Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Quri Palomino Janns
|
Hold
|
2023 id/2w (2w id, 3w id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
Forløb 2: Ultimate (boldspil)
Formål:
Er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil både med fokus på tekniske færdigheder, taktisk overblik og fairplay.
Omfang, periode og produkter:
12 lektion
Produktkrav:
at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering ...
forløbsprøve ... (består af 3 delprøver; teknik, taktik og fairplay)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 4: Kampsport (klassiske og nye idrætter)
Formål:
Formålet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af nogle typer af kampsport.
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i basale teknikker i kamp. Forløbet giver indsigt i og forståelse for forskellige former for kamp, med fokus på boksning, tae-kwon-do, karate og judo. Både forskellige stilarter og forskellen mellem konkurrence og selvforsvar. Udgangspunkt er de bløde stilarter og konkurrenceformen. Dernæst arbejdes med de hårde stilarter, og her bevæger vi os væk fra konkurrencen og over i selvforsvar. Forløbet afsluttes med en iscenesat kamp, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages. Forløbsprøven er fremvisningen af den iscenesatte kamp, og evalueringen tager udgangs- punkt i egen anvendelse og forståelse af teknikker.
Omfang, periode og produkter:
12 lektioner
Produktkrav:
at kunne vise de lærte teknikker i et iscenesat kamp.
forløbsprøve ... (består af 3 delprøver; teknik, taktik og kamp)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 6 : Salsa (musik og bevægelse)
Formål:
Vi skal lære grundtrind i salsa plus nogle få variationer, så vi kan opnå at danse en koreografi i slutning af forløbet. Nogle få variationer ska også inddrages. Koreografien skal danses både individuelt, i pardans og i den cubanske Rueda de Casino.
Indhold:
I dansesal med spejle øves individuelt
-grundtrin (venstre fra, 8 takter)
-grundtrin til højre og venstre
-grundtrin i par (startposition). Fører og en der bliver ført
-vuelta
-Dile que no
-guapea
-vuelta
-rueda de casino: skifte partner
-Koreogfrafi i grupper
Metode:
Der skal øves individuelt, par og gruppe (Rueda)
Læres styret hvor trinene vises. Derefter øver eleverne selv. Læreren i nogle tilfælde tæller takter.
Materiale:
Idrætsportalen: Salsa
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=558#c3872
Musik: Candela (Buena vista social club)
Baile inolvidable (Bad Bunny)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 6: Fodbold og roller i boldspil (boldspil)
Elevgruppe: 3.w. Meget forskellige fysisk form, meget varierende bold erfaringer.
Færdighedsområde: Fodbold / Boldspil
Forløbstitel: Roller i boldspil.
Forløbets mål: At give eleverne et indblik i rolleteorien, nemlig at der ofte er en klar rollefordeling på et hold med bestemte forventninger til hver enkelt spiller. Alle spillere skal altså lære - og forstå - deres funktion på holdet, samt lære at se hvilket udbytte man kan drage af hinanden og dermed de forskellige rolletyper der eksisterer på holdet. Dette eksemplificeret gennem boldspillet fodbold.
Hvilke roller vil vi inddrage?
forsvar/angreb
taktiske - placering på banen
afslutter
spilfordeler
boldholder / boldmodtager
indpisker/koordinator (kommunikation)
trænerrolle
Indhold og metode:
Forløbets mål er ikke at fokusere på de tekniske og taktiske elementer, men i højere grad på rolleteorien og holdets funktion. Forløbet startes meget induktivt, hvor eleverne bliver kastet ud i fodboldspillet, uden information om, hvad forløbet egentlig handler om. Frem til 3. modul vil en del af undervisningen dog fremstå mere lærerstyret med en højere deduktiv tilgang, da læreren fungere som igangsætter og instruktør ved de forskellige øvelser. Efter at eleverne er blevet fastsat i de faste hold, vil undervisningen igen være meget induktiv, da det er op til eleverne selv at definere deres hold og deres spil.
Mht. lektie, så ønskes der gennem introduktionen i første modul at give eleverne et indblik i hvad roller er, så de har en forforståelse inden andet modul, hvor de skal læse om “Roller i idræt". Eleverne skal til tredje modul læse om “idrættens roller og rollekonflikter”, så de har en bedre teoretisk forudsætning for at indgå i arbejdet med teamdagbøgerne. Teamdagbøgerne bruges som et middel til at få eleverne til at reflektere over deres egen rolle/funktion på holdet; hvad der forventes af dem, samt hvilke forventninger der samlet set er til holdet og dets samarbejde på banen. Eleverne sættes på faste teams for at sikre, at der ikke kun kan ske en individuel udvikling, men at eleverne også får en fornemmelse af, at holdet gennemgår en udvikling over de næste par moduler.
Materiale:
Jagd, Henrik et al. “Roller i idræt”. Krop og Samfund. Nordisk Forlag A/S. 2003 (s. 57).
Hammer, Marc et al. “Idrættens Roller og Rollekonflikter”. C - det er idræt. Nordisk Forlag A/S. 2005. (s. 132-133).
Evaluering:
Evaluering af forløb: Evaluering i teamet: Hvordan har samarbejdet/rollefordelingen fungeret i teamet? Har forløbets opbygning og indhold været i overensstemmelse med forløbets formål?
De forskellige teams fremlægger deres konklusion i plenum. 20-25 min.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb 7: Jive (musik og bevægelse)
Formål
I skal tilegne jer viden om, hvad der kendetegner pardans generelt og jive i særdeleshed. Derudover skal I tilegne jer viden om de fire grundelementer i pardans (rytme, stil, føring og bevægelsesmuligheder) og Labans bevægelseslære, samt anvende denne viden i udviklingen af en koreografi.
Indhold
Der vil gennem hele forløbet være fokus på rytme og taktforståelse, som er centralt for færdighedsområdet musik og bevægelse. I skal gennem forløbet danse med forskellige partnere og I skal tilegne jer følgende praktiske færdigheder:
Grundtrin
Under armen drejning
“Hip-bump”
Dame bag om ryg
“Windmill”
American spin
Sliding doors
Kick 1
Kick 2
Herefter skal I sammensætte variationerne til en koreografi. Koreografien skal indeholde et partnerbyt og I skal arbejde kreativt med udarbejdelsen af koreografien. I skal i jeres arbejde med koreografien tænke over at inddrage teori fra labans bevægelseslære. Der fokuseres mest på principperne under rum og relationer.
I skal i grupper udvikle en seværdig koreografi, der appellerer til publikum. I kommer undervejs i jeres arbejde i grupper til at arbejde med og udvikle følgende kompetencer:
- Samarbejde (som par og i grupper).
- Vedholdenhed (i arbejdet med at lære variationer og udvikle og øve en koreografi)
- Turde prøve sig frem (og udvikle tryghed ved det ukendte).
Materialer
Litteratur:
Praktisk teori:
1) Dans for 2, sammenskrevet note fra DGI: Dans, sundhed, samvær, samfund og show.
2) Trin til jive, Yubio s. 1348-1354 (1348-1349 Musikforståelse og teknik + 1350-1354 Grundtrin og variationer)
3) Labans bevægelseslære 1308-1310
4) Variationer (video)
Grundtrin: https://www.youtube.com/watch?v=LMilE769YY8
Under armen drejning: https://www.youtube.com/watch?v=ao5OSpKMTk0
“Hip-bump”:https://www.youtube.com/watch?v=b1H-OtxFi9k
Dame bag om ryg: https://www.youtube.com/watch?v=Fe1beZVHdzs (Mulighed)
“Windmill”: https://www.youtube.com/watch?v=GjS_m6aWy3Y
American spin: https://www.youtube.com/watch?v=w-6L2i5e9A8
Sliding doors https://www.youtube.com/watch?v=WZmHNV28bxI
Kick 1:https://www.youtube.com/watch?v=2_be-F7A5ss
Kick 2: https://www.youtube.com/watch?v=M0GC_whXpU0
Ekstra materiale (ikke pensum):
Jive koreografi fra Vild med dans: https://www.youtube.com/watch?v=RbPpG2uS0Qs
Metoder
Forløbet starter lærerstyret men bevæger sig mod at eleverne kommer til at arbejde mere i gruppe og innovativt.
Der vil være sekvenser hvor eleverne skal:
Følge lærerens instruktioner
Øve (med lærer feedback)
Gruppearbejde (omkring koreografi)
Evaluering
Bedømmelsesgrundlag: Eleverne bliver bedømt på følgende:
Hvorvidt I danser på tæerne (fodballerne)
Små chassé trin, høje knæ
Bevægelser i hofterne
Rytme og taktforståelse
Indlevelse i dansens udtryk (ex. udstråling, armbevægelser mv.)
Kreativitet i koreografien, samt forståelse for og anvendelse af labans bevægelseslære
Forståelse for dansens 4 grundelementer (Stil, rytme, føring og bevægelsesmuligheder) og hvordan de kommer til udtryk i jive.
Give og modtage feedback på danseteknik og koreografi.
Evaluering foregår ved løbende feedback hvor eleverne får hjælp til at lærer variationer og holde rytme.
Derudover hjælper eleverne hinanden, ved både at danse sammen, men også lærer fra hinanden og de får dermed feedback på måden de danser.
Afslutningsvis optages der video, som både kan bruges af lærer og elever (evaluering og selvevaluering).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb 8: Floorball (boldspil)
Formål og indhold:
-Grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.
-De første lektioner er der fokus på boldtilvænningsøvelser, i de efterfølgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger. Til sidst sættes det sammen, hvor sammenspil og taktik er i fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de mest centrale og gennemgåede øvelser.
Faglige mål:
-Aflevering til makker 5-10 m væk.
-Modtagning af aflevering med 5-10 m afstand.
-Drible med forside og bagside af stav stående og i let tempo.
-Drible med bolden zig zag gennem kegler uden at miste kontrol over bolden.
-Indgå i sammenspil med medspiller mens modspiller presser.
-Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
-Afslutte på mål både med og uden moderat pres fra modstander.
-Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser.
-Indgå i kampsituationer hvor du modtager bolden og spiller den videre.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
10
|
Godtvedinstitutet
Kære alle:
Vi mødes i Godtvedinstituttet kl. 8:40. Sharp!
Adressen er:
Vodroffsvej 51, 1900 Frederiksberg.
Meget tæt på Forum metro, kan jeg se.
I skal have tøj til yoga med. I kan vælge at være i bare tæer, strømper eller indendørssko. Og tag en lille flaske vand med:). Der er omklædningsrum.
Det er tidligere elev på Det frie, Miamanda, som skal instruere os. Det bliver sjovt, og en fed måde at starte året på.
Vi ses i morgen :)
Vi skal lave Godtvedgymnastik på Godtvedinstituttet.
Fantastisk måde at starte det nye år på:)
Mere info følger.
Tjek det ud her: https://www.gotved.dk/gymnastik/
Aktiviteten har ikke noget indhold.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb 9: Træningsprojekt
Formål:
Eleverne skal lære at udforme et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren/grundtræningen. Endvidere skal de have indsigt i vigtige sundhedsparametre og udvikle deres evne til at koble teori og praktik. Projektet kan afvikles individuelt eller i grupper.
Indhold:
Den indledende fase af projektet kobles med grundtræning med tilhørende tests i aerob arbejdsevne, samt en styrkeudholdenhedstest.
Efter en grundig indføring i projektets forløb og forventningerne til eleverne vælges fokusområde.
Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > personligt træningsprogram udarbejdes > 6-8 ugers træningsforløb gennemføres > slut-test > rapportskrivning > evaluering på baggrund af den afleverede rapport.
Elverne er forpligtede til løbende at søge råd og vejledning hos læreren, hvis der opstår tvivl eller problemer undervejs. Der opfordres til minimum 3 gange træning/uge, hvoraf den ene gennemføres i skoleregi.
Der føres løbende træningsdagbog, som kan kommenteres af læreren undervejs.
Trænings- og grundtræningslære.
Indsigt i diverse testmetoder.
Produktkrav:
Der afleveres en rapport med beskrivelse af målsætning, program, forløb og effekt af forløbet.
Der evalueres på baggrund af det samlede forløb (træningsplanlægningen, gennemførelsen og rapportskrivningen).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Airtrack
Airtrack
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Forløb#1
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Forløb#5
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Forløb#11
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58654152963",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58654152963",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58654152963"
}