Holdet 3c id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Helle Dahl Løppenthin
Hold 2025 id/c (3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1: Ultimate (boldspil
Titel 2 Forløb#2: Træningsprojekt (N&K)
Titel 3 Forløb#3: Akrobatik (N&K)
Titel 4 Forløb#4: Linedance (musik og bevægelse)
Titel 5 Forløb#5: Basket (bold)
Titel 6 Forløb#6: Yoga (N&K)
Titel 7 Forløb#7: Dancehall (musik og bevægelse)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Ultimate (boldspil

Formål:
En grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.

Faglige mål:
Teknik:
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det

Taktik:
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game” inkl. fairplay princippet.
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum.
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker.

Fair-play:
- Du skal kunne håndtere en uenighed i kampen på fair vis.

Produktkrav:
- at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering.

Pensum:

Materialer:
Introducerende ppt.-præsentation:
https://docs.google.com/presentation/d/1H9vhyYq0hrffMNzINktS3bYnAIg2fHlNCe_xGgXS9mw/edit?slide=id.p3#slide=id.p3

Intro til baghånd (5 min.):
https://www.youtube.com/watch?v=oN1bzPCKkGE

Intro til forhånd (7 min):
https://www.youtube.com/watch?v=nHsSHJBEcRw

Intro til spillets regler (3,5 min):
https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE


Yubio (grundbogen):
15.1 Ultimatespillets historie (2 ns)
15.2 Regler, ide & organisering (5 ns)
15.6 Spirit of the game (2 ns)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2: Træningsprojekt (N&K)

DETTE ER IKKE ET EKSAMENSFORLØB

Formål:
Eleverne skal udføre et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træning.

Indhold:
Den indledende fase af projektet startes med tests i aerob arbejdsevne, biptest + en styrketest.

Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > ca 8 ugers træningsforløb gennemføres primært sideløbende med undervisning > slut-test > evaluering.

Forløbet startes med en målsætning.

Forløbet afsluttes med evaluering af det individuelle træningsprojekt via aflevering af logbog og træningsrapport.

Pensum

Yubio kap. 2: s. 45-50 (6 ns)
Yubio kap. 2.4 s. 60-64 (5 ns)
Yubio kap. 3 (20 ns)
Yubio kap. 7 s. 196-201 (6 ns)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3: Akrobatik (N&K)

Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker i akrobatik.
Forløbet bygges op, så der i starten er fokus på tillidsøvelser og øvelser, der træner kropsspænding og balancen.
Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen
og udførelsen af ruller, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundlæggende
bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau.
Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper sætter forskellige øvelser sammen til et lille akobatik show. Her har der været fokus på selvstændighed og kreativitet, og at øvelserne sættes sammen på en seværdig måde, så der opstår et godt flow mellem øvelserne.

Faglige mål
- Kropsspænding
- Forlæns og baglæns rulle
- Håndstand (evt. med modtagning)
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
- Udforme en kreativ akrobatisk opvisning i grupper

Materialer:
yubio kap. 27.1  (Historisk view)
yubio kap. 27.2 (regler, idé og organisering)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4: Linedance (musik og bevægelse)

Formål/indhold:

- Få et kendskab til linedance historie, lære basic trin og koreograferede linedances og arbejde kreativt i grupper med egne linedance og undervise klassen i en linedance.

Faglige mål:

-Lære grundtrin og koreograferede linedances. Følgende er danset i lektionerne:

-Tush Push dance
-Cowboy hustle
-Footloose

Linedance videoer fra undervisningen:
https://docs.google.com/document/d/1IG-IpWflgiis-Ysa8wZK0wzJ5LmyY428x-yRyU5qEpY/edit

- Kunne bevæge sig rytmisk i takt til musik til basale linedances
- Selv finde på en koreografi til en linedance i grupper og undervise holdet i en linedance.

Pensum/materialer:

“Linedance for fuld skrald” s. 13-16, s. 19-21 og s. 28-29
https://drive.google.com/drive/folders/1opehTwkNol3QN_GtXARYnS_0fqakRvLa
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5: Basket (bold)

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.

Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE)?

- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter: crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Taktisk forståelse af cuts.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.

Pensum/materialer:

Yubio kap. 12.1+12.2: Baskets historie samt regler, idé og organisering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6: Yoga (N&K)

Formål/indhold

Formålet med forløbet er at præsentere yogaens forskellige aspekter med fokus på de fysiske øvelser. Derudover arbejdes også med åndedrættet og afspænding. Forløbet tager udgangspunkt i forskellige yogaformer, hvor man arbejder i forskellige grundstillinger og flow og arbejder med styrke, smidighed og balance.
I forbindelse med udførelsen af de forskellige øvelser tilstræbes det så vidt muligt at overholde de 7 alignmentprincipper.
Forløbets afsluttes med, at eleverne i små grupper udformer et yogasekvens inkl. solhilsen og underviser en anden gruppe i deres yogasekvens.

Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE)?

-Solhilsen A+B
- Udføre basale grundstillinger teknisk korrekt  i overensstemmelse med alignment-principperne.
- Fysisk kapacitet: styrke, smidighed og balance indenfor en række grundstillinger i yoga.
- Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, alignment-principper og åndedrættets betydning.
- Udarbejdelse, fremvisning og instruktion af mindre yogaprogram.

Materialer/pensum:

Yubio: kap. 211.1+211.2 (s. 1303-1307 i yubio) om yogaens historie samt regler, idé og organisering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7: Dancehall (musik og bevægelse)

Formål/indhold:

- Grundlæggende indføring i Dancehall og dens karakteristika.
- Lærerstyret Dancehall koreografi
- Elevstyret Dancehall koreografi
- Arbejde med at lave 2*8 tællinger koreografi til fælles koreografi

Faglige mål:

- Arbejde med bounce og isolationer og derigennem dance hall udtryk.
- Basic dancehall trin: Dancehall grundtrin (butterfly, frog Back, bodyrolls, tick tock, chest roll, step back with booty pop, dirty Wine Squat og Knee in Dab)
- Lære dancehall koreografier i undervisningen (både lærer- og elevstyret, hvor eleverne arbejder med deres eget udtryk).
- I grupper skal eleverne arbejde med en selvlavet koreografi (2*8 taktslag) som inkorporeres i den fælles koreografi.

Materialer:

Fælles lærerstyret koreografi fra undervisningen:
https://www.youtube.com/watch?v=Kcg0NNzP9bc
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer