Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
Lærer(e)
|
Pelle Ezekiel Esbensen
|
Hold
|
2024 ma/t (1t ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Algebra, Lineære Funktioner og ligninger
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Omfang: 53 sider
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Tallene: Hele, rationale og reelle tal. Regningsarternes hierarki. Simpel algebraisk manipulation. Potens og rod.
Ligninger: Ligningsløsning med analytiske, grafiske og digitale metoder.
Funktioner: Funktionsbegrebet. Karakteristiske egenskaber ved lineære funktioner samt grundtræk af deres grafiske forløb. Simpel matematisk modellering med anvendelse af lineære funktioner , herunder anvendelse af regression
Øvrige bemærkninger:
Opstart af ny klasse
Vi starter med repetition af Regnearternes rækkefølge samt talmængder og Regning med Negative tal
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflevering #1 skriftlig matematik
|
12-09-2024
|
Aflevering #2
|
06-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Statistik og sandsynlighedsregning
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS.
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Omfang: 44 sider+ 5 sider (supplerende stof)
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Beskrivelse og grafisk repræsentation af ugrupperet og grupperet observationsmateriale, simple statistiske deskriptorer.
Sandsynlighed, sandsynlighedsfelt, herunder symmetrisk sandsynlighedsfelt. Kombinatorik, herunder kombinationer.
Øvrige bemærkninger:
I dette forløb har vi introduceret noget matematikhistorie og supplerende stof hovedsageligt via engelsksprogede videoer, der udvider elevernes kendskab til forskellige mønstre i Pascals trekant
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Geometri og trigonometri
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Omfang: 26 sider
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Trekanter, herunder ensvinklede og retvinklede trekanter. Pythagoras’ sætning. Sinus, cosinus og tangens anvendt på retvinklede trekanter. Konstruktion af vilkårlige trekanter med dynamisk geometriprogram.
Øvrige bemærkninger:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Procent og opsparing
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Omfang: 19 sider
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Procentregning. Relativ vækst, vækstrate, fremskrivningsfaktor, renteformlen.
Øvrige bemærkninger:
Fra og med dette forløb øget fokus på mundtlighed i undervisningen
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Eksponentielle Funktioner og Potensfunktioner
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Omfang: 21+18 (supplerende stof) sider
Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Karakteristiske egenskaber ved eksponentialfunktioner og potensfunktioner samt grundtræk af deres grafiske forløb. Elementære egenskaber ved log 10 . Simpel matematisk modellering med anvendelse eksponentialfunktioner , herunder anvendelse af regression .
Øvrige bemærkninger:
Fokus på mundtlighed i undervisningen
Potensfunktioner introduceret som supplerende stof
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Repetition og eksamensforeberedelse
Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof 1 HF af Per Gregersen og Majken Sabina Skov anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat-1.praxis.dk/1
Øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Word med installeret wordmat, samt Geogebra Classic 5 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.
Formål:
Formålet med forløbet er at repetere de dele af det pensum vi har været igennem, hvor behovet skønnes at være størst, samt forberede holdet på de to eksamensformer.
Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen
Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Vi arbejder med skriftlige eksamenssæt fra tidligere år og har mundtlige prøveeksamener i klassen, samt mundtlig aflevering. Alle de overordnede emner fra tidligere forløb repeteres.
Øvrige bemærkninger:
Fokus på mundtlighed i undervisningen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
48 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918789792",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918789792",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65918789792"
}