Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Det frie Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
|
Lærer(e)
|
Anders Møbjerg Stentoft
|
|
Hold
|
2025 1hf/bk1 (1hf bk1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Byen i kunsten/kunsten i byen
Formål
Generel introduktion til billedets virkemidler - med hovedvægt på komposition, farve, form og linje.
Introduktion til gadekunst og dens forskellige genre/medier.
Introduktion til arkitektur i forbindelse med temadagene i PP1 - Sammenstød.
Introduktion til samtidskunst og installation.
Centrale begreber:
I forbindelse med billedanalyse:
Komposition (linjer, statisk/dynamisk, billedeelementers placering, organiske og geometriske former)
Ittens farvelære - de tolv spektralfarver
De syv kontrastpar
Stedsspicifikke værker
Lys og skygge som virkemiddel
Linearperspektiv
Parafrase som genre.
Facadeanalyse af bygninger.
Det stedsspecifikkes betydning for værker (primært skulpturelle værker).
Jan Gehls 12 Væsentlige Kvalitetskriterier, hvor vi lagde meget vægt på det såkaldte herlighedskriterie.
Gengivelsesstrategi
Materiale:
Om renæssancen i Italien og perspektiv på Kendkunsten.com af Lone Elliot
"Fra naturen ind i byen" (uddrag fra Billedkunst, Systime) - om billeders virkemidler
Artikler om Papfar (Søren Behncke)
fra kunstavisen:
https://kunstavisen.dk/article/soren-behncke-alias-papfar-udstiller-sine-vaerker-pa-brundlund-slot/
fra artmatter:
https://artmatter.dk/journal/ugens-kunstner-soeren-behncke
Udvalgte værker i forløbet:
Treenigheden af Massacio
Den sidste nadver af Leonardo da Vinci
Cavepainting af Banksy
The Subway af George Tooker
Sat ud af Niels Henningsen
Legende børn. Enghave plads af Peter Hansen
Grand central station af Brassaï
The Flatiron af Alfred Stieglitz
Rosy af Dan Witz
Dansk pølsevogn af Dan Witz
Impression soleil levant af Monet
Boulevard de Capucines af Monet
Bal på Moulin la Galett af Monet
Vinterdag paa Trianglen af Paul Fischer
Natcafeen af van Gogh
Friheden fører folket af Delacroix
Udvandrere på Larsens Plads af Edvard Petersen
Broadway Boogie Woogie af Piet Mondrian
Mekaniske Andersen, Central Park, New York 2008 af Søren Behncke
Boy vs. Papfar, Aaros Kunstmuseum, 2004 af Søren Behncke
Poseflet Navneklud Køge, 2013
Ladies tools – the angle grinder, 2007 af Søren Behncke
Liquidated McDonalds af Zevs
Visual attack af Zevs
Parthenon templet (447-438 f.Kr. ) på Akropolis, Athen
Il Gesu i Rom (1568)
Villa Rutonda (ca.1570)
Palazzo Farnse, Rom (1541)
San Carlo alle quttro fotane, Rom (ca. 1665)
Søren Kierkegaards plads, KBH
Det kongelige bibliotek og Den sorte diamant, KBH
Ekskursion til Copenhagen Contemporary og besøge udstillingen "Soft robots" samt "Alia Farid, A Sounding of the Earth".
Fokus var her på samtidskunst, på rumlige værker og installationskunst.
Link: https://copenhagencontemporary.org/soft-robots/
Øvelser:
Parafrase-øvelse som introduktion til faget
Gennemarbejdet skitse til murmaleri i Møllegade
Collage, hvor der arbejdes med statisk og/eller dynamisk komposition
Maleri med kulde/varme-kontrast
Foto-safari - på jagt efter kunstværker i byrummet
Fotografi i akromatiske farver, hvor lys og skygge er centrale elementer
Collage med bylandskab med brug af rumskabende virkemidler
Liniearperspektivisk tegning af en iagttaget bygning
Papskulptur af en dagligdagsgenstand med inspiration fra Papfar
Impressionistisk bymaleri
En model af en pavillon til Rådhuspladsen for en ngo
Fotodokumentation af forskellige former for sammenstød på Refshaleøen
Redesign Søren Kierkegaards Plads med fokus på kunst
Evaluering:
Løbende evaluaering på baggrund af de forskellige visualiseringsøver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Mennesket i kunsten
Formål
Hvordan er mennesket blevet fremstillet i billedkunsten? Det er, hvad vi undersøger i forløbet. Med nedslag i en række udvalgte perioder - antikken, renæssancen, modernismen og senmodernismen.
Der arbejdes både med billeder på flade og med skulptur i forløbet.
Centrale fokuspunkter og begreber:
Klassisk skulptur
Positur
Menneskekroppens gengivelse
Portrættet som genre - både i ældre og nyere tid.
Ekspressionisme
Kubisme
Simultan perspektiv
Skulptur og skulpturelle virkemidler
Figurativ
Abstrakt
Materiale:
3d-modelleringsprogram:
https://stephaneginier.com/sculptgl/
Udvalgte værker fra forløbet:
Romersk-egyptisk begravelsesportræt af en kvinde. Ukendt kunstner. 200-400 e.Kr.
Korus skulptur (arkaisk)
Spydbæreren af Polyklet (klassisk)
Sovende satyr (Hellenistisk)
Mosaik af Kejser Justinian og hans hof (ukendt kunstner, år 546-556, Ravenna)
Mona Lisa/La Giaconda” (ca. 1503-1507) af Leonardo da Vinci
Den vitruvianske mand (1490) af Leonardo da Vinci
Selvportræt (1498, Prado Museet i Madrid) af Albrecht Dürer
David (1501-1504) af Micheangelo
Madonna (1510) af Rafael
Pige med perleøreringen (1665) af Jan Vermeer
Ludvig d.14. (1701) af Hyacinthe Rigaud
Madame Duvaucey (1807) af Jean Auguste Dominique Ingres
Købkes portræt af Frederik Sødring (1832)
En bjergbestigerske (1912) af J.F. Willumsen
Portræt af Madame Matisse. Den grønne stribe” (1905) Af Henri Matisse
Selvportræt (1914) af Otto Dix
Døende soldat (1915) af Otto Dix
Selvportræt som syg af Ernst Ludwig Kirchner
Selvportræt som soldat af Ernst Ludwig Kirchner
Selvportræt (1908-10) af Kazimir Malevich
Signøjnerpige med mandolin (1874) af Jean-Baptiste-Camille-Corot
Pige med mandolin (Fanny Teiller) (1910) af Pablo Picasso
Damerne fra Avignon (1907) af Pablo Picasso
Portræt af Ambroise Vollard (1910) af Pablo Picasso
Portræt af Pablo Picasso (1912) af Juan Gris
Le goûter (Tea Time) (1911) af Jean Metzinger
Portræt af Zinoviev (1913) af Diego Rivera
Eiffel tårnet (1911) af Robert Delauney
Najade (1815-19) af Antonio Canova
Danäe (1927) af Gerhard Henning
Tilbagelænet figur (1936) af Henry Moore
Rumskulptur (1951) af Robert Jacobsen
Unikke former af kontinuitet i rum (1913) af Bocioni
Four piece composition, reclining figure (1934) af Henry Moore
Just What Is It That Makes Today's Homes So Different, So Appealing? (1956) af Richard Hamilton
Plan, (1993) af Jenny Saville
The wrestler (2018) af Sara-Vide Ericsson
Exoskeleton. Cyborg Frictions (1998) af Stelarc
Hipster Sleeping Faun, 2018 af Léo Caillard
Alison Lapper Pregnant (2005) af Marc Quinn
Øvelser og opgaver:
Formalanalyse af Dürer-selvportrættet
Klassisk tegning af antik skulptur
Klassisk inspireret portræt
Ekspressionistisk selvportræt
Kubistisk selvportræt (fotocollage)
Analyseøvelse af Marc Quinns Alison Lapper Pregnant (2005)
Evaluering:
Løbende evalueringer baseret på forskellige visualiseringsøvelser samt analyseopgaver.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Du har en lektie for til i dag: læse denne artikel der handler om kunst i det offentlige rum. Det er forberedelse til dagens undervisning. Læg mærke til, hvordan den stedsspecikke kunst beskrives i artiklen. Tag gerne noter til artiklen og læg også m
-
Arkitekturhistorie & facadeanalyse
-
Øvelse: facade-analyse
-
Øvelser: Facade-analyse
-
OBS. Vi skal på tur ud af huset. Det betyder, at du skal klæde dig på efter vejret og at du skal tage noget mad med til din frokost. De to ting er ret vigtige, da vi kommer til at opholde os ude noget af tiden og det er ikke sikkert, at du lige kan k
-
Program over PP1 - torsdag pg fredag
-
Visualiseringsøvelse #1
-
Formalanalyseopgave BK
-
Til i dag skal du læse teksten fra sidst "Mennesket". Læg mærke til, hvordan den moderne måde at skildre mennesket på i kunsten adskiller sig fra den gamle måde. Det bliver vores fokus i dag. Husk at tage noter mens du læser.
-
Mennesket (fra Billedkunst).pdf
-
Afsnit
-
Det er ret vigtigt, at du medbringer din computer til dagens timer, da vi bl.a. skal arbejde digitalt.
-
Figurativ til abstrakt - skulptur
-
Du har en lille lektie til i dag: Du skal tage et par fotografier af noget natur, som du synes virker flot, interessant eller på anden måde fanger din opmærksomhed. Brug din mobiltelefon som målsøger, så du kan fange nogle gode motiver. (Du kommer ti
-
Erwin Wurm øvelse
-
Formforenkling og naturabstraktion øvelse
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Naturen i kunsten
Formål
Forløbet har til formål at sætte fokus på forskellige repræsentationer og opfattelser af naturen som den kommer til udtryk i kunst på tværs af udvalgte perioder og kunstneriske stilretninger.
Fokus på abstraktion og forenkling af form.
Fokus på ideudvikling.
Fokus på naturgengivelser i nyere kunst.
Fokus på det stedsspecifikke.
Centrale begreber og nedslag
Romantikkens natursyn
Det sublime
Det holocæne natursyn
Det antropocæne natursyn
Abstraktion
Konceptkunst
Installationskunst
Landart
Intervention
Ideudvikling og process-arbejde
Materiale/værker:
Frederiksborg slotshave (1700-25) af J.C. Kreiger
Østers, frugter og et vinglas på et stenbord (1671-1679) af Abraham Mignon
Bøgeskov i maj (1857) af P. C. Skovgaard
Hankehøj ved Vallekilde (1846-47) af Johan Thomas Lundbye
Der Wanderer über dem Nebelmeer” (“Vandreren over tågehavet”), cirka 1818 af Caspar David Friedrich
Der Mönch am Meer (1808-1810) (Munken ved havet) af Caspar David Friedrich
Oliventræer med Alpillerne i baggrunden (1889) af Vincent van Gogh
Træerne (1908) af Georges Braque
Vejsvinget, 1900/1906 af Cézanne
Vej gennem skov, 1932 af Weie
Rosa road, 2018 af TAL R
Composition (Fjord), det sene 19. årh/tidlige 20. årh af Jacoba van Heemskerck
Paul Mccarthy: Appel Heads on Swiss Cheese, 1997-1999.
Sara-Vide Ericson, The Conjurer/The Marsh Report, 2017
Robert Smithson: Spiral Jetty,
Katharina Grosse, Asphalt Air and Hair, 2017
Rune Bosse: Tempus circularis. Fagus sylvatica, 2016.
Olafur Eliasson: The weather project (2003)
Olafur Eliasson: The riverbed (2014)
Jens Galschøit: Unbearable (2016)
Selvportrett som rotvelt (2017) af Lydia Hauge Sølvberg
Værker fra https://www.deepforestartland.dk/, som eleverne selv udvælger til deres elektroniske portfolio
Øvelser og opgaver:
Tegn eller mal et landskabsbillede der arbejder med bevidste elementer af abstraktion.
Skulpturprojekt til et specifikt sted i deep forrest artland med beskrivelse, illustrationer og model.
Evaluering
Løbende evaluering på baggrund af de forskellige visualiseringsøvelser.
Individuelle elevsamtaler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt - Vanitas
Formål
Introduktion til vanitas-motivet i gennem kunsthistorien.
Individuelt projektarbejde med udformningen af et gennemarbejdet værk.
Arbejde med idegenerering.
Fortsat arbejde med analyse og fortolkning af værker.
Materiale
Stilleben (1640) af Willem Claeszoon Heda
Stilleben med kranium og rose (1630) af Jan Davidsz
Selvportræt med vanitas-symboler (1651) af David Bailey
Stilleben med krystalskål (1973) af Roy Lichtenstein
Stilleben med frugt og skål (1912) af Pablo Picasso
Marilyn (vanitas) (1977) af Audrey Flack
For the love of god (2007) af Damien Hirst
Porcelænsknoglestige (2013) af Tina Uhrskov
So Simple (1995) af Michael Kvium
Forfængelighed II (1986) af Helen Chadwick
Scene (1994) af Christian Lemmerz
Thomas (2012) af Julie Nord
Portrait of Ross in LA (1991) af Gonzales-Torres
Teori:
Vanitas-motivet i kunsten (uddrag fra Kunstens stemmer)
Evaluering
Løbende individuelle vejledningssamtaler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Repetition og afslutning
Formål:
Der er fokus på:
At danne overblik over forløbene.
At træne analyse og fortolkning i faget.
At træne eksamen og præsentation.
At skabe overblik over portfolioen og sætte den i system.
Materiale:
- Your rainbow panorama af Olafur Elliason
- Please be quilte af Elmgreen og Dragset, 2008
- Helnena af Marco Evarestti, 1998
- The wish tree af Yoko Ono, 2012
- Ballon girl af Banksy
- H.C. Andersen-intervention af Papfar
- Et eksempel på eksamensspørgsmål
- Power point med opsamling på de overordnede perioder, begreber og medier
- Power point med overblik over forskellige analysemetoder (formalanalyse, betydningsanalyse og en smule kontekstanalyse)
Evaluering:
Analyse- og eksamentræning i grupper.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046939120",
"T": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046939120",
"H": "/lectio/40/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72046939120"
}