systime 20/2/2025)
BARNDOM performance: https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA
Om autofiktion: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1502
Omfang ca 250 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Dansk litteratur i 1800-tallet
Dette er et littaturhistorisk forløb, der undersøger udvalgt litteratur og tendenser i dansk litteratur i 1800-tallet. Under ROMANTIKKEN arbejder vi med nyplatonisme, universalromantik, nationalromantik, biedermeier, romantisme. Under DMG arbejder vi med impressionisme, kritisk realisme og det naturalistiske drama (vi læser Et dukkehjem som værk).
Vi benytter grundbogen Litteraturhistorien - på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=1
Nyplatonisme og universalromantik (organismetanken)
Nationalromantik
Biedermeier
Romantisme
Det moderne gennembrud
Impressionisme
Det naturalistiske drama
Kritisk realisme
De 3 k'er: klasse, køn, kirke
Kernestof og faglige mål:
- tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra romantik, romantisme og naturalisme
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- Kanon: , Adam Oehlenschläger, N.F.S. Grundtvig, Steen St. Blicher, Herman Bang
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- sproglig og stilistisk analyse
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
Materiale:
Værklæsning: Et dukkehjem (drama)
Kapitel 5: 1800-1870: Romantikken: https://litthist.systime.dk/?id=124
Kapitel 6: 1870-1890: Det moderne gennembrud: https://litthist.systime.dk/?id=125
Staffeldts digt Indvielsen fra 1804: https://kalliope.org/da/text/staffeldt1804a1
Oehlenschlägers digt “Morgen-Vandring” (1805): https://litthist.systime.dk/?id=250
“Fædrelands-Sang” (Adam Oehlenschläger (1819/1823)): https://kalliope.org/da/text/oehlen1999062847
“Danmarks Trøst” (N F S Grundtvig (1820)): https://kalliope.org/da/text/grundtvig2002031701
Nik & Jay - Vi Vandt I Dag (Official): https://www.youtube.com/watch?v=2bijAZDGIb0
Steen Steensen Blicher: “Sig nærmer tiden” (1838): https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/s/sig-naermer-tiden
Skrivestil og sprog (dmg): https://litthist.systime.dk/?id=140
Herman Bangs novelle Frøkenen (1883): https://tekster.kb.dk/text/adl-texts-bang02val-shoot-workid54720
Amalie Skram: “Karens Jul” (norsk) (1885)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (drama) (Værklæsning) (1879)
Supplerende:
Om nyplatonisme: https://www.youtube.com/watch?v=PKRHpeFuCCc&t=2s
Om universalromantik: https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc
"Indvielsen" af Schack von Staffeldt, reciteret af Visemanden: https://www.youtube.com/watch?v=gqPrP6qBtWg
Den romantiske have: https://www.sanderumgaard.dk/om-haven/kort-over-haven
Tekster til romantikken: https://litthist.systime.dk/?id=249
Tekster til det moderne gennembrud: https://litthist.systime.dk/?id=255
At analysere noveller: https://litthist.systime.dk/?id=190
At analysere lyrik: https://litthist.systime.dk/?id=198
Maleri: Emilius Bærentzens maleri "Familiebillede" fra 1828
Maleri: Familien Waagepetersen, 1830 Wilhelm Bendz
reklame fra Ikea: https://www.ikea.com/dk/da/ideas/home-furnishings/masser-af-det-hele-pa-et-lille-budget-et-hjem-til-flere-generationer-af-madelskere-pubd6b6f2a0
Cigaræske (måske Eckersberg): https://faa.dk/artikel/valdemars-slot-fr%C3%A6k-cigarkasse-udl%C3%A5nt-til-statens-museum-for-kunst
Sig nærmer tiden // Pernille Rosendahl & Henrik Dam Thomsen (LIVE): https://www.youtube.com/watch?v=vu2uTmxIbuw
Emil Aarestrups digt "Paa Sneen": https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14
Claude Monet: Impression, soleil levant (Indtryk, solopgang),1872.
Herman Bang (1857-1912) foto fra https://forfatterweb.dk/oversigt/bang-herman
Et dukkehjem (DR): https://www.dr.dk/drtv/program/et-dukkehjem_442945 (1974)
Der har været mulighed for de interesserede for at se hele serien 1800-tallet på vrangen med Liv Thomsen (lånt på CFU til klassen fra januar til marts)
Omfang ca 150 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
GRUNDFORLØB fra 1g
Forløb - Grundforløb - tekstdetektiven
Delt: Nej
Hold: 2022/23: grundforløb DA
Periode: 08-08-2022 — 30-09-2022
Fag: Dansk
Lærer: Anders Møbjerg Stentoft med flere
Formål:
Introduktion til analyse og fortolkning af episke tekster i en vekslen mellem detaljeret nærlæsning og fokus på helheden af teksten.
Opmærksomhed på genreforhold.
Arbejde med overordnede fortællerforhold.
Arbejde med personkarakteristik.
Arbejde med miljøkarakteristik.
Arbejde med motiver og temaer.
Materiale:
Angst af Emil Aarestrup
Madeline eller En lille trist roman af Peter Adolphsen
Vintermedister af Thomas Korsgaard
Biller af Charlotte Weitze
Noget holder op af Ernest Hemingway
Verdens mindste kvinde af Clarice Lispector
Fasaner af Helle Helle
Frøkenen af Herman Bang
Evaluering:
Løbende evaluering på baggrund af arbejdsspørgsmål og opgaver
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53450384897",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53450384897",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53450384897"
}