Holdet 2024 DA/t - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anders Møbjerg Stentoft
Hold 2024 DA/t (1t DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Brug din stemme - retorik og argumentation
Titel 2 Myter og eventyr - om mundtlige fortællinger
Titel 3 På kanten af samfundet - et forløb om realisme
Titel 4 Medieforløb: avisjournalistik
Titel 5 Skriftlighedsforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Brug din stemme - retorik og argumentation

Formål:
Introduktion til det sproglige område i dansk
Introduktion til grundlæggende træk ved argumentation
Introduktion til områdets fagbegreber – Toulmins argumentationsmodel, forskellige argumenterende genrer,
Introduktion til sproglig analyse af tekster

Materiale
Argumentation findes overalt (uddrag) – Babara Illum
Retorik og argumentation (uddrag fra Begreb om dansk)- Birgitte Darger m.fl.
Af Den sproglige virkelighed (s.131-159) - Johannes Fibiger
Kærlighed er en fejlslutning - Max Shulman (1951)
Tale til DF’s årsmøde 2003 – Ulla Dahlerup
Grundlovstale 2004 - Pia Kjærsgaard
Glem ekkokammeret: Facebook er en gave til demokratiet - Emil Friis
Facebook gør os alle sammen dummere - Katrine Marie Guldager
Kapitel 4.10 i Håndbog til dansk
Børnefonden skaber uddannelse (kampagne-video på youtube)

Evaluering:
Løbende evaluering
Skriftlig analyse af en kronik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Myter og eventyr - om mundtlige fortællinger

Formål
Formålet med dette forløb er at introducere jer for historiefortælling med fokus på den mundtlige historiefortælling. Vi kommer til at møde fortællinger der forklarer livet, kærligheden og alt muligt andet vigtigt her i tilværelsen. Derfor skal vi øve os på at forstå og undersøge disse fortællinger, så vi kan få en bedre forståelse for hvordan mennesker til alle tider har formet vores identitet, vores forståelse af verden og fællesskaber gennem historiefortælling. Forløbets tekster går langt tilbage i tiden og vi kommer til at læse myter fra det antikke Grækenland, det prækoloniserede Grønland, middelalderens Europa og mere moderne kunsteventyr og andre eksempler på moderne fortolkninger af historiefortællingen.
Du vil få viden om:
Den klassiske fortælling som genre
Den klassiske fortællings grundelementer
Du vil lære at undersøge samspillet mellem:
Handlingens forløb og tema
Univers og tema
Fortæller og tema
Sproglige fremhævningsteknikker og tema

Materiale
Platon: ”Symposion” (uddrag)
”Syndefaldsmyten”
”Festen hellige gave kommer til menneskene”
Folkeeventyr: ”Jesper og Prinsessen” eller ”De tre gaver”
H.C. Andersen: ”Klodshans” eller ”Nissen hos Spækhøkeren”

Teori
Bennike, Solveig, Nyborg, Lisbeth, Hammer, Mette T: ”Faglige forbindelser i dansk. Sprog, litteratur og film”, s. 75-91, 179
Nielsen, Anette Hauge, m.fl: ”Dansk på ny”, Systime 2024, p155, p284
Illum, Barbara & Søndergaard, Rune Kastberg: ”Textur, tekstarbejde i dansk, Systime, 2024, p133, P134, p135
(uddrag om fortællingens femkant, plot og tema)
Bøndergaard, Anne: ”Textanalyse”, Systime 2024, p736 (uddrag om eventyr)
Helstrup, Marie Zeuthen & Simonsen, Tina Slot: ”Mundtlighed i dansk”, Systime 2024, p153


Evaluering
Skriftlig aflevering om Drivhuset og syndefaldsmyten.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 På kanten af samfundet - et forløb om realisme

Formål:
Forløbet har til formål at introducere til realistiske tekster der handler om mennesker der på den ene eller anden måde lever i udkanten af samfundet.
Kendskab til realismen som kunstnerisk stilart samt realismen til forskellige tider.

Centrale begreber fra forløbet:
Det moderne gennembrud
Kritisk realisme
Naturalisme
Social realisme
Beskidt realisme
Mimesis


Materiale:
Torben og Maria af Naja Marie Aidt
Den lille pige med svovlstikkerne af H. C. Andersen
Karens jul af Amalie Skram
Naadsensbrød af Henrik Pontoppidan
Lønningsdag (En idyl) af Martin Andersen Nexø
Kort film om Martin Andersen Nexø
Cecil af Johannes V. Jensen
Døden kører Audi af Kristian Bang Foss (VÆRK)
Frugt af Julia Butschkow
Agerhønen af Martin A. Hansen
Nordkraft (uddrag) af Jacob Ejersbo
Nordkraft (film, 2005) af Ole Kristian Madsen

Teori
Kap. 3.3 Fortælleren (Håndbog til dansk)
Kap. 3.4. Fremstillingsformer (Håndbog til dansk)
"Det moderne gennebruds litteratur" (Håndbog til dansk)

Evaluering
Kreativ skriveøvelse om Døden kører Audi
Gruppeopgave med analysepunkter til Døden kører Audi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Medieforløb: avisjournalistik

Formål:
Kendskab til journalistiske genre og avisen som medie.
Genrer: new journalism, fortællende journalistik, meningsjournalistik, service journalistik
Centrale begreber: de fem nyhedskriterier, Habermass offentlighedsmodel, stofområder, vinkling, forskellige typer kilder, nyhedstrekanten, fake news

Materiale
Sørens Ærø artikel i Fyns Stiftstidende d.3.5.2013
Søren Lyngbjørn har det bedre end forventet, artikel i Berlingske tidende d.1.5.2013
Gamblede med gislerne, artikel i Ekstra Bladet d.2.5.2013
De tre visne mænd i Ekstra Bladet d.07.01.2003
Terror i Bruxelles: Stopper det aldrig? i Politiken d.
Håndbog til dansk, kap. 5.1 om avisjournalistik

Evaluering:
Løbende evaluering
Skriftlig øvelse - skriv en reportage fra nærmiljøet på Nørrebro
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb

Formål:
Arbejde med kreativ skrivning og danskfaglig skrivning med fokus på bevidsthed om, hvad de der kendetegner de to måder at skrive på. Hvad kan man med de to forskellige skrivemåder? Arbejde med den personlige stemme. Arbejde med inspiration til skriveprocessen. Arbejde med sanselig skrivning og associativ skrivning.


Materiale:
Der er ingen ende på Paris af Enest Hemingway (uddrag)
På sporet af den tabte tid af Marcel Proust (uddrag)
Vinanmeldelse I Gastro (madmagasin) d.
Jeg spiser æg af Jørgen Leth
Kyllingen på Itheka af



Evaluering:
Løbende evaluering gennem mindre skriveøvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer