Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Patricia Volmer
|
|
Hold
|
2025 DA/t (1t DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Storbyen
Formål:
Eleverne introduceres til emnet "Storbyen", hvor vi har arbejdet med forskellige nyere og ældre tekster, som har forskellige vinkler på emnet. Der er arbejdet med modernisme, denotation, konnotation og vi har haft en bæredygtighedsvinkel på nogle af teksterne.
Indhold:
(storby)modernisme, metaforer, denotation, konnotation, bæredygtighed
Materiale:
VÆRK: Amailie Trudsø, Koordinator (2013)
Michael Strunge: Natmaskinen (1981), 2 sider
Tom Kristensen: Middag (1920), 2 sider
Caspar Eric: En historie om en dag hvor vi snublede ind i en have (2020), 4 sider.
Caspar Eric læser teksten op: https://www.youtube.com/watch?v=BryGYlcieC4, 10 min.
Sven Holm: Bilerne (1968), 3 sider
Johannes V. Jensen: af Kongens fald (1901), 4 sider
Film: I blodet (2016), af Rasmus Heisterberg, CFU, 1 t, 56 min.
Pdf om Michael Strunge og 80’er modernisme, 3 sider
Pdf om Tom Kristensen, 2 sider
Om Storbyen: Dansk og historie: Provins og storby og derimellem, M. Jørgensen, s. 57-65, 69-79
Håndbog til dansk: om denotation, konnotation, metaforer, 6 sider
Metode:
Læsning, skrivning, sanseøvelse, brainstorm om byen, oplæg, plenumsnak
Evaluering:
Aflevering 1: Jeg er Nørrebro. Sanseøvelse og friskrivning
Aflevering 2: Analyse af enten Strunge eller Kristensen i form af analyserende artikel
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Sanseøvelse: Jeg er Nørrebro
|
15-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Den gode fortælling
Formål
Indhold
Indledninger
Komposition
Middelalderens fortællinger
Berettermodellen
Aktantmodellen
Kontraktmodelen
Splittelsessymbolik
Overgansgtematik
Psykoanalytisk læsning
Materiale:
Genkendelse ligger i marven: https://litteratursiden.dk/artikler/genkendelsen-ligger-i-marven
The brain science of storytelling: https://www.youtube.com/watch?v=m1drR3oaVGc&t=16s
Myte om Prometheus (2 sider)
Prometheus teaterstykke + materiale, Nørrebro Teater, 2025, (10 sider)
Uddrag af Den sønderjyske farm, Erling Jepsen, 2013 (18 sider)
Karen Blixen, uddrag ad den Afrikanske farm (1 side)
Tornerose (3 sider)
Kong Lindorm + baggrund (6 sider)
Karen Blixen: Ringen (7 sider)
Platon Symposion (2 sider)
Film: Black Swan
Anders Bodelsen: Drivhuset (3 sider)
Teori om Middelalder og eventyr (2 sider)
Kunsten at fortælle (14 sider)
Begrebsoversigt (8 sider)
Metode
Evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
På kanten af samfundet
Dette forløb tager udgangspunkt i danskfagets litterære perspektiv, men vi berører også fagets mediemæssige perspektiv i arbejdet med spillefilm. Vi arbejder med et udvalg af tekster dels fra tiden omkring det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud og dels fra det tidlige 2000-tallet samt nyeste tid. Fælles for teksterne er et tematisk fokus på livet på kanten af samfundet.
I forløbet introduceres til tekstlæsning (tekstforståelse, analyse, fortolkning og perspektivering) af fiktive tekster. Vi fokuserer særligt på novellen, men læser også en roman og arbejder med remediering (fra roman til spillefilm). Det skriftlige arbejde giver plads til skriveøvelser i timerne samt en større aflevering mod slutningen af forløbet.
Faglige begreber der er særligt i fokus er:
- personkarakteristik
- miljøkarakteristik
- fortæller
- komposition og vendepunkter
- titel
- konflikt
- tema og budskab
I forbindelse med arbejdet med spillefilm fokuserer vi på remediering. Vi læser en scene og undersøger hvordan scenen er blevet oversat fra tekst til film
Faglige mål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt.
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- værklæsning: roman
- et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra det moderne gennembrud og nutid (herunder fra de seneste 5 år)
- realisme
- litteraturanalyse og -fortolkning
- litteratur og kulturperspektiveringer
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser
- kanonforfattere: HCA, Henrik Pontoppidan, Martin Andersen Nexø
- kendskab til remediering
Materiale:
H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1845) https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/den_lille_pige_med_svovlstikkerne
Amalie Skram: Karens Jul (1885) https://krydsfelt.systime.dk/?id=391
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887) https://www.henrikpontoppidan.dk/text/kilder/boeger/fh/naadsens.html
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En idyl) (1900) https://krydsfelt.systime.dk/?id=401
Jakob Ejersbo: Nordkraft (uddrag fra roman) (2002)
Ole Christian Madsen: Nordkraft (2005) (spillefilm, remediering) (126 min)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria (2006)
Kristian Bang Foss: Døden kører Audi (2012) (roman, værklæsning)
Julia Butschkow. Frugt (2018)
Supplerende:
Fra Håndbog til dansk - litteraturhistorie:
H C Andersens eventyr og historier: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=187
Det moderne gennembrud: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=140
Georg Brandes: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=189
Litteratur som naturvidenskab: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=234
Det moderne gennembruds litteratur: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=192
Kritisk realisme og Henrik Pontoppidan: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=198
Amalie Skram: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=197#c676
Det folkelige gennembrud og Martin Andersen Nexø: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=203
Beskidt realisme (og Nordkraft): https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236#c692
Nordkraft - fra bog til billeder: https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=030503072200 (30 min)
- I forbindelse med filmen taler vi om remediering af romanen
Pelle Erobreren - film
Uddrag af romanen, 1 side (til aflevering)
Om Julia Butschkow: https://forfatterweb.dk/oversigt/zbutschkow00
Omfang:
ca. 300 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
26,00 moduler
Dækker over:
69 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Brug din stemme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
44 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046561665",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046561665",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046561665"
}