Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Quri Palomino Janns
|
|
Hold
|
2025 id/w (3w id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Ultimate (boldspil)
Formål:
Er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil både med fokus på tekniske færdigheder, taktisk overblik og fairplay.
Omfang, periode og produkter:
12 lektion
Produktkrav:
at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering ...
forløbsprøve ... (består af 3 delprøver; teknik, taktik og fairplay)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Træningsprojekt
Formål:
Eleverne skal lære at udforme et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren/grundtræningen. Endvidere skal de have indsigt i vigtige sundhedsparametre og udvikle deres evne til at koble teori og praktik. Projektet kan afvikles individuelt eller i grupper.
Indhold:
Den indledende fase af projektet kobles med grundtræning med tilhørende tests i aerob arbejdsevne, samt en styrkeudholdenhedstest.
Efter en grundig indføring i projektets forløb og forventningerne til eleverne vælges fokusområde.
Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > personligt træningsprogram udarbejdes > 6-8 ugers træningsforløb gennemføres > slut-test > rapportskrivning > evaluering på baggrund af den afleverede rapport.
Elverne er forpligtede til løbende at søge råd og vejledning hos læreren, hvis der opstår tvivl eller problemer undervejs. Der opfordres til minimum 3 gange træning/uge, hvoraf den ene gennemføres i skoleregi.
Der føres løbende træningsdagbog, som kan kommenteres af læreren undervejs.
Trænings- og grundtræningslære.
Indsigt i diverse testmetoder.
Produktkrav:
Der afleveres en rapport med beskrivelse af målsætning, program, forløb og effekt af forløbet.
Der evalueres på baggrund af det samlede forløb (træningsplanlægningen, gennemførelsen og rapportskrivningen).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Salsa (musik og bevægelse)
Formål:
Vi skal lære grundtrind i salsa plus nogle få variationer, så vi kan opnå at danse en koreografi i slutning af forløbet. Nogle få variationer ska også inddrages. Koreografien skal danses både individuelt, i pardans og i den cubanske Rueda de Casino.
Indhold:
I dansesal med spejle øves individuelt
-grundtrin (venstre fra, 8 takter)
-grundtrin til højre og venstre
-grundtrin i par (startposition). Fører og en der bliver ført
-vuelta
-Dile que no
-guapea
-vuelta
-rueda de casino: skifte partner
-Koreogfrafi i grupper
Metode:
Der skal øves individuelt, par og gruppe (Rueda)
Læres styret hvor trinene vises. Derefter øver eleverne selv. Læreren i nogle tilfælde tæller takter.
Materiale:
Idrætsportalen: Salsa
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=558#c3872
Musik: Candela (Buena vista social club)
Baile inolvidable (Bad Bunny)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Kampsport (klassiske og nye idrætter)
Formål:
Formålet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af nogle typer af kampsport.
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i basale teknikker i kamp. Forløbet giver indsigt i og forståelse for forskellige former for kamp, med fokus på boksning, tae-kwon-do, karate og judo. Både forskellige stilarter og forskellen mellem konkurrence og selvforsvar. Udgangspunkt er de bløde stilarter og konkurrenceformen. Dernæst arbejdes med de hårde stilarter, og her bevæger vi os væk fra konkurrencen og over i selvforsvar. Forløbet afsluttes med en iscenesat kamp, hvor så mange relevante teknikker som muligt inddrages. Forløbsprøven er fremvisningen af den iscenesatte kamp, og evalueringen tager udgangs- punkt i egen anvendelse og forståelse af teknikker.
Omfang, periode og produkter:
12 lektioner
Produktkrav:
at kunne vise de lærte teknikker i et iscenesat kamp.
forløbsprøve ... (består af 3 delprøver; teknik, taktik og kamp)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022361753",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022361753",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72022361753"
}