Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Anders Dahl
|
Hold
|
2024 DA/2r (2r DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
Forløb#1 København i litteraturen
2r dansk
København i litteraturen
Formål
Tematisk forløb med fokus på litteraturanalyse. Der arbejdes med tekster med historisk spredning fra 1750 til 2010, hvor København indgår i den ene eller anden form. Forløbet er første forløb i dansk efter grundforløbet. Formålet med forløbet er at introducere klassen til litteraturanalyse med et tematisk fokus.
Væsentlige begreber
Analyse af lyrik, novelle og dokumentarfilm. Tematisk læsning.
Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, litteratursøgning, mundtlige fremlæggelser.
Materiale
Max Kestner: ”Drømme i København” (poetisk dokumentarfilm), 2010 - værk
Tom Kristensen: ”København”, 1940.
Michael Strunge: ”CITY”, 1980.
Ludvig Holberg: ”Epistel 189 – Om at køre og gå”, 1750.
Klaus Rifbjerg: ”Hjertefloden”, 1965.
”Filmdrømme om København bliver opfyldt”, filmanmeldelse i Politiken, 7. ja. 2010.
”Ud over Langebro”, filmanmeldelse i Information, 7. jan. 2010.
Omfang ca. 100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 TP5 Studietur
2r Studietur/fagpakkeprojekt + tp5-timer
Faglig formidling
Formål
Klassens studierejse til Hamborg er en ”fagpakke-rejse” med fagene design og mediefag (halvdelen af klassen) og biologi og psykologi (den anden halvdel af klassen). Danskfaget bidrager med formidling i forbindelse med en bunden opgave + produkt og præsentation.
Væsentlige begreber
Formidling, kommunikation, vidensindsamling, kildekritik, layout.
Arbejds- og undervisningsformer
Selvstændigt arbejde i grupper, ”ude-af-huset-vidensindsamling”, præsentationer i plenum.
Produkt:
Mulighederne er mange: Det kan være en collage, en podcast, en illustreret artikel, en lille dokumentarfilm, en screencast-o-matic etc.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#3 Indledning til den analyserende artikel
2r da 2024-25 skr. dansk
Forløb om Den analyserende artikel som skriftlig genre på hf
Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den analyserende artikel i særdeleshed. Vi arbejder særskilt med ”den gode indledning”. Efterfølgende skriver holdet hele opgaven. Vi bruger opgaven ”Fremstillinger af alkohol og alkoholkultur” fra Studentereksamenssæt stx 21. maj 2021.
Væsentlige begreber
Den gode indledning: At åbne et emne, refleksion over et emne, at formulere en vinkel på et emne. Undersøgelse og analyse. Sammenlignende analyse. Den gode afslutning: At runde en analyse af, at samle op og følge op på indledningen.
Arbejds- og undervisningsformer
Tavleundervisning, gruppearbejde, skriveøvelser, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.
Materiale
”Min læring.dk”- udvalgte afsnit fra ”God stil” https://app.minlaering.dk/bog/45
-Afsnit: ”Introduktion til indledning”
-Afsnit: ”Indledningens funktion”
-Afsnit: ”Hvordan og hvornår skrives indledningen?”
-Afsnit: ”Forskellige strategier til at skrive en indledning”
-Afsnit: ”Tjekliste til den gode indledning”
Tre eksempler på gode indledninger skrevet af tidligere elever
I forlængelse af forløbet skriver holdet den analyserende artikel ”Fremstillinger af alkohol og alkoholkultur”.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#4 PP4 Fremtid, netværk og uddannelse
PP4 - SSO-puljetimerforløb 2r 2024-25
”Projekt-praktik”
Kort puljetimeforløb på 3 x 4 lektioner.
Formål
Det overordnede faglige mål med forløbet er øge holdets refleksion og bevidsthed om uddannelses- og karrieremuligheder efter HF. I stedet for et traditionelt praktikophold på en arbejdsplads, skal eleverne vælge og tage kontakt til en person med et spændende job. Den enkelte elev skal lave et interview med denne person. På baggrund af interviewet skal eleven udforme en præsentation af personens uddannelse, karrierevej og nuværende jobfunktion.
Indhold, metoder og væsentlige begreber
Refleksion over uddannelses- og jobmuligheder. Opstille fælles netværk med mulige interviewpersoner. Interviewteknik, oplæg, flermedial formidling.
Arbejds- og undervisningsformer
Korte læreroplæg, gruppearbejde, individuel research, materialesøgning, formidling, mundtligt oplæg.
Materiale:
Fælles interviewguide. Fælles netværk med interviewpersoner.
Produkt:
• Et mundtligt oplæg med tilhørende materiale i form af power point/video/podcast etc.
• Skriftligt refleksionspapir over projektforløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#5 Retorik
2r da 2024-25
Retorik – sprogligt forløb
Formål
Formålet er at give eleverne redskaber og begreber til at arbejde med retorik. Det gælder både i mundtlige og skriftlige sammenhænge.
Væsentlige begreber
Talegenrer, Ciceros pentagram, talens struktur, appelformer, de moderne etosdyder, sproglige figurer.
Arbejds- og undervisningsformer
Med udgangspunkt i grundbog arbejdes der med tavleundervisning, gruppearbejde, pararbejde, analyse af tekster.
Materiale
”Håndbog til DANSK”, Ole Schultz Larsen, iBog fra Systime: https://hbdansk.systime.dk/
Kap. 4.9 ”Retorik” + tilhørende opgaver.
Kap. 4.3 “Sproglige figurer”
” The Hill We Climb”, Amanda Gorman, 2021, på YouTube.
Line Knutzon: KAMMERATER…ARTER…ARTER…ARTER… - fra Politiken.dk 1. maj 2017.
Johanne Schmidt-Nielsen: 1. maj-tale 2016
Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 2019 – fra Dansketaler.dk
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2023. Optagelse med talen + talens tekst hentes på Dansketaler.dk
Tessas nytårstale 2021 – optagelse fra DR2 og talens tekst fra Dansketaler.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#6 Koordinater - værklæsning
2r dansk 2024-25
Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater” 2013 (værklæsning).
Formål.
Værklæsning af nyere dansk litteratur
Tematisk læsning og analyse
Bevidsthed om litteraturens hybridformer
Indhold.
Som en del af vores forløb om ”København i litteraturen” læser vi Amalie Laulund Trudsøs ”Koordinater”. Bogen har genrebetegnelsen ”Københavnertekster”, men er en hybrid der blander kortprosa og lyrik.
Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, researchøvelse, gruppearbejde/pararbejde, arbejdsspørgsmål, gruppeoplæg.
Materiale:
Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater”, Rosinante 2013.
Diverse artikler om bogen og forfatteren fra Infomedia. Holdet laver fælles researchøvelse og holder korte oplæg for klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#7 Dokumentarfilm
2r dansk 2024-25
Dokumentarfilmens genrer
Formål.
Introduktion til dokumentarfilmen og tilhørende undergenrer. En forståelse af dokumentarfilmen som virkelighedstro, men samtidig subjektiv.
Indhold.
En kort introduktion til dokumentarfilmen i bred forstand. Herefter arbejdes med nogle af dokumentarfilmens centrale undergenrer: Den dybdeborende dokumentar, den observerende dokumentar og den poetiske dokumentar. Filmiske virkemidler, fortælleforhold, dramaturgiske strukturer og interviewtyper indgår i analysearbejdet.
Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde.
Film:
”Den russiske insider – mafiaens milliardbedrag”, Boris Benjamin Bertram 2024
”Q’s Barbershop”, Emil Langballe 2019
”Så meget godt i vente”, Phie Ambo 2014
” Songs from the Soil”, Phie Ambo 2014 (uddrag)
Materiale:
”Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier” i-bog, Ole Schultz Larsen, Systime 2015 + opdatering.
Fra kapitel 5.2 Dokumentarfilm og mockumentary
https://hbdansk.systime.dk/?id=224
- læses:
- Afsnit: ”Kreativ bearbejdning af virkeligheden”
- Afsnit: ”Dokumentarfilmtyper”
- Afsnit: ”Den dybdeborende dokumentar”
- Afsnit: ”Den observerende dokumentar”
- Afsnit: ”Den poetiske dokumentar”
- Afsnit: ”Autenticitetsmarkører i dokumentarfilm”
- Afsnit: ”Brugen af fiktion og fiktionskoder”
Omfang ca. 100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#8 Den debatterende artikel
2r dansk 2024-25
Forløb om Den debatterende artikel som skriftlig genre på hf
Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den debatterende artikel i særdeleshed. Vi arbejder med udgangspunkt i den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).
Væsentlige begreber
Den gode indledning: At åbne et emne, refleksion over et emne, at formulere en vinkel på et emne. At diskutere og debattere. At se en sag fra flere sider. At markere et synspunkt. Den gode afslutning.
Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde, skriveøvelser, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.
Materiale
”Min læring.dk”- udvalgte afsnit fra ”God stil” https://app.minlaering.dk/bog/45
-Afsnit: ”Opgavebeskrivelsen til den debatterende artikel”
-Afsnit: ”Opbygningen af den debatterende artikel”
-Afsnit: ”Et eksempel på en god debatterende artikel”
Vi arbejder med den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).
Vi gennemgår desuden opgaveformuleringen til den debatterende artikel Nedsættende ord” fra opgavesættet STX, d. 19. maj 2020 (opgave 4) og læser en god elevbesvarelse.
Skriftlig aflevering
I forlængelse af forløbet skriver holdet den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).
I forlængelse af forløbet skriver holdet en af de fire opgaver fra sættet ”HF - Dansk A, 5. december 2024” som terminsprøve.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#9 Romantikken
2r dansk 2024-25
Romantikken
Formål
Formålet med forløbet er at introducere klassen til romantikken i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.
Væsentlige begreber
”Universal romantik”, ”organisme-tanken”, ”det dualistiske verdensbillede”, nationalromantik”,
”romantikken i malerkunsten”.
Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.
Materiale
”Håndbog til dansk – litteraturhistorie”, i-bog, Ole Schultz Larsen, Systime 2022
Afsnit: ”6. Romantik (1800-1870)” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=139
Afsnit: ”Universalromantikken” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=175
Afsnit: ”Adam Oehlenschläger” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=175
Afsnit: ”Den romantiske digtnings stil” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=177
Afsnit: ”Schack von Staffeldt” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=178
Afsnit: ”Nyplatonisme” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=179
Afsnit: ”Nationalromantik” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=180
Afsnit: ”H. C. Andersens eventyr og historier” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=187
Arbejdspapirer med stikord om romantikken.
”Ånden i naturen – Dansk guldalder 1800-1850”, Nationalmuseets skoletjeneste 2000, s. 2-11.
Adam Oehlenschläger: ”Guldhornene” (1803)
+ ”Guldhornene” fremførelse Poul Reumert og Statsradiofoniens Underholdningsorkester 1954
+ ”Guldhornene” fortolket af Per Vers, Skønlitteratur på P1
Schack von Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
N. F. S. Grundtvig: ”Sang i det grønne” (”Velkommen i den grønne lund”) (1843)
+ Podcast om ”Velkommen i den grønne lund” fra Videnscenter for sang i serien Sønderjyske sange
H. C. Andersen: ”Snedronningen” (1844) (værk)
+ Podcast Forlæst: ”Snedronningen” oplæst af Bjarke Sølverbæk
Gruppearbejde med malerkunst fra perioden. Klasseundervisning + elevoplæg
Besøg på Statens Museum For Kunst. Vi ser på malerkunst fra 1800-tallet.
”1800-tallet på vrangen” 1:8 – ”Guld, hor og romantik, 1800-1814”, DR2 2007
”1800-tallet på vrangen” 3:8 – ”Grimme ællinger og forbudte drifter”, DR2 2007
Omfang ca. 200 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb#10 Det moderne gennembrud
2r dansk 2024-25
Det moderne gennembrud
Formål.
Formålet med forløbet er at introducere klassen til Det moderne gennembrud i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.
Indhold.
Centrale begreber: Urbanisering, industrialisering, det naturvidenskabelige gennembrud, problemer under debat, realisme, naturalisme, impressionisme.
Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde og analyse i plenum.
Materiale:
”Håndbog til dansk – litteraturhistorie”, i-bog, Ole Schultz Larsen, Systime 2022
Afsnit: ”7. Det moderne gennembrud (1870-1914)” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=140&L=0
Afsnit: ”Georg Brandes” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=189
Afsnit: ”Litteratur som naturvidenskab” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=234
Afsnit: ”Det moderne gennembruds litteratur” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=192
Afsnit: ”Kritisk realisme” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=198
Afsnit: ”Herman Bang og impressionismen” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=194
Henrik Pontoppidan: ”En stor dag”, 1891
Henrik Pontoppidan: ”Nådsens brød”, 1887
Herman Bang: ”Frøkenen”, 1883
Uddrag fra:
”1800-tallet på vrangen” 6:8 – ”Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880”, DR2 2007
”1800-tallet på vrangen” 7:8 – ”Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”, DR2 2007 (uddrag om bl.a. Henrik Pontoppidan)
”1800-tallet på vrangen” 8:8 – ”Klunkestil, navlepilleri og nye tider”, 1890-1900”, DR2 2007
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
xx
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65783100735",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65783100735",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65783100735"
}