Holdet 2r DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anders Dahl
Hold 2025 DA/2r (2r DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#0 Links til lærebogsmateriale anvendt i uv.
Titel 2 Forløb#1 Intro: Byvandring + opgave "Byens lyde"
Titel 3 Forløb#2 København i litteraturen
Titel 4 Forløb#3 Studierejse
Titel 5 Forløb#4 Den analyserende artikel - novelle "Nylon
Titel 6 Forløb#5 Skriftlig genre: Den analyserende artikel
Titel 7 Forløb#6 Dokumentarfilm + undergenrer
Titel 8 Forløb#7 Skriftlig genre: Den debatterende artikel
Titel 9 Forløb#8 Terminsprøve
Titel 10 Forløb#9 Litteraturen i 1800-tallet - Romantikken
Titel 11 Forløb#10 Litteraturen i 1800-tallet - DMG
Titel 12 Forløb#11 værklæsning "Koordinater"
Titel 13 Forløb#12 Kanonforfattere Blixen, Hansen, Seeberg
Titel 14 Forløb#13 Retorik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#0 Links til lærebogsmateriale anvendt i uv.


Anvendt net-baseret materiale - links


Net-baserede undervisningsmaterialer anvendt i undervisningen


Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier:
https://hbdansk.systime.dk/

Håndbog til dansk - litteraturhistorie
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/

Levende Billeder - grundbog i mediefag
https://levendebilleder.systime.dk/

Min læring- god stil:
https://app.minlaering.dk/bog/45

Ordnet.dk:
https://ordnet.dk/

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1 Intro: Byvandring + opgave "Byens lyde"


Introdag + de første to gange med dansk i 2r

Formål
”Ryste-sammen-aktivitet” med fagligt tilsnit.

Væsentlige begreber
Københavns historie, ud-af-huset-aktivitet, kendskab til byen, udstillingen ”Lyden af København – støj, stemmer og stilhed”, at holde et oplæg, multimodalt produkt.

Arbejds- og undervisningsformer
Museumsbesøg, gruppearbejde, arbejde med billeder og lyd, at skrive/holde et oplæg.

Materiale
Udstillingen ”Lyden af København – støj, stemmer og stilhed” på Københavns Museum.
Podcasten ”Lyden af København: Støj” produceret Third Ear og Københavns Museum i forbindelse med forsknings- og udstillingsprojektet Lyden af Hovedstaden. I podcasten går projektets forskere og en række gæsteeksperter på opdagelse i hovedstadens lydlandskaber i fortid og nutid og dykker blandt andet ned i byens ikoniske lyde, støjklager, forsvundne stemmer og lydens rolle i iscenesættelse af magt og pragt.

Produkt
Grupperne arbejder med egne optagelser af fotos, video og lyd fra byvandringen. Produkterne vises for klassen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2 København i litteraturen


2r dansk

København i litteraturen

Formål
Tematisk forløb med fokus på litteraturanalyse. Der arbejdes med tekster med historisk spredning fra 1750 til 2010, hvor København indgår i den ene eller anden form. Forløbet er første forløb i dansk efter grundforløbet. Formålet med forløbet er at introducere klassen til litteraturanalyse med et tematisk fokus.

Væsentlige begreber
Analyse af lyrik, novelle og dokumentarfilm. Tematisk læsning.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, litteratursøgning, mundtlige fremlæggelser.


Materiale

Max Kestner: ”Drømme i København” (poetisk dokumentarfilm), 2010 - værk
Tom Kristensen: ”København”, 1940.
Michael Strunge: ”CITY”, 1980.
Ludvig Holberg: ”Epistel 189 – Om at køre og gå”, 1750.
Johannes V. Jensen: ”Gudrun” (uddrag), 1936.
Klaus Rifbjerg: ”Hjertefloden”, 1965.

”Filmdrømme om København bliver opfyldt”, filmanmeldelse i Politiken, 7. ja. 2010.
”Ud over Langebro”, filmanmeldelse i Information, 7. jan. 2010.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#3 Studierejse



Studietur/fagpakkeprojekt + tp5-timer


Faglig formidling

Formål
Klassens studierejse  til Hamborg er en ”fagpakke-rejse” med fagene design og mediefag. Danskfaget bidrager med formidling i forbindelse med en bunden opgave + produkt og præsentation.

Væsentlige begreber
Formidling, kommunikation, vidensindsamling, kildekritik, layout.

Arbejds- og undervisningsformer
Selvstændigt arbejde i grupper, ”ude-af-huset-vidensindsamling”, præsentationer i plenum.

Produkt:
Mulighederne er mange: Det kan være en collage, en podcast, en illustreret artikel, en lille dokumentarfilm, en screencast-o-matic etc.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#4 Den analyserende artikel - novelle "Nylon


2r da 2025-26 skr. dansk

Kort forløb om kommende skriftlig opgave. Vi arbejder med en analyserende artikel fra HF-sæt fra august 2024 med novellen Nylon af Martha Flyvholm Tode 2022.

Formål
Træning af tekstanalyse og skriftlig dansk.

Væsentlige begreber
Den gode indledning og den gode afslutning. Tekstanalyse, novellen som genre, personkarakteristik og metaforik.

Arbejds- og undervisningsformer
Tavleundervisning, plenumdebat, skriftlig aflevering.

Materiale
HF-opgavesæt august 2024
Opgave 1. Analyserende artikel med titlen ”Ensomhed”.

Produkt
Holdet skriver den analyserende artikel ”Ensomhed” med novellen Nylon af Martha Flyvholm Tode 2022.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#5 Skriftlig genre: Den analyserende artikel


2r da 2025-26 skr. dansk

Forløb om Den analyserende artikel som skriftlig genre på hf

Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den analyserende artikel i særdeleshed. Vi arbejder særskilt med ”den gode indledning”. Efterfølgende skriver holdet hele opgaven. Vi bruger opgaven ”Fremstillingen af kærlighed på film” fra Studentereksamenssæt stx maj 2020.

Væsentlige begreber
Den gode indledning: At åbne et emne, refleksion over et emne, at formulere en vinkel på et emne. Undersøgelse og analyse. Sammenlignende analyse. Den gode afslutning: At runde en analyse af, at samle op og følge op på indledningen.

Arbejds- og undervisningsformer
Tavleundervisning, gruppearbejde, skriveøvelser, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Materiale
”Min læring.dk”- udvalgte afsnit fra ”God stil”

https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60634

-Afsnit: ”Opgavebeskrivelsen til den analyserende artikel”
-Afsnit: ”Opbygningen af den analyserende artikel”
-Afsnit: ”At analysere, fortolke, vurdere og perspektivere”
-Afsnit: ”Tjekliste til den analyserende artikel”
-Afsnit: ”Et eksempel på en god analyserende artikel”

Tre eksempler på gode indledninger skrevet af tidligere elever

I forlængelse af forløbet skriver holdet den analyserende artikel ”Fremstillingen af kærlighed på film”.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#6 Dokumentarfilm + undergenrer


2r dansk 2025-26

Dokumentarfilmens genrer

Formål.
Introduktion til dokumentarfilmen og tilhørende undergenrer. En forståelse af dokumentarfilmen som virkelighedstro, men samtidig subjektiv.

Indhold.
En kort introduktion til dokumentarfilmen i bred forstand. Herefter arbejdes med nogle af dokumentarfilmens centrale undergenrer: Den autoritative dokumentar, den observerende dokumentar og den poetiske dokumentar. Filmiske virkemidler, fortælleforhold, dramaturgiske strukturer og interviewtyper indgår i analysearbejdet.

Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde.

Film:

”Angrebet – Omars vej til Krudttønden”, Niels Giversen  2020
”Testamentet”, Christian Sønderby Jepsen 2011
”Mirror”, Joachim Ladefoged 2009
” Før stormen”, Juan Palacios 2024 (uddrag – de første 6 min.)

Materiale:

”Levende billeder – grundbog i mediefag” i-bog, red. Olsen og Schou, Systime 2020:

https://levendebilleder.systime.dk/?id=217
https://levendebilleder.systime.dk/?id=236
https://levendebilleder.systime.dk/?id=237
https://levendebilleder.systime.dk/?id=238


- Afsnit: ”Dokumentargenrer”
- Afsnit: ”Den autoritative dokumentar”
- Afsnit: ”Den observerende dokumentar”
- Afsnit: ”Den poetiske dokumentar”



Omfang ca. 120 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#7 Skriftlig genre: Den debatterende artikel


2r dansk 2025-26

Forløb om Den debatterende artikel som skriftlig genre på hf

Formål
Skriftlighedsforløb med fokus på at træne skriftlighed i almindelighed og den debatterende artikel i særdeleshed. Vi arbejder med udgangspunkt i den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).

Væsentlige begreber
Den gode indledning: At åbne et emne, refleksion over et emne, at formulere en vinkel på et emne. At diskutere og debattere. At se en sag fra flere sider. At markere et synspunkt. Den gode afslutning.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde, skriveøvelser, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Materiale
”Min læring.dk”- udvalgte afsnit fra ”God stil” https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60635

-Afsnit: ”Opgavebeskrivelsen til den debatterende artikel”
-Afsnit: ”Opbygningen af den debatterende artikel”
-Afsnit: ”At diskutere og argumentere”
-Afsnit: ”Et eksempel på en god debatterende artikel”


Vi arbejder med den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).
Vi gennemgår desuden opgaveformuleringen til den debatterende artikel Nedsættende ord” fra opgavesættet STX, d. 19. maj 2020 (opgave 4) og læser en god elevbesvarelse.

Skriftlig aflevering
I forlængelse af forløbet skriver holdet den debatterende artikel ”True crime: Virkelige forbrydelser som underholdning” fra opgavesæt HF, d. 19. maj 2020 (opgave 4).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#8 Terminsprøve


2r 2025-2026 Skriftlig dansk

Terminsprøve forår 2026

Formål.
Træning af skriftlig fremstilling. Arbejde med helt sæt fra Hf-eksamen 4. dec. 2025

Indhold.
Arbejde med den analyserende artikel eller den debatterende artikel som skriftlige genrer.

Arbejds- og undervisningsformer.
Individuelt skriftligt arbejde.

Materiale:
Prøvesæt fra Hf-eksamen 4. dec. 2025. Holdet har hele sættet til rådighed og kan vælge mellem de to skriftlige genrer.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#9 Litteraturen i 1800-tallet - Romantikken


2r dansk 2025-2026

Romantikken

Formål
Formålet med forløbet er at introducere klassen til romantikken i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.

Væsentlige begreber
”Det dualistiske verdensbillede”, ”organisme-tanken”, ”universal romantik”, ”nationalromantik”,
”romantikken i malerkunsten”.

Arbejds- og undervisningsformer
tavleundervisning, gruppearbejde med arbejdsspørgsmål, mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering.

Materiale
”Håndbog til dansk – Litteraturhistorie”, Ole Schultz Larsen, Systime 2022

Afsnit:

• ”Romantik (1800-1870)”
• ”Universalromantikken”
• ”Adam Öehlenschläger”
• ”Den romantiske digtning”
• ”Nationalromantik”
• ”Grundtvig og den mageløse opdagelse”
• ”Romantisme – Blicher”

Arbejdspapirer med stikord om romantikken.
”Ånden i naturen – Dansk guldalder 1800-1850”, Nationalmuseets skoletjeneste 2000, s. 8-11.
+ øvelse med analyse, oplæg og fremlæggelser af selvvalgte guldaldermalerier

Adam Öehlenschläger: ”Guldhornene” (1803)
+ ”Guldhornene” – podcast fra Third Ear
N. F. S. Grundtvig: ”Velkommen i den grønne lund” (1843)

Steen Steensen Blicher: Sildig Opvaagen (1928) værk
”Sildig Opvaagen” som lydfortælling. Produceret af Christian Eiming for firmaet Soundplay

”1800-tallet på vrangen” 1:8 – ”Guld, hor og romantik, 1800-1814”, DR2 2007
”1800-tallet på vrangen” 2:8 – ”Gud, konge og politistat, 1814-1830”, DR2 2007

Produkt

Elevoplæg om udvalgte guldaldermalerier

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#10 Litteraturen i 1800-tallet - DMG


2r dansk 2025-26

Det moderne gennembrud

Formål.
Formålet med forløbet er at introducere klassen til Det moderne gennembrud i dansk litteratur - herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund - og fortsætte arbejdet med at anvende et tekstanalytisk begrebsapparat og at lave en historisk perspektivering.

Indhold.
Centrale begreber: Urbanisering, industrialisering, det naturvidenskabelige gennembrud, problemer under debat, realisme, naturalisme, impressionisme.

Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, gruppearbejde/pararbejde og analyse i plenum.

Materiale:

”Håndbog til dansk – litteraturhistorie”, i-bog, Ole Schultz Larsen, Systime 2022

Afsnit: ”7. Det moderne gennembrud (1870-1914)” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=140&L=0

Afsnit: ”Georg Brandes” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=189

Afsnit: ”Litteratur som naturvidenskab” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=234

Afsnit: ”Det moderne gennembruds litteratur” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=192

Afsnit: ”Kritisk realisme” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=198

Afsnit: ”Herman Bang og impressionismen” https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=194


Henrik Pontoppidan: ”En stor dag”, 1891
Henrik Pontoppidan: ”Nådsens brød”, 1887
Herman Bang: ”Irene Holm”, 1890  


Uddrag fra:
”1800-tallet på vrangen” 6:8 – ”Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880”, DR2 2007
”1800-tallet på vrangen” 7:8 – ”Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”, DR2 2007 (uddrag om bl.a. Henrik Pontoppidan)
”1800-tallet på vrangen” 8:8 – ”Klunkestil, navlepilleri og nye tider”, 1890-1900”, DR2 2007

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#11 værklæsning "Koordinater"


2r dansk 2025-26

Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater” 2013 (værklæsning).


Formål.
Værklæsning af nyere dansk litteratur
Tematisk læsning og analyse
Bevidsthed om litteraturens hybridformer


Indhold.
Som en del af vores forløb om ”København i litteraturen” læser vi Amalie Laulund Trudsøs ”Koordinater”. Bogen har genrebetegnelsen ”Københavnertekster”, men er en (slags) roman.  


Arbejds- og undervisningsformer.
Klasseundervisning med tavleoplæg, researchøvelse, gruppearbejde/pararbejde, arbejdsspørgsmål, gruppeoplæg.


Materiale:

Amalie Laulund Trudsø: ”Koordinater”, Rosinante 2013.

Politiken 10. januar 2013. Anmeldelse: ”Ung debutant skriver om at vokse ind i København på godt og ondt” af Mikkel Bruue Zangenberg.
Politiken 27. dec. 2013. Essay: ”Byens dele” af Amalie Laulund Trudsø.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#12 Kanonforfattere Blixen, Hansen, Seeberg


2r 2025-2026 dansk

Kanonforfattere

Formål.
Introduktion til Karen Blixen, Martin A. Hansen og Peter Seeberg.

Indhold.
Her til sidst runder vi af med læsning af tre forfattere fra læreplanens kanon.   


Arbejds- og undervisningsformer.
Læse- og fordybelsestid, fælles oplæsning.

Materiale:
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
Peter Seeberg: Patienten (1962)

”Digtere, divaer og dogmebrødre” 4:8, DR” januar 2001 – perioden 1945-1960 – bl.a. om Karen Blixen



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#13 Retorik


2r da 2025-26

Retorik – sprogligt forløb

Formål
Formålet er at give eleverne redskaber og begreber til at arbejde med retorik. Det gælder både i mundtlige og skriftlige sammenhænge. Forløbet repeterer forløb fra 1.hf.

Væsentlige begreber
Talegenrer, Ciceros pentagram, talens struktur, appelformer, de moderne etosdyder, sproglige figurer, Toulmins argumentationsmodel.

Arbejds- og undervisningsformer
Med udgangspunkt i grundbog arbejdes der med tavleundervisning, gruppearbejde, pararbejde, analyse af tekster.

Materiale

”Håndbog til DANSK”, Ole Schultz Larsen, iBog fra Systime: https://hbdansk.systime.dk/

Kap. 4.9 ”Retorik” + tilhørende opgaver.
Kap. 4.3 “Sproglige figurer”
Kap. 4.10 ”Argumentation”


Artikel om nytårstalen som genre fra Dansketaler.dk

Tessas nytårstale 2021 – optagelse fra DR2 og talens tekst fra Dansketaler.dk

Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2023. Optagelse med talen + talens tekst hentes på Dansketaler.dk

H.M. Dronningens nytårstale 2023. Optagelse med talen + talens tekst hentes på Dansketaler.dk

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer