Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Quri Palomino Janns
|
|
Hold
|
2023 SP1/g (1g SP1, 2g SP1, 3g SP1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
AP + Spansk intro/ begyndersystem
Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik
Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.
I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.
I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.
Metoder:
pararbjede, gruppearbejde, præsentationer, fælles dokumenter, rollespil, musik, tegneserier, netarbejde
Materiale:
Begynder system: !Ya vamos!
Evaluering:
Individuelt elev-lærer
Klassen
Læreren (tavle.gode ting/ forslag )
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
105 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Spansk begyndersystem
Spansk begyndersystem
Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik
Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.
I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.
I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.
Metoder:
pararbjede, gruppearbejde, præsentationer, fælles dokumenter, rollespil, musik, tegneserier, netarbejde
Materiale:
Begynder system: !Ya vamos!
Evaluering:
Individuelt elev-lærer
Klassen
Læreren (tavle.gode ting/ forslag )
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Tema 1: Perú, el país de los incas (Eksamen)
Emne
Formål og Indhold:
Peru er det fjerdestørste land i Sydamerika. Det er et land med meget høj biodiversitet på verdensplan og er bærende af en stor kulturarv.
Perus kultur og sprog stammer helt tilbage til Inkaernes og før inkaernes tid med præcolumbianske kulturer som Mochica, Paracas og Chimú. Den magiske by Cusco, som ligger i Andesbjergerne i den sydlige del af Peru, var hovedstaden for Sydamerikas største rige, Inkariget, som spanierne mødte da de ankom til landet i 1533. Cusco er på UNESCOS verdensarvsliste og ikke lang derfra ligger en af verdens 7 nye vidundere: Machu Picchu. Både Cusco, den hellige Inkadal og Machu Picchu tiltrækker tusindvis af turister hvert år.
Peru indeholder også andre store attraktioner som Titicaca søen, Andes bjergerne, Amazonas regnskoven, Nazca linjerne, Colca Canyon, Chan-chan ruienerne, flotte strande, osv. Peru er et smukt og stort land, som ud over store historiske og naturattraktioner, også byder på stor diversitet inden for det multikulturelle og den multietniske arv. Indianerne blev blandet med spaniere, europæere, afrikanere og asiatiske migranter og som resultat blev der etableret en meget spændende mestiz befolkning. Blandingen resulterede også i opblomstring af ”cholo” kulturen og ”criollo” kulturen, som har sit eget præg i Peru. Dette kan opleves både i de små landsbyer som i de store byer ved både kysten, andesbjergene og i regnskovsområdet. Et produkt af denne blandede kultur kan man blandt andet se i maden (som er et af de bedste køkkener på verdensplan. Restaurant ”Central” i Lima er lige kåret som verdens nr. 2, lige efter vores danske ”Geranium”), i traditionerne og i religionen, osv. Peru udmærker sig også i litteraturen (bla. har Peru en nobelpris vinder i litteratur), i musikken, sport (fodbold og surfing i Stillehavet som de mest populære sportsgrene), sprog (med spansk og quechua som de største sprog), osv.
Kommunikationsfærdigheder, mundtlighed og kulturforståelse.
Læse og forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om emnet Peru (forskellige medier).
Tale et klart og nogenlunde flydende spansk om emnet.
Skrive et enkelt og sammenhængende spansk og skriftligt oversætte en enkel dansk tekst til spansk.
Analysere og fortolke forskellige teksttyper inden for såvel skønlitteratur som sagprosa samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, samfundsmæssige og litterære sammenhænge.
Perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i spansktalende lande til egne samfunds- og kulturforhold.
Formål er at eleverne bliver introduceret til et nyt land i den spansktalende verden, i dette tilfælde Sydamerika.
Vi læser nedenstående tekster:
"Lucerucha" af Suzan Desezar og Quri Palomino, aMateMedia, 2022.
"Tracy: La Semana Santa y los Perros son mi pasión", Vale un Perú. Columbus, 2023.
"Datos sobre el Perú: historia y geografía", Vale un Perú, Columbus, 2023.
"El cocinero del Perú: Gastón Acurio", spanskbladet Rodrigo, 2021.
"Contigo Perú", Vale un Perú, Columbus, 2023.
"Historia y geografía!, Columbus 2023.
Brætspil om Peru, med 36 spørgsmål om landet. Eleverne ar i grupper lavet deres egne brætspil. .
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Tema 2: Pedro Almodóvar y sus películas (Eksamen)
Formål:
Emnets overordnede fokus er at opbygge spanskkundskaberne gennem et studie af Pedro Almodóvars magiske filmunivers. Spansk er et sprogfag, der skal fungere som et vindue mod verden, og den viden, I har tilegnet jer i arbejdet med begyndersystemet, skal nu bruges til at forstå og tale om Almodóvars filmunivers. Og da spansk, jævnfør bekendtgørelsen, ikke kun er et redskab, skal dette emne appellere til og fremelske kultur og kunst, samt forståelsen heraf. Emnet her retter sig desuden specifikt mod Spanien.
Indhold:
Kernestoffet i dette emne er især at opbygge et ordforråd inden for Almodóvars univers. Der ud over fokuserer vi på det spanske i Almodóvars univers, altså blandt andet hvad det er, der gør disse film så spanske. Herunder kultur, samfund og forholdet til religion som det kommer til udtryk i hans film.
Metoder:
Arbejdsmetoderne i dette emne er et øget fokus på diskussioner/samtaleøvelser i klassen. Eftersom Almodóvars film udspiller sig i Spanien, ser vi desuden nærmere på den spanske kultur, historie og samfundsforhold, og ikke mindst, hvordan Almodóvar provokerer det konservative Spanien i sit opgør med kønsroller, seksualitet mm. Vi ser på elementer i Almodóvars film, der går igen så vi derigennem opbygger et ordforråd, vi kan bruge til at diskutere hans film.
Undervisningen består således af både tavleundervisning med korte læreroplæg, samt individuelt- par- og gruppearbejde, hvor eleverne går i dybden med udvalgte Almodóvar-film.
Vi arbejder i særdeleshed med filmen "Todo sobre mi madre" og dele af det dertil udarbejdede undervisningsmateriale, men ser også (dele af) andre film herunder "Mujeres al borde de un ataque de nervios", samt klip fra diverse andre film for at kunne spore et mønster i hans arbejde. Vi har desuden tidligere set "Madres paralelas".
Herudover inddrages diverse artikler om Almodóvars film, så vi dels øver at læse tekster, der ikke er produceret direkte til undervisningsbrug, og desuden arbejder med flere vinkler hvorigennem vi kan udfolde den spanske filmmagers farverige filmunivers. Teksterne anvendes også som træning til eksamen, hvor vi i smågrupper, og sidenhen enkeltvis, samtaler om teksten med underviseren.
Vi analyserer desuden et par sange fra Almodóvars film, og om hans film.
Ideen er således, at vi tager udgangspunkt i de forskellige niveauer, I er på som elever, og tilpasser samtalerne herefter.
Materialer:
Vi har brugt MinLæring ift grammatik + ordbogen.com
Litteratur:
Rolle læsning om Pedro Almodóvar: https://drive.google.com/drive/folders/0BzMY6F2dN2J3b3dYQ1ZVXzdiRU0
Arbejdshæfte om filmen "Mujeres al borde de un ataque de nervios".
Arbejdshæfte om filmen "Todo sobre mi madre"
Spillefilm:
"Mujeres al bode de un ataque de nervios" (Almodóvar, 1988)
"Volver" (Almodóvar, 2006)
"Todo sobre mi madre" (Almodóvar, 1999)
"Madres paralelas" ( Almodóvar, 2021)
Evaluering:
Vi evaluerer løbende.
Sange:
"Yo quiero ser una chica Almodóvar" (Joaquín Sabina)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Tema 3: México: Frida Kahlo y Diego Rivera Eksamen
Formål:
At få kendtskab til Mexico og landets kultur/kunst/historie igennem studiet af en af de største meksikanske kunstnere i det 1900-århundrede: Frida Kahlo.
Indhold:
Arbejdet vil have fokus på Frida Kahlos liv og hendes arbejde med malerier og billeder. Vi går biografisk til værks, og bruger tekster/billeder/film til dette formål. Desuden vil vi også arbejde med PP præsentationer af Mexico som land og turistmål (rejsebeskrivelser).
Metode:
Gruppearbejde, præsentationer på spansk, billedbeskrivelser, individuelle samtaler på spansk, eksamenstræning.
Materiale:
Texto:
1. Arbejdshæfte / billedbeskrivelse om Frida Kahlo
2. "Frida Kahlo y Diego Rivera" Forfætter: Marianne Havsteen og Estíbaliz Hernández, Gyldendal, 2002.
Película:
1. "Frida": Julie Taymor, 2002.
Evaluering:
Løbende evaluering. Fokus i evaluering: eksamenstræning.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
50 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Tema 4: La guerra civil española (Eksamen)
La Guerra Civil Española – Undervisningsforløb
Med udgangspunkt i Helene Capranis bog La guerra civil española (Columbus, 2024) skal vi arbejde med denne historiske periode, som er særligt relevant og vigtig for forståelsen af den spanske idiosynkrasi, historie og nationale selvforståelse – både i forhold til fortiden og nutiden samt perspektiver på fremtiden.
Efter borgerkrigen indledtes en af de perioder, der har haft størst betydning for Spanien: diktaturet under Francisco Franco. Diktaturet varede i mere end 30 år og var præget af et meget stramt og autoritært styre. Det spanske samfund var stærkt polariseret, og arrene fra denne tid kan stadig spores i Spanien i dag – politisk, kulturelt og socialt.
Temaer i forløbet:
Tiden før den spanske borgerkrig
Den spanske borgerkrig
El primer franquismo
El segundo franquismo
Materiale
Film:
"Madres paralelas" (Pedro Almodóvar)
"El maestro que prometió el mar" (Patricia Front)
Dokumentarfilm:
Franco – den spanske diktator (del 1 og 2) DR TV
Fagligt fokus:
I arbejdet med perioden lægges der vægt på:
historisk forståelse og kronologi
sammenhængen mellem historie, identitet og sprog
analyse af film og andre kulturelle udtryk som historiske kilder
refleksion over, hvordan fortiden påvirker det moderne Spanien
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
70 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Terminsprøve, ny eksamensform
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Tema 5: "La música latinoamericana"
Titel: La música en Latinoamérica
Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne indsigt i den kulturelle og historiske betydning af musik i Latinamerika samt at udvikle deres sproglige kompetencer i spansk. Eleverne skal arbejde med forskellige musikgenrer og undersøge, hvordan musik afspejler identitet, historie, sociale forhold og kulturelle værdier i spansktalende lande. Samtidig skal eleverne træne mundtlig og skriftlig kommunikation gennem analyse af sangtekster, videoer og artikler.
Indhold
Forløbet introducerer eleverne til centrale latinamerikanske musikgenrer, herunder salsa, reggaetón, latin pop, andesmusik og tango. Eleverne arbejder med udvalgte kunstnere og sange fra forskellige lande, fx Cuba, Puerto Rico, Colombia, Argentina og Peru/Bolivia. Der arbejdes med sangtekster, musikvideoer og korte artikler, som belyser temaer som identitet, migration, politik, kønsroller og kulturel globalisering. Desuden inddrages eksempler på, hvordan latinamerikansk musik har fået global betydning.
Metode
Undervisningen varierer mellem læreroplæg, klasse- og gruppediskussioner, tekst- og musikvideoanalyse samt elevfremlæggelser. Eleverne arbejder både individuelt og i grupper med at analysere sangtekster og musikvideoer samt med at diskutere musikkens budskaber og kulturelle kontekst. Der indgår også mundtlige aktiviteter som korte præsentationer om kunstnere eller genrer samt kreative opgaver, hvor eleverne reflekterer over musikkens betydning i Latinamerika.
Materiale
Materialet består af udvalgte sangtekster, musikvideoer, artikler og eventuelt uddrag fra dokumentarer om latinamerikansk musik. Der arbejdes fx med kunstnere fra salsa- og tangotraditionen, moderne reggaetón- og popkunstnere samt musik fra Andesregionen. Autentiske tekster og audiovisuelle materialer anvendes for at give eleverne et realistisk indblik i sproget og kulturen.
Tekster:
1. Bad Bunny Super Bowl half time show 2026
Film:
1. Super Bowl halftime show. Apple Musik.(video)
2. Film: "Buena Vista Social Club", 1999, Win Wenders.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Tema 6: Migración de Latinoamerica a EEUU
Spansk
Emne: ”La migración latinoamericana hacia Los Estados Unidos”
Formål:
Kommunikationsfærdigheder, mundtlighed og kulturforståelse.
Læse og forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om emnet Immigration (forskellige medier).
Tale et klart og nogenlunde flydende spansk om emnet.
Skrive et enkelt og sammenhængende spansk og skriftligt oversætte en enkel dansk tekst til spansk.
Analysere og fortolke forskellige teksttyper inden for såvel skønlitteratur som sagprosa samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, samfundsmæssige og litterære sammenhænge.
Perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i spansktalende lande til egne samfunds- og kulturforhold.
Eleverne introduceres til bevæggrundene, herunder Push and Pull faktorerne, for hvorfor mange vælger at emigrere fra Latinamerika til USA, og hvordan den farefulde rejse foregår.
Vi læser nedenstående tekster fra illegale immigranter, der planlægger at krydse grænsen samt ser forskellige filmklip om situationen.
Kernetekster:
"El Paso". César Urbina Nieto. s. 24. i "Al otro lado". Line Flintholm og Helene Balslev Clausen. Gyldendal 2013
"Sueños". Héctor Nieto Montoya. s. 15 i "Al otro lado". Ibid.
"Al otro lado": Armando Vargas. i "Al otro lado"
Film:
Der arbejdes med filmen "Sin Nombre" af Cary Fukunaga (2009) med fokus på Sayras families rejse med La Bestia, samt El Caspers medlemsskab af banden Mara Salvatrucha.
”Which way home", af Rebecca Cammisa, 2009.
Links:
Pobre Juan (sang): www.elyrics.net/read/m/mana-lyrics/pobre-juan-lyrics.html
Pobre Juan (video): http://www.youtube.com/watch?v=I8FBWa6WYzc
Fagligt indhold:
Kommunikation på spansk. Ordforråd.
Grammatisk fokus på præteritum og imperfektum, sætningsindleder.
Billedbeskrivelse.
Metode:
Pararbejde, gruppearbejde, induktivt, deduktivt, tavleundervisning, fremlæggelser, medier.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652947219",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652947219",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652947219"
}