Holdet 2022 EN/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Helle Lyngbye
Hold 2022 EN/a (1a EN, 2a EN, 3a EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Links
Titel 2 Language and Art (grundforløb)
Titel 3 Words of Love (inkl. værklæsning) EKSAMEN
Titel 4 True Crime
Titel 5 Minimalism
Titel 6 Coming of Age EKSAMEN
Titel 7 Make an explainer
Titel 8 Divided USA EKSAMEN
Titel 9 The Rise and Fall of the British Empire EKSAMEN
Titel 10 Female Voices (inkl. værk) EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Links

Vi har brugt følgende digitale hjælpemidler i undervisningen:

Minlæring: https://app.minlaering.dk/dashboard
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Cambridge Dictionary: https://dictionary.cambridge.org/
Merriam-Webster: https://www.merriam-webster.com/
Urban Dictionary: https://www.urbandictionary.com/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Language and Art (grundforløb)

Formålet med forløbet er at introducere eleverne til engelskfaget og de teksttyper og arbejdsformer, de vil møde i faget. Forløbet er knyttet til AP, der også handler om sprog og kunst. Eleverne bliver gradvist introduceret til diverse genrer, analysetilgange og analysebegreber.

Kernetekster:
MoMa-kompendium
“Make Good Art”, Neil Gaiman, May 17, 2012, (speech)
“Popular Mechanics”, Raymond Carver, 1981 (short story)
“If I Die 2nite”, Tupac, 1995 (poem)
“Tenner”, David O’Neill, 2008, (short film)

Vi bruger Minlæring til grammatikundervisningen og Minlærings "Do it, Write" til undervisning i skriftlighed og tekstanalyse".

Omfang: ca. 30 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Words of Love (inkl. værklæsning) EKSAMEN

Formål:
Hensigten med dette forløb er at undersøge temaet “Love”. Vi har fokus på romantisk kærlighed, kærlighed mellem forældre og børn og kærlighed mellem venner. Vi læser og analyserer tekster der portrætterer kærlighed gennem forskellige genrer og fra forskellige vinkler og tidsperioder.

Materiale:
Normal People, Sally Rooney, 2018 (roman)
“What is Love Five Theories”, The Guardian, 13 Dec 2012: What is Love Five Theories (artikel)
"A Love Story", Anoushka Naanayakkare: https://www.shortoftheweek.com/2019/12/26/a-love-story/
“Beautiful Boy”, Felix Van Groeningen, 2018 (spillefilm)
“You May Want to Marry my Husband”, Ame Krouse Rosenthal, The New York Times: You May Want to Marry My Husband (artikel)
“Brokeback Mountain”, Annie Proulx, October 6, 1997: Brokeback Mountain, The Newyorker (novella)
“Funeral Blues”, W.H. Auden (digt), 1938 +  Funeral Blues - Four Weddings and a Funeral
“The Story of an Hour”, Kate Chopin, 1894 (novelle)
"An Education", dir. Lone Scherfig, 2009 (film)
“Sonnet 130”, William Shakespeare (digt)

Supplerende materiale:
“On Transforming Life into Novels”, Interview med Sally Rooney fra Louisiana Channel: https://www.youtube.com/watch?v=ho5ja2trqrs

Omfang ca. 350 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 87 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 True Crime

Klassen har valgt at arbejde med et forløb om true crime i engelsk. Vi undersøger hvad true crime er, og hvorfor genren er så populær. Vi ser på de forskellige virkemidler der gøres brug af, herunder elementer fra “narrative nonfiction” og “literary journalism”. Vi arbejder med diverse analysemodeller og øver brug af fagbegreber i analyser af forskellige true crime fortællinger, både skrevne, podcasts og dokumentarfilm. Forløber afsluttes med et kort gruppeprojekt om analyser af selvvalgte podcasts men tilhørende fremlæggelser.


Materiale:

“The Bizar Appeal of True Crime” Wisecrack, : https://www.youtube.com/watch?v=arBSkZMKPWY&t=602s
“True Crime - On Real-Life Atrocities” fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
“Truthfully - on literary Journalism and Narrative Nonfiction ” fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
“The Donkey - Getting into the Story” fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
Remembering Satan - a Tragic Case of Recovered Memory by Lawrence Wrigth (excerpt) fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
“Mommy Dead and Dearest”, Dir. Erin Lee Carr, HBO Max, 2017 (documentary)
“Mr. Charles Dickens and the Execution of the Mannings” by Charles Dickens fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
Missing and Murdered: Finding Cleo, season 2, episode 1, hosted by Connie Walker, 2018, CBS (podcast)
“Murder Ballads – an introduction” af Brøndsted og Larsen, fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
“The Knoxville Girl” (sang) af ukendt forfatter, fra Narrating Truth af Brøndsted og Larsen, Alt i Ord, 2021
“Earl Had to Die” (sang) af the Chicks
“Is our Obsession with True Crime Morally Irresponsible?” by Molly Fosco, Dec. 6, 2017:  https://www.huffpost.com/entry/is-our-obsession-with-true-crime-morally-irresponsible_b_9073196
Selvvalgt true crime podcast (gruppearbejde)

Supplerende materiale:
“How to look at structure in narrative nonfiction”
“How to analyse a narrative nonfiction podcast”
“How to analyse a documentary”
“Framing and the Kuleshov effect”
“Language Features”
“Imagery”
“How to analyse style of writing”
“Nonfiction and fiction characteristics”

Omfang: ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 63 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Minimalism

Forløbet "Minimalisme" er en del af et kort tværfagligt forløb "Inde hos naboen" mellem dansk og engelsk om minimalisme og kreativ skrivning. Forløbet munder ud i at eleverne i grupper skriver deres egne minimalistiske noveller. I forløbet introduceres eleverne til genren minimalisme med fokus på genretræk som simpel syntaks, hverdagssprog og hverdagsliv, udeladelse af adjektiver, tomme pladser og læserinddragelse. I engelskdelen læser vi to tekster af Raymond Carver samt en novelle af Jayne Anne Philips. I danskdelen læses Helle Helles "Fasaner" samt Tom Waits "What's He Building". Vi ser derudover første del af dokumentaren "I Kælderen" instrueret af Ulrich Seidl og Veronika Franz.

Materiale:
Jayne Anne Phillips: Solo Dance (1979)
Raymond Carver: Neighbors (1981)
Raymond Carver: The Man Outside (1983)

Supplerende materiale:
Tom Waits: What’s He Building? (sangtekst)
Helle Helle: "Fasaner" (1996)
Ulrich Seidl og veronika Franz: "Im Keller" (2014)

Omfang: ca. 15 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Coming of Age EKSAMEN

Formålet med dette forløb er at undersøge overgangen fra barn til voksen. Gennem analyse af noveller, et digt og forskellige film ser vi på hvordan denne overgang skildes i kunsten. Vi undersøger forholdet mellem forældre og deres børn, og vi diskuterer på forholdet mellem arv og miljø. Vi arbejder med analyse af hhv. prosa, poesi og film.

Materiale:
“Indian Camp”, Ernest Hemingway (short story) + “Twilight in the Wilderness” (painting)
“Clara’s Day”, Penelope Lively (short story)
“The Death of Tommy Grimes”, (short story)
“The New Girl”, Mark Mitchell (short story)
“Let Me Go (Ode to Overprotective Parents)”, https://www.teenink.com/poetry/free_verse/article/182794/Let-me-Go-An-Ode-to-Overprotective-Parents?fbclid=IwAR0vR6gMOszX4P4bCqBjkXlZ1zk1P8H3XUjLizJCPZZFa1DwEOJFuUMv-j0
“Behind Closed Doors” (animated short film): https://jonnybutton.com/behind-closed-doors
“Captain Fantastic”, (feature film)
“Arkangel”, fra Black Mirror, series 4, episode 2, dir. Jodie Foster, 2017

Omfang: ca. 40 ns

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Make an explainer

Dette korte forløb handler om at lave en explainer video om verbernes bøjning og tider. Klassen skal i grupper lave explainers om et grammatisk emne som skal researches og formidles kreativ og pædagogisk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Divided USA EKSAMEN

Forløbsbeskrivelse, SRO/Divided America
Formålet med dette forløb er at give eleverne et indblik i USA’s historie med særligt fokus på det der deler, og det der samler amerikanerne. Vi arbejder med emner som amerikansk identitet, den amerikanske drøm, immigration, den amerikanske uafhængighedskrig, race, borgerrettighedsbevægelsen, politiske splittelse, Bill of Rights og retten til at bære våben samt skoleskyderier. Forløbet danner udgangspunkt for klassens SRO i samarbejde med samfundsfag. Her vælger eleverne selv at gå i dybden med et område i form af selvvalgte tekster fra begge fag.

Materiale:
Brøndum, Rasmussen og Clausen, “USA Now”, Columbus, 2014, pp. 28-38 + textbox 1.2 (Integration American style), 1.3 (American Exceptionalism) og 1.5 (Civil religion and (national) self-perception)
American Values, by Guy Reel, 20 April 2005, in Daugaard og Andersen, Angles, Gyldendal, 2014, pp. 317-319
Right and Left in the USA + right-wing blog post, in Daugaard og Andersen, Angles, Gyldendal, 2014, pp. 280-281
Emma Lazarus: The New Colossus, in Worlds of English: https://docs.google.com/document/d/17558nAM3ZpszUkWXNahelmPvGjClr6iE6MXMpZQWL9I/edit?tab=t.0
BBC: “Chaos in Washington as Trump supporters storm Capitol and force lockdown of Congress”: https://www.youtube.com/watch?v=UXR_bqyAy4E
Martin Luther King, Montgomery bus boycot speech (excerpt)
Langston Hughes: Let America Be America Again, 1935
"A More Perfect Union. The Black Promise", Barack Obama, 2008
Obama on gun control reform https://www.youtube.com/watch?v=6imFvSua3Kg
Emma Gonzales’ powerful speech at March for Our Lives, Washington DC, March 24, 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=u46HzTGVQhg
Jon Stewart interview: https://www.youtube.com/watch?v=tCuIxIJBfCY
TED-ED with J.D. Vance: America’s forgotten working class: https://www.ted.com/talks/j_d_vance_america_s_forgotten_working_class?subtitle=en
Nomadland, dir. Chloá Zhao, 2021 (film)



Supplerende materiale:
Declaration of Independence (excerpt)
Pledge of Allegiance:  https://www.ushistory.org/documents/pledge.htm
The Immigration History of the United States of America www.youtube.com/watch?v=lBJcqxI7kas
Civil Rights and the 1950s: Crash Course US History #39: https://www.youtube.com/watch?v=S64zRnnn4Po
Slavery - Crash Course US History #13: https://www.youtube.com/watch?v=Ajn9g5Gsv98
Let America Be America Again, by Langston Hughes performer by Aldo Billingslea: https://www.youtube.com/watch?v=kU4_nS2YDLk

Omfang: ca. 75 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 The Rise and Fall of the British Empire EKSAMEN

Formål:
Formålet med dette forløb er at undersøge Storbritannien i tiden under kolonialiseringen og efter dekolonialiseringen. Vi fokuserer indledningsvis på imperialisme og kolonisering, litteratur fra andre engelsksprogede regioner, postkolonial litteratur og -teori, globalt engelsk og engelsk som lingua franca. Herefter skifter fokus til tiden efter 2. verdenskrig og frem mod nutidens Storbritannien og det multikulturelle samfund, klassesamfundet og uddannelsesystemet.

Materiale:
Fra Worlds of English:
- Going global - Being global, p.30
- Global English, pp.25-26
- English as a Lingua Franca, pp.26-29
- David Crystal about Global English
- Aspects of Britain, pp.40-45

- Mustad, Sevaldsen og Vadmand: Being British - Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, pp. 109 -112, Gyldendal, 2014
- Rudyard Kipling: The White Man’s Burden, poem (1899)
- Jomo Kenyatta: The Gentlemen of the Jungle, short story (1938)
- John Agard: Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster, poem (2006)
- Khushwant Singh: Karma, short story (1950)
- Judith Thompson: Pink, play (1986)
- Esther Addley and Rory McCarthy: The man who fell to earth, (article) The Guardian, July 18, 2001
- John Agard: “Remember the Ship”, poem (1998)
- Jeanette Winterson: "'She has been the only stable female in my life': Jeanette Winterson on mourning the Queen" (excerpt of feature article), The Guardian, September 11, 2022
- Penelope Lively: The Happiest Days of your Life, short story (1978)
- Darren McGarvey: Poverty Safari, (WofE)
- I, Daniel Blake, Ken Loach, film (2016)
- Today Explained: Riots in the UK, 7. August, 2024, podcast: https://www.vox.com/today-explained-podcast

Supplerende stof:
Chimamanda Ngozi Adichie: The Danger of a single story, TED-talk (2009): https://www.youtube.com/watch?v=D9Ihs241zeg
Rise and Fall of the British Empire - animated timeline: https://www.youtube.com/watch?v=iVsEMtCPeI8
Post-colonial literary theory: https://docs.google.com/presentation/d/1zZMMKu6gc9P2Q3sfEAer9HAqPJd3fb785eDPim2s2no/edit#slide=id.gead647221_0_0
A Brief History of the Scramble for Africa: https://www.youtube.com/watch?v=PzF88HBlAHY
Diverse videoer fra Worlds of English

Omfang: ca. 75 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 75 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Female Voices (inkl. værk) EKSAMEN

Formålet med dette forløb er at undersøge kvinders udtryksmuligheder gennem tiden både i samfundet og i litteraturen.
Vi arbejder med forholdet mellem Macbeth og Lady Macbeth, og med hvordan de korrumperes af magten. I forløbet kigger vi især nærmere på Lady Macbeths rolle gennem en nærlæsning af et uddrag fra Shakespeares "Macbeth". Vi diskuterer hendes rolle i hhv. stykke og filmadaption. Vi læser tekster af kvinder om kvinder i USA, bl.a. vores værk "The Color Purple". Ydermere læser vi uddrag af Virginia Woolfs roman Mrs Dalloway og arbejder med modernisme og stream-of-consciousness. Herunder ser vi "The Hours" og kigger på kvindernes udvikling over generationer. Herefter undersøger vi kampen for kvinders stemmeret gennem Emmeline Pankhursts “Freedom or Death” og et afsnit af BBC’s serie “Suffragettes Forever!” Slutteligt runder vi Nigeria og Chimamanda Ngozis Adichies TED-talk om feminisme, hvori lighed mellem kønnene er et aktuelt tema.

Vi har desuden ud fra Ole Juul Lunds introduktion til "Macbeth" arbejdet med: 'The English Dramatic Tradition', 'Language and Style' og 'The Elizabethan World Picture'.

Faglige mål:
– væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
– uddrag af værker af Shakespeare
– væsentlige strømninger i britisk litteraturhistorie
– tekstanalytiske begreber
– et bredt udvalg af nyere litterære tekster, ikke-litterære tekster og mediestof
- Eleverne skal kunne anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige
forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold.
- Eleverne skal kunne analysere litterære tekster, film/tv og mediestof ved brug af tekstanalytiske begreber
- Eleverne skal arbejde med et bredt udvalg af tekster fra forskellige perioder
- Eleverne skal arbejde med væsentlige strømninger i britisk litteraturhistorie
- Eleverne stifter bekendtskab med feministisk læsning af tekster


Materiale:

Tekster:
- Alice Walker: The Color Purple, 1982 (værk)
- Virginia Woolf: "Mrs Dalloway" , 1925 (excerpt)
- Charlotte Perkins Gilman: "The Yellow Wallpaper", 1892
- Emmeline Pankhurst: Freedom or Death (excerpt), 1913
- William Shakespeare: Macbeth, act 1, scene 5
- Ole Juul Lund: “Shakespeare Live and Works”, Gyldendal, 2012. kap. 1-3
- Shakespeare: Historical context.pdf
- ShakespeareOleJuulLund.pdf


AV-materiale:
- "Macbeth", directed by Justin Kurzel (2015) (film)
- "The Hours", directed by Stephen Daldry (2002) (film)
- "Suffragettes Forever! The story of Women and Power 3" (2015): https://www.youtube.com/watch?v=eQ4w7BDqMiE
- "TED-Talk Chimamanda Ngozi Adichie: We Should all be Feminists": https://www.youtube.com/watch?v=hg3umXU_qWc
- London in Shakespeare's time
- Women in Shakespeare’s England: https://www.sparknotes.com/shakespeare/life-and-times/social-context/women-in-shakespeares-england/
- myShakespeare | Elizabethan Theater
https://www.pbslearningmedia.org/resource/shak13.ela.lit.lang/shakespeares-words-and-phrases/?#.WqeBv5POW1s
- Insults by Shakespeare: https://www.youtube.com/watch?v=vdCjKH5IKJ8

Omfang: ca. 375 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 57 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer