Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Anders Møbjerg Stentoft
|
|
Hold
|
2023 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sprogforløb: retorik og argumentation
Formål:
Introduktion til det sproglige område i dansk
Introduktion til grundlæggende træk ved argumentation
Introduktion til områdets fagbegreber – Toulmins argumentationsmodel, forskellige argumenterende genrer, retoriske virkemidler
Introduktion til sproglig (stilistisk) analyse af tekster
Kommunikation og kommunikationsanalyse i forlængelse af Ciceros retoriske pentagram
Materiale
Argumentation findes overalt (uddrag) – Babara Illum
Retorik og argumentation (uddrag fra Begreb om dansk)- Birgitte Darger m.fl.
Af Den sproglige virkelighed (s.131-159) - Johannes Fibiger
Kærlighed er en fejlslutning - Max Shulman (1951)
Tale til DF’s årsmøde 2003 – Ulla Dahlerup
Grundlovstale 2004 - Pia Kjærsgaard
Tale ved mindehøjtidelighed for Utøya af Per Stoltenberg (2011)
Tale ved mindehøjtidelighed for terrorangrebet i Paris af Lars Løkke Rasmussen (2011)
Glem ekkokammeret: Facebook er en gave til demokratiet - Emil Friis
Facebook gør os alle sammen dummere - Katrine Marie Guldager
Kapitel 4.10 i Håndbog til dansk
Børnefonden skaber uddannelse (kampagne-video på youtube)
Evaluering:
Løbende evaluering
Skriftlig argumenterende analyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Julen som tema i litteraturen
Formål:
Tematisk og litteraturhistorisk læsninger af tekster der handler om jul og julens kulturhistorie.
Fokus på den romantiske, idylliserede fremstilling af julen med inddragelse af biedermeier begrebet.
Perspektiveringer til det moderne gennembruds realisme som kontrast.
Arbejde med genreforhold - lyrik (salmer og episk lyrik), eventyr og noveller.
Arbejde med en bevidsthed om forskellige genrers egenskaber - epik, lyrik, samler, julesange, realistiske tekster, fortællinger henvendt til børn.
Materiale:
Holdt vikingerne jul? Artikel fra Vikingeskibsmuseets hjemmeside:
https://www.vikingeskibsmuseet.dk/fagligt/e-laering/jul-i-vikingetiden
Juleevangeliet, Lukas kap.2
Sikken voldsom trængsel og alarm af Peter Faber
Højt fra træets grønne top af Peter Faber
Et barn er født i Betlehem af N.F.S. Grundtvig
Dejlig er den himmelblå af N.F.S. Grundtvig
Peters jul af Johan Kron (Værk)
Den lille pige med svovlstikkerne af H.C. Andersen
Karens Jul af Amalie Skram
Evaluering:
Løbende evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Lyrikforløb: Digte og sang
Formål:
Introduktion til den lyriske hovedgenre samt forskellige undergenrer fx som salmen, rapteksten og det mere lyriske digt.
Analyse og fortolkning af digte, bl.a. ud fra sprogkarakteristik (stilistik) og begreber som de fire eksistenskategorier.
Kendskab til dansklyrik samt verdenslitteratur i oversættelse.
Centrale begreber:
Det lyriske formsprog
Rim og rytme
Ordvalg og nøgleord
Sætningskonstruktion
Billedsprog - sammenligning, metafor (ontologiske, orienterings, besjæling, personificering)
Semantik og semantiske skemaer
Denotation og konnotation
Det lyriske indhold
Titlen
Temaer
Modsætninger
De fire eksistenskategorier - Jeg, tid, rum, omverdenen
Materiale:
Hvis jeg var ild af Cecco Angiolieri
Jeg drikker alene under månen af Li Po
Op al den ting af H. A. Brorson
Natkirken af Ole Wivel
Forårets horisont af Morten Nielsen
Se, nu stiger solen af Jakob Knudsen
Hellig, Hellig af Michael Strunge
Plasticsolen af Michael Strunge
Plasticsolen af Rigmor
Ud af natten af Michael Strunge
Forskellige haiku af Basho
Hjemmeside med beskrivelse af haiku som genre: https://haiku.dk/
Det værste og det bedste af Søren Ulrik Thomsen (Værk)
København af Ulige Numre
Blåt blod til alle af C.V. Jørgensen
Nat i Berlin af Tom Kristensen
Teori:
At læse digte (uddrag) af John Mogensen m.fl.
Billedsprog og betydning (kap.6 fra Begreb om dansk af Birgitte Darger m.fl.)
Evaluering:
En skriftlig analyse af Kristensen digt Nat i Berlin med fokus på sprogkarakteristik og komposition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Det moderne gennembrud (DHO)
Formål:
I forbindelse med dho introduceres til det moderne gennembrud som litterær periode.
Fokus på realisme - kritisk realisme og impressionisme.
Introduktion til overordnede metoder i danskfaget - her med fokus på en historisk læsning og en forståelse af tekster i en litterærhistorisk kontekst.
Fokus på forskellige analysetilgange: analyser af træk ved episke tekster, heriblandt komposition, fortællerforhold, sproghandlinger og undertekster ved dialog samt temaer. Analyse af lyriske tekster, heriblandt billedsprog og temaer.
Forløbet har derudover også fokus på skriftlighed og formalia i forbindelse med større skriftlige opgaver i gymnasiet.
Materiale:
Der er et yndigt land - Adam Oehlenschläger
Nu dages det brørdre - O.P. Overby
Engelske socialister - Holger Drachmann
Den sidste balkjole - Herman Bang
Fattig liv (uddrag) - Herman Bang
På Thingvalla - Herman Bang
De dødes rige (uddrag) - Henrik Pontoppidan
Illum galgebakke - Henrik Pontoppidan
Constance Ring (uddrag) - Amalie Skram
Teoritekster:
Litteraturens veje, s.197-204 (uddrag) af Johannes Fibiger, m.fl.
Litteraturens moderne gennembrud (af Brug litteraturhistorien)
Andet materiale:
Malerier
Efterårslandskab, Hankehøj - J.Th. Lundbye
Udslidt - H. A. Brendekilde
Bal på Moulin la Galette - August Renoir
Banegården Gare St. Lazare - Claude Monet
Place du Théâtre Francais i regnvejr - Camille Pissaro
Absinthen - Edgar Degas
Stryersker - Edgar Degas
George Brandes stående ved katederet - P.S. Krøyer
Østergade, juletravlhed på Strøget - Paul Fischer
Jernvalseværket - Adolph Menzel
Evaluering:
Løbende evaluering
Delopgaver i grupper
Mundtlig årsprøve med fokus på formidling af DHO´en
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Storytelling - et forløb om fotællingen
Formål:
Genkende og anvende forskellige centrale fagbegreber fra danskfaget.
Anvende viden om og færdigheder i tekstlæsning inden for Benjamin S. Blooms taksonomiske niveauer i dansk:
1. det redegørende niveau
2. det analyserende-fortolkende niveau
og 3. det perspektiverende, diskuterende og vurderende niveau.
Vi arbejder både med litterære og sproglige vinkler.
Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt inden for forskellige genrer.
Vise genrekendskab og kendskab til storytelling i forskellige tider med fokus på middelalderen og nutiden.
Kendskab til mundtlig fortælletraditioner, folkeeventyr og generelle eventyrtræk.
Producere tekster i form af analytiske opgaver.
Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder ved blandt andet at kunne sætte den universitære, analytiske metode op mod måder at arbejde med litteratur på, der har fokus på oplevelse. Derudover vise, at de kan reflektere over forskellen på fakulteter med fokus på humanvidenskab og naturvidenskab.
Materiale:
”The brain science of storytelling” af Paul Zak m.fl. (video).
Begæret efter den gode historie af Dorte Futtrup
Genkendelsen ligger i marven af Mathilde Walter Clark
Peter Bastian: "Jeg synes også, det er to fabelagtige bøger" (Video)
Kong Lindorm - ukendt forfatter
Tornerose - ukendt forfatter
Den hellige nat af Selma Lagerlöf
Den gyldne nøgle (Brd. Grimm)
Ved højer sluse af Peter Adolphsen
Evaluering:
Afsluttende skriftlig årsprøve med fokus på analyse og fortolkning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Tema: Mennesket og naturen
Formål
Formålet med forløbet er at undersøge, hvordan forholdet mellem mennesket og naturen fremstilles i litteraturen og kunsten til forskellige tider.
Fokus på nedslag i udvalgte perioder af litteraturhistorien - middelalderen, oplysningen, romantikken, moderne tid og samtid.
Forløbet fungerer også som optakt til et tværfagligt forløb med geografi, tp4 om kreativ skrivning.
Fokus på kommunikation og formidling af faglig viden.
Materiale
Elverhøj (ukendt)
Op al den ting som Gud har gjort af H.A. Brorson
Indvielsen af Schack von Staffeldt
Den danske sommer/ Danmark nu blunder den lyse nat af Thøger Larsen
Skillingsvise af Halfdan Rasmussen
Ude på landet af Dan Turéll
Gittes monolog om naturen af Per Højholt
Det er forvirrede dage jeg skal berette om af Theis Ørntoft
Evaluering:
Kreativ øvelse, hvor de skal arbejde med at formidle en holdning til eller oplevelse af natur.
Præsentation af den kreative øvelse for en anden klasse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Medieforløb: avisjournalistik
Formål:
Kendskab til journalistiske genre og avisen som medie.
Genrer: new journalism, fortællende journalistik, meningsjournalistik, service journalistik
Centrale begreber: de fem nyhedskriterier, Habermass offentlighedsmodel, stofområder, vinkling, forskellige typer kilder, nyhedstrekanten, fake news
Materiale
Stop the press (dokumentarfilm)
Sørens Ærø artikel i Fyns Stiftstidende d.3.5.2013
Søren Lyngbjørn har det bedre end forventet, artikel i Berlingske tidende d.1.5.2013
Gamblede med gislerne, artikel i Ekstra Bladet d.2.5.2013
Håndbog til dansk, kap. 5.1 om avisjournalistik
Som om solen kom fortæt på i JP dk
Uddrag af første mosebog (syndefaldet)
Evaluering:
Omskrivning af syndefaldsmyten fra første mosebog til nyhedsartikel, reportage eller fortællende journalistik samt en refleksion over effekten af den valgte genre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Tema: Gru, ondskab og galskab i litteratur
Formål
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning, bl.a. med fokus på skildringer af psykiske rand-tilstande og den upålidelige fortæller.
Arbejde med tematiske læsninger og fortolkninger af tekster.
Kendskab til litteratur i oversættelse.
Læsning af kanonforfatterne: Steen St. Blicher, Johannes V. Jensen, Ludvig Holberg
Kendskab til skildringer af uhygge og ondskab i 1800-tallet (romantik, romantisme og en smule symbolisme) og i det 20.århundredes modernitet.
Centrale begreber fra forløbet:
Skildring af menneskets psykologi og fantasi
Dobbeltgængermotivet
Den upålidelige fortæller og forskellige typer af upålidelighed
Det uhyggelige/das Unheimliche (Freud)
Freuds personlighedsmodel
Forskellige former for ondskab
Intertekstualitet
Paratekst
Materiale
Glasskabet af B.S. Ingeman
På Sneen af Emil Aarestrup
Hosekræmmeren af Steen St. Blicher (Værk)
Vinternat af Johannes V. Jensen
Det ovale portræt af Edgar Allan Poe
Til læseren af Charles Baudelaire
Hymne til skønheden af Charles Baudelaire
Besøgeren af Sven Holm
1984 (uddrag) af George Orwell
Black swan, 2010 (film) af Darren Aronofsky (VÆRK)
Filmplakat til Black swan
Supplerende materiale
Om romantisme på dansksiderne.dk (besøgt d.24.10.24)
Link https://dansksiderne.dk/index.php?id=5111
Om novelleteori på dansksiderne.dk (besøgt d.29.10.24)
Link https://dansksiderne.dk/index.php?id=3479
Lille spejl på væggen der er jeg unik i verden her. Om dobbeltgængermotivet, Litteratursiden.dk
https://litteratursiden.dk/artikler/lille-spejl-pa-vaeggen-der-er-jeg-unik-i-verden-her
Om gruens æstetik (Uddrag af Det hæsliges filosofi) af Helle Tyllkjær Henriksen
Det uhyggelige (om Freud) af Hans Christian Fink
Forskellige former for ondskab (uddrag) fra Psykologiens veje, Systime
minlæring.dk (i forbindelse med den analyserende artikel)
Evaluering
Elevoplæg om forskellige aspekter vedrørende Hosekræmmeren med hovedvægt på analyse, temaer og perspektivering til romantismen
Analyserende artikel om ondskab og uhygge med udgangspunkt i Det ovale portræt af Poe med fokus på formidlingen i indledningen og afslutningen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Medieforløb: Dokumentarfilm
Medieforløb: Dokumentar
Formål:
Generel kendskab til dokumentarfilm som genre og til forskellige dokumentartyper.
Introduktion til analyse af filmiske virkemidler.
Arbejde med analyse af dokumentarfilm.
Vigtige begreber:
den observerende dok.type
den deltagende type/den performative type
den dybdeborende dok.type
den refleksive dok.type
den poetiske dokumentarfilmstype.
Beskæringer, synsvinkler
Kompostion som virkemiddel
Fakta- og fiktionskoder
Autencitetsmarkører
Teori:
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary (uddrag) fra Håndbog til dansk af Ole Schultz Larsen
Filmcentralen.dk om filmiske virkemidler:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler
gymdansk.dk (Uddybning af Bill Nichols teori om dokumentarfilmens kendetegn):
https://www.gymdansk.dk/dokumentarfilm-bill-nichols.html
Film:
Armadillo af Janus Metz (2009)
Den hemmelige krig af Christoffer Guldbrandsen (2006) (Medieværk)
Klub Kranium af Frigge Fri (2021)
Appolonia, Appolonia af Lea Good (2022)
Flugt af Jonas Por Rasmussen (2021)
The act of killing afJoshua Oppenheimer (2012)
Evaluering:
Løbende på baggrund af forskellig analyseopgaver
Gruppearbejde og følgende oplæg i matrixgrupper om selvvalgte dokumentarfilm
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Tema: Storbyen i litteratur
Formål:
Forløbet har haft til formål at arbejde med stedet og specifikt byens rolle i litteraturen i det 20.århundrede.
Undersøgelser af, hvordan byen fremstilles og inddrages i fiktive tekster - byen som motiv, tema og baggrund.
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning af tekster og billeder.
Materiale:
Koordinater af Amalie Trudsø (Værk)
Nørreport af Katrine Marie Guldager
Vesterbrogade af Emil Bønnelycke
Alhambravej 111 af Dan Turéll
Forstadsnat af Michael Strunge
Natmaskinen af Michale Strunge
Poeten der kom ind fra Hvidovre. Om Michael Strunge og forstaden. af Jørgen Aabenhus
København con amore (uddrag) Søren Ulrik Thomsen
Interview med Dan Ringgaard om stedet i litterær teori:
http://www.limfjordslitteratur.dk/interview-dan-ringgaard.aspx
New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Om storbymotivet i litteraturen (uddrag fra Dansk/historie systime)
Storby og lilleby - teoritekst af/om Georg Simmel
Evaluering
Analyse og kreativ opgave om "Koordinater".
Skriveøvelse om New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Besyng din by - kreativ skriveøvelse om Vesterbrogade af Emil Bønnelycke
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Skriftlighedsforløb
Formål
Arbejde med skrivegenrer.
Arbejde med kommunikation i forskellige medier.
Forskellen på mundtlig og skriftlig kommunikation.
Forskellen på diskussion og refleksion.
Materiale
Uddrag fra "Guide til skriftlig dansk på stx", Systime om den analyserende artikel, denreflekterende artikel og den debatterende artikel.
Eksempel stile på de tre genrer.
Eksamenssæt til dansk stx, 2018 som arbejdsmateriale.
Min læring.dk
https://www.minlaering.dk/
gymdansk: Hjemmeside med oversigt over fagets begreber og analyse-tilgange
https://www.gymdansk.dk/
Evaluering
Løbende evaluering i form af mindre skriveøvelser.
Skriftlig aflevering - Reflekterende artikel om Kunst og litteratur der udfordrer grænser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Autofiktion og det selvbiografiske i nyere litt.
Formål
Forløbet har fungeret som en generel introduktion til det selvbiografiske og autofiktionen i litteraturen.
Fokus på forholdet mellem fiktion og fakta og mellem offentligt, privat og personligt.
Illustration af nyere tids tendens til at lade liv og værk smelte sammen.
Forståelse af mediernes rolle i moderne kulturformidling og reception af bogen som vare.
Undersøgelse af forskellige tekstgenrers kommunikationssituation.
Begreber og fokuspunkter:
spændet og sammespillet mellem fakta og fiktion
dobbeltkontrakt (Beherendt)
hovedstol (Højholt og Hesselholdt)
backstage og frontstage (sociologen Erving Goffman)
middle region (Sociologen Joshua Meyrowitz)
selviscenesættelse
traumelitteratur
paratekster
mediernes rolle i det moderne samfund,
litterær receptionsanalyse og modtagelsen af værket
Materiale
Det selvbiografiske i nyere dansk litteratur
Den fiktionsfri fiktion: Definition af en helt ny genre i Kristelig dagblad d.25.01.13.
(https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/fiktionsfri-fiktion-definition-af-en-helt-ny-genre)
Power point om tendenser og karakteristika med teksteksempler fra læreren
Kongens have af Christel Wiinblad
Den 11. time (afsnit 49) med digteren Christel Wiinblad (DR) Videoen findes på youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=CsWqpQVn0cA#:~:text=Christel%20Wiinblad%20har%20skrevet%20en%20digtsamling%20om,er%20ikke%20udgivet%2C%20men%20Mikael%20Bertelsen%20har
Min kamp (uddrag) af K. Knausgaard
Den der blinker er bange for døden af Knud Romer (Værk)
Åbent brev til Knud Romer af Georg Græsholt, Weekendavisen, 2.2.2007
Habitat (uddrag) af Theis Ørntoft
Theis Ørntoft er tilbage i autofiktion og tænk, at det kunne blive endnu mørkere, anmeldelse i Soundvenue d.23.5.25
https://soundvenue.com/kultur/2025/05/theis-oerntoft-er-tilbage-i-autofiktion-og-taenk-at-det-kunne-blive-endnu-moerkere-625517
Barndom af Yayha Hassan
Der er ikke noget digter-jeg af Pablo Henrik Llambias
Evaluering:
Løbende evaluering
Gruppeoplæg på baggrund af "Den som blinker er bange for døden" om forskellige analyseområder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Omkring første verdenskrig
Formål:
Kendskab til en litteraturhistorisk periode
Grundlæggende kendskab til den realistiske stil
Grundlæggende kendskab til den modernistiske stil
Undersøgelse af forskellige avantgardistiske ismer, som futurismen, ekspressionismen, surrealismen
Videre arbejde med analyse og fortolkning af skønlitterære tekster
Arbejde med danskfagets metoder
Materiale:
Futurismens manifest af Filippo Marinetti
Interferens af Johannes V Jensen
Paa Memphis Station af Johannes V Jensen
Aarhunderet af Emil Bønnelycke
Intet nyt fra vestfronten (uddrag) af Erich Maria Remarque
BLOD af Rudolf Broby-Johansen (værk)
Det blomstrende salgsmål af Tom Kristensen
Landet som icke är af Edith Södergran
det underste land af gustav munch petersen
Før jul af Harald Herdal
Fiskerne (uddrag) af Hans Kirk
Supplerende materiale:
Malerier
Dynamikken af en hund i snor (1912) af Giacomo Balla
Nøgenmodel på vej ned ad en trappe (1900) Af Marcel Duchamp
Gaden invaderer huset (1911) af Boccioni
Afgang (1918) af Jais Nielsen
Geopolitisk barn observerer fødslen af det nye menneske (1943) af Salvador Dalí
Billedernes forræderi (1929) af Rene Magritte
Meditationer over nazi-kærlighed (1936) af Wilhelm Freddie
Sex-paralyse apperat (1936) af Wilhelm Freddie
Film
Den andalusiske hund af Luis Bunuel (1929)
Evaluering
Løbende evaluering.
Evaluering på baggrund af opgaver om BLOD
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Medieforløb: Reklamer i dansk
Medieforløb: Reklamer
Formål:
Kendskab til trykte og levende reklamer
Kendskab til reklamernes virkemidler - heriblandt intertekstualitet (myter og eventyr) og sexualitet
Strategier til analyser af reklamer
Videre arbejde med sproglig analyse
Arbejde med spændet fra de simple reklamer til de mere komplekse og i den forbindelse med denotative og konnotative niveauer i reklamerne.
Arbejde med ældre og nyere reklamer
Billedanalyse
Kendskab til AIDA
Kendskab til Minerva-modellen
Materiale:
Af Begreb om dansk (kap.10 Medieanalyse) – Birgitte Darger m.fl.
Af medieDK (Billedanalyse) – Christa Lykke Christensen m.fl. (2011)
Reklameanalysemodel
3F-reklame samt Arla-reklame(fra Begreb om dansk, s.149-152)
Coca-cola-reklamer gennem tiderne
Vodka Smirnoff-reklamer, "Green apple with a twist"
Ray ban-reklame, "Never hide"
SEAT-reklame, "Altea-utrolig meget testosteron"
BILD-reklame, "Don´t eat that"
Evaluering:
Vi har løbende evaluering
Afsluttende skriftlige artikel om reklamekampagner.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Tema: Syndefald, overgange og myter
Formål:
Formålet med forløbet er at træne analyse og fortolkning af tekster i forhold til motiv og temaer. Der blev i forløbet også lagt væk på myten dels som en moralsk vejviser og som en grundfortælling der viser noget om de menneskelige vilkår.
Centrale begreber:
Motiv
Tema
Intertekstualitet
Skæbne vs. eksistentielt valg
Erkendelsesøjeblikket
Materiale:
Kap.2 og kap 3 i 1. Mosebog (uddrag om menneskets skabelse og syndefaldet)
Engang af Klaus Rifbjerg
Timeplan af Peter Seeberg
Ringen af Karen Blixen
Paradisæblerne af Martin A Hansen
Hun navnløser dem af Ursula K. Le Guin
Sympsion af Platon
The origin of love (klip) fra Hedwig & the angry inch
Altings ulidelige klarhed - om syndefaldsmyten (uddrag)
Evaluering:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Litteratur i sidste 1/2 af det 20.årh.
Fokus:
Kendskab til litteraturhistoriske tendenser i sidste halvdel af det 20. århundrede med udgangspunkt i forskellige realisme- og modernisme-tendenser:
- heretica-modernisme
- nyrealisme
- konfrontationsmodernisme
- knækprosa/bekendelseslitteratur
- sidegademodernisme
- beskidt realisme
- minimalisme
Litteraturhistorisk perspektivering.
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning .
Materiale:
Af Realismer og modernismer (s.7-32) – Auring og Svendsen (2010)
Domkirken i Köln – Ole Wivel
Til Nashet (sang) - Steppeulvene
Livet i badeværelset – Klaus Rifbjerg
Signalet – Anders Bodelsen
Patienten - Peter Seeberg
Hjemme hos os (sang) - Vesterbros ungdomsgård
Hun ser godt ud – Vita Andersen
Fire digte fra Cityt Slang af Søren Ulrik Thomsen
Falder - Pia Tafdrup
Bazar (klip fra DR-program med Michael Strunge; Piatafdrup, Kristen Bjørnkær og Lola Baidel)
Sex- Jan Sonnergaard
En stol for lidt - Helle Helle
Evaluering:
Løbende evaluering på baggrund af arbejdsopgaver med de forskellige tekster
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650394215",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650394215",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650394215"
}