Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Kristen Seier Landro
|
|
Hold
|
2025 mu/1hf (1hf mu)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til Musik c
Formål
Generel introduktion til musik c. Lære hinanden at kende, og forsøg på at skabe fortrolig med at optræde og tale foran hinanden. Introduktion af øvelsen ”Hvad kan vi sige om denne musik?”.
At forberede eleverne på at de skal optræde for hinanden og tale foran hinanden.
Materialer
Musik
Kesi, Sivas, Gilli – Rica
Ariana Grande – Into you
Dust on the Wind – The Velvet Sundown
Faglige mål/kompetencer
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng
Identificere musikalske parametre og deres anvendelse og virkning i væsensforskellige perioder, stilarter og genrer gennem analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer med anvendelse af elementær musikfaglig terminologi og metode.
Forløbets omfang (autogenereres i Lectio)
4 moduler
Arbejdsformer og faglige metoder
Analyse af musik via begreberne tid og rum.
Gehør-flow indstudering af John Kanaka (Shanty) og All tomorrow Parties (Velvet Underground)
Klasserumsdiskussion
Fremlæggelser
Gruppesammenspil
Produktbeskrivelse
½ sides beskrivelse af et musiknummer.
Fremførelse af musik for hinanden i grupper
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tematisk forløb: Elementær musikkundskab
Formål
Indførelse i elementær musikteori og basalt nodekendskab. Fokus på puls, underdelinger og nodeværdier, som understøttende kompetence til at kunne lave groove-analyse.
Nodeværdier, pauser, taktarter, takter, puls, tonerækken, g-nøglen, f-nøglen, fortegn, intervaller indenfor en oktav og treklange. Durskala og molskala er behandlet kursorisk.
Materialer
C-nøglen. Systime. S. 7-21 og s. 41-51
Afsnittet ”Intervaller” på https://www.musikipedia.dk/intervaller
Afsnittene ”dur” og ”mol” på https://www.musikipedia.dk/skalaer
Musik
Steve Reich – Music for pieces of Wood
Johan Sebastian Bach – Præludie I c-dur (BMW. 846)
Faglige mål/kompetencer
Grundlæggende musiklære og hørelære
dentificere musikalske parametre og deres anvendelse og virkning i væsensforskellige perioder, stilarter og genrer gennem analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer med anvendelse af elementær musikfaglig terminologi og metode
Kortere tekster med relation til kernestoffet
Forløbets omfang
6 moduler
Arbejdsformer og faglige metoder
Kompositionsopgave
Fællessang – Forelskelsessang
Hvad kan vi sige om denne musik? – lytteøvelse
Forskellige skriftlige træningsopgaver i elementær musikkundskab primært hentet fra C-nøglen (Systime).
Rotationssammenspil (Lipps. Inc – Funky Town)
Produktbeskrivelse
Kompositionsopgave med fokus på rytme. Benspænd: to formled, maks. 1 tone pr. formled, ingen sang
Evaluering
Delphi-evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
74 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Tematisk forløb: Populærmusik
Formål
Forløb om populærmusik med fokus på formanalyse og grooveanalyse.
Grooveanalysen: Indførelse i begreber pulsmarkering, modrytme, komplementærrytmik, sammenfaldende rytmik, lift og ostinat.
Formanalyse: Indførelse i vers, omkvæd, c-stykke og mellemstykke. Popform og udvidet popform. Kursorisk gennemgang af formtyperne strofisk form, AABA-from og viseform.
Indførelse i begreberne hook, gimmick og indramninger.
Materialer
POP: Teori og Analyse (Systime)
Afsnit 2.2 Hooks og gimmicks
Afsnit 2.5.1 Klassisk popform
Afsnit 2.5.4 Pop drop-form
Kapitel 5 ”Groove” i Rockmusik i Tid og rum (Systime)
Kapitel 1 ”Tid og rum” i Rockmusik i tid og rum. (Systime)
Musik
Lacrymosa fra Mozarts Reqium
Div. musikeksempler fra populærmusikken til at illustrere begreber fra groove-analysen og formanalysen.
Rihanna feat. Future – Loveeeeeeee song
Bob Marley – I shot the sheriff
Amy Whinehouse – Rehab
Faglige mål/kompetencer
Grundlæggende stemmedannelse og basale instrumentale teknikker
Samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke.
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Indførelse i væsensforskellige perioder og stilarter indenfor populærmusikken.
Synge og spille en- og flerstemmige sange og satser inden for et dansk og internationalt repertoire
Forløbets omfang
8 moduler
Arbejdsformer
Fællessang – Sensommersang
Komplementærrytmiske klappeøvelser på gulv. Fokus på puls, grundtrin og underdelinger.
Formanalyse af Rihanna feat. Future – Loveeeeee song
Hvad kan vi sige om denne musik? – Lytteøvelse
Rytmeøvelser fra C-nøglen (Systime) i små grupper á 3 .
Gruppearbejde om grooveanalyse
Projektarbejde med fokus på grooveanalyse af selvvalgt nummer fra https://tartelet.dk/grooveark-artist.html. Præsentation af analyse.
Sammenspil i grupper. Sang fra populærmusikken.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Tematisk forløb: Musik og autencitet
Formål
Indførelse i begrebet autenticitet som analyseredskab til at forstå konteksten omkring musik. Forholdet mellem musik og autenticitet som en dynamisk størrelse. Fokus på diskussion og refleksion over musik med udgangspunkt i autenticitet (ægte og uægte). Musikhistoriske eksempler på (in)autentisk musik.
Materialer
POP: Teori og Analyse (Systime)
Afsnit 3.3 Autenticitet
Afsnit 3.3.1 Moores tre typer af autenticitet
Video: Lil Nas X’s Old Town Road sparks heated debate about musical genres | The Pop Panel (https://www.youtube.com/watch?v=2D4sozsW9RU)
Musik
Bob Dylan – Bringing it all back home
Cher – Believe
Lil Nas X – Old time Road
Faglige mål/kompetencer
Et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland
Et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng
Opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Musikalske parametre studeret gennem væsensforskellige perioders og genrers musik, herunder vestlig kunstmusik
Anvendelse og forståelse af musikalsk-digitale formidlingsformer
Forløbets omfang
4 moduler
Arbejdsformer og faglige metoder
Klasserumsdiskussion og fællesreflektion.
Summegrupper
Gruppesammenspil
Gruppearbejde om Lil Nas X, country og autenticitet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Tematisk forløb: Kunstmusik
Formål
Indførelse i en væsensforskellig tilgang til hvad musik er. Fokus er på den moderne vestlige kunstmusik hvor John Cages 4’33 og Alvin Luciers I’m sitting in a room har været de primære eksempler, til at udvide forståelsen af hvad musik er og kan være. Herudover har der været et fokus på reallyde og lydlandskaber blandt andet afledt af 4’33.
Særligt fokus på Michel Chions 3 lyttemåder som auditiv analysemodel.
Materialer
Michel Chions 3 lyttemåder fra Nye lyde i gymnasiet (snyk) - https://web.archive.org/web/20160505212849/http:/www.snyk.dk/nye-lyde/jacob-kirkegaard
”Soundbox-modellen” fra Rockmusik i tid og rum (Systime) s. 118-119
Egen tekst om Brian Kanes lydmodel. Dokument findes i tilsendte mappe.
Musik
John Cage – 4’33
Alvin Lucier – I’m Sitting in a Room
Faglige mål/kompetencer
Musikalske parametre studeret gennem væsensforskellige perioders og genrers musik, herunder vestlig kunstmusik.
Grundlæggende stemmedannelse og basale instrumentale teknikker
Samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikstykke.
Forløbets omfang
4 moduler
Arbejdsformer og faglige metoder
Optage reallyde på Nørrebro – fælles reallydsværk med titlen ”Nørrebros Lydlandskaber”.
Klasserumsdiskussion
Auditiv analyse ved at anvende Chions 3 lyttemåder på I’m sitting in a room.
Gruppesammenspil
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Særligt studeret område: Aktivisitisk musik
Formål
Forløbets ide er at arbejde med aktivistisk musik, og her skal aktivistisk forstås i bredest mulige forstand. Derfor kan hvad vi har snakket om som aktivistisk på mange måder forveksles med politisk. I forløbet skelnes der ikke mellem politisk eller aktivistisk musik. Således er begrebet aktivistisk musik blevet en form for paraplybegreb, der dækker over alle former for musik der arbejder bevidst eller ubevist med noget aktivistisk. Centralt i forløbet er spørgsmålet om social forandring. Hvilken social forandring forsøger musikken at skabe og hvilke problematikker peger musikken på? Kan musikken være med til at skabe social forandring er det grundlæggende spørgsmål vi har arbejdet med i forløbet. Herudover er der et bevidst valg om væsensforskellig musik i forløbet, så de 4 hovedværker fra forløbet alle repræsenterer forskellige former for aktivisme såvel som musikalske udtryk. Se materialeliste for hovedværkerne. I aktivismens ånd har forløbet haft fokus på at arbejde med eksterne aktivistiske partnere, hvilket er kommet til udtryk igennem besøg og koncert af Thorbjørn Øllgaard fra Freejazz mod Paludan og Smag på dig selv, samt en koncertaften på Viften i Rødovre med 4 acts der alle arbejder med noget politisk/aktivistisk.
I forbindelse med arbejdet med de 4 hovedværker har følgende fagtermer og begreber blevet berørt: powerakkorder, growl, riff, forvrængning, staccato, legato, skyderskema til analyse af flowets artikulation,
Sidst er freejazz’en blevet berørt yderst sporadisk og primært som optakt til besøg af Thorbjørn Ølgaard. Tekst om freejazz er dog ikke medtaget som pensum.
Materialer (kernestof og supplerende stof)
POP – Teori og Analyse (Systime)
Afsnit 3.4 – Pop og politik
Afsnit 3.4.1 – Pop og Social forandring
Afsnit 3.4.2 – Klang, tekst og kontekst
S. 66-70 i Takter til tiden. 2017. (Dansklærerforeningen)
RAP. Historie og Analyse (Systime)
Underafsnittet ”Flowets artikulation” fra afsnit 4.3
POLITIKEN. ”Snart spiller de i Aarhus. Lige nu skaber de politisk ramaskrig i USA og Storbritannien” Artikel. https://politiken.dk/kultur/art10394491/Snart-spiller-de-i-Aarhus.-Lige-nu-skaber-de-politisk-ramaskrig-i-USA-og-Storbritannien
Pitchfork. Review: “Freedom” (ft. Kendrick Lamar). Beyonce. https://pitchfork.com/reviews/tracks/18214-beyonce-freedom-ft-kendrick-lamar/
Vice. The Jazz Collective Drowning Out Far-Right Rallies with Terrible Music. Artikel. https://www.vice.com/en/article/jazz-far-right-denmark-rasmus-paludan/
Pitchfork. Breaking Down Beyoncé's Lemonade Samples. https://pitchfork.com/thepitch/1116-breaking-down-beyonces-lemonade-samples/
Musik (hovedværker)
Otto Brandenburg – Noget Om Helte
Vulvatorious – FUCK YOU INCEL
Beyonce feat. Kendrick Lamar – Freedom
Kneecap – H.O.O.D
Mere musik
Jimi Hendrix – Star Spangled Banner
Smag På Dig Selv @ DMA Jazz 2022, Musikhuset Aarhus (https://youtu.be/kvH1OzF4YF8?si=TOUwMdyMkY-tiVi5)
Free Jazz Mod Paludan - Landsdækkende livekoncert. (https://youtu.be/2o8kvh9AgTs?si=FSF31Q84DBqgfnLP)
Koncerter (Viften)
Reveal Party
A Mess
Vulvatorius
Laventure
Foredrag
Thorbjørn Ølgaard
Faglige mål/kompetencer
Et særligt studeret område
sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
behandle problemstillinger i samspil med andre fag
opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale
Kortere tekster med relation til kernestoffet.
Fokus på sammenspil og instrumentale færdigheder
Forløbets omfang (autogenereres i Lectio)
21 moduler
Arbejdsformer og Faglige metoder
Elevstyret forberedelse til koncerten på Viften. Fokus på aktivistisk træk og ”mærkesager” ved hvert act. Selvstændig informationssøgning og præsentation for klassen
Ud og høre koncert
Foredrag med Thorbjørn Ølgaard
Individuel grooveanalyse med efterfølgende fælles opsamling i klassen af
Beyonce – Freedom
Guitar-riffs fra Vulvatorius – FUCK YOU INCEL
Otto Brandenburg – Noget om Helte
Sangskrivning i grupper: Skriv 1-2 riff og en tekst hvor I sviner nogen til (á la FUCK YOU INCEL)
Gruppesammenspil i eksamensgrupper
Rotationssammenspil (Kneecap – H.O.O.D)
Chions 3 lyttemåder anvendt på Freedom
Flow-artikulationsanalyse af Kneecap – H.O.O.D
3-stemming korsang. Noget om helte arrangeret for sopran, alt og bas (eget arrangement).
Produktbeskrivelse
Kort sang der indeholder 2 riffs og en tekst hvor nogen bliver svinet til.
Spørgsmål til Thorbjøn Ølgaard
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046934565",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046934565",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046934565"
}