Holdet 3g SP2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Eva Marie Clemmensen
Hold 2023 SP2/g (1g SP2, 2g SP2, 3g SP2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ya Vamos - begynderspansk forløb
Titel 2 Ya Vamos - færdig med grundforløbet
Titel 3 EKSAMEN La Buena VIda y Los Jóvenes Españoles
Titel 4 Perú
Titel 5 Sexo en Proceso
Titel 6 EKSAMELa Guerra Civil Española y las consecuencias
Titel 7 México, la vida de ahora,  la cultura, la comida,
Titel 8 EKSAMEN Narcocultura y tráfico
Titel 9 EKSAMENLos cambios del clima y los retos de actuar
Titel 10 Forløb#5

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ya Vamos - begynderspansk forløb

Vi bruger et helt nyt begyndersystem, skrevet af Maria Francisca Gavilán, Louise Friis Arfaoui, udgivet på Columbus 2023-

Vi fokuserer på de kommunikative mål som de enkelte kapitler i ¡Ya vamos! har opstillet og samtidig lærer vi basisgrammatikken.
Eleverne lærer at tale om alt fra det nære, levede liv til viden om omgangsformer, madkultur og traditionelle fester i forskellige egne af den spansktalende verden.

Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik

Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.

I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.

I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.
Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik

Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.

I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.

I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tarea en la geografía de España y America Latina. 13-12-2023
Tarea : https://app.minlaering.dk/lektier?vis=2502 07-02-2024
Med udgangspunkt i billedet nedenfor skal I beskri 24-03-2024
Tarea 4 : Mi semana 05-05-2024
Tarea 5 Du skalbruge linket til google dokumenteth 19-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 78 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ya Vamos - færdig med grundforløbet

Vi bruger et helt nyt begyndersystem, skrevet af Maria Francisca Gavilán, Louise Friis Arfaoui, udgivet på Columbus 2023-

Vi fokuserer på de kommunikative mål som de enkelte kapitler i ¡Ya vamos! har opstillet og samtidig lærer vi basisgrammatikken.
Eleverne lærer at tale om alt fra det nære, levede liv til viden om omgangsformer, madkultur og traditionelle fester i forskellige egne af den spansktalende verden.

Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik

Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.

I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.

I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.
Formål:
Målet med undervisningen er, at eleven:
-kan forstå enkelt sprog i skrift og tale, formidlet gennem forskellige medier (tekster, lytteøvelser, film, dokumentarfilm, sange, små forelæsninger på spansk, osv.)
- kan udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog
- har kendskab til almene, samfundsmæssige og kulturmæssige forhold i de spansktalende områder, herunder forskelle og ligheder imellem spanske/latinoamerikanske og danske kulturområder,
- kan anvende de opnåede færdigheder i kommunikative situationer,
- kan bruge sin viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i arbejdet med spansk,
- kan bruge tosprogede ordbøger og en spansk grammatik

Indhold:
undervisningens første fase arbejdes der meget med udtalen. De første timer i klassen koncentreres om udtalen af kendte eller transparente ord. Samtidig går eleverne i gang med let forståelige tekster med mange transparente ord, så de oplever at de allerede behersker vigtige dele af udtalen og at de uden større problemer forstår helmeningen i teksterne. De første tekster vil omfatte emner som:
Familieforhold, forskellige facts om Spanien og Latinamerika og sproglige emner som: udtale, udsagnsord, talord, artikler, tillægsord og forholdsord.

I undervisningens anden fase begynder eleverne at producere simple sætninger på spansk ud fra enkle samtalestruktur og øvelser.

I undervisningens tredje og sidste fase arbejdes der med lidt længere og sværere tekster, der bygger på elementært dagligdags ordforråd. Der sigtes mod en videre udbygning af ordforråd, grammatisk viden og læse- og kommunikationsfærdighed. Eleverne opøves gradvist i at resumere en tekst, samtalen udvides til at omfatte debatformer, de frie opgaver bliver mere krævende. IT/Internet t vil blive inddraget i undervisningen, dels via opgaveskrivning, informationssøgning og præsentationer. I denne sidste og længste fase omfatter teksterne emner som kultur og politik i de spansktalende lande.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
A mi me gusta la música ........ 08-09-2024
Tarea perfecto/førnutid 13-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 EKSAMEN La Buena VIda y Los Jóvenes Españoles


FORMÅL & INDHOLD
Forløbet fokuserer på de unges spanieres levevis, både i storbyerne og på landet. Fokus er på venskaber, hobbyer, fremtidsdrømme og naturen/ byerne, og ungdomsliv.
Det er desuden hensigten, at eleverne opbygger ordforråd om hverdagssituationer, som de kan omsætte til egne.I forløbet indgår også dokumentaren Underdanmark om udokumenterede latinamerikaneres usle arbejdsforhold i Danmark.

METODER:
Fokus på ordforråd, og både mundtlighed og skriftlighed i forhold til at kunne snakke om de unge spaniere men også at eleverne kan snakke ud fra sig selv om fremtidsdrømme, hobbyer, byliv m.m.

Grammatisk er der fokus på bøjninger af hitverber, ordforråd og brug af adjektiver til billedbeskrivelser

MATERIALER:

Fra bogen "La buena vida", af Eva Rosenkilde, Gyldendal, 2015:
'Alejandro de Madrid' / 'David de Valls' / Mireia de Barcelona / Anabel de Forcall
Sandri- una Muñeca de Vestir fra "Nuevos Retratos ", Ole Laumann, 2008
Fra bogen *Voces de protesta' af Aday Polo Iglesias og Anja Wilkens: Kap.7: 'Ocupar' s. 47- 54
Arbejdshæfte til "Carmen y Lola"
I forløbet ingår også arbejde med dokumentarern "Underdanmark" om spanske og især latinamerikanske unges problemer med elementer i det danske arbejdsmarked, der forsøger at omgår dansk lov. Interviews`ne foregår på spansk.

Film: Carmen y Lola, directora: Arantxa Echevarría, 2018
Carne Trémula, director: Almodóvar, 1997
https://www.dr.dk/drtv/serie/underdanmark_480683
https://www.youtube.com/watch?v=qOWUNJl4Tcs Almodóvar y Buñuel
https://www.dr.dk/drtv/serie/underdanmark_480683
https://docs.google.com/document/d/13x5TSmisQdYR4Z9GhU0m3Hx0UWD3iy-6/edit (Pueblo abandonado)
https://www.debitirarmasfotos.com/
https://www.dr.dk/drtv/serie/underdanmark_480683
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Carmen y Lola 20-11-2024
Carne Trémula 24-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Perú

I forløbet om Perú ser vi nærmere på landets historie både for at få en generel viden om spaniernes kolonisering af Latinamerika og Perus særlige forhold med inkaernes avancerede samfund. Vi tager udgangspunkt i "Vale un Perú", Quri Palomini Jannis, Columbus 2023.Vi ser endvidere på leveforhold og peruansk identitet og læser interviews med forskellige peruvianere. Vi arbejder med Perus nuværende udfordringer angående korruption og sociale oprør. Vi arbejder desuden med Sendero Luminoso og de problemer terror-bevægelsen skabte i 80erne og 90erne. Vi læser også om en ung rygsæksrejsende oplevelser i mødet med Perus fantastiske seværdigheder som Machu Picchu og el Lago Titicaca. Iøvrigt arbejder vi med gastronomi i Peru og ser på det internationale fokus der er på peruansk madlavning i øjeblikket.

Formål: viden om koloniseringen og specifik viden om Peru.
grammatisk fokus: Vi lærer og øver de to datider: Præteritum og Imperfektum
Kommunikativt fokus: samtale med udgangspunkt i teksterne. Opbygning af mere ordforråd og træning og vedligeholdelse af det allerede oparbejdede ordforråd.

Materiale:
"Vale un Perú", Quri Palomini Jannis, Columbus 2023.
- Datos sobre el Perú - páginas 9-14
- Ana Christina : una jóven abogadda de Lima
- Alejandro: un mochilero en el Perú
- Lima, la capital del Perú
-Ayacucho
-Cuczo y Machu Picchu
- Puno: el lago Titicaca
- La gastronomia peruana
- Leonardo: la cocina peruana
- - El terrorismo de los años ochenta y noventa
La muerte de Abimael Guzmán, líder de Sendero Luminoso
- Un diario en el tiempo del terrorismo
- La corrupción, las revueltas sociales y el medio ambiente

Film: Hasta que Nos Volvamos a Encontrar, 2022
dokumentar: https://www.dr.dk/drtv/se/sydamerika-med-simon-reeve
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
LA gastronomía peruana y la conjugación correct 11-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sexo en Proceso

Formål:
At læse om, forstå, diskutere kønsroller og køn i udvikling i den spanksprogede verden. At tilegne sig et nyt ordforråd indenfor disse områder og udbygge det basale ordforråd. At udbygge og repetere den grammatiske viden og kunnen. At øve sig i skriftlig fremstilling og arbejde gennem øvelser tilknyttet teksterne og de skriftlige afleveringer.

arbejdsformer: tavlegennemgang - især ved gennemgang af nyt stof og opsamling på diverse arbejder, gruppearbejde for at øve samtale og praktisere skriftlig fremstilling , individuelt arbejde og pararbejde  - for konversation og opgaver.

Materiale:
teksterne kommer hovedsageligt fra "El Sexo en Proceso" Louise Friis Arfaoui og Maria Francisca Gavilán, forlaget Columbus, 2021

Los estereotipos de género:
1 introducción a los estereotipos y el machismo
2 sabes qué es el micromachismo?
3 Las cirugías estéticas
4 Catherine Cando - una reina de belleza fallecida en cirugía estética - Una carta al director : Catherine murió por culpa de nosostros
5 El Reggaetón
6 Cali y el Dandee: La Muda  
7. Una carta al director : El machismo del reggaetón

Derechos y legislación:
1. Introducción a los derechos y la política de igualdad
2. Un blog: La influencia católica
3. el caso de España
4. Una carta de Colombia
5 El Salvador - un país sin aborto
6 El aborto en proceso
7 El presidente argentino en el parlamento
8 Unidad Provida - una organización celeste

El género en proceso
1 Introducción al género en proceso
2 Controlas el vocabulario del mundo de la identidad de género? Ya es la hora.

Perspektiverende artikler fra El Pais (skim - læst)


Film: Princesas, 2005
Diverse videoklip
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EKSAMELa Guerra Civil Española y las consecuencias

Med udgangspunkt i Helene Capranis bog om den spanske borgerkrig og franquismen, "La Guerra Civil Española", Columbus, 2024 arbejder vi med :

1. Las dos Españas, páginas 8-15
2. La guerra civil española, , páginas 22 - 36
3. La dictadura franquista, páginas 86- 95
4. La memoria histórica, páginas 112 - 122
Mapas de la guerra

I dette forløb om den spanske borgerkrig vil vi se på rammerne for den spanske borgerkrig, lave nedslag i vigtige begivenheder i selve borgerkrigen, se på levevilkårene under franquismen med særlig fokus på uddannelsessystemet og den katolske kirkes rolle og endeligt se på nutidens opgør med franquismen og dens betydning for, hvordan det nuværende Spanien ser ud.
Vi ser på Las dos Españas, der handler om konflikterne i Spanien før borgerkrigens udbrud begyndende med tabet af de sidste kolonier og den efterfølgende identitetskrise i 1898.
Endvidere ser vi på La guerra civil española, der handler om borgerkrigen 1936-1939. Vi skal have et overblik over konfliktens to sider – los republicanos og los sublevados – og deres respektive fraktioner samt internationale opbakning med særligt fokus på de danske Spaniensfrivillige, - som Gustav Munch Petersen.
Vi ser også på bombardementet af Guernica og hvordan nazisterne øvede sig i Spanien. Endvidere ser vi på La dictadura franquista, der handler om Francos diktatur 1939-1975 med særligt fokus på Nationalkatolicisme, totalitarisme, undertrykkelse og hvordan dette kom til udryk i uddannelses-systemet. Vi ser filmen "El maestro que prometió el mar", 2023, Patricia Font.

Endelig arbejder vi med La memoria histórica, der handler om den aktuelle debat i Spanien. Vi fokuserer især på  massegravene, - og ser senere, hvordan de spiller en afgørende rolle i Almodóvars film "Madres Paralelas" - og frankismens symboler som El Valle de los Caidos.

For at forstå borgerkrigens og franquismens betydning for nutiden, ser vi afsnit af HBO serien "garcía", som perspektiverer franquismens symboler og ideer i en moderne kontekst og med et plot, der tydeligt viser franquismens ideologi og visioner. Setting i serien er el Valle de los Caídos og Madrid i fortiden og i nutiden, hvilket perspektiverer franquismen og giver en god forståelse for nutidens Spanien.
øvrigt materiale: La segunda república: https://www.youtube.com/watch?v=OZirgERQ2qc
Vigtige nedslag i Francos biografi ; https://www.youtube.com/watch?v=LstUwr_KLwQ
Film og serier:
Danskere i den internationale brigade  Titel Gustav Munch Petersen: https://da.wikipedia.org/wiki/Gustaf_Munch-Petersen

25-årige Gustaf forlod datter og højgravid kone for at gå frivilligt i krig - og efterlod kun et brev: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/25-aarige-gustaf-forlod-datter-og-hoejgravid-kone-gaa-frivilligt-i-krig-og

Historisk tilbageblik: Her drog danskere frivilligt i krig på egen hånd: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/historie/historisk-tilbageblik-her-drog-danskere-frivilligt-i-krig-paa-egen-haand




-El maestro que prometió el mar, 2023, Patricia Font.
- Madres Paralelas, Pedro Almodóvar, 2021
- García - HBO serie, 2022, Sara Antuña og Carlos de Pando
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 México, la vida de ahora, la cultura, la comida,


Klassen har valgt México som overordnet tema og vi ser på forskellige aspekter af landet.
Vi ser på historien kort fortalt, fakts om landet, trafikken, leveforhold, kønsrollerne og hvordan det kommer til udtryk i leveforhold og karriere-muligheder, den meksikanske. mad og turismo.

vi arbejder med :
-at kunne tale med enkle sætninger omkring emnerne i de tekster vi læser
- at kunne skrive små sammenhængende resumeer af teksten
- at kunne svare på spørgsmål til teksterne
- at kunne anvende grammatiske færdigheder i skriftlig fremstilling

Indhold:
Kernestoffet i dette emne er særligt:
- moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra México
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for México
- centrale samfundsmæssige forhold i México - særligt kønsroller.

Materiale :

_ Datos sobre México, s 8- 11, fra Mosaíco Mexicano.
Af Kristina Pilmark, Rikke Olsen. Systime 2016.
- Un poco de historia , s 12 - 14 , fra Mosaíco
- La redes sociales, s 18-2, fra Mosaíco
- El tráfico, s 34- 36 fra Mosaíco Mexicano.
- La comida méxicana, s 44 - 48 fra Mosaíco Mexicano.
- la cultura méxicana, s 56 - 57  fra Mosaíco Mexicano.
-El turismo en México , s 68 - 70 fra Mosaíco Mexicano.
- Playa del carmen , s 71 - 77 fra Mosaíco Mexicano.


Aby de México. Capítulo 4. s. 51-65. La identidad contrastada: jóvenes en latinoamérica. Af Ole Nikolaj Mikkelsen; Pablo Riismøller. Gyldendal 2013.

- spansk fortsættersprog, delprøve 1, torsdag d 30 maj, 2024,  Julia y Olga, la hija perfecta, la educación en México

Film : Y tu mamá también, Alfonso Cuarón, 2001
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 EKSAMEN Narcocultura y tráfico

Tema: Narcocultura y narcotráfico

Formål: gennem læsning af forskellige typer tekst får eleverne et kendskab til og forståelse for nogle af de største problemer og udfordringer, som narkohandelen betyder for den Latinamerikanske verden og den illegale handel med stoffer til USA. Vi arbejder med tekster og det udvidede tekstbegreb-  Vi ser bl.a. dokumentarer og fiction om El Chapo - for at belyse hvordan alle mennesker på alle niveauer bliver implicerede i narkohandel og produktion.
Vi arbejder med gloseforråd og øver samtale og arbejder med struktureret billedsnak udfra temagloser

Vi øver genreforståelse gennem læsning af forskellige typer tekst, som artikel, manuskript,

Materiale: Vi læser især tekster fra "Narcocultura", Berenice Lara Laursen og Frank Elnegaard Knudsen, Gyldendal, 2009,

Tekster: Nedenstående tekster er fra "Narcocultura":
-Libro de Autoayuda
- Características de las drogas ilícitas más usadas
-Imágines
-Colombia: Diez años sin Escobar
Narcorridos : La Reina del Sur,  por Los Tigres del Norte
y Camelia la Tejana : Contrabando y traición, por los Tigres del Norte
”Por ser sinaloense” (1999) - una canción escrita por Los Tigres del Norte

Fra "Mosaico Mexicano", Kristine Pilmark & Rikke Olsen, Gyldendal 2016:

- México Inseguro
- El Narcotráfico y la violencia : Titulares de la prensa, Los adolescentes mexicanos quieren ser narcotraficantes y sicarios, según estudio
- Bukanas de Culiacán, Chapon cuerno y cachucha

Dokumentar: https://www.dr.dk/drtv/episode/horisont_-moedet-med-mexicos-berygtede-narkokartel-_1_2__515870

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 EKSAMENLos cambios del clima y los retos de actuar

I dette forløb ser vi på hvad klimaforandringerne betyder for især Spanien og hvordan man kan handle i forhold til de udfordringer, der kommer. Vi går i dybden med, hvordan de er skabt og stadig skabes.
Vi bruger især "España frontera clímatica" og foruden teksterne arbejder vi med  øvelser med ordforråd og grammatik, kommunikative tasks samt kreative opgaver, hvor forskellige taksonomiske niveauer sættes i spil. I ordforrådsopgaver bruges bl.a. begreberne palabras temáticas og conectores.
Vi arbejder især med specifikke tematiske gloser eller nøgleord til tekstens tema. Til brug for mundtlig eksamen øver vi gambitter.

- Keep it cool i Spaniens varmeste by. Antonio, páginas 8-18
- Javier produce ropa ecológica y sostenible: “Mis camisetas duran 20 años”p 80 - 88
- Nuevas formas de cultivar algodón: ”Quiero comenzar una revolución en la industria de la moda”, p 89 - 96
- La moda rápida - La industria de la moda emite más carbono que los vuelos internacionales y el transporte marítimo juntos: estas son sus mayores consecuencias en el planeta (materiale udarbejdet til forløbet)

- Materiale  (hovedageligt) : Eapaña Frontera Clímatica, Martin Tønner og
Kasper Kloch, Columbus 2024

Skriftlig materiale : delprøve om klimaforandringer
Vi øver billedbeskrivelse, gloseforråd og brug af værktøjskassen

Foredrag af lærebogsforfatteren Jeanette Emme der hedder "Flyt forbrug - red regnskov" . Fokus på emner som bæredygtighed og klimakonsekvenser af verdens overdrevne og hurtige forbrug af jordens ressourcer.  3 små film (den ene på spansk) .
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Una carta a Jesús Malverde 22-04-2026
Artículo o carta al director 11-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer