Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Anders Møbjerg Stentoft
|
|
Hold
|
2025 DA/u (1u DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Den gode fortælling - om episke historier
Formål
Materiale
”The brain science of storytelling” af Paul Zak m.fl. (video).
Genkendelsen ligger i marven af Mathilde Walter Clark
Symposion af Platon
Prometheus-myten
Prometheus. Teaterforestilling på Nørrebro teater.
Frankenstein (uddrag) af Mary Shelly
Prometheus af Amalie Smith (Teaterstykke på Nørrebro teater)
Syndefaldsmyten (1.Mosebog)
HØR: Karen Blixen fortæller om sig selv som storyteller (hjemmeside)
Indledningen til Den Afrikanske farm af Karen Blixen
Indledningen til Den sønderjyske farm af Erling Jepsen
Ringen af Karen Blixen (Syndefaldsmyten)
Kong Lindorm
Tornerose
Jesper og prinsessen (Ukendt)
Klodshans af H.C. Anderssen
Drivhuset af Anders Bodelsen som tekst til analyseopgave lig sidste år
Gennem byen en sidste gang af Dan Turéll
Evaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Brug din stemme - retorik og argumentation
Forløbet tager udgangspunkt i danskfagets sproglige perspektiv og introducerer til kommunikation, argumentation og retorik.
Efter forløbets afslutning skal eleverne kende til (og kunne anvende i analyse):
Laswells kommunikationsmodel (kommunikationssituationen)
Toulmins argumentationsmodel
Forskellige argumenttyper (argumentationsgreb)
Ciceros pentagram (det retoriske pentagram)
Appelformerne patos, logos og etos
Forskellige talegenrer (lejlighedstalen, den politiske tale og den informerende tale)
Talens komposition (3-deling)
Udvalgte troper og figurer (metafor, sammenligning, gentagelse, modsætning)
Billedskabende sprog
Vi berører også fagets mediemæssige perspektiv i arbejdet med dokumentarfilm og en novellefilm.
I forløbet introduceres til tekstlæsning af både fakta- og fiktionstekster (tekstforståelse, analyse, fortolkning, vurdering og perspektivering).
Det skriftlige arbejde giver plads til mindre skriveøvelser i timerne samt en større aflevering mod slutningen af forløbet.
Faglige mål og kernestof:
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
Materiale:
Before the Flood eller En ubekvem sandhed? (dokumentarfilm)
Leonardo DiCaprios tale til FN’s klimakonference 2014
Rune Lykkebergs tale til Folkets Klimamarch: »Vi er samlet, fordi vi har ret« (dansklf.dk/txt25)
Carsten Ole Hansen: “Sorte udsigter”. Læserbrev i Politiken 3. september 2016
Marianne Haahr: “Klimaforandringer er falsk varebetegnelse”. (dansklf.dk/txt23)
Mark Desholm, Ann-Katrine Garn og Jan Woolhead: “Planeten står ved en skillevej”. Debatindlæg fra Altingets hjemmeside 20. sept. 2016
Uffe Clausen: “Stop dansk klimahysteri”. Læserbrev. Fyns Amts Avis. 26 august 2013
Inga Simonsen: “Klimahysteri og sult forude”. Læserbrev. Nordjyske Stiftstidende. 30 september 2009
Supplerende:
Fra kapitel 8 om retorik og argumentation fra Begreb om dansk (Birgitte Darger og Kasper Lezuik Hansen): s. 131-140 (om det retoriske pentagram, kommunikationssituationen, appelformer og komposition)
Fra kapitel 5 om retorik fra Perspektiver i dansk (Mads Rangvid og Mimi Sørensen): s.121-122 + s.126-128 (om stilistiske figurer, billedskabende sprog og billedsprog)
Fra kapitel 6 om argumentation fra Perspektiver i dansk (Mads Rangvid og Mimi Sørensen): s. 145-146 + s.150-155 + s.158-160 (om argumenter, argumentationsgreb og vurdering af argumentation)
Filmcentralens filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Tema: Storbyen i litteratur
Formål:
Kendskab til byens rolle for og i litteratur i det 20.århundrede.
Undersøgelser af, hvordan byen fremstilles og inddrages i fiktive tekster - byen som motiv, tema og baggrund.
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning af tekster og billeder.
Arbejde med billedsprog
Arbejde med genrer
Materiale:
Koordinater af Amalie Trudsø (Værk)
Middag af Tom Kristensen
Natmaskinen af Michale Strunge
Om storbymotivet i litteraturen (uddrag fra Dansk/historie systime)
Kongens fald (uddrag) af Johannes V Jensen
En historie om en dag hvor vi snublede ind i en have af Casper Eric
Biler af Sven Holm
I blodet (film) af Rasmus Heisterberg
København con amore (uddrag) Søren Ulrik Thomsen
Interview med Dan Ringgaard om stedet i litterær teori:
http://www.limfjordslitteratur.dk/interview-dan-ringgaard.aspx
New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Evaluering
Analyse og kreativ opgave om "Koordinater".
Skriveøvelse om New York movie (1939) Maleri af Edvard Hopper
Besyng din by - kreativ skriveøvelse om Vesterbrogade af Emil Bønnelycke
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
På kanten af samfundet - et forløb om realisme
Dette forløb tager udgangspunkt i danskfagets litterære perspektiv, men vi berører også fagets mediemæssige perspektiv i arbejdet med spillefilm. Vi arbejder med et udvalg af tekster dels fra tiden omkring det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud og dels fra det tidlige 2000-tallet samt nyeste tid. Fælles for teksterne er et tematisk fokus på livet på kanten af samfundet.
I forløbet introduceres til tekstlæsning (tekstforståelse, analyse, fortolkning og perspektivering) af fiktive tekster. Vi fokuserer særligt på novellen, men læser også en roman og arbejder med remediering (fra roman til spillefilm). Det skriftlige arbejde giver plads til skriveøvelser i timerne samt en større aflevering mod slutningen af forløbet.
Faglige begreber der er særligt i fokus er:
personkarakteristik
miljøkarakteristik
fortæller, fortælleteknik og fremstillingsformer
komposition og vendepunkter
titel
konflikt
tema og budskab
I forbindelse med arbejdet med spillefilm fokuserer vi på remediering. Vi læser en scene og undersøger hvordan scenen er blevet oversat fra tekst til film
Faglige mål:
udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt.
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster.
demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
værklæsning: roman
et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra det moderne gennembrud og nutid (herunder fra de seneste 5 år)
realisme (kritisk realisme, beskidt realisme)
litteraturanalyse og -fortolkning
litteratur- og kulturperspektiveringer
tekster gennem kreative arbejdsprocesser
kanonforfattere: HCA, Henrik Pontoppidan, Martin Andersen Nexø
kendskab til remediering (fra roman til spillefilm)
Materiale:
H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1845) (https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/den_lille_pige_med_svovlstikkerne )
Amalie Skram: Karens Jul (1885) (https://krydsfelt.systime.dk/?id=391 )
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887) (https://www.henrikpontoppidan.dk/text/kilder/boeger/fh/naadsens.html )
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En idyl) (1900) (https://krydsfelt.systime.dk/?id=401 )
Jakob Ejersbo: Nordkraft (uddrag fra roman) (2002)
Ole Christian Madsen: Nordkraft (2005) (spillefilm, remediering) (126 min) (CFU)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria (2006)
Kristian Bang Foss: Døden kører Audi (2012) (roman, værklæsning)
Julia Butschkow. Frugt (2018)
Casper Eric: Nike (uddrag)
Supplerende:
Fra Håndbog til dansk - litteraturhistorie:
H C Andersens eventyr og historier: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=187
Det moderne gennembrud: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=140
Georg Brandes: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=189
Litteratur som naturvidenskab: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=234
Det moderne gennembruds litteratur: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=192
Kritisk realisme og Henrik Pontoppidan: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=198
Amalie Skram: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=197#c676
Det folkelige gennembrud og Martin Andersen Nexø: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=203
Beskidt realisme (og Nordkraft): https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236#c692
Nordkraft - fra bog til billeder: https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=030503072200 (30 min)
- I forbindelse med filmen taler vi om remediering af romanen
Om Julia Butschkow: https://forfatterweb.dk/oversigt/zbutschkow00
https://www.dr.dk/drtv/se/kulturelt_-ugens-politirapport-_-en-roadmovie_324942 vi ser afsnittet sammen og slutningen bruges til en kreativ skriveøvelse ud fra ugens politirapport
Oplæsning af Den lille pige med svovlstikkerne (Bodil Jørgensen): Bodil Jørgensen læser "Den lille pige med svovlstikkerne"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk computer (og måske høretelefoner) til vores skrivedag.
-
Opgave til skrivedag i dansk
-
I dag tager vi hul på arbejdet med et nyt værk, som vi skal læse i fællesskab.
-
Arbejde med Døden kører Audi 1
-
Arbejde med Døden kører Audi 2
-
Fortsat arbejde med Døden kører Audi. Husk at dele din besvarelse af de 3-5 punkter fra arbejdsdokumentet med mig inden timerne er slut.
-
Lektie: Til i dag skal du have læst til og med side 118 i Døden kører Audi. Medbring bogen til dagens timer, da vi skal arbejde med den.
-
Arbejdsdokument Døden kører Audi 3
-
Lektie: Til i dag skal du have læst til og med side 149 i Døden kører Audi. Medbring bogen til dagens timer, da vi skal arbejde med den.
-
Arbejdsdokument Døden kører Audi s.119-149
-
Har du nogle punkter til dagsordnen?
-
Til i dag skal du have læst til og med side 174 i Døden kører Audi. Medbring bogen.
-
Arbejdsdokument Døden kører Audi s.150-174
-
Afsnit
-
Idag arbejder vi med side 175-208 i Døden kører Audi. Medbring også bogen til dagens timer.
-
Arbejdsark s.175-208
-
Til i dag skal du have læst side 209 - 230 i Døden kører Audi. Medbring bogen.
-
Arbejdsark til s.209-230 Døden kører Audi
-
Om realisme
-
I dag kan der være plads til nogle klassemøde-punkter, hvis I har nogle. & hvis ikke, så har vi bare dansk. Dagsorden: Studentervogn
-
Vi begynder med at holde et kort klassemøde med følgende punkter:
-
5 fælles tavler - Døden kører Audi
-
Hvordan vil I karakterisere genren? Er det realisme? Hvilken slags realisme? (Anvend teksten i linket herunder til at blive klogere på, hvad realisme er.)
-
Medbring bogen i dag.
-
Skriveopgave Døden kører Audi
-
Medbring bogen i dag, da den skal afleveres.
-
Arbejdsark H.C.A. og romantikken
-
Arbejdsark DMG
-
I dag tager vi på tur til Statens Museum for Kunst, hvor vi skal ind og undersøge kunst der arbejder med problemer i samfundet i forlængelse af vores forløb På kanten af samfundet.
-
Opgave til SMK
-
Dias til opsamling på billedsafari
-
SMK Hjemmefra | SMK – Statens Museum for Kunst
-
'Grimt, absurd og grotesk': Rigmand havde en bagtanke, da han forærede kunstsamling til staten
-
Kære 1u
-
Baggrund for det moderne gennembrud
-
Danskmappen
-
Arbejdsark Nexø
-
Arbejdsark Nordkraft
-
Arbejdsark Torben og Maria
-
Dagsorden:
-
I dag skal du læse det vedhæftede uddrag fra Caspar Erics digtsamling "Nike" i forbindelsen med vores forløb om at være på kanten af samfundet. (Vi ser nærmere på digtet i fællesskab i næste uge også.)
-
Caspar Eric Nike uddrag.pdf
-
Kig på opgaverne i arbejdsdokumentet. De skal være besvarede til på torsdag, hvor vi samler op på dem.
-
Til i dag skal du have læst og måske genopfrisket Casper Erics digt samt den efterfølgende analyse fra sidst. Vi arbejder med det i timerne.
-
Arbejdsdokument Nike
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
70 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046563055",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046563055",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046563055"
}