Holdet 2g Ty2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Mathilde Lund Sinding
Hold 2024 Ty2/g (1g Ty2, 2g Ty2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Almen sprogforståelse
Titel 2 Mensch - Körper, Gefühle, Werte, Würde
Titel 3 Kindheit und Jugend im dritten Reich (Eksamen)
Titel 4 Stürmer und Dränger (Eksamen)
Titel 5 Die goldenen Zwanziger (Eksamen)
Titel 6 Urbanes Leben (Eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Almen sprogforståelse

Formål:
Almen sprogforståelse (AP) skal styrke elevernes teoretiske sprogforståelse, sproglige fantasi og samspillet mellem sprogene.

Eleverne skal gennem forløbet opnå viden om og grundlæggende kundskaber og færdigheder i sproglig analyse af tekster med brug af den relevante terminologi. Stoffet skal perspektiveres historisk gennem kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik, europæisk sproghistorie og et elementært kendskab til sociolingvistik.

Indhold:
Forløbet består af 4 dele med 4 AP-lærere: AP-latin, AP-dansk, AP-engelsk og AP-2.fremmedsprog. I nedenstående liste fremgår AP-forløbets mål fordelt på de 4 dele:

AP-latin:
1. Du skal have kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik.
2. Du skal kunne identificere sætningstyper og gennemføre en syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin.
3. Du skal kende til sammenhæng mellem kasus og ledfunktion.
4. Du skal kunne anvende din viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og forskellige former for orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, du møder i gymnasiet. Du skal kende til forholdet mellem latin og moderne fremmedsprog, dvs. kunne genkende ord af latinsk oprindelse. Du skal kunne anvende din viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur. Du skal have kendskab til oversættelse og oversættelsesproblematikker.

Materiale:
Latinsk grammatik og sproghistorie:
Minlæring.dk, latinstykkerne I – VII, (3 ns.)

Julie Elmquist, “substantiver og verber på latin” (1½ ns.)

Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er sprog. Systime, 2020, “Kasus”, “Verbets konjugationer på latin”, “Et særligt fokus på genitiv”, “Indirekte objekt på latin”, side 51, 88, 213-214 og 250 (4. ns.)

Mette Hermann m. fl., Sprog på spil. Almen Sprogforståelse på STX. Gyldendal, 2020, “Sprog i verden”, side 11-24 (10 ns.)

Margit Kiil Jørgensen m.fl., Carpe Diem. Latin i almen sprogforståelse. Modtryk, 2012 (2006), “Romulus og Remus”, “Romersk religion” og “Præpositioner og præpositionsforbindelser”, side 4-11 + 46 (8 ns.)

I alt: 26,5 ns

AP-dansk:
Du skal have kendskab til sproghandlinger og til hvordan kampen om magt foregår i  sproget.

Materiale:
Ole Schulz Larsen: "Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier", systime 2015, kapitel 4.12 'Kommunikationsanalyse'

I alt: 20 ns


AP-engelsk:

Du skal kunne genkende diverse genretræk for forskellige teksttyper.
Du skal vide hvordan man analytisk går til forskellige genrer.
Du skal kunne analysere sproget i forskellige teksttyper med henblik på
sammenhængen mellem sprog, geografisk placering og sociale tilhørsforhold.
stilleje
ordklassernes semantik

Materiale:


Tekster:

- The Gentlemen of the Jungle (1938), Jomo Kenyatta
- Remember the Ship (1998), John Agard
- Inglan is a bitch, Linton Kwesi Johnson
- A Small Place (1988), Jamaica Kincaid
- My City, George the Poet
- The Danger of a Single Story, Chimamanda Ngozi Adichie, TED-Talk http://ed.ted.com/featured/TXtMhXIA
- Being British - Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain, Mustad, Sevaldsen og Vadmand, Gyldendal, 2014, (pp. 109-112)
- The British Empire through time - BBC Bitesize

AV-materiale:
Chimananda Ngozi Adichie http://ed.ted.com/featured/TXtMhXIA
Suhaimah Manzoor-Khan:
https://www.facebook.com/themuslimvibe/videos/873601852794817/
Immigrants in their own words 100 stories:
https://www.theguardian.com/commentisfree/ng-interactive/2015/mar/24/immigrants-in-their-own-words-100-stories#item-1442646
This is England, director: Shane Meadows
My City, George the Poet: https://www.youtube.com/watch?v=1zVhSKsMnok
Every Good Marriage Begins with Tears http://filmcentralen.dk/gymnasiet/undervisning/alle-gode-aegteskaber-starter-med-graad#.WfA292i0NPY

I alt: 10 ns (AP relateret)

AP-2.fremmedsprog:

Syntaks:
Du skal kende de latinske betegnelser for sætningsleddene og kunne lave en syntaktisk analyse af en helsætning, dvs. identificere alle de led, som en sætning er sammensat af: subjekt, verballed, objekt, indirekte objekt, subjektsprædikat, objektsprædiket, adverbial(led) og konjunktional(led).

Morfologi:
Du skal kende de latinske betegnelser for ordklasserne og kunne finde dem i en tekst: verbum (herunder kendskab til modalverber samt finitte og infinitte former), substantiv, adjektiv, adverbium, præposition, pronominer, konjunktioner, artikler, interjektioner og numeraler.

Du skal kunne finde følgende verbalformer i en tekst: Infinitiv, præsens, præteritum, perfektum, pluskvamperfektum og futurum.

Materiale:
Øvelser på minlæring.dk   
Powerpoint om syntaks og morfologi (Janekes hold) (ca. 8 s)
Diverse oversigter og øvelsesark (ca. 5 s)
Videoer fra “Grammatik for dummies”  om hhv. ORDKLASSER, SUBJEKT, VERBALLED, OBJEKT og INDIREKTE OBJEKT (2 s)
Syntaks i AP og andre online platforme.

I alt ca. 15 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mensch - Körper, Gefühle, Werte, Würde

Tyskland er landet med de store tænkere (forfattere, filosoffer, kunstnere). Dette forløb skal ses som en smagsprøve til alt det, som vi kan i tysk.
Forløbet hedder Mensch, fordi inspirationen kommer fra Statens Museums for Kunsts nye særudstilling: Mensch, der tager udgangspunkt i Käthe Kollwitz værker (”Mennesket frem for alt. Kunst, medfølelse og protest går hånd i hånd hos Käthe Kollwitz – en af de vigtigste kunstnere i det 20. århundrede”). Den skal vi se – og så skal vi arbejde med andre tekster, der handler om at være menneske. Vi arbejder tematisk ud fra denne struktur:
Körper  (krop) – Gefühle (følelser) – Werte (værdier) og Würde (værdighed)
På den måde udvider vi langsomt jeres ordforråd, så I kan tale om mere komplicerede emner og tekster.
Sideløbende glemmer vi ikke vores viden fra AP og arbejder videre med syntaks og morfologi – nu i en tysk kontekst.

Ordforråd:
Spørgeord, så du kan indgå i en samtale (og tale om tekster)
De mest brugte verber på tysk – for uden verber ingen sætning. Kan du mange verber, kan du nå langt i din kommunikation
De personlige pronominer, så vi kan tale med hinanden og om personer i teksterne
Ordforråd, der orienterer sig omkring temaet ”Mensch”

Grammatik:
Hjælpeverber
Regelmæssige verber i præsens og perfektum
Personlige pronomener
Sætningsanalyse

Vores benspænd er, at ordet ”Mensch” indgår i titlen eller i første linje i vores tekster. Det er ikke lykkedes helt. Men næsten.

Oversigt over materialet:
- Martin Auer: “Ich habe” (1951)
- Provinz: „Zwei Menschen“ (2022)
- Herbert Grönemeyer: „Mensch“ (2005)
- Sibylle Berg: “Vera guckt aus dem Fenster”
- Bertolt Brecht: ”Und weil der Mensch ein Mensch ist” (Einheitsfrontlied)  (1934)
- Honneths Anerkennung
- Käthe Kollwitz: “Mensch” (Statens Museum for Kunst, 2024)
- Das Grundgesetz: “Die Würde des Menschen ist unantastbar” (1949)
- Paul Celan: “Todesfuge” (1944/1945)
- Film: Victoria (DVD)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kindheit und Jugend im dritten Reich (Eksamen)

I forløbet beskæftiger vi os med børn og unges oplevelser af tiden under nazismen, og hvordan de formår at overleve i et grumt system. Fokus er relationer mennesker imellem under nazismen.
Vi fokuserer især på begyndelsen af NS-Zeit, da Hitler kom til magten i 1933, men også på, hvordan ungdomen blev oplært til at tænke nationalsocialistisk.

Materiale:
- ARD: Nacht über Deutschland (2013) (2ns), vist fra cfu
- Tilde Michels: Freundschaftsringe (5 ns)
- Adolf Hitler: zu Erziehung der Jugend (2 ns)
- Filmen Napola  (20 ns) - vist fra cfu
- Hitlers Børn (uddrag af dokumentarfilm fra 2003 vist på DR2, fra cfu (2 ns)

Eksamenstræning: Renate Welsh: "Die Ohrfeigen"
Aus R. Welsh: Damals war ich vierzehn. Ravensburg: Ravensburger Buchverlag 2005

Antal sider: 32 ns

Arbejdsformer:
Læreroplæg, individuelt arbejde, gruppearbejde,

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Stürmer und Dränger (Eksamen)

Et temaforløb, som tager udgangspunkt i Stürmer und Dränger-figuren, som går tilbage til Goethes klassiker "Die Leiden des jungen Werthers" (1774) fra den litterære periode STURM UND DRANG (som på dansk kaldes for førromantik), hvor Werther er vores allerførste Stürmer und Dränger. Vi skal møde forskellige personer, som har det tilfælles, at de alle er unge, frihedssøgende personer, der på forskellig vis er drevet af følelser og søger oprøret mod autoriteterne, eller på en eller anden måde ikke passer ind i samfundet.

Ein Stürmer und Dränger ist eine Person, die oft mit ihrem jetzigen Leben unzufrieden ist und deshalb versucht, aus dieser Situation herauszukommen, aus dem Alltag zu flüchten.
Der Stürmer und Dränger fühlt sich gefangen und sucht die Freiheit. Die Art und Weise, wie diese Person das versucht, ist meistens auf eine aufdringliche Weise.

Ein Stürmer und Dränger ist oft:
- jung
- gegen das System
- gegen die Regeln
- leidenschaftlich
- aufrührerisch
- mutig
- selbstzerstörerisch

Materiale
- dansk teorikapitel (2ns) fra  Bogen Stürmer und Dränger.pdf
- Filmen “This ain’t California” (2012) (20 ns)  (DVD)
- Peter Stamm: Am Eisweiher (1999) (5 ns)
- Filmen "Goethe!" (2010) (20 ns) (egen dvd)
-Goethe: Auszug aus "Die Leiden des jungen Werthers" (1774),  Brief am 4. Mai 1771 er læst fælles.
- Doris Dörrie: “Ohne Gepäck” (1989)

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Die goldenen Zwanziger (Eksamen)

Vi arbejder med "die goldenen Zwanziger" som en tid med store modsætninger. På den ene side økonomisk og politisk uro (inflation, stor forskel på fattig og rig) - på den anden side et levende kultur- og natteliv.
Weimarrepublikken er Tysklands første og spritnye demokrati med en meget demokratisk forfatning, men som i praksis møder modstand fra begge fløje: venstre (kommunisterne/socialisterne) og højre (nationalkonservative og fascisterne med Hitlers nye parti NSDAP).
Til gengæld blomstrer kunsten med nye medier (stumfilmen) og strømningen Neue Sachlichkeit afløser Ekspressionismen.

Materiale:
- Joachim Schade: Kunst in den 20er Jahren (3 ns)
- Bild: Otto Dix: „Großstadt“ (1928) (2 ns)
- Babylon Berlin (de 2 første afsnit) (30 ns) (CFU)
- George Grosz:"Von deutscher Republik" (1955), (3 ns)
- Kästner: "Jahrgang 1899" (1928)(2 ns)  
- Kästner: Besuch vom Lande (1928) (2ns)
- Stumfilm-klip fra  "Das Kabinett des Dr. Caligari" (1920), "Nosferatu" (1922), "Metropolis" (1927) (5 ns)
- Fritz Lang: M - eine Stadt sucht einen Mörder (de første 8 minutter), dvd. (1931).
- https://www.zeitklicks.de/weimarer-republik/kultur/film (1ns)


Supplerende stof:
-  Bertolt Brecht: Einheitsfrontlied
- Bertolt Brecht: "Mackie Messer" (1928)
- Marlene Dietrich: "Lili Marleen "

Arbejdsformer:
Læreroplæg, individuelt arbejde, gruppearbejde, kreativt arbejde

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Urbanes Leben (Eksamen)

I dette forløb arbejder vi med den tyske storby og det moderne menneskes livsvilkår i en urban kontekst med særligt fokus på Berlin.
Vi lægger en særlig vægt på nattelivet med Berghain som omdrejningspunkt,

Gennem arbejdet med både litterære og ikke-fiktive tekster, samt filmiske fremstillinger har vi undersøgt forskellige perspektiver på storbylivet

Dette forløb er et eksamensforløb.
Eleverne har haft adgang til ordbogen.com og abc.ordbogen.com. Disse online ordbøger må anvendes til den mundtlige eksamen.

Materiale:
-  Airen: Live aus dem Käfig (2011)
- Czienskowski, P; Biermann T.: "So kommen Sie garantiert ins Berghain rein" (2014)
-  B.Z: "Warum das Berghain am Wochenende Tausende in seinen Bann zieht" (2019)
https://www.bz-berlin.de/archiv-artikel/bz-erklaert-den-mythos-berghain
-  Der exclusivste Club Deutschlands:  https://www.youtube.com/watch?v=8LckUEU_d3o
- Gefährlich kreativ:  https://www.youtube.com/watch?v=bAbZ1hdD7kQ
- Peter Fox: "Vom Schwarz zu Blau" (2008), fra Auf uns
- Jens Eisel: "Frei" (2014), fra Auf uns.

Supplerende stof:
- Brutalismus 3000 - DIE LIEBE KOMMT NICHT AUS BERLIN (2023)
https://www.youtube.com/watch?v=BY1qkoUhcWQ&list=RDBY1qkoUhcWQ&start_radio=1
- 6euroneunzig: “Zur Party” (2024) https://www.youtube.com/watch?v=vDhweA8NiuE&list=OLAK5uy_nDF2UonSmBWL-aF2LhN0j81J-yi_MKqcU&index=1
- Georg Simmel: "die Steigerung des Nervenlebens" (1903)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer