Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Ida Katrine Dencker Steenberg, Quri Palomino Janns
|
|
Hold
|
2025 id/a (3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Ultimate (boldspil)
Formål:
Er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil både med fokus på tekniske færdigheder, taktisk overblik og fairplay.
Omfang, periode og produkter:
12 lektion
Produktkrav:
at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering ...
forløbsprøve ... (består af 3 delprøver; teknik, taktik og fairplay)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Træningsprojekt
Formål:
Eleverne skal lære at udforme et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren/grundtræningen. Endvidere skal de have indsigt i vigtige sundhedsparametre og udvikle deres evne til at koble teori og praktik. Projektet kan afvikles individuelt eller i grupper.
Indhold:
Den indledende fase af projektet kobles med grundtræning med tilhørende tests i aerob arbejdsevne, samt en styrkeudholdenhedstest.
Efter en grundig indføring i projektets forløb og forventningerne til eleverne vælges fokusområde.
Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > personligt træningsprogram udarbejdes > 6-8 ugers træningsforløb gennemføres > slut-test > rapportskrivning > evaluering på baggrund af den afleverede rapport.
Elverne er forpligtede til løbende at søge råd og vejledning hos læreren, hvis der opstår tvivl eller problemer undervejs. Der opfordres til minimum 3 gange træning/uge, hvoraf den ene gennemføres i skoleregi.
Der føres løbende træningsdagbog, som kan kommenteres af læreren undervejs.
Trænings- og grundtræningslære.
Indsigt i diverse testmetoder.
Produktkrav:
Der afleveres en rapport med beskrivelse af målsætning, program, forløb og effekt af forløbet.
Der evalueres på baggrund af det samlede forløb (træningsplanlægningen, gennemførelsen og rapportskrivningen).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Salsa (musik og bevægelse)
Formål:
Vi skal lære grundtrind i salsa plus nogle få variationer, så vi kan opnå at danse en koreografi i slutning af forløbet. Nogle få variationer ska også inddrages. Koreografien skal danses både individuelt, i pardans og i den cubanske Rueda de Casino.
Indhold:
I dansesal med spejle øves individuelt
-grundtrin (venstre fra, 8 takter)
-grundtrin til højre og venstre
-grundtrin i par (startposition). Fører og en der bliver ført
-vuelta
-Dile que no
-guapea
-vuelta
-rueda de casino: skifte partner
-Koreogfrafi i grupper
Metode:
Der skal øves individuelt, par og gruppe (Rueda)
Læres styret hvor trinene vises. Derefter øver eleverne selv. Læreren i nogle tilfælde tæller takter.
Materiale:
Idrætsportalen: Salsa
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=558#c3872
Musik: Candela (Buena vista social club)
Baile inolvidable (Bad Bunny)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Jive
Forløb: Jive
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Formål med forløbet: I skal tilegne jer viden om, hvad der kendetegner jive som dans. Derudover skal I tilegne jer viden om Labans bevægelseslære, samt anvende denne viden i udviklingen af koreografi.
Der vil gennem hele forløbet være fokus på rytme og taktforståelse, som er centralt for færdighedsområdet musik og bevægelse. I skal gennem forløbet danse med forskellige partnere og I skal tilegne jer følgende praktiske færdigheder:
Grundtrin
Damedrejning
Chassé ved siden af hinanden
Vindmølle
American spin
Kick 2
I skal i grupper udvikle en seværdig koreografi, der appellerer til publikum. Koreografien skal indeholde et partnerbyt og mindst 4 variationer ud over grundtrin, men må gerne indeholde flere variationer (fra undervisningen eller selvlærte). I skal arbejde kreativt med udarbejdelsen af koreografien. I jeres arbejde med koreografien skal I tænke over at inddrage principperne for rum og relationer, som er beskrevet i Labans bevægelseslære (yubio s. 1355-1357).
I kommer undervejs i jeres arbejde i grupper til at arbejde med og udvikle følgende kompetencer:
- Samarbejde (som par og i grupper).
- Vedholdenhed (i arbejdet med at lære variationer og udvikle og øve en koreografi)
- Turde prøve sig frem (og udvikle tryghed ved det ukendte).
Bedømmelsesgrundlag: Eleverne bliver bedømt på følgende:
Hvorvidt I danser på tæerne (fodballerne)
Små chassé trin, “høje” knæ
Bevægelser i hofterne
Rytme og taktforståelse
Indlevelse i dansens udtryk (ex. udstråling, armbevægelser mv.)
Kreativitet i koreografien, samt forståelse for og anvendelse af labans bevægelseslære
Give og modtage feedback på danseteknik og koreografi.
Litteratur:
Praktisk teori:
2) Trin til jive, Yubio s. 1395-1401 (1395-1396 Musikforståelse og teknik + 1397-1401 Grundtrin og variationer)
3) Labans bevægelseslære 1355-13157
4) Variationer (video)
Grundtrin: https://www.youtube.com/watch?v=M_oc8-prA-4
Damedrejning: https://www.youtube.com/watch?v=QQiiaNpvDJ0
Chassé ved siden af hinanden: https://www.youtube.com/watch?v=PNWE2n7NIwY
American spin: https://www.youtube.com/watch?v=LV6iBh6lAqU
Vindmølle: https://www.youtube.com/watch?v=phB07Cgr1Lc
Kick II: https://www.youtube.com/watch?v=M0GC_whXpU0
Ekstramateriale:
Jive koreografi fra Vild med dans: https://www.youtube.com/watch?v=RbPpG2uS0Qs
Nye variationer:
Dame bag om ryg: https://www.youtube.com/watch?v=Fe1beZVHdzs
Stop and go: https://www.youtube.com/watch?v=NrE0T0b1yLc
Sliding doors https://www.youtube.com/watch?v=WZmHNV28bxI
Kick 1:https://www.youtube.com/watch?v=2_be-F7A5ss
Her er nogle variationer som I allerede har lært:
Vindmølle: https://www.youtube.com/watch?v=GjS_m6aWy3Y
American spin: https://www.youtube.com/watch?v=w-6L2i5e9A8
Grundtrin: https://www.youtube.com/watch?v=LMilE769YY8
Under armen drejning: https://www.youtube.com/watch?v=ao5OSpKMTk0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Yoga
Formålet med forløbet:
Eleverne har arbejdet med yoga som træningsform hvor smidighed, styrke og balance er i fokus. Forløbet tager udgangspunkt i de 7 alignment principper som det forventes at eleverne kender og derudover kan følge i praksis. Eleverne har arbejdet med solhilsen A og B (de varianter som optræder i Yubio) og er gennem forløbet blevet introduceret til yogastillinger som hunden, planke, barnets stilling, træet, bjerget, halvmåne, kriger 1, 2 og 3. Det forventes desuden at eleverne overordnet kan redegøre for hvilken træningsform en yogaøvelse fokusere på (balance, smidighed og styrke) og derudover hvilken del af kroppen som trænes.
Eleverne er blevet præsenteret for solhilsner og korte sammensatte yogaprogrammer/flow. Eleverne har selv skulle udarbejde et kort yogaprogram/flow med specifikke fokuspunkter, for derefter at sammensætte et program som vægter alle tre træningsformer (styrke, balance, smidighed) og komme hele kroppen igennem.
I forhold til de faglige mål, berører forløbet følgende:
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale - - - begreber inden for træning og idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: hvor yoga ligge under klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
- demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
I forhold til kernestof, er forløbet særligt tænkt som aktivitet, der fremmer kropsbeherskelse.
Materialer
Yubio kapitel om Yoga (både tekst og video) s. 1303-1330
Yubio s. 78-83: Muskelstyrke
Yubio s. 84-86: Smidighed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Fodbold
Forløbet i fodbold ligger inden for færdighedsområdet boldspil.
Eleverne skal kunne:
Lave indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
Løbe/drible med bolden, mens du har kontrol over bolden og holder den tæt ved dine fødder
Indgå i sammenspil med medspillere, hvor det boldbesiddende hold er i overtal
Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Kende til de tre faser i boldspil og foretage øvelsesvalg der træner grundspil og gennembrudsspil
Kende til læringstrinmodellen og foretage regelændringer der tilgodeser elever på forskellige trin i modellen.
Materialer:
yubio s. 459-460 (Læringstrinsmodellen)
yubio s. 454-459 (Teori om boldspil)
Supplerende materialer:
yubio 508-546 (Fodbold + Øvelser)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022246704",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022246704",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022246704"
}