Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Helle Dahl Løppenthin
|
|
Hold
|
2025 id/b (3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Ultimate (bold)
Formål:
En grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.
Faglige mål:
Teknik:
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
Taktik:
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game” inkl. fairplay princippet.
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum.
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker.
Fair-play:
- Du skal kunne håndtere en uenighed i kampen på fair vis.
Produktkrav:
- at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering.
Pensum:
Materialer:
Introducerende ppt.-præsentation:
https://docs.google.com/presentation/d/1RTcOu4kuTexuB259dEWj-N1sdhOiigJIxneMuGc4J2g/edit?slide=id.p3#slide=id.p3
Intro til baghånd (5 min.):
https://www.youtube.com/watch?v=oN1bzPCKkGE
Intro til forhånd (7 min):
https://www.youtube.com/watch?v=nHsSHJBEcRw
Intro til spillets regler (3,5 min):
https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Yubio (grundbogen):
15.1 Ultimatespillets historie (2 ns)
15.2 Regler, ide & organisering (5 ns)
15.6 Spirit of the game (2 ns)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Træningsprojekt (N&K)
DETTE ER IKKE ET EKSAMENSFORLØB
Formål:
Eleverne skal udføre et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træning.
Indhold:
Den indledende fase af projektet startes med tests i aerob arbejdsevne, biptest + en styrketest.
Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > ca 8 ugers træningsforløb gennemføres primært sideløbende med undervisning > slut-test > evaluering.
Forløbet startes med en målsætning.
Forløbet afsluttes med evaluering af det individuelle træningsprojekt via aflevering af logbog og træningsrapport.
Pensum
Yubio kap. 2: s. 45-50 (6 ns)
Yubio kap. 2.4 s. 60-64 (5 ns)
Yubio kap. 3 (20 ns)
Yubio kap. 7 s. 196-201 (6 ns)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs kap. 24.1 i yubio om kampsportens historie.
-
Gruppe 1 fremlægger deres teoriafsnit om opvarmning, aerob og anaerob træning (se i dokument):
-
Læs kap. 24.1 i yubio om kampsportens historie, hvis I ikke fik gjort det til sidste gang.
-
Gruppe 2: Balian, Ella, Emma og Eva fremlægger om menneskets fysiologi (se i dokument):
-
Flora, Frida, Hannah og Hea fremlægger om testtyper:
-
Hunter, Ivan, Johan og Liva Lommer fremlægger træningsteori (se sidetal i dokument):
-
Liva, Magnus, Maja og Malika fremlægger teori (se sidetal i dokument):
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Kampsport (N&K)
Faglige mål: Kampsport
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i basale teknikker i kamp. Forløbet giver indsigt i og forståelse for forskellige former for kamp og stilarter. Både forskellen mellem bløde og hårde stilarter samt selvforsvar og show.
Til sidst arbejdes med showteknikker, der kan give den iscenesatte kamp et stærkere visuelt udtryk.
Forløbet afsluttes med en iscenesat kamp, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages.
Forløbsprøven er fremvisningen af den iscenesatte kamp, og evalueringen tager udgangspunkt i egen anvendelse og forståelse af teknikker.
Faglige mål:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Rullefald (hen over makker) og holdegreb (fastholdelse af person i egen vægtklasse)
- Bevægelse hen over gulv væk fra modstander (“rejen”) og vende modstander, der ligger på maven.
- Frigørelse fra holdegreb. Forståelse for teknikken. Kan udføres, når makker hjælper.
- Hoftekast (forståelse for teknikken) og benspænd
- Frontspark, cirkelspark (nogenlunde) og hestespark nogenlunde.
- Forståelse af jab, cross, hook og uppercut slag.
- Greb og frigørelse fra greb om håndled, hals og krave
- Simpelt selvforsvar mod slag.
- Simple showteknikker
- Kunne sætte teknikker sammen til en iscenesat kamp
Produktkrav:
Iscenesat kamp
Materialer/pensum:
Kap. 24.1 i yubio om kampsportens historie
Kap. 24.2 i yubio om regler, idé og organisering af kampsport.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs kap. 24.1 i yubio om kampsportens historie.
-
Gruppe 1 fremlægger deres teoriafsnit om opvarmning, aerob og anaerob træning (se i dokument):
-
Læs kap. 24.1 i yubio om kampsportens historie, hvis I ikke fik gjort det til sidste gang.
-
Gruppe 2: Balian, Ella, Emma og Eva fremlægger om menneskets fysiologi (se i dokument):
-
Flora, Frida, Hannah og Hea fremlægger om testtyper:
-
Hunter, Ivan, Johan og Liva Lommer fremlægger træningsteori (se sidetal i dokument):
-
Liva, Magnus, Maja og Malika fremlægger teori (se sidetal i dokument):
-
Vi arbejder med dette dokument i timen:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Hip Hop (musik og bevægelse)
Formål/indhold
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig forskellige hiphop-moves af varierende sværhedsgrad, som sættes sammen til en koreografi. Herefter skal du selv arbejde med at lave din egen hiphop-koreografi, hvor du kan sætte forskellige moves sammen efter ønske.
Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE)?:
- Grundlæggende bounces og slides
- Beherskelse af flere hiphop-moves
- Kunne følge en simpel hiphop-koreografi
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- Sammensætte øvede/kendte moves på en ny måde i en lille koreografi (4*8 tællinger).
- En vis grad af freestyle/improvisation
- Kunne bevæge dig i takt til musikken
(både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow
Pensum/materialer
Yubio: kap. 33.1+33.2 om Hip Hops historie og mere grundlæggende om hip hop og breakdance
Følgende koreografi er lavet i timen:
https://www.youtube.com/watch?v=1Atg5CTmye4
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Volley (bold 2)
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.
Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE?)
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.
Pensum/materialer
Yubio: kap. 13.1 + 13.2 om volleyballs historie samt regler, idé og organisering.
Yubio: kap. 13.6 om teamudvikling og springtræning.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Yoga (N&K)
Formål/indhold
Formålet med forløbet er at præsentere yogaens forskellige aspekter med fokus på de fysiske øvelser. Derudover arbejdes også med åndedrættet og afspænding. Forløbet tager udgangspunkt i forskellige yogaformer, hvor man arbejder i forskellige grundstillinger og flow og arbejder med styrke, smidighed og balance.
I forbindelse med udførelsen af de forskellige øvelser tilstræbes det så vidt muligt at overholde de 7 alignmentprincipper.
Forløbets afsluttes med, at eleverne i små grupper udformer et yogasekvens inkl. solhilsen og underviser en anden gruppe i deres yogasekvens.
Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE)?
-Solhilsen A+B
- Udføre basale grundstillinger teknisk korrekt i overensstemmelse med alignment-principperne.
- Fysisk kapacitet: styrke, smidighed og balance indenfor en række grundstillinger i yoga.
- Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, alignment-principper og åndedrættets betydning.
- Udarbejdelse, fremvisning og instruktion af mindre yogaprogram.
Materialer/pensum:
Yubio: kap. 211.1+211.2 (s. 1303-1307 i yubio) om yogaens historie samt regler, idé og organisering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: Salsa (musik og bevægelse)
Formålet med forløbet er, at du skal lære forskellige trin og figurer. Du kommer både til at
øve trinene med og uden en dansepartner. Du skal også tilegne dig nogle korte koreografier, hvor de forskellige trin og figurer er sat sammen.
Du skal også lære at bruge hoften og arbejde i den rigtige rytme, så du kan give trinene og figurerne det rigtige salsaudtryk.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Rytme:
- Tælle taktslagene i musikken og lave bevægelserne i takt til musikken
Koordination:
- Bruge hoften i bevægelserne
- Udføre de basale trin og enkle figurer alene og med en dansepartner
- Udføre nogle af de sværere trin og figurer alene og med en dansepartner
- Udføre nogle korte koreografier
Kreativitet:
- Lave egne koreografier ud fra de trin og figurer, I har lært
Pensum/materialer:
Yubio: kap. 38.1+38.2 om salsas historie og kendetegn.
Følgende salsatrin og variationer er arbejdet med i timerne:
https://docs.google.com/document/d/1SYBdVF80nsghUaXNWTwWedviEYQL1Kw_asp2KOQNNuM/edit?tab=t.0
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022348990",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022348990",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022348990"
}