Holdet 1x id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Helle Dahl Løppenthin
Hold 2025 id/1x (1x id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1: Ultimate (bold)
Titel 2 Forløb#2: Ketsjersport (N&K)
Titel 3 Forløb#3 Linedance (musik og bevægelse)
Titel 4 Forløb#5: Fodbold (bold)
Titel 5 Forløb#4: Træningsprojekt (N&K)
Titel 6 Forløb#6: Yoga (N&K)
Titel 7 Forløb#7: Folkedans

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Ultimate (bold)

Faglige mål: Ultimate

Formål:
En grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate.
Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Løbende i forløbet arbejdes der med fairplay og spirit-begrebet.

Faglige mål:
Teknik:
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det

Taktik:
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game” inkl. fairplay princippet.
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum.
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker.

Fair-play:
- Du skal kunne håndtere en uenighed i kampen på fair vis.

Produktkrav:
- at kunne gennemføre en kamp fra start til slut uden lærer-involvering.

Pensum

Materialer:
Introducerende ppt.-præsentation:
https://docs.google.com/presentation/d/1KmyZEMSkulT9moA84nrrYGKXCAmgN02Bm7kHQ7WWxCI/edit?slide=id.p3#slide=id.p3

Teknikvideo 1-6 i yubio kap. 15.3

Yubio (grundbogen):
15.1 Ultimatespillets historie (2 ns)
15.2 Regler, ide & organisering (5 ns)
15.6 Spirit of the game (2 ns)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2: Ketsjersport (N&K)

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spillet. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil og selvfølgelig det fulde spil.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Pensum/materialer:
Yubio: kap. 22.1+22.2 om badmintons historie samt regler, idé og organisering.
Yubio kap. 22: Teknikvideo 3 på side 859 (forhåndsserv), teknikvideo 14 på s. 867 (clear forhånd), teknikvideo 5 (baghåndsserv), teknikvideo 7, teknikvideo 10, teknikvideo 13, teknikvideo 15 s. 867 (drop forhånd) og teknikvideo 17 (forskelligt benarbejde).

Pickleball

Formålet med pickleball var at snuse til spillet, og det blev kun spillet en lektion.
Der arbejdede vi med:

- Boldkontrol
- Serv
- Grundslag
- Serv og returnering
- Dink
- Short-drop
- Third-shot-drop


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Linedance (musik og bevægelse)

Formål/indhold:

- Få et kendskab til linedance historie, lære basic trin og koreograferede linedances og arbejde kreativt i grupper med egne linedance og undervise klassen i en linedance.

Faglige mål:

-Lære grundtrin og koreograferede linedances. Følgende er danset i lektionerne:

-Tush Push dance
-Cowboy hustle
-Footloose

Linedance videoer fra undervisningen:
https://docs.google.com/document/d/1IG-IpWflgiis-Ysa8wZK0wzJ5LmyY428x-yRyU5qEpY/edit?tab=t.0

- Kunne bevæge sig rytmisk i takt til musik til basale linedances
- Selv finde på en koreografi til en linedance i grupper og undervise holdet i en linedance.

Pensum/materialer:

“Linedance for fuld skrald” s. 13-16, s. 19-21 og s. 28-29
https://drive.google.com/drive/folders/1OscHVoDJBg-wmPgo7JDJqigHrfQV-Zlo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#5: Fodbold (bold)

Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er i fokus.

Faglige mål (HVAD SKAL JEG KUNNE)?

- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander.
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.

Pensum/materialer:

Yubio: teknikvideo 1+2+3 om tæmninger og støtteben, indersidespark og halvliggende vristspark på side 515.
Yubio: Kap. 11.1+11.2 (s. 508-14) om fodboldens historie samt regler, idé og organisering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#4: Træningsprojekt (N&K)

DETTE ER IKKE ET EKSAMENSFORLØB

Formål:
Eleverne skal udføre et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet og give dem indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træning.

Indhold:
Den indledende fase af projektet startes med tests i aerob arbejdsevne, biptest + en styrketest.

Det efterfølgende forløb opbygges således: start-test > ca 8 ugers træningsforløb gennemføres primært sideløbende med undervisning > slut-test > evaluering.

Forløbet startes med en målsætning.

Forløbet afsluttes med evaluering af det individuelle træningsprojekt via aflevering af logbog og træningsrapport.

Pensum

Yubio kap. 2: s. 45-50 (6 ns)
Yubio kap. 2.4 s. 60-64 (5 ns)
Yubio kap. 3 (20 ns)
Yubio kap. 7 s. 196-201 (6 ns)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6: Yoga (N&K)

Faglige mål: Yoga

Formål/indhold
Formålet med forløbet er at præsentere yogaens forskellige aspekter med fokus på de fysiske øvelser. Derudover arbejdes også med åndedrættet og afspænding. Forløbet tager udgangspunkt i forskellige yogaformer, hvor man arbejder i forskellige grundstillinger og flow arbejder med styrke, smidighed og balance.
I forbindelse med udførelsen af de forskellige øvelser tilstræbes det så vidt muligt at overholde de 7 alignmentprincipper.
I slutningen af forløbet arbejdes også med den mere akrobatiske del af yogaen.
Forløbets afsluttes med, at eleverne i små grupper udformer et yogasekvens inkl. solhilsen og underviser en anden gruppe i deres yogasekvens.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
-Solhilsen A+B
- Udføre basale grundstillinger teknisk korrekt  i overensstemmelse med alignment-principperne.
- Mulighed for (ikke et krav) at udføre de akrobatiske yogaøvelser (klovnen, kragen, hovedstand) samt parøvelser (bird, chair, flying whale samt ‘flying whale to chair’)
- Fysisk kapacitet: styrke, smidighed og balance indenfor en række grundstillinger i yoga.
- Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, alignment-principper og åndedrættets betydning.
- Udarbejdelse, fremvisning og instruktion af mindre yogaprogram.

Materialer/pensum
Yubio: kap. 211.1+211.2 (s. 1303-1307 i yubio) om yogaens historie samt regler, idé og organisering.
Akroyoga øvelser:
https://www.youtube.com/watch?v=5X7GrfRB0gc
https://www.youtube.com/watch?v=dollsSxNWzg
https://www.youtube.com/watch?v=6Pj3ewQWl-E&t=6s

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7: Folkedans

Formål
At stifte bekendtskab med forskellige kreds- og pardanse fra forskellige kulturer herunder kendskab til vores egen kulturs traditionelle danse.
Der fokuseres på folkedanse fra Skandinavien.

Faglige mål

DAGENS FOKUS
Lære forskellige grundtrin der bruges til mange folkedanse.
Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter.
Kunne føre eller blive ført af en partner.
Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning.
Kunne danse i kreds med mange mennesker og parvist.
Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie.

Pensum/materialer

Yubio: kap. 31.1 om folkedansens historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer