Holdet 2q ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Rasmus Fisker Mühlbach, Thomas Månsson
Hold 2025 ks/2q (2q ks, 2q ks/hi, 2q ks/re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kampen om Indiens Historie (KS2 - historie)
Titel 2 KS2: Hinduismen i Indien
Titel 3 Mellemkrigstiden

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kampen om Indiens Historie (KS2 - historie)

:: KAMPEN OM INDIENS HISTORIE  (Hib/HF)::


FORLØBSBESKRIVELSE:

Eleverne skal opnå kendskab til de store linjer i Indiens historie fra de tidligste tider til i dag. Eleverne skal opnå forståelse for centrale brudflader i det moderne indiske samfund. Eleverne skal kunne udfolde historisk redegørelse og analyse med erindringshistorisk fokus og refleksioner om historiebrug.

Faglige fokuspunker:
- Tredelingen af Indiens historie
- "De fire skoler" (den kolonialistiske skole, den (sekulære) nationalistiske skole, den hindunationale skole, de glemte stemmers skole)
- Induskulturen
- Arierne
- Varnasystemet/Kastesystemet
- Vedaerne
- Maurya-imperiet (Chandraguota Maurya, Ashoka den Store)
- Mahmut af Ghazni
- Stormogulernes Indien (Akbar den Store, Aurangzeb)
- East India Company
- Sepoy-oprøret 1857
- Amritsar-masakren 1919
- Kongresbevægelsen
- Selvstændighedskampen (Gandhi, Nehru, Jinnah)
- Batra vs. Doniger
- Kvindedrabet i Kolkata


MATERIALE:

Fremstillinger:
- Peter Johansen og Morten Hilligsø Munk: “Kampen om Indiens Historie” (Systime iBog, 2025, uddrag af kapitel 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 og 10) - ligger i forløbsmappen under "timeplaner".
- “Indiens Historie” (BBC, 2007, uddrag af episode E01, E02 og E06, via CFU
- “P3: Essensen - Derfor er hele verdens øjne rettet mod Indien” (dr.dk)
https://www.dr.dk/drtv/episode/p3-essensen_-derfor-er-hele-verdens-oejne-rettet-mod-indien_425326
- “Genstart: Kvindedrabet i Kolkata” (DRlyd)
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/kvindedrabet-i-kolkata-11802450345

Kilder (ligger i forløbsmappen under "kilder"):
- Subramaniam Swamy: “Hinduer under belejring: vejen ud” (uddrag, 2006)
- Fremstilling af Akbar den Store fra pakistansk historiebog fra 2019
- Fremstilling af Akbar den Store fra indisk historiebog fra 2002
- Karikatur over det britiske imperiums udbredelse (1896)
- Wendy Doniger: “Hinduerne - En Alternativ Historie” (uddrag, 2009)
- Billede af protester i forbindelse med udgivelsen af Wendy Donigers bog (2009)


KERNESTOF:

- nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og periodiseringsprincipper
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- globalisering og kulturmøder i historisk og nutidigt perspektiv
- historiefaglige metoder
- historiebrug.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 KS2: Hinduismen i Indien

Formål:
Formålet med dette religionsfaglige forløb om hinduismen er at give eleverne en grundlæggende og nuanceret forståelse af hinduismens historie, centrale tekster, myter, ritualer og sociale strukturer. Forløbet undersøger hinduismens udvikling fra den tidlige vediske religion til de filosofiske traditioner i Upanishaderne, de etiske og teologiske pointer i Bhagavad Gita samt de mytiske universer i Puranaerne.
Forløbet arbejder tæt sammen med historiefaget og samfundsfaget i KS, idet vi både undersøger hinduismens betydning i det traditionelle indiske samfund og dens rolle i nutidens Indien, hvor religion, sociale hierarkier og politik er tæt forbundet. Et centralt fokuspunkt er hindu-nationalisme, sociale uligheder (herunder kastesystemet og kønsroller) samt modernistiske og traditionalistiske fortolkninger af hinduismen i det 21. århundrede.


Forløbet i overskrifter har været:
- Hinduismens historiske baggrund: Arierne, vedisk religion og offertraditionen
- Hinduismens tidlige dimensioner: Vedaerne – mytisk, rituelt og dogmatisk
- Upanishaderne: Filosofi, Atman = Brahman og tanker om etik, karma, samsara og moksha
- Bhagavad Gita: Dharma, pligt, frelse og de tre frelsesveje (karma, jnana, bhakti)
- Puranaerne og hinduismens mytiske univers: Guder, skabelsesmyter og helte
- Ritualer i hinduismen i dag: Puja, Kumbh Mela og ritualanalyse
- Sociale perspektiver: Kastesystemet, ashram-systemet, kvinder, dalitter
- Hinduismens rolle i moderne Indien: Gandhi vs. RSS og hindu-nationalisme
- Analysebegreber: Myteteorier, ritualmodeller, maksimalisme/minimalisme
- Perspektiver til KS: Religion som kultur, politik og social struktur i Indien


Kildetekster:
- Vedaerne: Om ofringer, Rig Veda I, 125, 4-6
- Vedaerne: Om verdens skabelse, Rig Veda X, 90, 11-12
- Upanishaderne (tekstuddrag) ?????
- Bhagavad Gita, 1.-2.-3.-9 recitation
- Manus Lovbog, Niende kapitel, Lov om mand og hustru - Mænds ansvar for kvinder


Baggrundstekster:
- Hinduismens oprindelse og udvikling, p380 i “Hinduismen”
- Vedaerne, p225 i "Grundbogen til Religion C"
- Upanishaderne – forestillingen om gud som en kraft, p226 i "Grundbogen til religion C"
- Upanishaderne, powerpoint
- Bhagavad Gita – forestillingen om den personlige og kærlige gud, p227 i "Grundbogen til religion C"
- Puranaerne – forestillingen om de mange guder, p228 i "Grundbogen til religion C"
- Puja, p229 i "Grundbogen til religion C"
- Kumbh Mela: Millioner af indere tager det hellige dyp, www.globalnyt.dk, 15. januar 2019
- Hinduismens mangfoldighed - Gandhi og RSS, p162 i "Grundbogen til religion C"
- Manus Lovbog, p142 i "Religionshistoriske hovedværker i uddrag"
- Ashram-systemet (De fire livsstadier)


Analyseværktøjer:
- Myter, fra bogen "Begrebsnøglen til religion - teori og metode"
- Ritual-myte-model, p255 i "Grundbog til religion C"
- Ritualtyper, p159 i "Begrebsnøglen til religion - teori og metode"
- Overgangsritualer (van Gennep), c479 i “Begrebsnøglen til religion - teori og metode”
- Maksimalisme og minimalisme
- Jan Hjärpe: Indhold, funktion og engagement


Film:
- Hinduism Explained (YouTube)
- Indian Monk Explains Bhagawad Gita In 7 Minutes (YouTube)
- Indiens hellige mænd (mitCFU)
- Spørg mig om alt: Hare krishna Munk (mitCFU)
- Biggest Human Gathering in the World (Kumbh Mela 2019) (YouTube)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mellemkrigstiden

:: MELLEMKRIGSTIDEN ::

FORLØBSBESKRIVELSE:

Forløbet undersøger aspekter af Mellemkrigstiden med fokus på Danmark.

Faglige fokuspunkter:
- Det svære demokrati (Påskekrise, 1920)
- Økonomisk krise (følgerne af Wall Street krakket 1929)
- Kvindens rolle (kvindesyn og kvindefrigørelse)
- Seksuallovgivning (abort, prævention, sterilisation)
- Kanslergadeforliget og socialreformen 1933 (fra skønsprincip til retsprincip)
- Racehygiejne (eugenik)
- De Kellerske Anstalter (åndssvageforsorgen)
- Antidemokratiske tendenser (nazisme, splittelse på venstrefløjen, Spaniensfrivillige, politiske ungdomsbevægelser)
- Kulturradikalisme (jazz, abstrakt kunst, storbyliv)
- Holocaust
- Samarbejdspolitik
- Mikrohistorie


MATERIALE:

Fremstilling:
- Peter Frederiksen:  "Vores Danmarkshistorie" (Forlaget Columbus. 2021, s. 198-2016)
- Ane Riis Svendsen og Kathrine Noes Sørensen: "Kanslergadeforliget 1933 – Arbejdsløshed, unge og demokrati" (Skoletjenesten Arbejdermuseet 2012)
- Rasmus Kjærgaard Petersen og Jakob Buhl Jensen: ”Danmark i Europa” (Systime, 2022, uddrag af kapitel 7)
- Rasmus Skovgaard Jakobsen: "Hvad er racehygiejne?" (Kulturmuseet)
https://www.kulturmuseet.dk/tidligere-udstillinger/slotte-til-idioter/baggrundsartikler/racehygiejne/
- "Historien om Danmark: Det Svære Demokrati" (dr.dk)
https://www.dr.dk/drtv/episode/historien-om-danmark_-det-svaere-demokrati_474374
- "Et sted, to verdner - anstalten, 1932" (dr.dk)
https://www.dr.dk/drtv/se/et-sted-to-verdener_-anstalten-1932_336963
- "Kanslergadeforliget 1933" (explainer, YouTube)
https://www.youtube.com/watch?v=pqnVrcYUBL4
- "Mellem to Verdenskrige: En Stjernes Fald" (DRK, 2008, via CFU)

Kilder:
- Murerarbejdsmand Ernst Hansen om arbejdsløsheden (erindring, 1960'erne)
- Tabeller (befolkningstallet 1801-1911, arbejdskraften fordelt på erhverv 1921-1940, antal eksaminer fordelt på køn 1910-1940, arbejdsløshed i Danmark 1928-1939)
- PH: "Kvinden i ny belysning" (1931)
- Thit Jensen: "Frivilligt Moderskab" (uddrag, 1924)
- Bertel Dahlgaard: "Beretning fra Kanslergade" (1950)
- Satiretegning af Valdemar Møller, 1933 (kanslergadeforliget)
- Augusta Erichsen: "Mit liv med Thorvald Stauning" (uddrag af erindring, 1967)
- K.K. Steincke. "Fremtidens Forsørgelsesvæsen" (uddrag, 1920)
- Adolf Hitler: "Min Kamp" (uddrag, 1925)


KERNESTOF:

- dansk historie og identitet
-  nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og periodiseringsprincipper
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- styreformer i historisk og nutidigt perspektiv
- Holocaust og andre folkedrab
- ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- historiefaglige metoder
- historiebrug
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer