Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anders Dahl
Hold 2023 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#0 Links til lærebogsmateriale anvendt i uv.
Titel 2 Forløb#1: København i litteraturen
Titel 3 Forløb#2: "Koordinater" - værklæsning.
Titel 4 Forløb#3: Skriftlighed - den analyserende artikel.
Titel 5 Forløb#4: DHO - dansk-historie-opgaven.
Titel 6 Forløb#5: Skriftlig årsprøve
Titel 7 Forløb#6 Demokrati i Danmark og Japan
Titel 8 Forløb#7 TP4 Dansk og historie - Retorik
Titel 9 Forløb#8 Japan i litteraturen
Titel 10 Forløb#9 Den debatterende artikel
Titel 11 Forløb#10 Romantikken
Titel 12 Forløb#11 Skriftlig årsprøve
Titel 13 Forløb#12 Den reflekterende artikiel
Titel 14 Forløb#13 Dokumentarfilm
Titel 15 Forløb#14 "Transfervindue" - værklæsning
Titel 16 Forløb#15 Sprogligt forløb: "Mangfoldige ord"
Titel 17 Forløb#16 Romantisme
Titel 18 Forløb#17 Malerkunst - Guldalderen
Titel 19 Forløb#18 Det moderne gennembrud II
Titel 20 Forløb#19 Elias Sadaq "Djinn" værklæsning
Titel 21 Forløb#20 Kanonforfattere Blixen, Hansen, Seeberg

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#0 Links til lærebogsmateriale anvendt i uv.




Anvendt net-baseret materiale - links


Net-baserede undervisningsmaterialer anvendt i undervisningen


Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier:
https://hbdansk.systime.dk/

Litteraturportalen:
https://litteraturportalen.systime.dk/

Eksamensgenrerne dansk stx:
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/

Min læring- god stil:
https://app.minlaering.dk/bog/45

Ordnet.dk:
https://ordnet.dk/

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1: København i litteraturen

1a 2023-24 dansk

København i litteraturen – litterært forløb

Formål
Tematisk forløb med fokus på litteraturanalyse. Der arbejdes med tekster med historisk spredning fra 1750 til 2010, hvor København indgår i den ene eller anden form. Forløbet er første forløb i dansk efter grundforløbet. Formålet med forløbet er at introducere klassen til litteraturanalyse med et tematisk fokus.

Væsentlige begreber
Analyse af lyrik, novelle og dokumentarfilm. Tematisk læsning.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, litteratursøgning, mundtlige fremlæggelser.


Materiale

Max Kestner: ”Drømme i København” (poetisk dokumentarfilm), 2010 - værk
Tom Kristensen: ”København”, 1940.
Michael Strunge: ”CITY”, 1980.
Dan Turèll: ”Livet i Istedgade”, 1977 + uddrag af ”Radioklassikeren” fra DR’s P1 1978.
Emil Bønnelycke: ”Gaden”, 1917.
Ludvig Holberg: ”Epistel 189 – Om at køre og gå”, 1750.
Johannes V. Jensen: ”Gudrun” (uddrag), 1936.
Klaus Rifbjerg: ”Hjertefloden”, 1965.

”Filmdrømme om København bliver opfyldt”, filmanmeldelse i Politiken, 7. ja. 2010.
”Ud over Langebro”, filmanmeldelse i Information, 7. ja. 2010.

Holdet er på rundvisning med litterært fokus på Assistens Kirkegård d. 30. nov. 2023.
Efterfølgende holder holdet gruppeoplæg om forfatterne Michael Strunge, H. C. Andersen, Dan Turèll, Ib Spang Olsen, Vita Andersen, Peter Faber, Benny Andersen og Søren Kierkegaard.


Skriftlig aflevering: Analyse og fortolkning af novellen ”Frugt” af Julia Butschkow – fra novellesamlingen ”Granit” 2018.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2: "Koordinater" - værklæsning.

1a dansk 2023-24

Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater” 2013 (værklæsning).


Formål.
Værklæsning af nyere dansk litteratur
Tematisk læsning og analyse
Bevidsthed om litteraturens hybridformer


Indhold.
Som en del af vores forløb om ”København i litteraturen” læser vi Amalie Laulund Trudsøs ”Koordinater”. Bogen har genrebetegnelsen ”Københavnertekster”, men er en (slags) roman.  


Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, researchøvelse, gruppearbejde/pararbejde, arbejdsspørgsmål, gruppeoplæg.


Materiale:

Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater”, Rosinante 2013.

Diverse artikler om bogen og forfatteren fra Infomedia. Holdet laver fælles researchøvelse og holder korte oplæg for klassen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#3: Skriftlighed - den analyserende artikel.

1a dansk 2023-24

Forløb om Den analyserende artikel som skriftlig genre på stx

Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den analyserende artikel i særdeleshed.

Væsentlige begreber
Struktur i den skriftlige besvarelse, opgaveformuleringer – hvad skal man? Den gode indledning og den gode afslutning, henvisninger, hvem skriver – og til hvem?

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde, gensidig evaluering, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.


Materiale
”Min læring.dk”- udvalgte afsnit fra ”God stil” https://app.minlaering.dk/bog/45

-Afsnit: ”Indledningens funktion”
-Afsnit: ”Hvordan og hvornår skrives indledningen?”
-Afsnit: ”Afslutningens funktion”
-Afsnit: ”Forskellen på en afslutning og en konklusion”
-Afsnit: ”Sammenhæng mellem indledning og afslutning”
-Afsnit: ”Afsender, produkt, modtager” (om reklamer i levende billeder)


Produkt:
- Delaflevering – indledning til analyserende artikel.
- Skriftlig aflevering af den analyserende artikel ”Fiktive fremstillinger af alkohol og alkoholkultur” fra studentereksamensæt 21. maj 2021.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#4: DHO - dansk-historie-opgaven.

1a dansk 2023-24

DHO - Dansk-historieopgaven.

Formål:
Tværfagligt forløb mellem dansk og historie. I de to fag arbejder vi med perioden midten af 1800-tallet til starten af 1900-tallet. Undervisningen peger frem mod tre opgaveformuleringer: 1. ”Arbejderklassen og det moderne gennembrud”. 2. ”Modernitet, køn og seksualitet”. 3. ”Modernitet og borgerskab”.
Træning af større tværfaglig skriftlig opgave. Træning af formalia ved større skriftlige opgaver.
Introduktion til danskfagets metoder.

Indhold:
Det moderne gennembrud, opgøret med romantikkens tankesæt, Brandes krav til litteraturen, kvindefrigørelse, sædelighedsfejde, det moderne gennembruds kvinder.

Materiale:

Kort om Det Moderne Gennembrud
”Litteraturens veje”, Johannes Fibiger og Gerd Lütken, Systime 2021 s. 197-201, s. 221-224.

”Lucie” (uddrag), Amalie Skram 1880
”Gengangere” (uddrag), Henrik Ibsen 1881
”Murene”, Martin Andersen Nexø 1918

”Gengangere”, Opsætning på det Kongelige Teater bearbejdet og sendt på DR2, 2000 (uddrag)
”1800-tallet på vrangen” 6:8 – ”Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880”, DR2 2007
”1800-tallet på vrangen” 7:8 – ”Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”, DR2 2007 (uddrag)
”1800-tallet på vrangen” 8:8 – ”Klunkestil, navlepilleri og nye tider , 1890-1900”, DR2 2007 (uddrag).
”Digtere, divaer og dogmebrødre – 1900-tallets kulturhistorie” 1:8 – 1900-1918, DR2 2001 (uddrag)

I opgaveformuleringerne indgår følgende tekster:
”Constance Ring” (uddrag), Amalie Skram 1885
”Et dukkehjem” (uddrag), Henrik Ibsen 1879
”Magasin du Nord”, Herman Bang (reportage) 1880
”Gaardsangeren”, Martin Andersen Nexø 1916

Arbejds- og undervisningsformer:
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, litteratursøgning, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Evaluering:
Gruppevis afleveret DHO og individuel mundtlig årsprøve

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#5: Skriftlig årsprøve

Årsprøve 1a forår 2024.

Formål.
Træning af skriftlig fremstilling.

Indhold.
Arbejde med den analyserende artikel. I forlængelse af skriftlighedsforløbet om den analyserende artikel skriver holdet en opgave om novellen ”Kødet” af Jesper Wung-Sung, 2007.

Arbejds- og undervisningsformer.
Individuelt skriftligt arbejde.

Materiale:
Studentereksamenssæt fra 11. august 2021
Opgave 2 – ”Fiktive fremstillinger af vrede” analyse og fortolkning af ”Kødet”, af Jesper Wung-Sung, fra novellesamlingen ”Mænd er fra Marstal” 2007.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#6 Demokrati i Danmark og Japan


Demokrati i Danmark og Japan – virtuelt møde med japanske high school elever

Formål

Gennem ”Laere” – et firma der arbejder med kultur- og undervisningsudveksling mellem Japan og Danmark – får vi kontakt til high schools i Toyama-præfekturet i Japan. Japanske lokalpolitikere er interesseret i at unge fra Japan taler med danske unge om demokrati og demokratisk bevidsthed.

Væsentlige begreber
Demokrati som begreb. Demokrati i Danmark, refleksion over demokratisk bevidsthed.

Arbejds- og undervisningsformer
Refleksionsøvelser, fælles oplæg, gruppearbejde, informationssøgning, mundtlige fremlæggelser.

Virtuelt møde (Zoom) med japanske high schools.

Besøg af medarbejdere fra ”Laere” der orienterer om projektet og hjælper med det tekniske ved selve mødet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#7 TP4 Dansk og historie - Retorik



TP4 Projektuge: Retorik


Formål
Tværfaglig projektuge. Dansk arbejder sammen med historiefaget – emnet er retorik. I dansk arbejder vi med taler og retorisk analyse og begreber. Sidst på ugen skriver holdet deres egne taler og holder dem.

Væsentlige begreber
Argumentation, talegenrer, appelformer, sproglige figurer.

Arbejds- og undervisningsformer
Gruppearbejde, skriftlighed i grupper, mundtligt oplæg.

Materialer
”Håndbog til DANSK”, Ole Schultz Larsen, iBog fra Systime: https://hbdansk.systime.dk/

Kap. 4.9 ”Retorik”
Kap. 4.10 ”Argumentation”
Kap. 4.3 “Sproglige figurer”

Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 2019 – fra Dansketaler.dk
Tessas nytårstale 2021 – optagelse fra DR2 og talens tekst fra Dansketaler.dk

”Nytårstalen som genre” fra ”Dansketaler.dk

Produkt:
Holdet skriver egne taler og holder dem for hinanden

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#8 Japan i litteraturen


Japan – i litteraturen og på film

Formål.
Introduktion til moderne japansk litteratur. Kendskab til forskellige fremstillingsformer, teksttyper og genrer.

Indhold.
Kort forløb der inddrager et romanuddrag, et digt, en dokumentarfilm og en anmeldelse.


Arbejds- og undervisningsformer.
Alt er virtuelt: Læreroplæg, gruppearbejde og individuelt arbejde.

Materiale:

”Om at møde den 100% perfekte pige en smuk aprilmorgen”, Haruki Murakami, novellen er trykt i Politiken d. 28. august 2010
”Min fjerne barndomsby” – graphic novel (uddrag), Jiro Taniguchi 1998
”Brudgommen var en hund”, Yoko Tawada 1992 – Forlaget Korridor 2020 - Værk

”Tre japanske bøger får mig til at tænke over at være alene vs. i et parforhold”, Information 22. maj 2020
”Ved du hvad en novella er?”, Information 20. maj 2017

”Min nabo Totoro” – animationsfilm, Hayao Miyazaki 1988
”Den fortryllede skov”, anmeldelse i Jyllands-Posten 30. marts 2007
”Smuk og eksemplarisk”, anmeldelse i Information 30. marts 2007
”Farvestrålende hvid magi”, anmeldelse i Politiken 31. marts 2007

”Haiku – håndbog”, Bo Lille, Forlaget Mellemgaard 2013, udvalgte sider
”Dugdråbeverden”, Kobayashi Issa, Det Poetiske Bureaus Forlag 2021, udvalgte sider
” – et år med haiku” Kim Skotte, Forlaget Republik, 2019, udvalgte digte + efterord


Produkt

-Analyserende artikel om ”Om at møde den 100% perfekte pige en smuk aprilmorgen”

-På holdet skriver alle elever seks haiku digte

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#9 Den debatterende artikel


Forløb om Den debatterende artikel som skriftlig genre på stx

Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den debatterende artikel i særdeleshed.

Væsentlige begreber
Struktur i den skriftlige besvarelse, opgaveformuleringer – hvad skal man? Den gode indledning og den gode  afslutning, henvisninger, hvem skriver – og til hvem? At skrive debatterende.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, pararbejde, gensidig evaluering, skriftlig aflevering.


Materiale

”Kunstneres deltagelse i samfundsdebatten” – debatterende artikel fra Studentereksamenssæt 18. maj 2022.

”Eksamensgenrerne dansk stx” (i-bog), Nicolai Rekve Eriksen, Sophia M. W. Andersen og Mette-Marie Friis Bøegh, Systime 2019 (m. løbende opdateringer).

Følgende afsnit:

• ”Den debatterende artikel”
• ”Den debatterende artikels opbygning”


Skriftlig aflevering
I forlængelse af forløbet skriver holdet den debatterende artikel ” Kunstneres deltagelse i samfundsdebatten”  

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#10 Romantikken


2a dansk 2024-25

Romantikken

Formål
Formålet med forløbet er at introducere klassen til romantikken i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.

Væsentlige begreber
”Universal romantik”, ”organisme-tanken”, "panteisme", ”det dualistiske verdensbillede”, nationalromantik”,  ”romantikken i malerkunsten”.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Materiale
”Litteraturportalen.dk”, Systime

Afsnit:” Andersen, Hans Christian”, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=663
Afsnit: ”Analyse og fortolkningen: Snedronningen”, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2503
Afsnit: ”Staffeldt, Schack von”, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1671
Afsnit: ”Grundtvig, N.F.S.”, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=940
Afsnit: ”Nationalromantikken”, https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2563

Arbejdspapirer med stikord om romantikken.
”Ånden i naturen – Dansk guldalder 1800-1850”, Nationalmuseets skoletjeneste 2000, s. 2-11.

Adam Oehlenschläger: ”Guldhornene” (1803)
+ ”Guldhornene” fremførelse Poul Reumert og Statsradiofoniens Underholdningsorkester 1954
+ ”Guldhornene” fortolket af Per Vers, Skønlitteratur på P1
Schack von Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
N. F. S. Grundtvig: ”Sang i det grønne” (”Velkommen i den grønne lund”) (1843)
+ Podcast om ”Velkommen i den grønne lund” fra Videnscenter for sang i serien Sønderjyske sange
H. C. Andersen: ”Snedronningen” (1844) - værklæsning
+ Podcast Forlæst: ”Snedronningen” oplæst af Bjarke Sølverbæk

Gruppearbejde med malerkunst fra perioden. Klasseundervisning + elevoplæg

”1800-tallet på vrangen” 1:8 – ”Guld, hor og romantik, 1800-1814”, DR2 2007

”Den nordsjællandske kyst” (i serien ”Der er et yndigt land”), DR2 14. april 2020

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#11 Skriftlig årsprøve


Årsprøve i skriftlig dansk forår 2025.  

Formål.
Træning af skriftlig fremstilling.

Indhold.
Arbejde med enten den analyserende artikel eller den debatterende artikel. I forlængelse af skriftlighedsforløbet om den analyserende artikel i 1g og skriftlighedsforløbet om den debatterende artikel i 2g skriver holdet én af to opgaver fra studentereksamenssæt d. 24. maj 2024:

• Opgave 3. Analyserende artikel: ”Litteraturens sprog”
• Opgave 4. Debatterende artikel: ”Sociale medier og opfattelsen af virkeligheden”

Arbejds- og undervisningsformer.
Individuelt skriftligt arbejde.

Materiale:
Studentereksamenssæt i skriftlig dansk fra 24. maj 2024

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#12 Den reflekterende artikiel


3a skriftlig dansk, 2025-2026

De skriftlige genrer på stx –  Den reflekterende artikel

Formål.
Vi arbejder med den reflekterende artikel og som skriftlig genre på stx. Formålet er at træne genrens faste delopgaver, besvarelsens struktur og reflekterende skrivestil og skriftlige færdigheder.


Indhold og væsentlige begreber.

Med udgangspunkt i en reflekterende artikel fra i-bogen ”Eksamensgenrerne dansk stx” om ”Den gode fortælling” arbejder vi med fokus på indledning, afrunding, vinkling, analyse, delelementer og struktur.

Med udgangspunkt i den reflekterende artikel fra eksamenssættet STX ny ordning, 19. maj 2020 ”Den gode fortælling” arbejdes der med den reflekterende artikel som genre. Her er fokus på ”at skrive reflekterende” om et emne, at søge forskellige vinkler på et emne, struktur og skriftlige færdigheder.

Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, pararbejde, skriftligt arbejde i grupper og individuelt.

Materiale:
”Eksamensgenrerne dansk stx” i-bog, af Nicolai Rekve Eriksen, Sophia M. W. Andersen og Mette-Marie Friis Bøegh, Systime 2022. Udvalgte afsnit om den reflekterende artikel.

• Afsnit: ”Den reflekterende artikel”
• Eksempel på elevbesvarelse på opgaven ”Den gode fortælling”
• Afsnit: ”Kickstart refleksionen i klassen”
• Afsnit: ”Den refererende artikels opbygning”
• Øvelse: ”Skriv et konkret eksempel frem”
• Afsnit: ”Stemmen i den reflekterende artikel”
• Vieo: ”Hvordan skriver man en god reflekterende artikel?”
• Øvelse: ”Øvelse 2: Brugen af personlige pronominer”

Eksamenssættet STX dansk, ny ordning, 19. maj 2020, opgave 5 – ”Den gode fortælling”.

Produkt:
Skriftlig aflevering: Reflekterende artikel om ”Den gode fortælling”.

Ca. 20 ns.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#13 Dokumentarfilm


3a dansk 2025-26

Dokumentarfilmens genrer

Formål.
Introduktion til dokumentarfilmen og tilhørende undergenrer. En forståelse af dokumentarfilmen som virkelighedstro, men samtidig subjektiv.

Indhold.
En kort introduktion til dokumentarfilmen i bred forstand. Herefter arbejdes med nogle af dokumentarfilmens centrale undergenrer: Den dybdeborende dokumentar, den observerende dokumentar og den poetiske dokumentar. Filmiske virkemidler, fortælleforhold, dramaturgiske strukturer og interviewtyper indgår i analysearbejdet.

Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde.

Film:

”Apolonia, Apolonia”, Lea Glob 2023
”Angrebet – Omars vej til Krudttønden”, Niels Giversen  2020
”Så meget godt I vente”, Phie Ambo 2014

Citater:

”Advokaternes tagselvbord”, DR 2015
”Krigsfotografen”, Boris B. Bertram 2019
”Songs from the soil”, Phie Ambo 2014

Materiale:

”Levende billeder – grundbog i mediefag” i-bog, red. Olsen og Schou, Systime 2020:


- Afsnit: ”Dokumentargenrer”
- Afsnit: ”Den autoritative dokumentar”
- Afsnit: ”Den observerende dokumentar”
- Afsnit: ”Den poetiske dokumentar”


Omfang ca. 120 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb#14 "Transfervindue" - værklæsning


3a dansk 2025-26

Værklæsning: Transfervindue, Maria Gerhardt 2017

Formål.
Værklæsning af nyere dansk litteratur.

Indhold.
Arbejde med romanens gennemgående temaer: Døden, sygdom, eksistens, identitet, humor i litteratur, science fiction o.a.


Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med fordybelses- og læsetid, oplæsning, elevoplæg og plenumdiskussion.


Materiale:

Transfervindue, Maria Gerhardt 2017

Anmeldelse: ”Hun klamrer sig til skønheden”, Information 11. marts 2017
”Skønlitteratur på P1”, P1 20. marts 2017

Arbejdsspørgsmål
Holdets fælles noter

Ca. 100 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#15 Sprogligt forløb: "Mangfoldige ord"


2r da 2025-26

Retorik – sprogligt forløb

Formål
Formålet er at give eleverne bevidsthed om og begreber til at arbejde med det danske sprog. Det gælder både i mundtlige og skriftlige sammenhænge.

Væsentlige begreber
Polysemer og homonymer, denotation og konnotation, semantiske felter, konkrete eller abstrakte ord, negativt/positivt ladede ord og neutrale ord, dialekter, etnolekter og sociolekter.

Arbejds- og undervisningsformer
Med udgangspunkt i grundbog arbejdes der med tavleundervisning, gruppearbejde, pararbejde, analyse af tekster.

Materiale

”Håndbog til DANSK”, Ole Schultz Larsen, iBog fra Systime: https://hbdansk.systime.dk/

Kap. 4.1 ”Ordenes betydninger

Film: ”I Danmark er jeg født”, Peter Klitgaard 2005 (dokumentarfilm med mange danske dialekter).
TV avisen 2. dec. 2025: Indslag om værtshus i Thyborøn.
”Kraftedeme”, sprogklumme i Politiken 27. okt. 2025
”Engang var overmod en last”, Kronik om sprog i Politiken 18. okt. 2025
”Blæst, palermostiv, stangvissen”, artikel om slang i Politiken 17. okt. 2025

Tekster fra debatterende artikel ”#forfatterepåinsta” fra studentereksamen opgavesæt fra 14. aug. 2023

Produkt: Skriftlig aflevering – debatterende artikel #forfatterepåinsta”

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#16 Romantisme


3a dansk 2025-26

Romantisme

Formål
Formålet med forløbet er at introducere klassen til romantismen i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.

Væsentlige begreber
Romantismens udfordring af biedermeierkulturen, Steen St. Blichers forfatterskab, psykologisk flertydighed, idyl og harmoni i forhold til det dystre og det dæmoniske.


Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Materiale
”Litteraturportalen.dk”, Systime

Afsnit: ”Tema: Biedermeierkulturen”
Afsnit: ”Periodenoter: Romantismen”
Afsnit: ”Steen Steensen Blicher”
Afsnit: ”Sildig Opvågnen” (1828)

”Sildig Opvågnen” (1828). Sprogligt moderniseret og dramatiseret af Soundplay i 2019. Indlæst, illustreret og klippet af Christian Eiming i 2020.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Forløb#17 Malerkunst - Guldalderen


3a dansk 2025-2026

Malerkunst i romantikken – Guldalderen i dansk malerkunst

Formål
Som supplement til forløbet om romantikken i 2g, arbejder vi med guldaldermalerkunst.
Formålet med forløbet er at supplere med viden om romantikkens tankesæt, natursyn og livsanskuelse.


Væsentlige begreber
”Det dualistiske verdensbillede”, ”organisme-tanken”, ”universal romantik”, ”nationalromantik”,  ”romantikken i malerkunsten”, ”interessen for middelalderen” og ”romantiske motiver”.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, plenumdiskussion, museumsbesøg med omvisning.

Materiale

”Litteraturportalen.dk”, Systime

• Afsnit: ”Periodenoter: Romantikken”

Malerier:
• P. C. Skovgaard: ”Udsigt over havet fra Møens Klint”1850
• P. C. Skovgaard: ”Bøgeskov i maj – Motiv fra Iselingen” 1857
• Jørgen K. Sonne: ”Familien Puggård på pramsejllads på Esrum Kanal” (uden årstal)
• Frederik Vermehren: ”En jysk fårehyrde på heden” 1855

”Ånden i naturen – Dansk guldalder 1800-1850”, Nationalmuseets skoletjeneste 2000, s. 8-9.


Besøg på Statens Museum for Kunst.
Omvisning/ undervisningsforløb med kunstformidler: ”Guldalder og national identitet”.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb#18 Det moderne gennembrud II


3a dansk 2025-26

Det moderne gennembrud II

Formål.
Forløbet udbygger holdets viden om Det moderne gennembrud. Forløbet ligger i forlængelse af DHO-opgaven i 1g, hvor vi også arbejdede med perioden. Centralt i dette forløb står forfatterne Herman Bang og Henrik Pontoppidan. Forløbet har desuden fokus på samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.

Indhold.
Centrale begreber: Urbanisering, industrialisering, det naturvidenskabelige gennembrud, problemer under debat, realisme, naturalisme, impressionisme og Pontoppidans brug af ironi.

Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde og analyse i plenum.

Materiale:

”Litteraturportalen.dk”, Systime

Afsnit: ”Industrialismen (1870-1914) / Det moderne gennembrud (1870-1890)”
Afsnit: ” Bang, Herman - Tungsind og melankoli”
Afsnit: ” Franz Pander (1885)”
Afsnit: ” Analyse og fortolkning: Franz Pander”
Afsnit: ” Forfatternoter: Herman Bang”
Afsnit: ” Pontoppidan, Henrik”
Afsnit: ” Naadsensbrød (1887)”


Oplæsning af Franz Pander. Karsten Pharao læser Franz Pander op, Den2radio.dk

”1800-tallet på vrangen” 7:8 – ”Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”, DR2 2007 (bl.a. om Henrik Pontoppidan).
”1800-tallet på vrangen” 8:8 – ”Klunkestil, navlepilleri og nye tider”, 1890-1900”, DR2 2007 (bl.a. om Herman Bang).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Forløb#19 Elias Sadaq "Djinn" værklæsning


3a dansk 2025-2026

Værklæsning: Djinn, Elias Sadaq, Gyldendal 2024.

Formål.
Værklæsning af nyeste dansk litteratur.

Indhold.
Arbejde med digtsamlingens gennemgående temaer: minoriteter, kulturelle sammenstød, eksistentiel søgen, længsel, køn, seksualitet og identitet.


Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med fordybelses- og læsetid, oplæsning, elevoplæg og plenumdiskussion.


Materiale:

Djinn, Elias Sadaq 2024.

Elias Sadaq læser op og fortæller om digtsamlingen på Gyldendal.dk

”Som 23-årig skrev Elias Sadaq et digt om en sandhed, han havde holdt på alt for længe. Siden den dag har han ikke talt med sin far.”. Kristian Stoffer Nielsen i JPbøger, JyllandsPosten 7. juni 2025.

”Da Naja Marie Aidt sendte ham en venneanmodning på Facebook tænkte han: Nu ændres mit liv”. Politiken 6. april 2024.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Forløb#20 Kanonforfattere Blixen, Hansen, Seeberg


3a 2025-2026 dansk

Kanonforfattere

Formål.
Introduktion til Karen Blixen, Martin A. Hansen og Peter Seeberg.

Indhold.
Her til sidst runder vi af med læsning af tre forfattere fra læreplanens kanon.   


Arbejds- og undervisningsformer.
Læse- og fordybelsestid, fælles oplæsning.

Materiale:
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
Peter Seeberg: Patienten (1962)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer