Holdet 2024 DA/s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christian Hansen
Hold 2024 DA/s (1s DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Brug din stemme
Titel 2 2. PÅ bunden af samfundet
Titel 3 3. Den gode fortælling
Titel 4 4. Avisjournalistik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Brug din stemme

Forløbet "Brug din stemme!" tager udgangspunkt i danskfagets sproglige perspektiv. Forløbet har fokus på kommunikation, argumentation og retorik.
Klassen arbejder ud fra grundbogen Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier. Der indgår en skriftlig aflevering samt flere små skriveøvelser i forløbet.

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i danskfagets sproglige perspektiv og introducerer til kommunikation, argumentation og retorik.
Efter forløbets afslutning skal eleverne kende til (og kunne anvende i analyse):
Laswells kommunikationsmodel (kommunikationssituationen)
Toulmins argumentationsmodel
Forskellige argumenttyper (argumentationsgreb)
Ciceros pentagram
Appelformerne
Forskellige talegenrer
Talens komposition (3-deling)
Udvalgte troper og figurer (metafor, sammenligning, gentagelse, modsætning)

Faglige mål og kernestof:
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund  

Materiale:
Kernestof:
Fra Håndbog til dansk:
afsnit 4.12 om kommunikationssituationen
hele afsnit 4.9 om retorik
hele afsnit 4.10 om argumentation
Fra grundbogen Perspektiver i dansk:
s.121-122 om stilistiske figurer
s.127-128 om metafor og sammenligning
s.150-157 om argumentationsgreb
s. 158-160 om vurdering af argumentation

Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 2019 – fra Dansketaler.dk
Leonardo DiCaprios tale til FN’s klimakonference 2014
Carsten Ole Hansen: “Sorte udsigter”. Læserbrev i Politiken 3. september 2016
Rune Lykkebergs tale til Folkets Klimamarch: »Vi er samlet, fordi vi har ret« (dansklf.dk/txt25)
Dokumentarfilm: Before the Flood  (ca. 95 min)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. PÅ bunden af samfundet

Forløbet tager udgangspunkt i danskfagets litterære perspektiv og træner arbejdet med analyse og forståelse af litteratur. Forløbet introducerer samtidig til litteraturhistorien fra det moderne gennembrud til i dag.
Forløbet dækker udvalgte kanonforfattere og kravet om litteratur fra nyeste tid.

Vi arbejder særligt med personkarakteristik, miljøkarakteristik, tema, fremstillingsformer, fortæller, komposition

Faglige mål og kernestof:
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– litteraturanalyse og -fortolkning
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer

Materiale:
H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1845)
Amalie Skram: Karens Jul (1885)
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Johannes V. Jensen:  Cecil (1898)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En idyl) (1900)
Jakob Ejersbo: Nordkraft (uddrag fra roman) (2002)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria (2006)
Julia Butschkow. Frugt (2018)
Dokumentarfilm: Mig og min far - hvem fanden gider klappe? (2014) + anmeldelser/omtaler af filmen:
- fra Politiken man. 12/1/2015 "Hvad et barn brændte inde med" af Dorte Hygum Sørensen
- fra Weekendavisen #46 14/11/2014 "Inden han forsvandt" af Iben Foss

Værklæsning: Døden kører Audi, Kristian Bang Foss (2012)

Supplerende:

”1800-tallet på vrangen” #3 – ”Grimme ællinger og forbudte drifter - 1830-40”, DR2 2007
”Digtere, divaer og dogmebrødre - 1900-tallets kulturhistorie #1 – 1900-1918”, DR2 2001

Nordkraft (film) (2005) instrueret af Ole Christian Madsen
- I forbindelse med filmen taler vi om remediering af romanen

Skriftlig aflevering:
Analyse og fortolkning af novellen ”Frugt”, Julia Butschkow 2018

Omfang ca. 300 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Den gode fortælling

Formålet med dette forløb er at introducere til historiefortælling med fokus på den mundtlige historiefortælling. Vi kommer til at møde fortællinger der forklarer livet, kærligheden og alt muligt andet vigtigt her i tilværelsen. Derfor skal vi øve os på at forstå og undersøge disse fortællinger, så vi kan få en bedre forståelse for hvordan mennesker til alle tider har formet vores identitet, vores forståelse af verden og fællesskaber gennem historiefortælling. Forløbets tekster går langt tilbage i tiden og vi kommer til at læse myter fra det antikke Grækenland, det prækoloniserede Grønland, folkeeventyr, og kunsteventyr og andre eksempler på moderne fortolkninger af historiefortællingen.

Du vil få viden om:
- Den mundtlige fortælling som genre
- Den mundtlige fortællings grundelementer og grundsituation
- fortælletempo, fortællestil, fortællemåde
- den mundtlige fortællings struktur
- den mundtlige fortællings sproglige træk
- myter, sagn, legender og eventyr
- forskellige læsemåder (historisk læsemåde, psykologisk læsemåde)
- aktantmodellen (strukturel læsning)
- de episke love (genrespecifik læsning)
- intertekstualitet
- overgangen fra mundtlig fortælling til skriftlig fortælling

Som del af forløbet ser alle 1.hf’ere forestillingen GRIMM på Teater Revolver d. 5. feb. 2024

Materiale
Podcasten ”Forlæst” – tre versioner af ”Snehvide”
”Snehvide”, Disney 1937, slutscenen
”Festen hellige gave kommer til menneskene” (grønlandsk myte)
”Vølvens Spådom”, Suzanne Brøggers gendigtning fra 1994
Folkeeventyr: De tre gaver
Folkeeventyr: Den lille rødhætte
H.C. Andersen: Nissen hos Spækhøkeren

Bennike, Solveig, Nyborg, Lisbeth, Hammer, Mette T: ”Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film”, s. 75-91
Nielsen, Anette Hauge, m.fl: ”Dansk på ny”, Systime 2024, p155, p284
Bøndergaard, Anne: ”Textanalyse”, Systime 2024, p736 (uddrag om eventyr)
Helstrup, Marie Zeuthen & Simonsen, Tina Slot: ”Mundtlighed i dansk”, Systime 2024, p153

Omfang ca. 65 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Avisjournalistik

Formål
I dette forløb arbejder vi med avisjournalistik: Hvad er en avis? Hvad er journalistik? Hvordan kan nyheder formidles?

Faglige mål (færdigheder)

Analyse og vurdering af journalistiske tekster (avisartikler)
- avistyper
- stofområder
- samfundsområder
- nyhedskriterier
- layout
- kilder
- vinkling
- artikel genrer (nyhedsjournalistik, fortællende journalistik og opinion)
- kompositionsprincipper  
- sprog
- det aktuelle mediebillede (sociale medier, fake news, click bait)

Materiale
Faglitteratur
Ole Schultz Larsen: Avisjournalistik. i: Håndbog til dansk. Systime iBog, 2019.

Olga Ravn: I modeugens fløjlsmørke nattetime
Frederikke Joy Kindt-Larsen: Tidens folkesygdom skyldes ikke medierne, men
vores egen ignorance
Poul Høi På Cafe Nostalgi
Puk Damsgaard Skolen uden lærerværelse
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer