Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2021/22 - 2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Lars Lisgart Andersen
|
Hold
|
2022 EN/b (1b EN, 2b EN, 3b EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
The English Language and the British Empire (AVSI)
*I HELE UNDERVISNINGSFORLØBET HAR KLASSEN BENYTTET MINLÆRING.DK SOM EN DEL AF GRAMMATIKUNDERVISNINGEN SAMT ORDBOGEN:COM SOM OPSLAGSVÆRK*
https://app.minlaering.dk/bog/1
ordbogen.com
Formål
Forløbets hovedformål var at skabe en helt overordnet ramme indenfor hvilken at fortsætte arbejdet med engelskfaget fra grundforløbet. Forløbet havde flere: 1. At skabe et overblik over det engelske sprogs historie og udbredelse. 2. At skabe en forståelse for de historiske årsager til det engelske sprogs status som globalt lingua franca i form af det britiske imperiums overordnede historie. 3. At arbejde med eksempler på, hvordan sproget er blevet brugt - især i tidligere britiske kolonier til at bearbejde mødet mellem koloni og moderland - herunder immigranter fra Caribien til England. 4. At introducere forsigtigt til begrebet postkolonialisme. 5. At arbejde fagligt med relevant analytisk terminologi med forskellige typer tekst; fabel, poesi, essay, tale, film.
Tekster:
John Agard: Remember the Ship
Linton Kwesi Johnson: Inglan is a Bitch
Yomo Kenyatta: The Gentlemen of the Jungle
Jamaica Kincaid: A Small Place
Chimamanda Ngozi Adichie - The danger of a single story
- Being British - Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, Mustad, Sevaldsen og Vadmand, Gyldendal, 2014, (pp. 109-112)
Film:
Steve McQueen: Lovers Rock
Det engelske sprogs historie:
https://www.youtube.com/watch?v=H3r9bOkYW9s&ab_channel=OpenLearnfromTheOpenUniversity
Adichie: https://ed.ted.com/on/TXtMhXIA
Forløbet har et anslået omfang på 40 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Horror
Formål:
At arbejde med horror som litterær genre og fænomen med henblik på at forstå genrens genstandsfelt, genrekonventioner og arbejde med forskellige litterære tilgange til den.
Vi startede med at diskutere genrens appel, og udarbejde forskellige bud på definitioner af den, og læste i forlængelse heraf Stephen Kings essay om genrens almenmenneskelige appel.
Desuden arbejde vi med psykoanalytiske tilgange til genren (især The Boogeyman) og en feministisk analyse af slashergenren (Scream).
Tekster:
HP Lovecraft: Dagon
HP Lovecraft: The Shadow over Innsmouth (del 1)
Stephen King: Why we crave horror movies
Mary Shelley: Frankenstein (uddrag af kapitel 5, 16 og 24)
Stephen King: The Boogeyman
Chuck Paluhniak: Guts
Horror Fiction and the Gothic (fra The Gothic Universe, Systime)
The Scientist as an Archetype (fra The Gothic Universe, Systime)
Film
Stanley Kubrick: The Shining
Wes Craven: Scream
Forløbet har et anslået omfang af 50 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
44 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Transitions (feat. værklæsning)
Forløbets formål var at arbejde fokuseret med novelle-genren med udgangspunkt i James Joyces begreb om epiphany. Efter at have læst en række noveller som på forskellige måder tematiserede det overordnede tema Transition læste eleverne værker i grupper, som på forskellige måder berørte samme tema.
Tekster:
James Joyce: Araby
Lucy Caldwell: Through the Wardrobe
Edwidge Danticat: Aline's Journey
Charles Bukowski: Son of Satan
Elevernes værker:
Thomas Pynchon: The Crying of Lot 49
André Aciman: Call Me by Your Name
Chuck Palukniak: Fight Club
Cormac McCarthy: The Road
Sylvia Plath: The Bell Jar
Jeff VanderMeer: Annihilation
Charles Bukowski: Ham on Rye
Film:
Son of Satan: https://www.youtube.com/watch?v=wyYH2TtjvRg&ab_channel=SleazyTrailers
Forløbet har et anslået omfang på 35 NS + værker af omtrent 300 sider.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
'Murica - a theme about American values (EKSAMEN)
Forløbet havde fokus på amerikanske værdier i et historisk perspektiv med henblik på at forstå en amerikansk selvforståelse i dag.
Forløbet startede med en fælles kursusfase inden det blev et mere projektorienteret forløb, hvor eleverne i grupper forberedte og afviklede undervisningssekvenser med udgangspunkt i selvvalgte temaer med relation til det fælles emne, f.eks. ekstrem religion, fængselsvæsenet, og Hollywood.
Vores fælles arbejdede centrerede sig om USA som immigrant-land inden vi fokuserede på centrale amerikanske værdier som self-reliance, freedom, mobility, progress, self-improvement, idealism, autonomy, frontier-tesen, the American Dream samt den literære og filosofiske strømning transcendentalism.
Forløbet har et anslået omfang på 40 NS.
Materiale:
Fra bogen Being American, systime.
Kapitel 1: Being American: Afsnit: Being an immigrant, being a frontier man, having rights, having values.
Herunder: Uddrag af Decleration of Independence og Bill of Rights.
Artikel:
The New York Times: Opinion: The American Dream Is Alive and Well, 2019
The Washington Post: The big problem with the American Dream
Uddrag af Emerson: Self-reliance
Digte:
Emma Lazarus: The New Colossus
Ralph Waldo Emerson: A Nation's Strength
Woody Guthrie: This Land is Your Land
Walt Whitman: When I Heard the Learned Astronomer
The Star Spangled Banner
Forløbet har et anslået omfang på 40 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
43 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
British Subcultures
Temaet fokuserede på at forstå forskellige britiske ungdomskulturer i efterkrigstiden. Forløbet var i høj grad inspireret af klassens andet studieretningsfag, musik, og arbejdede af samme grund i høj grad med subkulturer, der havde et specifikt musikalsk udtryk, hvis sproglige dimensioner vi analyserede som poesi.
Vi arbejdede i forløbet endvidere med nogle overordnede hovedtræk ved samfundsudviklingen i det engelske samfund i efterkrigstiden, herunder hvordan subkulturerne afspejler større økonomiske og politiske forandringer - fra høj til lavkonjunktur f.eks. samt teknologisk udvikling, massemedier og modeindustri.
Indledningsvis arbejdede eleverne i grupper med Teddy Boys, Mods, hippies og Rockers.
Dernæst arbejdede vi fælles med punks og skinheads inden vi sluttede af med at arbejde kort med grime.
En generel ambition med forløbet var at se forskellige og ligheder, kontinuitet og brud, mellem de forskellige subkulturer, samt at reflektere over, samt at reflektere over, hvorfor nogle subkulturer er samfundskritiske, og hvorvidt subkulturer faktisk lykkes med at ændre noget.
Materiale:
Som grundbog brugte vi de glimrende historiske gennemgange fra Museum of Youth Culture:
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-eight/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-seven/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-six/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-five/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-four/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-three/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-two/
https://www.museumofyouthculture.com/teen-intro-one/
Sange:
Sweet: Ballroom Blitz
Symarip: Skinhead Moonstomp
Sex Pistols: Anarchy in the UK
Dizzee Rascal; Sitting Here.
Crass: Punk is Dead
The Clash: London Calling
The Slits: Spend, spend, spend
Stiff Little Fingers: Suspect Device
Artikler:
Article from Vice.com: Punk Was Rubbish and It Didn’t Change Anything: An Investigation
https://www.vice.com/en/article/6vg8qy/punk-was-rubbish-and-it-didnt-change-anything-an-investigation
Artikler fra New York Times og Daily Mirror om skinheads fra 1969 og 1970.
Film
This is England
Afsnit 1 af tv-serien This Town fra BBC.
Dokumentar:
Punk Britannia II
BBC: The story of Skineheads
https://www.youtube.com/watch?v=reGXa3vgeF4
Klip:
https://www.youtube.com/watch?v=J-vRyJ8z8C8
https://www.youtube.com/watch?v=8XGe_hncsiM
https://www.youtube.com/watch?v=sbNf6UnvY6A&t=121s
Forløbet har et anslået omfang på 50 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Jamaica:Reggae and Post-Colonialism(SRO) (EKSAMEN)
Forløbet var et tværfagligt forløb med klassens andet studieretningsmusik som endte med at eleverne skrev SRO om konkrete værker med det fælles faglige tema: reggae.
I engelsk arbejdede ved med reggae som et eksempel på post-kolonial kultur. På den måde byggede det videre på noget af det, som vi havde arbejdet med i forløbet om det britiske sprogs og empiriums historie i 1.g.
Vi arbejdede således med at få en overordnet forståelse for landet og regionens overordnede historie - herunder forbindelsen til Marcus Garvey og rastafarianismen - samt hvordan reggae-musikken opstod, og hvordan den har afspejlet og bearbejdet den koloniale erfaring. Herunder havde vi et særligt fokus på Bob Marley som eksempel og ikon for musikken.
Vi arbejdede endvidere med andre perspektiver på postkolonialisme i Jamaica i form af et essay, en novelle og en række artikler der på forskellige måder afdække nutidige problematikker relateret til det overordnede emne, herunder: Homofobi i jamaicansk dancehall, spørgsmålet om erstatningsbetaling fra kolonimagter til kolonier, samt såkaldt kærlighedsturisme.
Afslutningsvis arbejdede vi med første episode af den helt nye BBC-serie This Town, der skildrer Two-Tone musikkens opståen i England i 1970'erne for at illustrere, hvordan de post-koloniale processer vekselvirkede i takt med reggaens popularitet og udbredelse.
Materiale:
Early B: History of Jamaica
Lonely Planet: A history of the Carribbean Islands
Jake Homiak: Black History in Roots Reggae Music https://folklife.si.edu/magazine/black-history-in-roots-reggae-music
Keon West: Why do so many Jamaicans hate gay people? https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jun/06/jamaica-music-anti-gay-dancehall-homophobia
Velma Pollard: Berbice.
Thought it was just men who flew abroad for squalid sexual kicks? Meet the middle-aged, middle-class women who are Britain's female sex tourists: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2401788/Sex-tourism-Meet-middle-aged-middle-class-women-Britains-female-sex-tourists.html
Bob Marley: Concrete Jungle
Slave Driver
Artikler om erstatning for slaveri og kolonialisme:
Opinion piece from The Daily Telegraph: Why Britain shouldn’t pay reparations for slavery
https://www.telegraph.co.uk/columnists/2022/03/29/britain-shouldnt-pay-reparations-slavery/
Trillions for Reperations
https://jamaica-gleaner.com/article/lead-stories/20230609/trillions-reparations
Film:
Bob Marley: Freedom Road
This Town, BBC, episode 1
Forløbet har et anslået omfang på 40 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
The British Social Class System (EKSAMEN)
Forløbets formål har været at introducere til og forstå nogle væsentlige træk ved det britiske klassesamfund, dets historie, udvikling og de modsætningsforhold og udfordringer, som det kan have. I forløbet har vi især arbejdet med arbejderklassens vilkår, samt eliteskolen Eton og dens rolle i samfundet.
Vi har undervejs haft tre literære nedslag, som vi har spejlet i hinanden som eksemplarer på forskellige perioders udfordringer og kunst: Dickens, Lessing og Loach.
Forløbet har arbejdet med både fiktion og non-fiktions-tekster, og har fokuseret på klassesamfundets rødder i det victorianske England, udviklingen af den britiske velfærdsstat efter anden verdenskrig, Thacther-æraen og frem til i dag.
Målet har været, at se kontinuitet og brud i de sociale udfordringer, som har været med - og er - i det britiske klassesystem.
Materiale:
Fiktion:
Charles Dickens: Nobody's Story.
Doris Lessing: DHHS
Ken Loach: I am Daniel Blake
Non-fiction:
Guardian-artikel om Eton: https://www.theguardian.com/books/2021/apr/10/musa-okwonga-boys-dont-learn-shamelessness-at-eton-it-is-where-they-perfect-it
Daily Mail-anmeldelse af Ken Loach-filmen:
https://www.dailymail.co.uk/debate/article-3869182/Why-Lefties-misty-eyed-movie-romanticises-Benefits-Britain-says-TOBY-YOUNG.html
Kapitlet "Stripping Away the Welfare State" fra bogen Being British.
Uddrag af Kapitlet The Victorian Age - a historical Background fra Through Literary Landscapes. Afsnittene: Society and Class, The Working Classes, Victorian Politics.
Podcast: An Eton Experience: https://www.bbc.co.uk/programmes/p03ly7yg
Sketches fra comedy-programmet The Two Ronnies omkring socialklasser.
https://www.youtube.com/watch?v=GOOKOl3rDWQ
https://metro.co.uk/video/ronnie-corbett-s-classic-class-sketch-1278885/
Forløbet har et samlet omfang på anslået 60 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
The American Presidential Election (EKSAMEN)
Forløbet har fokuseret på at forstå det amerikanske politiske system og dets institutioner, samt at klæde eleverne på til at forstå og forholde sig til det amerikanske præsidentvalg.
Forløbet byggede på mange måder videre på indsigter og viden fra forløbet om American Values i 2.g.
Vi arbejdede med to-partisystemet (republicans, democrats) og partiernes historie samt selve opbygningen af det politiske system (Electoral College, Congres, Senate, House of Representatives, Supreme Court, President, swing states).
Vi har endvidere arbejdet med Donald Trumps retorik, polarisering i det amerikanske samfund med fokus på problematikken omkring illegal indvandring og abort, samt the gender gap mellem unge mænd og kvinder i det amerikanske samfund. Desuden arbejdede vi med forskellige mediers dækning af selve valgdagen i USA for at forstå, hvordan den politiske polarisering kom til udtryk i denne sfære. Alt dette skete med henblik på at forsøge at forstå den store polarisering i den amerikanske valgkamp, og hvilke prioriteringer og verdensopfattelser, som informerede de amerikanske vælgere.
Endelig så vi filmen Nomadland som en slags bro til næste forløb om at være "On the Road" i amerikansk kultur, og drøftede filmens skildring af socialt udsatte i USA og deres muligheder, samt forskellige opfattelser af den amerikanske drøm.
Materiale:
Afsnittene: Republicans og Democrats fra bogen Being American, Systime.
Uddrag af J.D. Vance: Hillbilly Elegy fra Worlds of English
Uddrag af Former President Trumps Speech on Immigration
https://rollcall.com/factbase/trump/transcript/donald-trump-speech-political-rally-dubuque-iowa-september-20-2023/
Harris on imigration issues
Uddrag af debatten mellem Trump og Harris + kommentarer fra amerikanske medier.
Podcast om gender gap: https://podcasts.apple.com/us/podcast/the-gender-election/id1200361736?i=1000674133503
Analyse af de amerikanske mediers hjemmesider på selve valgdagen.
Film:
Four Corners - dokumentar fra australsk ABC: Trump and the Future of the United States of America
https://www.youtube.com/watch?v=gLa8WFDlFkE
Forløbet har et anslået omfang på 40 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
On the Road - The Beat Generation (EKSAMEN)
Forløbet tager udgangspunkt i Margaret Atwoods påstand tom, at ideen om the frontier har været det gennemgående tema, spørgsmål og symbol i amerikansk litteratur i det 20. århundrede. Dette trak på eksisterende viden om Frederick Jackson Turners Frontier tese.
Vi arbejdede således med ideen om the frontier (og diskussionen omkring dens eventuelle realitet eller mangel på samme) som en måde at tilgå og forstå litteratur, der på forskellige måder tematiserer bevægelse.
Vi startede med at se Nomadland for at bygge bro til forløbet om the American Election.
Dernæst læste vi et uddrag af Walt Whitman for også at genaktivere viden fra forløbet om American Values i 2.g med fokus på Whitmans plads i amerikansk litteartur og transcendentalisme.
Endelig fokuserede vi især på Beat generation. Først arbejdede vi med deres historiske kontekst, inden vi fokuserede på de tre mest berømte forfattere og deres forskellige tilgange til litteratur, Allen Ginsberg, Jack Kerouac og William S Burroughs. Herunder lærte vi om fællestræk ved beat poesi, Kerouacs spontanoeus prose og Burroughs cut-up teknik. Endelig læste vi hele Allen Ginsbergs digtsamling Howl and Other Poems som værk.
Materiale:
Margaret Atwood: On the Frontier in American Literature.
Uddrag af Walt Whitman Leaves of Grass. Part 1, 2, 6.
Allen Ginsberg: Howl.
Jack Kerouac: Belief & Technique for Modern Prose
Jack Kerouac: On the Road, kapitel 1 og 2.
Materiale om the Beat Generation fra: Frederiksen og Hogg: The Beat Generation. Praxis Forlag.
Uddrag af William S. Burroughs forord til Naked Lunch.
William S. Burroughs: The Cut-Up method
Artikel fra The Guardian: I loved the beat generation. Then I realised it has no place for women.
https://www.theguardian.com/books/2016/apr/04/beat-generation-writers-no-place-for-women
Film:
Rob Epstein: Howl (2010)
Chloé Zhao: Nomadland (2020)
Allen Ginsberg discussing Walt Whitman and his influence: https://www.youtube.com/watch?v=2M5O3_FYB4A&ab_channel=ManufacturingIntellect
Podcast:
This American Life: Burruoughs 101: https://www.thisamericanlife.org/546/transcript
Forløbet har et anslået omfang op 100 NS.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Shakespeare and the English rennaisance (EKSAMEN)
Forløbets fokus har været at introducere William Shakespeares forfatterskab og tid.
Først arbejdede vi bredt med at skabe en historisk ramme at forstå Shakespeare indenfor. Herunder: De store opdagelser, den naturvidenskabelige revolution, reformationen, synet på orden og kaos, the great chain of being, synet på kvinder og børn, socialklasser m.m.
Dernæst arbejdede vi med sonetter - genren, formen og udbredte tematikker i Shakespeares udgave af sonetten. Vi genlæste sonnet 18, som vi allerede læste 1.g som et eksempel, og derfeter arbejdede eleverne i grupper med sonnet 17, 133, 145.
Efter arbejde med sonnetterne arbejdede vi med Macbeth. Vi så den nye filmatisering af Joel Coen, og læste en række scener. Vi havde undervejs fokus på følgende tematikker, som de udfoldede sig i stykket, ligesom vi forsøgte at relatere disse til tiden, som vi havde arbejdet med indledningsvis: Skæbne/fri vilje; køn; galskab; at ting ikke er, som de ser ud; power ambition.
I forbindelse med arbejdet med Macbeth arbejde vi naturligvis også med genretræk ved tragedien.
Afslutningsvis arbejdede vi med Virginia Woolfs "If Shakespeare had a sister" som et kritisk perspektiv på perioden, samt et eksempel på Shakespeares position og status i den engelsksprogede kultur og historie.
Pensum
Virginia Woolf: If Shakespeare had a sister. (uddrag af A Room of One's Own).
Sonnet 17, 18, 133, 135, 140
Macbeth (act I, scene i, ii, vii, Act II, scene i, ii).
Tekst om the English Rennaisance.
Shakespeare is Everywhere (TEDTalk): https://www.youtube.com/watch?v=LsESSyMnwmU
Forløbet har et anslået omfang på 50 NS
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53472465543",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53472465543",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53472465543"
}