Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Pelle Ezekiel Esbensen
|
|
Hold
|
2023 EN/a (1a EN, 2a EN, 3a EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
The Troubles
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til en væsentlig periode i britisk historie. Vi har undersøgt den historiske og politiske baggrund for konflikten i Nordirland samt arbejdet med sagprosa, skønlitteratur, sange og film om emnet. Vi har haft særligt fokus på, hvordan individet påvirkes af konflikten.
Et yderligere formål er at lade læreren få et førstehåndsindtryk elevernes generelle niveau og samarbejdskompetencer.
Faglige metoder: analyse af hhv. sagprosa, sangtekster, skønlitteratur og film med anvendelse af relevante fagtermer.
Materiale:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Fra: The Lift, Gyldendal, 1993
Historical and Political Background on Northern Ireland - a brief outline
Owen Bowcott: The Making of a Provisional, The Guardian, january 28, 1992
Bernard Mac Laverty: Father and Son, 1978
Michael Becket: To Keep the Faith, 1982
Newspaper Clippings
John Osmond: Clash of Identities, 1988
Sange:
If they come in the Morning, 1981
Film og kortfilm:
Hunger (2008), instruktør: Steve McQueen
Irish Murals Mark The Troubles in Bogside Derry/Londonderry - The Bogside Murals - History Tour:
https://www.youtube.com/watch?v=KjWpOv6O-S8&ab_channel=ConnollyCove
Evaulering:
Forløbet evalueredes i klassen efterfølgende
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
American Inequalities
Formål:
I dette forløb undersøger vi ulighed i USA. Vi vil udforske forskellige måder at opfatte ulighed på (f.eks. på tværs af etniske og kønsmæssige skel) og diskutere fordele og ulemper for samfundsforståelsen ved hver af dem. Vi vil fokusere vores undersøgelse på den region af USA, der blandt andet kaldes for “The Bible Belt”. Vi vil inddrage både nutidige og historiske perspektiver i vores undersøgelse. Forløbet afsluttes med et projekt i grupper, samt individuelle afleveringer.
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Vi arbejder i dette forløb hovedsageligt med non-fiktions “tekster” og de fleste af disse i korte videoformater:
The history of segregation in the USA:
https://www.youtube.com/watch?v=31x0BQzR6Pc&ab_channel=HUBScuola
Male inequality, explained by an expert | Richard Reeves:
https://www.youtube.com/watch?v=DBG1Wgg32Ok&ab_channel=BigThink
History of African-Americans - Animation:
https://www.youtube.com/watch?v=36jpmfuC1fc&ab_channel=HistoryonMaps
Wealth Inequality in America:
https://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM&ab_channel=politizane
Bible Belt Dysfunction – Pure Mockery or Rooted in Fact?:
https://www.lyingforjesus.org/Evidence-Based-Memes/Bible-Belt-Dysfunction.php
Marc Mitchel: "The New Girl" årstal ukendt
How the South became the Bible Belt:
https://www.youtube.com/watch?v=pSqceL4u8QU&ab_channel=HistoryGoneWilder%7CHaveHistoryWillTravel
Film:
"A time to kill", Joel Schumacher, 1996
Supplerende materiale:
You Might Live in the Bible Belt If...:
https://www.youtube.com/watch?v=qDZQFwN_sQs&ab_channel=NeilCarter
Non- fiction analytical model:
Side 329 fra “Wider Contexts”
Stereotypical Inequalities (included in the course)
Racial Inequality
Political Inequality
Gender Inequality
Wealth Inequality
Educational Inequality
Undervisningsformer:
Poster produktion, gruppearbejde, individuelt arbejde, præsentationer i klassen på baggrund af projektarbejdet, individuel mundtlig og skriftlig aflevering, klassediskussion, dialogcirkel, tavleundervisning
Fokus på udvalgte grammatiske emner, som det skriftlige arbejde indikerede ville være godt at arbejde med:
Egennavne
Ejefalds apostrof
Hjælpeudsagnsordet "To be"
Utællelighed og regelmæssig flertal af navneord
Yderligere bemærkninger:
Besøgselever
En elev starter og to stopper i klassen
En del klassemøder
Efterfølgende evaluering af forløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
62 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Postmodern Love
Formål:
I dette forløb arbejder vi med tekster, der afspejler forskellige opfattelser af kærlighed og parforhold.
Undervisningsformer:
Klassediskussion, spil, par-arbejde
Fokusområder:
Mundtlighed i klasserummet
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Alan Bennet: "Nights in the gardens of Spain", uddrag, 1998
Tony Hoagland: "In praise of their divorce", 2010
Ralph Gardner, Jr.: "Alfa Women Beta Men", 2003
Chad Kultgen: "The average American male", 2007
Vi har spillet spillene
"Werewolf" og "Cards against Humanity" for at facilitere at flere taler engelsk i klassen
Yderligere bemærkninger:
Der blev afholdt en forælderaften undervejs i dette forløb
I forbindelse med dette forløb var der en individuel evalueringsdag
Forløbet afsluttes med besøg hos læreren ved skoleårets afslutning (aflyst, barn syg)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Language and culture
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
I dette forløb er Ebogen Worlds of English af Anne Mette Finderup, Agnete Fog anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode.
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Titler/overskrifter på læste sektioner og tekster:
Old English Before 1066
Middle English
Early Modern English
Modern English from 1800
American English
Global English
English as Lingua Franca
Indian English
African English
African American Vernacular English
"Reporting from the frontline of the great dictionary disaster", John Agaard (2006)
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
væsentlige strømninger i amerikansk litteraturhistorie
væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.
Øvrige bemærkninger:
Nyt lokale taget i brug
Både mundtlige og skriftlige afleveringer anvendt
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb
Projektarbejde i en del af timerne ledende frem til mundtlige gruppefremlæggelser.
Hofsteedes seks dimensioner for kulturanalyse introduceres
Detaljeret beskrivelse af projektfasen her: https://docs.google.com/document/d/1VmkDekEAfZN5eSIak6YI8qca3n_BFFg-YVmkqQEkhYc/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Written Assignment 1 - Discussion of Dimensions
|
02-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
48 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Mental Health of Normal People
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
I dette forløb er romanen "Normal People" læst i en tematisk kontekst med andre tekster.
Øvrige materialer:
"Normal People", Sally Rooney, 2018
"Normal People S1E1", BBC, 2020
"The Bell Jar" (excerpt), Sylvia Plath, 1963
"Girl, Interrupted" (excerpt), Susannah Kaysen, 1993
"Girl, Interrupted" (film), James Mangold, 1999
"A week in the life of a madwoman", Ella Purnell, 2019
"Reasons to stay Alive", Matt Haig, 2016
"It's ok not be ok", Scarlett Curtis, 2019
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker
væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
Øvrige bemærkninger:
Både mundtlige og skriftlige afleveringer anvendt
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb
Vi har læst romanen "Normal People" af Sally Rooney, som værk i dette forløb
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
41 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Aspects of American History
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
I dette forløb er Ebogen Worlds of English af Anne Mette Finderup, Agnete Fog anvendt som grundbog. Den tilgås online via linket herunder ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode.
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Titler/overskrifter på læste sektioner og tekster:
The American Dream
"Let America be America Again" LangstonHughes, 1935
"Letter to the Free", Common, 2016
"Inaugural address", Donald Trump, 2025
Formål:
Formålet med forløbet er at klæde eleverne på til at skrive SRO i fagene Engelsk og Samfundsfag A. Fokus har været på at give kontekst til det præsidentvalg, der har foregået i USA samtidig med forløbet.
Formålet er også at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
væsentlige strømninger i amerikansk litteraturhistorie
væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
Øvrige bemærkninger:
Vi har i dette forløb introduceret diskursanalyse, som et supplement til retorisk analyse, særligt ift analyse af taler
Der er blevet introduceret et metodeoverblik i engelskfaget
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb
Vi har desuden besøg FN byen i København (besøget var planlagt til November måned, men blev udskudt grundet sygdom), besøget endte dermed med at være løsrevet fra sin oprindelige forløbsmæssige kontekst.
Vi har arbejdet med brug af chatbot til at hjælpe med problemformuleringer.
Vi har deltaget i et online seminar afholdt af systime, hvor danske eksperter har kommenteret på og kontekstualiseret præsidentvalget
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
True Crime
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
"A masterclass in Narrative Nonfiction", Ben Rawlence, Foyles, 2017: https://www.youtube.com/watch?v=Ili2x0H-zpU&ab_channel=Foyles
"The Knoxwille Girl, authot unknown, recorded early 20th century
"The Execution of the Mannings", Charles Dickens, 1849
"In Cold Blood" (excerpt), Truman Capote. 1966
"Serial S1E1 - The Alibi", Sarah Koening, 2014
"In the Dark S1E1- The Crime", Madeleine Baram, 2016
"The Staircase S1E1 - Crime or Accident?", Jean-Xavier de Lestrade, 2004-2018
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,
væsentlige strømninger i engelsk litteraturhistorie
faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
Øvrige bemærkninger:
Både mundtlige og skriftlige afleveringer anvendt
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb
Vi har undervejs i dette forløb (starten af april) gennemført vores studierejseforløb til Prag, sammen med samfundsfag, med fokus på forskellige former for turisme.
Vi har i den sidste del af forløbet arbejdet med skriftlige eksamenssæt fra tidligere år som optakt til en skriftlig årsprøve
I den forbindelse er det især de grammatiske kategorier, udsagnsord, stedord, tillægsord og biord vi har repeteret.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
50 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
India - a world within
Stadig under udarbejdelse
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Kernestof (siderne henviser til kompendiet):
Maps of india - before and after partition.
Thryst with Destiny - speech
Political cartoon (p. 42-43)
The East India Vade-Mecum (p. 72)
Karma (p. 104)
Lagaan, (film)
A pair of mustacios
Slumdog Millionaire, (film)
Unhybrid (poem)
Supplerende stof:
Cultural Appropriation (132)
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,
væsentlige strømninger i engelsk litteraturhistorie
faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
Øvrige bemærkninger:
Valgfrihed omkring typen af skriftlig aflevering
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Shakespearean Renaissance
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Et indledende "Poetry appreciation" forløb, hvor vi har trænet at spotte virkemidler ifbm digtanalyse.
Metaphors, Sylvia Platt
Apparently with no surprise, Emily Dickinson
Nettles, Vernon Scannel
Advice to my Son, Peter Meinke
The Cool that came off the sheets, Seamus Heaney
From a railway carriage, Robert Louis Stevenson
Shakespearean Sonnets 18, 29, 130
Uddrag af skuespil:
Doctor Faustus (Christopher Marlowe)
Romeo and Juliet (W. Shakespeare)
A Midsummer Night's Dream (W. Shakespeare)
Film:
Shakespeare in Love, John Madden, 1998
Romeo and Juliet, Baz Lurhmann, 1996
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Vi har arbejdet med Renaissancen som Litteraturhistorisk (og historisk) periode og læst en hel del baggrundstekster om dette.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,
væsentlige strømninger i engelsk litteraturhistorie
faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
Øvrige bemærkninger:
Mundtlig videoaflevering: Analyse af en individuel sonnet (den hvis nr. er lig med de to sidste cifre i elevens personnummer)
Der er også anvendt supplerende stof i dette forløb. Eleverne har afleveret en skriftlig bograpport baseret på læsning af et individuelt selvvalgt engelsk værk.
Den skriftlige terminsprøve er faldet i slutningen af dette forløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Hollywood - Lights and Shadows
Materialer:
Under dette forløb har platformen minlaering.dk være anvendt til arbejde med engelsk grammatik. https://www.minlaering.dk/
Og https://www.ordbogen.com/da/ til opslag
Kernestof:
Hollywoods impact on Global Culture: https://medium.com/@a86058398/hollywoods-impact-on-global-culture-1d4e13c4d4b3
How Hollywood defines Europe's Identity: https://thewell-travelledpostcard.com/portfolio/how-hollywood-defines-europes-identity/
From Hollywood to Heritage: Why Europe must reclaim the narrative: https://marcinparis.substack.com/p/from-hollywood-to-heritage-why-europe
Should Hollywood Movies Spread Conspiracy Theories?: https://www.curzon.com/journal/hollywood-conspiracy-theories/
Artemis II, Hollywood And Moon Landing Conspiracy Theories: https://www.forbes.com/sites/marshallshepherd/2026/04/03/artemis-ii-hollywood-and-moon-landing-conspiracy-theories/
Satanism, ritual cults and Hollywood: debunking ‘satanic panic’ conspiracy theories
https://theconversation.com/satanism-ritual-cults-and-hollywood-debunking-satanic-panic-conspiracy-theories-203453
Supplerende stof:
Hollywood history: https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/pickford-chronology/
Definition af "Conspiracy theory": https://www.britannica.com/topic/conspiracy-theory
Oprindelsen af den moderne brug af begrebet "conspiracy theory": https://www.coreysdigs.com/c-i-a-3-letter-agencies/cia-coined-weaponized-the-label-conspiracy-theory/
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner. Et yderligere formål har været at uddybe elevernes forståelse for historiske aspekter af Hollywood, Hollywoods indflydelse på opfattelsen af Europa, kontrasteret med europæiske filmindustriers tilsvarende indflydelse, samt introducere konspirationsteorier, der har forbindelse til Hollywood. Desuden undersøger vi det beslægtede begreb "debunking".
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
I dette forløb har vi berørt følgende del-elementer af fagets kernestof:
det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
sproglærings- og kommunikationsstrategier
principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,
Øvrige bemærkninger:
Eleverne valgte selv dette emne. Forløbet er afsluttet med en kort individuel projektfase der har ledt frem til en individuel mundtlig aflevering.
Undervejs i dette forløb deltog eleverne i en spørgeskemaundersøgelse, lavet af studerende ved DTU om deres brug af AI i skolen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650470410",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650470410",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58650470410"
}