Holdet g3 ap (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Almen Sp.forst. -
Lærer(e) David Thomas Simonsen, Mathilde Lund Sinding, Tanya Therese Juelstorp
Hold 2025 ap/g3 ()

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 FÆLLES AP Undervisningsbeskrivelse 2025

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 FÆLLES AP Undervisningsbeskrivelse 2025

FÆLLES AP Undervisningsbeskrivelse 2025

Formål:
Almen sprogforståelse (AP) skal styrke elevernes teoretiske sprogforståelse, sproglige fantasi og samspillet mellem sprogene.

Eleverne skal gennem forløbet opnå viden om og grundlæggende kundskaber og færdigheder i sproglig analyse af tekster med brug af den relevante terminologi. Stoffet skal perspektiveres historisk gennem kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik, europæisk sproghistorie og et elementært kendskab til sociolingvistik.

Indhold:
Forløbet består af 4 dele med 4 AP-lærere: AP-latin, AP-dansk, AP-engelsk og AP-2.fremmedsprog. I nedenstående liste fremgår AP-forløbets mål fordelt på de 4 dele:

AP-latin:
1. Du skal have kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik.
2. Du skal kunne identificere sætningstyper og gennemføre en syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin.
3. Du skal kende til sammenhæng mellem kasus og ledfunktion.
4. Du skal kunne anvende din viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og forskellige former for orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, du møder i gymnasiet. Du skal kende til forholdet mellem latin og moderne fremmedsprog, dvs. kunne genkende ord af latinsk oprindelse. Du skal kunne anvende din viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur. Du skal have kendskab til oversættelse og oversættelsesproblematikker.

Materiale:
Latinsk grammatik og sproghistorie:
Minlæring.dk, latinstykkerne I – VII, (3 ns.)

Julie Elmquist, “substantiver og verber på latin” (1½ ns.)

Allan Uhre Hansen og Mette Brusgaard, Jeg er sprog. Systime, 2020, “Kasus”, “Verbets konjugationer på latin”, “Et særligt fokus på genitiv”, “Indirekte objekt på latin”, side 51, 88, 213-214 og 250 (4. ns.)

Mette Hermann m. fl., Sprog på spil. Almen Sprogforståelse på STX. Gyldendal, 2020, “Sprog i verden”, side 11-24 (10 ns.)

Margit Kiil Jørgensen m.fl., Carpe Diem. Latin i almen sprogforståelse. Modtryk, 2012 (2006), “Romulus og Remus”, “Romersk religion” og “Præpositioner og præpositionsforbindelser”, side 4-11 + 46 (8 ns.)

I alt: 26,5 ns

AP-dansk:
Du skal have kendskab til pragmatik, herunder særligt sproghandlinger. Derudover ser vi på syntaksanalyse og kommatering.
Kommunikationsanalyse (det retoriske pentagram)
Sproghandlinger (informerende, handlingsregulerende, følelses- og holdningsudtrykkende, rituelle)
Samarbejdsprincippet
Høflighedsprincippet
Syntaksanalyse og kommatering (helsætninger, hovedsætninger og ledsætninger)


Materiale:
Vi benytter bogen DANSKGRAM på minlæring:
SA.5 om helsætninger, hovedsætning og ledsætninger inkl. øvelser (1 ns)
https://app.minlaering.dk/bog/3/kapitel/24087/sektion/28757
Kapitlet Komma (med startkomma) inkl. øvelser (4 ns)
https://app.minlaering.dk/bog/3/kapitel/16486
Om kommunikationsanalyse og sproghandlinger: s. 167-172 i bogen Sprog på spil (Hermann, Lange og Sinding, Gyldendal, 2020) (4 ns)
Om samarbejdsprincippet og høflighedsprincippet: s.184-188 i bogen Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (Schultz Larsen, Systime, 2017) (2 ns)

I alt: 11 ns

AP-engelsk:

Du skal kunne genkende diverse genretræk for forskellige teksttyper.
Du skal vide hvordan man analytisk går til forskellige genrer.
Du skal kunne analysere sproget i forskellige teksttyper med henblik på
sammenhængen mellem sprog, geografisk placering og sociale tilhørsforhold.
stilleje
ordklassernes semantik

Materiale:


Tekster:


“Touch”, Terrance Hayes, 2002, (poem)
“Popular Mechanics”, Raymond Carver, 1981, (short story)
“Harvard Commencement Speech – Democracy, disinformation and kindness”, Jacinda Ardern (excerpt), 27 May 2022, (speech)
“Like A Novel” (excerpt), Tom Wolfe, 1975
“The Kentucky Derby Is Decadent and Depraved”, Hunter S. Thompson, 1970

Grammatik: Simpel kongruens, regelmæssig og uregelmæssig datid, store bogstaver, ordklasser, sætningsanalyse, substantivernes bøjning, kollektiver

AV-materiale:

“Lovers Rock”, dir. Steve McQueen, 2020, (film)
“S-Town”, 1st episode, Serial and The American Life, hosted by Brian Reed, 2017, (podcast)

I alt: 10 ns (AP relateret)

AP-2.fremmedsprog:

Syntaks:
Du skal kende de latinske betegnelser for sætningsleddene og kunne lave en syntaktisk analyse af en helsætning, dvs. identificere alle de led, som en sætning er sammensat af: subjekt, verballed, objekt, indirekte objekt, subjektsprædikat, objektsprædiket, adverbial(led) og konjunktional(led). Du skal desuden kunne identificere, hvad der er hovedsætning og ledsætning, og herunder skal du kunne nævne ledsætningens ledfunktion for hovedsætningen.

Morfologi:
Du skal kende de latinske betegnelser for ordklasserne og kunne finde dem i en tekst: verbum (herunder kendskab til modalverber samt finitte og infinitte former), substantiv, adjektiv, adverbium, præposition, forskellige typer af pronominer, konjunktioner, artikler, interjektioner og numeraler.

Du skal kunne finde følgende verbalformer i en tekst: Infinitiv, præsens, præteritum, perfektum, pluskvamperfektum og futurum.

Materiale:
Øvelser på minlæring.dk   
Powerpoint om syntaks og morfologi (Janekes hold) (ca. 8 s)
Diverse oversigter og øvelsesark (ca. 5 s)
Videoer fra “Grammatik for dummies”  om hhv. ORDKLASSER, SUBJEKT, VERBALLED, OBJEKT og INDIREKTE OBJEKT (2 s)
Syntaks i AP og andre online platforme.

I alt ca. 15 ns

Rasmus’ klasse (1g tysk1):
AP-hjælpeværktøj - udarbejdet af Rasmus: 2 sider
Opgaver udarbejdet af Rasmus: 8 sider
Tekst om Streetart i Berlin (fra Deutsche Welle): 1 side

I alt : ca.14 ns

NORMALSIDER I ALT AP: ca. 62,5 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer