Holdet 2hf Ma (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Matematik B
Lærer(e) Pelle Ezekiel Esbensen
Hold 2025 Ma/2. HF (2hf Ma)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Analytisk plangeometri
Titel 2 Polynomier, med fokus på andengrads
Titel 3 Funktionsteori
Titel 4 Differentialregning + anvendelser
Titel 5 Binomialfordelingen og -test
Titel 6 Supplerende emne: Betinget sandsynlighed og Bayes

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Analytisk plangeometri

Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof Mat 2 HF af Per Gregersen og Henrik Bindesbøl Nørregaard (2. udgave) anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat2-hf-2.praxis.dk/
Og
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kernestof/kernestof_hf_mat2_2_udgave.html

Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.

Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Linjens ligning, Hældningsvinkel, Ortogonale linjer, skæring mellem linjer, Afstand mellem punkter, afstand mellem punkt og linje, cirklens ligning, skæringer mellem linjer og cirkler, tangenter til cirkler

Øvrige bemærkninger:
Opstart af ny klasse
Enkelte beviser gennemgået i undervisningen
Brug af det tænkende klasserums principper i mange moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Polynomier, med fokus på andengrads

Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof Mat 2 HF af Per Gregersen og Henrik Bindesbøl Nørregaard (2. udgave) anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat2-hf-2.praxis.dk/
Og
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kernestof/kernestof_hf_mat2_2_udgave.html

Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.

Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Parabler og koefficienter, diskriminant og toppunktsformel, rødder, faktorisering og modellering, polynomier af højere grad og deres basale egenskaber

Øvrige bemærkninger:
Enkelte beviser gennemgået i undervisningen
Brug af det tænkende klasserums principper i mange moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Funktionsteori

Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof Mat 2 HF af Per Gregersen og Henrik Bindesbøl Nørregaard (2. udgave) anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat2-hf-2.praxis.dk/
Og
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kernestof/kernestof_hf_mat2_2_udgave.html

Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.

Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Funktionsbegrebet, definitions- og værdi-mængder, stykkevis definerede funktioner, nulpunkter og fortegnsvariation, monotoniforhold og ekstrema, sammensatte funktioner,
parallelforskydning af grafer

Øvrige bemærkninger:
Enkelte beviser gennemgået i undervisningen
Brug af det tænkende klasserums principper i mange moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Differentialregning + anvendelser

Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof Mat 2 HF af Per Gregersen og Henrik Bindesbøl Nørregaard (2. udgave) anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat2-hf-2.praxis.dk/
Og
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kernestof/kernestof_hf_mat2_2_udgave.html

Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.

Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Tangenter og væksthastighed, beregning af tangenthældninger, afledet funktion, regneregler for differentation: sum-, differens-, konstant- og produktreglen, sekanthældninger og tretrinsreglen, optimering, karakteristiske egenskaber ved eksponentialfunktioner, samt log(10) og ln.

Øvrige bemærkninger:
Enkelte beviser gennemgået i undervisningen
Brug af det tænkende klasserums principper i mange moduler
Repetition af de kendte funktionstyper nævnt i formelsamlingen med fokus på egenskaber og deres afledede funktioner.
Træning i brug af formelsamling.
Supplerende matematikhistoriske perspektiver på Euler's tal introduceret via engelske kilder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Binomialfordelingen og -test

Materialer:
I dette forløb er Ebogen Kernestof Mat 2 HF af Per Gregersen og Henrik Bindesbøl Nørregaard (2. udgave) anvendt som grundbog. Den tilgås online ifbm den skriftlige terminsprøve, da den først kan downloades fra forlaget til sommerens eksamensperiode. https://kernestof-mat2-hf-2.praxis.dk/
Og
https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/kernestof/kernestof_hf_mat2_2_udgave.html

Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic
Platformen abacus.dk er også anvendt til træning af samarbejde, regnefærdigheder og begrebsforståelse.

Formål:
Formålet med forløbet er at dække de dele af lærerplanens krav til kernestof og supplerende stof, samt faglige mål og kompetencer, som er i spil ifbm arbejdet med forløbets emner.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Stokastisk Variabel, Udfaldsrum, Sandsynlighedsfelt, sandsynlighedsfordeling, symmetrisk sandsynlighedsfelt, middelværdi og spredning (særligt af symmetrisk sandsynlighedsfelt), Hændelse. Binomialfordelingen og beregning af tilhørende sandsynligheder, herunder middelværdi og spredning.
Binomialtest, binomialfordelt statistisk materiale. Estimation af basissandsynligheden. Hypotesetest i binomialfordelingen, herunder nulhypotese og alternativ hypotese, kritisk område og acceptområde samt signifikansniveau.
Pascals trekant, samt supplerende matematikhistoriske perspektiverpå dens fremkomst og anvendelse.

Øvrige bemærkninger:
Mundtlige eksamensspørgsmål introduceret for eleverne
Dette forløb startede med den skriftlige terminsprøve.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Supplerende emne: Betinget sandsynlighed og Bayes

Materialer:
I dette forløb supplerende forløb er især forberedelsesmaterialet til indstiksarket til formelsamlingen til STX A-niveau skriftlig eksamen anvendt som grundbog.
Evt. øvrige materialer anvendt fremgår af de individuelle lektionsbeskrivelser i lectio.
Maple 2025, samt Geogebra Classic 5 og 6 er de anvendte programmer til skriftlige afleveringer og CAS. https://www.geogebra.org/classic

Formål:
Formålet med forløbet er at supplere elevernes forståelse af sandsynlighedsregning, dens anvendelser i forskellige situationer, og dens begrænsninger.

Evaluering:
Eleverne får skriftlig evaluering på afleveringer
Forløbet evalueres efter behov undervejs mundtligt i klassen

Emner dækket i undervisningen (i overskrifter):
Repetition de væsentligste begreber fra forløbet om sandsynlighedsregning. Introduktion af begreber fra mængdelæren: Fælleshændelse, foreningshændelse, differenshændelse, komplementærhændelse og disjunkte hændelser. Betinget sandsynlighed. Bayes sætning. Eksempler på anvendelse af betinget sandsynlighed og Bayes sætning.

Øvrige bemærkninger:
I dette forløb er der anvendt adskillige engelsksprogede kilder til perspektivering af de introducerede matematiske emner.
Afslutningen af dette forløb består af træning i de mundtlige eksamensspørgsmål og øvrig repetition og eksamensforberedelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer