Holdet 2g Ty1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Rasmus Fisker Mühlbach
Hold 2024 Ty1/g (1g Ty1, 2g Ty1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 AP
Titel 2 Mensch
Titel 3 Krimi
Titel 4 Urbanes Leben
Titel 5 Extremismus
Titel 6 Das Unheimliche
Titel 7 Die goldenen Zwanziger
Titel 8 Repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 AP

Formål:
Almen sprogforståelse (AP) skal styrke elevernes teoretiske sprogforståelse, sproglige fantasi og samspillet mellem sprogene.

Eleverne skal gennem forløbet opnå viden om og grundlæggende kundskaber og færdigheder i sproglig analyse af tekster med brug af den relevante terminologi. Stoffet skal perspektiveres historisk gennem kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik, europæisk sproghistorie og et elementært kendskab til sociolingvistik.

Indhold:
Forløbet består af 4 dele med 4 AP-lærere: AP-latin, AP-dansk, AP-engelsk og AP-2.fremmedsprog. I nedenstående liste fremgår AP-forløbets mål fordelt på de 4 dele:

AP-latin:
1. Du skal have kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik.
2. Du skal kunne identificere sætningstyper og gennemføre en syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin.
3. Du skal kende til sammenhæng mellem kasus og ledfunktion.
4. Du skal kunne anvende din viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og forskellige former for orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, du møder i gymnasiet. Du skal kende til forholdet mellem latin og moderne fremmedsprog, dvs. kunne genkende ord af latinsk oprindelse. Du skal kunne anvende din viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur. Du skal have kendskab til oversættelse og oversættelsesproblematikker.

Materiale:
Latinsk grammatik og sproghistorie:
Minlæring.dk, latinstykkerne I – VII, (3 ns.)

Julie Elmquist, “substantiver og verber på latin” (1½ ns.)

Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er sprog. Systime, 2020, “Kasus”, “Verbets konjugationer på latin”, “Et særligt fokus på genitiv”, “Indirekte objekt på latin”, side 51, 88, 213-214 og 250 (4. ns.)

Mette Hermann m. fl., Sprog på spil. Almen Sprogforståelse på STX. Gyldendal, 2020, “Sprog i verden”, side 11-24 (10 ns.)

Margit Kiil Jørgensen m.fl., Carpe Diem. Latin i almen sprogforståelse. Modtryk, 2012 (2006), “Romulus og Remus”, “Romersk religion” og “Præpositioner og præpositionsforbindelser”, side 4-11 + 46 (8 ns.)

I alt: 26,5 ns

AP-dansk:
Du skal have kendskab til sproghandlinger og til hvordan kampen om magt foregår i  sproget.

Materiale:
Ole Schulz Larsen: "Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier", systime 2015, kapitel 4.12 'Kommunikationsanalyse'

I alt: 20 ns


AP-engelsk:

Du skal kunne genkende diverse genretræk for forskellige teksttyper.
Du skal vide hvordan man analytisk går til forskellige genrer.
Du skal kunne analysere sproget i forskellige teksttyper med henblik på
sammenhængen mellem sprog, geografisk placering og sociale tilhørsforhold.
stilleje
ordklassernes semantik

Materiale:


Tekster:

- The Gentlemen of the Jungle (1938), Jomo Kenyatta
- Remember the Ship (1998), John Agard
- Inglan is a bitch, Linton Kwesi Johnson
- A Small Place (1988), Jamaica Kincaid
- My City, George the Poet
- The Danger of a Single Story, Chimamanda Ngozi Adichie, TED-Talk http://ed.ted.com/featured/TXtMhXIA
- Being British - Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, Mustad, Sevaldsen og Vadmand, Gyldendal, 2014, (pp. 109-112)
- The British Empire through time - BBC Bitesize

AV-materiale:
Chimananda Ngozi Adichie http://ed.ted.com/featured/TXtMhXIA
Suhaimah Manzoor-Khan:
https://www.facebook.com/themuslimvibe/videos/873601852794817/
Immigrants in their own words 100 stories:
https://www.theguardian.com/commentisfree/ng-interactive/2015/mar/24/immigrants-in-their-own-words-100-stories#item-1442646
This is England, director: Shane Meadows
My City, George the Poet: https://www.youtube.com/watch?v=1zVhSKsMnok
Every Good Marriage Begins with Tears http://filmcentralen.dk/gymnasiet/undervisning/alle-gode-aegteskaber-starter-med-graad#.WfA292i0NPY

I alt: 10 ns (AP relateret)

AP-2.fremmedsprog:

Syntaks:
Du skal kende de latinske betegnelser for sætningsleddene og kunne lave en syntaktisk analyse af en helsætning, dvs. identificere alle de led, som en sætning er sammensat af: subjekt, verballed, objekt, indirekte objekt, subjektsprædikat, objektsprædiket, adverbial(led) og konjunktional(led).

Morfologi:
Du skal kende de latinske betegnelser for ordklasserne og kunne finde dem i en tekst: verbum (herunder kendskab til modalverber samt finitte og infinitte former), substantiv, adjektiv, adverbium, præposition, pronominer, konjunktioner, artikler, interjektioner og numeraler.

Du skal kunne finde følgende verbalformer i en tekst: Infinitiv, præsens, præteritum, perfektum, pluskvamperfektum og futurum.

Materiale:
Øvelser på minlæring.dk   
Powerpoint om syntaks og morfologi (Janekes hold) (ca. 8 s)
Diverse oversigter og øvelsesark (ca. 5 s)
Videoer fra “Grammatik for dummies”  om hhv. ORDKLASSER, SUBJEKT, VERBALLED, OBJEKT og INDIREKTE OBJEKT (2 s)
Syntaks i AP og andre online platforme.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mensch

Dette forløb om Mensch er det første tyskfaglige forløb i 1g. Det opgives ikke som tema til den mundtlige eksamen i 2g.

I dette forløb har eleverne arbejdet med temaet Mensch, som overordnet har kredset om det at være menneske – med alt hvad det indebærer af følelser, relationer, sårbarhed og styrke. Gennem forskellige udtryksformer som lyrik, musik, film, kunst og projektarbejde har eleverne undersøgt, hvordan menneskelige erfaringer og følelser bliver skildret og fortolket i tysk sprog og kultur.

Formålet med forløbet har været at give eleverne en mulighed for at fordybe sig i eksistentielle og følelsesmæssige temaer, samtidig med at de har udviklet deres sproglige og interkulturelle kompetencer. Eleverne har arbejdet med både mundtlig og skriftlig tysk, og de har trænet deres evne til at analysere og fortolke æstetiske og kulturelle udtryk.

Tekster:
- “Ich habe” , af Martin Auer (digt)
- "Zwei Menschen", af bandet Provinz (sangtekst)
- "Mensch", af Herbert Grönemeyer (sang)

Video:
- "Zwei Menschen", af bandet Provinz (Official Video, youtube)
- "Victoria" (film på blockbuster)

Projektarbejde om tyske sange, der handler om temaet “Mensch” eller undertemaet “Gefühle”. Eleverne har arbejdet i grupper med selvvalgte tyske sange.

Projekt: Käthe Kollwitz:
- Tekst på dansk: Käthe Kollwitz i krig mod krigen (solidaritet.dk)
- Besøg på SMK: "Käthe Kollwitz – Mensch"

- Uddrag af følgende sider:
https://www.kaethe-kollwitz.berlin/kaethe-kollwitz/biographie/
https://www.deutschland.de/de/kaethe-kollwitz
https://www.ardmediathek.de/video/ttt-titel-thesen-temperamente/die-unbequeme-kaethe-kollwitz/das-erste/Y3JpZDovL2Rhc2Vyc3RlLmRlL3R0dCAtIHRpdGVsIHRoZXNlbiB0ZW1wZXJhbWVudGUvZDU1ZDEyODgtMDg1ZC00ZTBmLWExNmUtZjU2YzM5YmM5Y2Vi

Grammatik og arbejdsark

Arbejdsformer:
Tavleundervisning, individuelt arbejde, gruppearbejde, præsentationer, web 2.0, mundtlig og skriftlig evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Krimi

Dette forløb om Krimi er det andet tyskfaglige forløb i 1g. Det opgives ikke som tema til den mundtlige eksamen i 2g.

I dette forløb har eleverne arbejdet med krimigenren i bred forstand – både som litterær genre og som en ramme for at udforske spænding, konflikt, moral og menneskelig adfærd. Gennem læsning af tekster og analyse af film og serier har eleverne undersøgt, hvordan krimifortællinger er bygget op, hvilke træk der kendetegner genren, og hvordan forbrydelse og opklaring kan bruges som afsæt til at stille spørgsmål ved samfund, individ og retfærdighed.

Formålet med forløbet har været at styrke elevernes evne til at forstå og analysere komplekse tekster og audiovisuelle medier på tysk. Samtidig har de arbejdet med genrekendskab, ordforråd og grammatiske strukturer i kontekster, der inviterer til refleksion og diskussion.


Tekster:
- "Krimi" (Merkmale), fra bogen Gattungen
- "Liebfrauenmorgen", af Jan Flieger, 2010
- "Beidseitige Rückhand", af Petra Vennekohl, 2011


Film:
- "Das Lehrerzimmer" (spillefilm)
- "Dark", afsnit 1–3 (Netflix-serie)


Grammatik og arbejdsark


Arbejdsformer:
Tavleundervisning, individuelt analysearbejde, gruppearbejde, præsentationer, web 2.0, mundtlig og skriftlig evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Urbanes Leben

I dette forløb har vi arbejdet med den tyske storby og det moderne menneskes livsvilkår i en urban kontekst med særligt fokus på Berlin. Forløbet har haft fokus på kunst, kultur, natteliv og hjemløshed og har belyst storbyen som et rum med både udfoldelsesmuligheder og sociale udfordringer.

Gennem arbejdet med både litterære og ikke-fiktive tekster samt filmiske fremstillinger har vi undersøgt forskellige perspektiver på storbylivet – fra det kreative og selvrealiserende til det marginaliserede og udsatte. Der er arbejdet med, hvordan storbyen påvirker individets identitet, livsstil og muligheder, og hvordan sociale problemstillinger kommer til udtryk i forskellige medier.

Formålet med forløbet har været at styrke elevernes evne til at forstå og analysere både skrevne og audiovisuelle tekster på tysk. Derudover har eleverne arbejdet med at udvide deres ordforråd inden for emner som storbyliv, sociale forhold og kultur samt anvende relevante grammatiske strukturer i både mundtlig og skriftlig kommunikation. Forløbet har desuden haft fokus på at udvikle elevernes evne til at perspektivere til samfundsmæssige forhold og reflektere over kulturelle forskelle og ligheder.

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.

Tekster:
”Sevn Marquardt", Brennpunkt 2014
"Unterwegs auf den Straßen Berlins – Die Punks von der Oberbaumbrücke“, mitvergnuegen.com
”Besuch vom Lande”, E. Kästner 1928
"Sie kam, sie sah, sie klebte", Moritz Lehmann
"Virkelighedens Christiane F." (dansk tekst), www.berlinblog.dk

Film:
"Gefährlich kreativ: der Fotograf Sven Marquardt | Kultur.21", YouTube
"Der exklusivste Club Deutschlands", YouTube
“Three German students surprise a homeless guy”, YouTube
"Erst getrennt, dann insolvent, jetzt obdachlos", YouTube
”Christiane F - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo"
"Berlin Neighborhoods: Kastanienallee | Easy German 358", youtube
Udvalgte uddrag af 10 forskellige film fra youtube om hjemløse I Tyskland


Grammatik og arbejdsark


Forløbets omfang dækker ca 20% af det samlede pensum.


Arbejdsformer:
Tavleundervisning, individuelt arbejde, gruppearbejde, miniprojekt med fremlæggelser, web 2.0, mundtlig og skriftlig evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Extremismus

I dette forløb har vi arbejdet med politisk ekstremisme i Tyskland med fokus på både højre- og venstreekstremisme. Forløbet har haft karakter af en historisk og samfundsfaglig rejse gennem ideologier, bevægelser og menneskelige valg, hvor vi har undersøgt ekstremismens udvikling og betydning i både et historisk og nutidigt perspektiv.

Gennem arbejdet med tekster og film har vi beskæftiget os med centrale begreber som radikalisering, ideologi og demokrati samt analyseret, hvordan ekstremistiske miljøer opstår og udvikler sig. Der har været fokus på både individuelle drivkræfter og samfundsmæssige faktorer samt de konsekvenser, ekstremisme kan have for individ og samfund.

Forløbet har inddraget konkrete cases, herunder Rote Armee Fraktion (RAF), nutidig højreekstremisme i politik med fokus på Alternative für Deutschland (AfD) samt personlige fortællinger om veje ind i og ud af ekstremistiske miljøer. Vi har dermed arbejdet med både historiske kilder, aktuelle problemstillinger og autentiske stemmer.

Formålet med forløbet har været at styrke elevernes evne til at forstå, analysere og perspektivere komplekse tysksprogede tekster og audiovisuelle medier. Derudover har vi arbejdet med at opbygge et nuanceret ordforråd inden for politik, samfund og ideologi samt anvende relevante grammatiske strukturer i mundtlig og skriftlig kommunikation. Forløbet har samtidig haft fokus på at udvikle elevernes kritiske sans og evne til at reflektere over demokratiske værdier og samfundsudvikling.

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.

Tekster:
"Die Geschichte des Extremismus in Deutschland“, afsnit p145 i ibogen Extremismus
"Was ist Extremismus politisch gesehen?“, afsnit p147 i ibogen Extremismus
"Linksextremismus: RAF“ (projektarbejde), selvvalgte uddrag fra https://www.zeitklicks.de/bundesrepublik-ii/politik/terrorismus-die-70er-jahre/die-rote-armee-fraktion-raf
"Der Aussteiger: Philips Weg aus der Neonazi-Szene“, transskription af YouTube-film
"Rechtsextremismus in der Politik – Case AfD“, research på nettet om AfD
"Morgenpost fra Europa: Er AfD blevet narret af den mystiske mand i den blå jakke, der lyder som Hitler?", www.dr.dk

Film:
"Kriegerin"
"Der Aussteiger: Philips Weg aus der Neonazi-Szene“, YouTube
"Hitler Speech at the Berlin Sportpalast | A Historical Warning Against Hate (1933)", YouTube


Grammatik og arbejdsark

Forløbets omfang dækker ca. 20 % af det samlede pensum.

Arbejdsformer:
Tavleundervisning, individuelt arbejde, gruppearbejde, projektarbejde, filmanalyse, diskussioner, miniprojekt med fremlæggelser, web 2.0, mundtlig og skriftlig evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Das Unheimliche

I dette forløb har vi arbejdet med begrebet das Unheimliche i Tyskland og det tysksprogede kulturområde som en særlig æstetisk og psykologisk tilgang til det uhyggelige. Forløbet har haft fokus på, hvordan det genkendelige kan fremstå fremmed og foruroligende, og hvordan grænserne mellem det trygge og det utrygge, det normale og det afvigende, udfordres.

Med afsæt i Sigmund Freuds teori om das Unheimliche har vi undersøgt, hvordan begrebet kommer til udtryk i både litteratur, film, billeder og musik. Vi har arbejdet med, hvordan das Unheimliche kan opstå gennem stemning, gentagelse, det skjulte og det uafklarede, og hvordan det påvirker modtagerens oplevelse.
Gennem analyse af tekster, film og andre æstetiske udtryk har vi beskæftiget os med centrale temaer som fremmedgørelse, angst, identitet og det underbevidste. Forløbet har særligt haft fokus på værker af Franz Kafka, hvor vi har analyseret, hvordan das Unheimliche kommer til udtryk i hans tekster, samt hvordan individet fremstilles i mødet med en uforståelig eller truende virkelighed.

Vi har desuden arbejdet med visuelle og auditive udtryk, herunder billedanalyse og sangtekster, samt diskuteret, hvordan das Unheimliche også kan komme til udtryk i moderne kultur og medier. Forløbet har dermed spændt fra klassisk litteratur til samtidige fremstillinger.

Formålet med forløbet har været at styrke elevernes evne til at analysere og fortolke komplekse tysksprogede tekster og multimodale udtryk. Derudover har vi arbejdet med at opbygge et nuanceret ordforråd inden for følelser og æstetik samt anvende relevante grammatiske strukturer i mundtlig og skriftlig kommunikation. Forløbet har samtidig haft fokus på at udvikle elevernes analytiske sans og evne til at reflektere over menneskets psyke og eksistentielle vilkår.

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.

Tekster:
"Der Geier“ (1920), Kafka
"Heimkehr“ (1920), Kafka
"Puppe "(2019) af Rammstein

Supplerende tekster:
„Das Unheimliche - et begreb af Sigmund Freud
"Introduktion til Franz Kafka", litteratursiden.dk
"Ulrich Seidl: Jeg udforsker den indre afgrund“, ekkofilm.dk

Film:
"Im Keller", af Ulrich Seidl

Billedanalyse:
Udvalgte værker af Alfred Kubin

Grammatik og arbejdsark

Forløbets omfang dækker ca. 20 % af det samlede pensum.

Arbejdsformer
Forløbet har vekslet mellem tavleundervisning, individuelt arbejde og gruppearbejde. Der er arbejdet med tekstanalyse, filmanalyse, billedanalyse og fortolkning af sangtekster samt klassediskussioner. Digitale værktøjer (web 2.0) er inddraget løbende, og der er arbejdet med både mundtlige og skriftlige evalueringsformer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Die goldenen Zwanziger

I dette forløb har vi arbejdet med 1920’erne i Tyskland med særligt fokus på perioden kendt som die goldenen Zwanziger. Perioden er ofte blevet beskrevet som en tid præget af økonomisk, kulturel og kunstnerisk blomstring – især i Berlin – men vi har også undersøgt de sociale og politiske skyggesider, der prægede tiden.

Gennem arbejdet med tekster og film har vi beskæftiget os med centrale temaer som kunst, kultur, kønsroller, kriminalitet og politik. Vi har analyseret, hvordan perioden både var præget af frigørelse og modernitet samt af ustabilitet og samfundsmæssige spændinger. Der har været fokus på, hvordan individet navigerer i en tid med store forandringer, og hvordan nye identiteter og livsformer opstår.

Vi har arbejdet med forskellige perspektiver på perioden, herunder fremstillingen af den nye kvinderolle, udviklingen af storbykulturen samt kunstens rolle som både samfundskritik og spejl af tiden. Forløbet har dermed givet indsigt i både kulturelle strømninger og historiske kontekster.

Formålet med forløbet har været at styrke elevernes evne til at forstå, analysere og perspektivere tysksprogede tekster og audiovisuelle medier i en historisk og kulturel sammenhæng. Derudover har vi arbejdet med at opbygge et nuanceret ordforråd inden for kultur, samfund og historie samt anvende relevante grammatiske strukturer i mundtlig og skriftlig kommunikation. Forløbet har samtidig haft fokus på at udvikle elevernes evne til at reflektere over samspillet mellem kultur, individ og samfund.

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.

Tekster:
"Von deutscher Republik“, George Grosz
"Das Frauenbild in den 20’ern – die ersten unabhängigen Frauen?“, ant1heldin.de
"Zu Asche, zu Staub“ (2017), Severija
"Gilgi – eine von uns“ (1931, uddrag), Irmgard Keun
"Der expressionistische Film", www.zeitklicks.de

Film:
Babylon Berlin, afsnit 1–2

Eleverne har desuden gennemført et miniprojekt med fokus på centrale emner inden for die goldenen Zwanziger, herunder:
- Kunst
- Den nye kvinderolle
- LGBTQ+-kultur
- Nattelivet i Berlin
- Arkitektur
- Politisk ustabilitet


Grammatik og arbejdsark


Forløbets omfang dækker ca 20% af det samlede pensum.


Arbejdsformer:
Tavleundervisning, individuelt arbejde, gruppearbejde, miniprojekt med fremlæggelser, web 2.0, mundtlig og skriftlig evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Repetition og eksamenstræning

Vi har brugt disse sidste timer på at se tilbage på vores samlede pensum og repetere udvalgte dele af vores fire eksamensrettede forløb i 2g.

I disse sidste timer har eleverne ikke arbejdet med noget nyt materiale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer