Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Tanya Therese Juelstorp
|
Hold
|
2024 En/s (1s En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Short Stories with a twist
This course will focus on short stories with a twist. We will analyse and interpret short stories and a short film with a focus on the specific twist in each story. We will look at analytical terms such as:
- characterisation (personality traits, relationships, motivations),
- setting, and atmosphere (building suspense),
- narrator and point of view,
- structure (flashbacks and foreshadowing, in medias res, climax open and closed endings),
- conflict and resolution,
- themes and message.
There will also be a short introduction to the genre minimalism.
During this course, the students will be asked (in groups) to write a short story of their own with a focus on suspense and atmosphere and with a surprising twist at the end.
Kernestof
Charlie Fish, Death by Scrabble, 2006
http://www.eastoftheweb.com/short-stories/UBooks/DeatScra.shtml
Liam O’Flaherty, The Sniper, 1930
https://www.classicshorts.com/stories/sniper.html
Raymond Carver, “Popular Mechanics”, 1981
https://teachermetzler.com/wp-content/uploads/2021/04/Raymond-Carver-Popular-Mechanics.pdf
Peter Carey, Fragrance of Roses, 1979 (Obs! Kun 1s, ikke 1 u og 1t!)
Short film: Tenner
Grammatikfokus:
Ordstilling (omvendt og ligefrem), sætningsanalyse (kort), simpel verbalkongruens, regelmæssigt og uregelmæssigt bøjede verber (datid), adjektiver versus adverbier, herunder adjektivernes gradbøjning. Kort om artiklerne a, an og the, samt brugen af store bogstaver.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
The American Dream
Dette forløb arbejder med et fokus på USA og på at læse og arbejde med non-fiction-tekster. Vi får besøg af Danish Debate Association til en eftermiddag med oplæg og øvelser (retorik og argumentation) og eleverne laver derefter deres egne argumentations-, og retorik opgaver.
American dream, American exceptionalism, Manifest destiny, the Frontier,
Kernestof:
Arnold Schwarzenegger, “Call Me Arnold” + American Dream
Emma Lazarus, The new colossus
JD Vance: Hillbilly Elegy (World’s of English)
Inaugural Address by President Barack Obama (2013), Open Up
Inaugural Address by PresidentDonald Trump (2017), Open Up
Oplæg om emner der skiller amerikanerne: Guns, abortion, transgender rights, Black Lives Matter, opioid krisen
Supplerende stof:
American values texts (fra USA Now)
Declaration of Independence (excerpt)
Pledge of Allegiance
Bill of Rights (TedEd)
The Immigration History of the United States of America www.youtube.com/watch?v=lBJcqxI7kas
The American Revolutionary War https://www.youtube.com/watch?v=BWtW0gmh3kg
Simpsons episode: ”Much Apu about Nothing” (season 7, episode 23 -> Obs! Kun 1s, ikke 1u og 1t!))
Grammatik: Genitiv, do-omskrivning, ordklasser, omskrive verbaltider, relative pronominer.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Love, inklusiv værklæsning af Normal People
Formål:
Dette er et tematisk forløb, der undersøger forskellige perspektiver på kærlighed. I kernen af forløbet ligger værklæsning af Sally Rooneys roman “Normal People” (2018). I forløbet læses både fiktion og ikke-fiktion, hvilket giver mulighed for at træne de tekstlæsningskompetencer, der er blevet introduceret i de to foregående forløb.
Derudover introducerer forløbet til en ny tilgang til tekstlæsning: CAIP (comprehension, analysis and interpretation, perspectives). CAIP er en systematiseret tilgang til tekstlæsning, som tager udgangspunkt i Blooms taksonomi og som tydeliggør hvilket niveau man arbejder med teksten på. I forløbet introduceres desuden til analyse af lyrik samt til analyse af basale filmiske virkemidler.
I tekstlæsningen af fiktion introduceres til læsning og analyse af poesi, mens der i arbejdet med prosa er særligt fokus på følgende analytiske begreber:
characterisation (development, motivation, relationships)
setting
conflict
narrator and point of view
structure
themes and message
I tekstlæsning af ikke-fiktion arbejder vi fokuseret med
rhetorical analysis
sender
audience
language, style and tone
topic
intention
analysis of argumentation
claims and grounds
Ordbøger vi bruger i lektionerne:
https://www.merriam-webster.com/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.ordbogen.com/da/mobile/
I forbindelse med at vi ser klip fra tv-serien Normal People, arbejder med musikvideoer og også ser et afsnit af Netflix-serien Black Mirror introduceres klassen til basale filmiske virkemidler: Film terms.pdf fra Filmcentralen.dk: Kortfilm i engelsk | Filmcentralen
I forløbet introduceres klassen desuden til essayskrivning. Her anvender vi minlærings bog Do it, Write: https://app.minlaering.dk/bog/25
Vi arbejder med følgende grammatiske emner i forløbet: Pronominer (personlige, possessive, refleksive), substantiver og tællelighed. Her anvender vi minlærings bog ENGRAM Basis: https://app.minlaering.dk/bog/6 ) og kopi fra Questions and Answers grundbog.
Materiale:
Sally Rooney: “Normal People” (roman, 2018) (værklæsning)
Hang the DJ (Black Mirror, season 4, ep. 4) (2017) (Netflix)
Andrea Gibson, First Love: https://andreagibson.org/first-love (poem, 2019) (https://editor-modernlove.praxis.dk/10050 )
Christina Wallace: "How to Stop Swiping and Find Your Person on Dating Apps" (TED Talk, 2018): https://www.ted.com/talks/christina_wallace_how_to_stop_swiping_and_find_your_person_on_dating_apps (https://editor-modernlove.praxis.dk/10069 )
Liz Tuccillo: “How to be Single” (novel, 2008) (excerpt)
Supplerende:
Kortfilm i engelsk | Filmcentralen (oversigt til filmiske virkemidler)
Tv-serien Normal People (lånt hos CFU)
Taylor Swift, Illicit Affairs: https://www.youtube.com/watch?v=MLV2SJKWk4M (song, 2020) (https://editor-modernlove.praxis.dk/10046 )
diverse love songs som eleverne selv medbringer til analyse i grupper
Udvalgte dele og øvelser fra “Reading Normal People - Tematisk værklæsning” (2024). Dorthe Hjorth Jensen. Columbus.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
54 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918662259",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918662259",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918662259"
}