Holdet 1g/bk2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Det frie Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Troels Emig
Hold 2025 1g/bk2 (1g/bk2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1- Kunst på Nørrebro.
Titel 2 Forløb#2 - Til vægs
Titel 3 Forløb#3 - Tryk med en holdning.
Titel 4 Forløb#4 - Den personlige fortælling - Readymade
Titel 5 Forløb#5 - Pavilion til Søren Kierkegaards Plads.
Titel 6 Forløb#6 - Abstrakt ekspressionisme
Titel 7 Forløb#7 Eksamensprojekt - Danmark
Titel 8 Forløb#8 - Rod i kunsten

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1- Kunst på Nørrebro.

Kunst på Nørrebro.

Formål:
Eleverne skal blive i stand til at formulere et koncept for et værk, i relation til det sted hvor værket skal installeres. Herunder skal de også formulere en rammende titel til værket.
Eleverne skal opnå kendskab til forskellige materialer til at lave modelstudier.
Eleverne skal blive fortrolige med begreber til at beskrive en rumlig form.
Eleverne skal introduceres til en række skulpturelle værker fra forskellige perioder.

Eleverne skal blive i stand til at gennemføre en kunstnerisk proces og argumentere for valg og fravalg. I denne opgave betyder det, at de formulerer et koncept, laver skitser, derefter modelstudier og den endelige skulptur.
Eleverne instrueres i at den innovative, kreative og processuelle tilgang til en problemstilling, også kan anvendes i andre fag, som et værktøj i projektarbejde uden nødvendigvis have noget med billedkunst at gøre.


Indhold:
I dette forløb skal eleverne lave en række skulpturer, som skal stå indenfor et afgrænset område på Nørrebro.

Vi starter forløbet med at gå en tur rundt i det område som eleverne skal arbejde indenfor. Herefter vælger eleverne selv en placering til deres skulptur. De bestemmer selv hvor meget plads de anvender. De skal formulere en konceptuel ramme omkring deres projekt og værk og finde frem til mindst ti forskellige vinkler på opgaven (koncept,
materialer, placering osv.) Nogle af deres ideer skal afprøves som rummelige modelskitser, der kan danne udgangspunkt for den færdige skulptur.

Farver og materialer.
Eleverne skal beskrive hvilke materialer den færdige skulptur skal udføres i og argumentere for hvorfor de har valgt netop det/de materialer? Hvordan skal materialet bearbejdes? Hvordan er materialets overflade?
f.eks mat/blank overflade. Skal materialet males i en bestemt farve? Hvad sker der med
materialet over tid? (Ruster/irrer, ændrer farve, bliver slidt osv.) Eleverne kan vælge at lave et moodboard til at beskrive farve, materiale, tekstur osv.

Deres værk skal have en titel.


Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne selvstændigt med øvelsen.
Eleverne arbejder desuden i mindre grupper med nogle øvelser.
Vi diskuterer desuden forskellige værkeksempler, samt teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.
Lærerrolle:
Formidler.
vejleder.


Materiale:
Værker vi i fællesskab har gennemgået:
Jørgen Haugen Sørensen, Huset der regner, Portugisisk granit, 1993

Alicja Kwade, Pars Pro Toto, 2019

Rudolph Tegner, Mod Lyset, 1909

Claus Carstensen, “Uden titel”, 2005

Claes Oldenburg & Coosje Van Bruggen, Spoonbridge and Cherry, 1988

Paul Mccarthy, Apple Heads on Swiss Cheese, 1997-1999
(Med fokus på hvordan Paul Mccarthy har arbejdet processuelt med værket.)

Links:
www.deepforestartland.dk
Vi har fælles gennemgået et udvalg af værker fra Skovsnogen, fundet via skovsnogens egen hjemmeside.

Thorvaldsens Museum
https://kataloget.thorvaldsensmuseum.dk/resultater?level%5B%5D=A


Evaluering:
Ved øvelsens afslutning, præsenterer eleverne deres resultat af øvelsen og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer. Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev undervejs i forløbet. Eleverne afgiver en mundtlig evaluering af forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 - Til vægs

Forløb#2 - Til vægs
Et forløb om illusionsrummet

Formål:
I dette forløb skal eleverne arbejde med skabelse af et illusionsrum i værker til væg.
Følgende kunstneriske greb til skabelse af et illusionsrum skal eleverne opnå kendskab til og kunne anvende i praksis:
Overlapning imellem billedelementer.
Repoussoir.
En eller flere optiske gradienter.
Følgende perspektivformer:
Centralperspektiv / Et punktsperspektiv.
Luftperspektiv
Farveperspektiv
Introduktion til Ittens farvecirkel, samt anvendelse i praksis.
Der er fokus på den kunstneriske proces.

Indhold:
Hvordan kan der skabes en illusion af rum i et billede?
Eleverne trænes i at tegne centralperspektiv / ét punktsperspektiv og topunktsperspektiv.
Eleverne får til opgave at skabe et værk til en konkret væg på- eller udenfor skolen.
Deres forlæg til vægmaleriet skal indeholde en række kunstneriske greb til at skabe et illusionsrum - se formål.
Eleverne vælger selv hvilket motiv- og tema de ønsker at inddrage. Det eneste krav er, at motiv og tema skal have en tilknytning til det sted som det produceres til.
Eleverne opfordres til at argumentere for valg af motiv og tematik, som en del af den kunstneriske proces.
Eleverne præsenteres for værker fra forskellige- kunsthistoriske perioder, hvor der er arbejdet med perspektiv og opbyggelsen af illusionsrummet på forskellige måder. En del af værkerne analyseres, individuelt eller i grupper.

Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne selvstændigt med øvelsen.
Eleverne løser analyseopgave i mindre grupper.
Vi diskuterer desuden forskellige værkeksempler samt teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.

Materiale:
Værker:
Vi har gennemgået værker af følgende kunstnere fælles:
Albrecht Dürer, Claude Monet, Vincent van Gogh, Francis Bacon
Diego Rivera, David Hockney, Martin Bigum, Tal R og Leonora Carrington.

Litteratur:
Henrik Scheel Andersen og Ole Laursen
Billedkunst,- Metode, Kronologi, Tema,
Systime
Følgende afsnit anvendes:
s.7- 40 + formalanalyse s. 82-84

Johannes Itten, farvecirkel, 1961

Følgende materiale er udleveret som pdf:
Materiale om perspektivtegning.
Francis Bacon - Eksempel på Kunstnerisk proces.
- Two Owls, fra skitser til færdige værker.


Evaluering:
Ved øvelses afslutning, præsenterer eleverne deres resultat af øvelsen i mindre grupper samt over for klassen og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer. Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev og hele holdet undervejs i øvelsen.
Eleverne laver desuden en digital præsentation af deres værk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 - Tryk med en holdning.

Tryk med en holdning.

Formål:
Eleverne trænes i at analysere og diskutere tryk som proces og som resultat.
Eleverne trænes i at reflektere over en kunstnerisk proces ved hjælp af fagets metoder og terminologi og formidle en kunstnerisk proces visuelt og mundtligt.
Eleverne skal kunne foretage, dokumentere og begrunde valg i en kunstnerisk proces.
Eleverne skal opnå en viden om illustration og tryk i forhold til et koncept.
Eleverne skal opnå viden om forskellige traditionelle trykformer.

Indhold:
Som optakt til forløbet besøger vi SMK og kigger på værker hvor kunstnere giver udtryk for en holdning. Vi gennemgår også forskellige eksempler på tryk, indenfor forskellige traditionelle trykformer. Vi kigger desuden på hvordan forskellige kunstnere og grafikere giver udtryk for en holdning gemmen deres grafiske tryk.

I dette forløb arbejder vi med linoleumssnit og tryk. Elverne skal gennem deres værk give udtryk for en holdning, som skal være relateret til en problemstilling. Det kan f.eks. handle om religiøse eller politiske problemstillinger, samfund, natur, sansninger eller følelser, eller noget helt ander. Eleverne skal lave brainstorms og skitser med udgangspunkt i den problemstilling som de gerne vil arbejde med.
Som en del af præsentationen skal eleverne skrive en værkbeskrivelse. Her skal de begrunde valg af motiver, i forhold til den problemstilling de har valgt at arbejde med.  De skal også finde fem forskellige professionelle værker, der arbejder med samme problemstilling som de selv arbejder med. Det behøver ikke være tryk, det kan f.eks også være skulptur, maleri, video

Materiale:
Værker vi i fællesskab har gennemgået:
Gudrun Hasle, Uden titel (Da jeg var barn fårtrak jeg at leje a lene), 2011

Franz Wilhelm Seiwert, Komposition med en arbejder og en bonde, 1932

Svend Wiig Hansen, Indfald, 1969

Palle Nielsen, Isolation, væmmelse, 1956

Palle Nielsen, Ligfiskerne. Medmennesket, 1956

Palle Nielsen, Ind i krigens verden, 1958

Albrecht Dürer, Solkvinden og den syvhovede drage, 1495 – 1498

Jan Saenredam (kopi efter), Tro, 1601 – 1700

Tal R, Mumme - nr.3, 2003

Anna Bjerger, Weeds, 2021

Røde Mor, Kvinder er den halve verden, 1974

Litteratur + links:
Sven Bjerkhof, Fra Dürer til Tal R, 2011, Den Kongelige Kobberstiksamling, Statens Museum for Kunst
S. 14-15 + 30-42

Røde Mor
https://roedemor.dk/pages/katalog.htm
Røde Mor: “Grillbaren”
https://www.youtube.com/watch?v=f07umUxtJEQ&list=PLNpyfPuNbGssRCKewJAXm2fFkSL-O9eFg&index=6

De Danske Grafikeres Hus
https://danskegrafikere.dk/

SMK Open 
https://open.smk.dk/

Palle Nielsen 
https://www.pallenielsensarkiv.dk/

Michael Ostendorfer, “Hunting Party in the Lörs Forest”
https://www.britishmuseum.org/collection/object/P_1895-0122-243


Evaluering:
Ved forløbets afslutning præsenterer eleverne deres resultat af forløbet og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer. Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev undervejs i forløbet. Eleverne trænes desuden i at give og modtage, konstruktiv kritik, til - og fra - de andre elever
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 - Den personlige fortælling - Readymade

Forløb#4 - Readymade - Den personlige fortælling

Formål:
Eleverne skal opnå et kendskab til Readymades, samt forskellige
kunstnere som arbejder med denne værktype.
Eleverne skal reflektere over hvad et objekt er, samt hvordan et objekt lades med betydning.
Eleverne skal kunne anvende et objekt, til at skabe deres egen personlige fortælling.
Eleverne skal udvælge, sammenligne og analysere et relevant visuelt og rumligt materiale med udgangspunkt i en problemstilling.

Indhold:
Introduktion.
Med dette forløb undersøger vi hvordan kunstneren er til stede i sit værk. Hvilken rolle spiller kunstneren i værket? Er kunstneren blot den der skaber værket, eller indgår kunstneren også personligt i værket? Hvad er et objekt og hvordan lades et objekt med betydning? Hvordan kan vi anvende et objekt til at skabe vores egen personlige fortælling?

Dette skal elevernes individuelle løsning af opgaven indeholde:
Hvilken personlig fortælling vil eleven referere til med eget værk?
Dette er et konceptuelt værk, det er derfor meget vigtigt, at eleverne beskriver Idé og koncept bag deres værk. Hvad er det for en fortælling værket repræsenterer og henviser til? Idé og koncept for værket skrives ind i et dokument og gemmes en mappe for projektet i det elektroniske portfolio.

2: Objekt
Hver elev skal udvælge et eller flere objekter, som de mener repræsenterer idé og koncept for deres værk bedst muligt.
Eleverne skal kunne argumentere for deres valg af objekt, i forhold til Idé og koncept. Det valgte objekt skal affotograferes med en neutral baggrund.

3: Formalia.
Som i flere af vores tidligere projekter, skal eleverne angive værkets formalia: Navn, Værkets titel, årstal (hvornår har du lavet værket), materialer, mål

Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne individuelt med øvelserne. Eleverne løser nogle opgaver i mindre grupper. De bliver også løbende bedt om, at kommentere hinandens arbejde. Vi diskuterer desuden forskellige værkeksempler, samt teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.

Materiale:
Litteratur:
Animisme Volume I, Edited by Anselm Franke, Sternberg Press, 2010. - s. 204 & 205

Værker og links:
Marcel Duchamp, Fountain 1917, replica 1964

Danh Vo, Oma Totem, 2009.

Tracey Emin, My Bed, 1998

Joseph Kosuth, One and Three Chairs, 1965

Damien Hirst, Mother and Child (Divided), exhibition copy 2007 (original 1993)

Jens Haaning, 'Take the Money and Run', 2021

Jon Rafman, Nine Eyes, digtal-print på papir og tæppe, video, 2008-2025, Varierende mål

SUPERFLEX, Supercopy/Haacke Hermès installed at von Bartha, Basel, 2015
Haacke’s Blue Sail (1964–1965)


Marcel Duchamp | HOW TO SEE “Readymades” with MoMA curator Ann Temkin
https://www.youtube.com/watch?v=tqySnbbyB2U

Tate - om readymade & Marcel Duchamp
http://www.tate.org.uk/art/art-terms/r/readymade

Joseph Kosuth, One and Three Chairs, 1965
https://www.moma.org/learn/moma_learning/joseph-kosuth-one-and-three-chairs-1965/

Ai Weiwei, Soleil Levant, Installation på kunsthallens facade mod Nyhavn,
20 jun – 1 oct 2017

Young British Artists (YBAs)
https://www.tate.org.uk/art/art-terms/y/young-british-artists-ybas

Ai Weiwei, Drifting - art, awareness and the refugee crisis
https://www.youtube.com/watch?v=9MkcTI00_uw

https://superflex.net/works/supercopy_haacke_hermes
https://www.sfmoma.org/artwork/2005.185.A-B/



Evaluering:
Ved øvelses afslutning, præsenterer eleverne deres værker for hinanden i mindre grupper og modtager evaluering fra de øvrige elever i gruppen.
Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev undervejs i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 - Pavilion til Søren Kierkegaards Plads.

Pavilion til Søren Kierkegaards Plads.
Arkitektur og design af fysiske omgivelser.

Formål:
Eleverne skal blive i stand til at formulere nogle retningslinjer for udformningen af et projekt ud fra Gehls 12 kvalitetskriterier.

Eleverne introduceres til forskellige måder at bygge en arkitektonisk model.

I et tidligere forløb blev eleverne introduceret til et- og topunktsperspektiv. I dette forløb skal de anvende denne kompetence i praksis, når de skal forsøge at tegne deres pavillon i perspektiv. Dette er imidlertid en krævende disciplin og det forventes derfor ikke at eleverne mestrer perspektivtegning til perfektion. Eleverne kan også vælge at anvende isometrisk tegnepapir som en hjælp til at tegne deres pavillon.

Eleverne skal argumentere for brug af bæredygtige materialer i deres arkitektoniske løsning.

Eleverne skal opnå forståelse for, at arkitektur fra forskellige stilhistoriske perioder har en betydning for hvordan vi oplever byen, samt hvad der sker visuelt, når forskelligartet arkitektur optræder indenfor det samme område som arkitektoniske sammenstød.


Indhold:
Som optakt til dette forløb ser vi udstillingen “Age of Nature” på DAC og deltager i en workshop med udgangspunkt i udstillingen. Vi besøger også Søren Kierkegaards plads og snakker om pladsen ud fra Jan Gehls 12 kvalitetskriterier.

Med udgangspunkt i Søren Kierkegaards plads og Jan Gehls 12 kvalitetskriterier for et godt byrum, skal eleverne designe en Pavillon der kan opføres på Søren Kierkegaards plads. Eleverne skal som resultat af skitseproces og modelstudier lave en endelig model af deres pavillon, arbejde med plantegning og perspektivtegning af deres Pavillon. Pavillonen skal opføres i bæredygtige materialer, som defineres af den enkelte elev, på baggrund af undersøgelser indenfor bæredygtige byggematerialer.
Eleverne skal desuden indtænke beplantning og øget biodiversitet, som en del af deres pavillon eller området i umiddelbar nærhed af deres pavillon.


Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne selvstændigt med øvelsen. Eleverne løser desuden forskellige teoretiske opgaver i mindre grupper.

Vi diskuterer forskellige værkeksempler samt teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.  


Materiale:
Litteratur:
(Litteratur markeret med * har været tilgængeligt for eleverne, men vi har ikke gennemgået specifikke dele af materialet samlet. )

Brug naturen i byen
Tilbudsbilag 3
OPGAVEBESVARELSE PÅ KONKURRENCEN OM TOTALRÅDGIVNING I
FORBINDELSE MED REALISERING AF PROJEKTET
”BRYGGERVANGEN OG SKT. KJELDS PLADS”
S. 42-59

Arkitektoniske sammenstød, Adam Schnack og Lars Gundersen, 2020, Adam Schnacks forlag, s. 108-117

Byrumsprojekt og fanspot på Søren Kierkegaards Plads
Byrumsanalyse og anbefalinger
2022
Udarbejdet af: PLADS Aps og BOGL KØBENHAVN

Bæredygtige Materialer
Energistyrelsen
Maj 2016

Biodiversitet i København
Strategi 2022-2050
2023
Københavns Kommune

Byrum
Kvalitet til Hverdagslivet
Gehl, Faglig bidragsyder: Birgitte Svarre, Associate, Gehl.
Juni 2016


Links: 
Christians Brygge/Søren Kierkegaards plads:
Christians Brygge
www.hovedstadshistorie.dk/slotsholmen/christians-brygge/

Søren Kierkegaards plads
https://www.hovedstadshistorie.dk/slotsholmen/soeren-kierkegaards-plads/

URBAN POWER står bag forslaget ”Det Grønne Tæppe”
https://byggeri-arkitektur.dk/nyt-forslag-til-byrum-ved-blox--det-groenne-taeppe

FN - 17 verdensmål
https://www.verdensmaalene.dk/de-17-verdensmaal

Klimakvarter 
https://klimakvarter.dk/

Serpentine Galleries, Pavilions
www.archdaily.com/790106/round-up-the-serpentine-pavilion-through-the-years

Eksempler på hvordan en model kan bygges:
Sou Fujimoto
www.youtube.com/watch?v=3dh5VEChbFQ
https://www.youtube.com/watch?v=hes4ysRoRjQ

Bjarke Ingels
www.youtube.com/watch?v=PY691w-dXdQ

Alice Theodorou
www.youtube.com/watch?v=MN3y7jMJBL8

Arkitekter:
Snøhetta- Tverrfjellhytta / Norwegian Wild Reindeer Pavilion
www.snohetta.com/project/2-tverrfjellhytta-norwegian-wild-reindeer-pavilion

Lendager
https://lendager.com/

Effekt / Mimers Plads
https://www.effekt.dk/mimersplads


Evaluering:
Ved øvelsens afslutning, præsenterer eleverne deres resultat af øvelsen og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer. Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev undervejs i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 - Abstrakt ekspressionisme

Abstrakt ekspressionisme

Formål:
Eleverne skal introduceres til det abstrakte i forhold til det konkrete, som de har møde i nogle af vores tidligere forløb.
Eleverne skal afprøve forskellige medier og materialer som den del af deres kunstneriske proces. Dette skal give dem nogle erfaringer, som de kan anvende når vi skal til at arbejde med eksamensprojektet på et senere tidspunkt.
Eleverne skal blive i stand til at formulere en værkbeskrivelse, samt lave referencer mellem eget værk og professionelle værker.

Indhold:
I dette forløb skal eleverne undersøge hvordan de kan udtrykke sig ved at arbejde abstrakt ekspressionistisk med at værk. Deres færdige værk skal være resultatet af en længere kunstnerisk proces, hvor de afprøver forskellige medier og materialer, for at finde frem til de udtryk som de ønsker. Som et tillæg til den fysiske præsentation, skal eleverne også lave en digital præsentation af deres værk. De skal også skrive en værkbeskrivelse, hvor de blandt andet skal komme ind på, hvorfor de har valgt at arbejde med de konkrete materialer og metoder i forhold til det udtryk de gerne vil opnå.

Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne selvstændigt med øvelsen. Eleverne løser desuden forskellige teoretiske opgaver i mindre grupper. Vi diskuterer desuden forskellige værkeksempler samt teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.  

Materiale:
Værker vi i fællesskab har gennemgået:
Willem de Kooning, Door to the River, 1960

Jackson Pollock, Number 1A, 1948

Lee Krasner, Gaea, 1966

Helen Frankenthaler, Jacob ́s Ladder, 1957

Mark Rothko, No. 3/No. 13, 1949

Joan Mitchell, Ladybug, 1957

Barnett Newman, Vir Heroicus Sublimis, 1950-51

Yayoi Kusama, Accumulation of Stamps, 1962

Agnes Martin, Organ Note, 1962

Louise Nevelson, Sky Cathedral, 1958

Vasily Kandinsky, Improvisation, Ca. 1914

Joan Miró, The Hunter (Catalan Landscape),  1923-1924

Callum Innes, Opera Rose/Turquoise Blue, 2015


Links:
Abstrakt ekspressionisme
Kilde: https://lex.dk/abstrakt_ekspressionisme

Møt kunstneren: Callum Innes
https://www.youtube.com/watch?v=OYHPa9Fe3sM&t=188s

Helen Frankenthaler in her studio, 1967 | From the Vaults
https://www.youtube.com/watch?v=4q2FnVa57_Q

Moma
https://www.moma.org/collection/

SMK
https://open.smk.dk/

Guggenheim 
https://www.guggenheim.org/artwork

Tate 
https://www.tate.org.uk/art


Evaluering:
Ved øvelsens afslutning, præsenterer eleverne deres resultat af øvelsen og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer. Der foregår formative evalueringer af den enkelte elev undervejs i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Eksamensprojekt - Danmark

Forløb#7 - Eksamensprojekt - Danmark
Formål:
Eleverne skal skabe et billedkunstnerisk værk, bla. på baggrund af de kompetencer, som de har tillært i løbet af året.
Eleverne skal kunne lave en tidsplan for et længere selvstændigt forløb og løbende justere denne tidsplan, så de er sikre på at komme i mål med opgaven. Eleverne skal demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
I dette forløb arbejder eleverne med deres individuelle eksamensprojekt. Det overordnede emne som eleverne skal forholde sig til, er "Danmark". Eleverne skal selv finde en problemstilling i relation til det overordnede emne, som de vil arbejde med. Herefter skal de skrive en problemformulering for deres eksamensprojekt. De skal også formulere deres koncept/idé for deres værk samt værkformalia: Navn, værkets titel, årstal, materialer, mål.
Der er i dette forløb metode- og materialefrihed, i forhold til udviklingen af deres eksamensprojekt. Det forventes at eleverne arbejder processuelt med deres værk.


Metode:
Arbejdsformer:
I dette forløb arbejder eleverne individuelt med deres eksamensprojekt. Eleverne bliver også løbende bedt om, at kommentere hinandens arbejde. Vi diskuterer desuden forskellige teoretiske- og praktiske problemstillinger fælles i klassen.
Lærerrolle: Vejleder


Materiale:
Da dette er et individuelt forløb, forventes det at eleverne selv finder egnet materiale til deres eksamensprojekt. Dette kan være fra litteratur, internet osv. Eleverne skal anvende deres materiale som teoretisk grundlag og reference i deres værk. Dette udvalg skal også omfatte forskellige eksempler, indenfor kunsthistorie og samtidskunst. I forbindelse med gennemgang af opgaven og det overordnede emne har vi beskæftiget os med følgende kunstnere og værker:

Johan Thomas Lundbye
Sjællandsk landskab. Åben eng i det nordlige Sjælland, 1848

Peter Carlsen, Lille Danmark 2009, 2013

Lilibeth Cuenca Rasmussen, Absolute Exotic, 2005

Torben Ribe, Purple on Old Rose (Indoor), 2016

Superflex, FOREIGNERS, PLEASE DON'T LEAVE US ALONE WITH THE DANES!, 2002

Asger Jorn, Midsommerleg, 1945

Goodiepal, El Camino del Hardcore = Rejsen til Nordens Indre, 2012

Nanna Abell, See through/no secrets fra udstillingen Bikini Atoll, 2016

Rolf Nowotny, Sur Pollen, 2015

Links:
Statens Museum for Kunst - Værksamling
www.open.smk.dk/

VisitDenmark
www.visitdenmark.dk/

Folketinget
www.ft.dk/

Danmark - Den Store Danske.
https://denstoredanske.lex.dk/Danmark

Danmarks Statistik
www.dst.dk/da


Evaluering:
Eksamensprojektet præsenteres i mindre grupper, samt vises under fælles præsentation for hele klassen. Eleverne skal desuden lave en digital præsentation af deres værk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 - Rod i kunsten

Rod i kunsten

Formål:
Eleverne skal i dette forløb tilegne sig en overordnet viden og forståelse af forskellige kunsthistoriske perioder og retninger, og blive i stand til at skelne mellem de forskellige perioders karakteristiske visuelle træk. De skal også introduceres til, hvorfor kunstnere fra forskellige perioder udtrykker sig forskelligt. Altså, hvad lå til grund for de forskellige perioders udtryksformer.


Indhold:
1:
Eleverne inddeles i grupper. Hver gruppe får tildelt en kunsthistorisk periode eller retning, som gruppen skal undersøge og senere fremlægge for resten af klassen. Herefter bliver klassen præsenteret for en række forskellige værker og skal nu forsøge at finde de værker som er knyttet til den kunsthistorisk periode eller retning. Grupperne skal argumentere for, hvorfor de mener at de udvalgte værker er knyttet til den kunsthistorisk periode eller retning som gruppen repræsenterer.


Metode:
Arbejdsformer:
Eleverne arbejder i grupper med opgave 1 og individuelt med opgave 2. Dele af dette forløb foregår fælles.


Materiale:
Følgende værker indgår i dette forløb:

Caspar David Friedrich, Der Wanderer über dem Nebelmeer / Vandreren over tågehavet, 1818

Christoffer Wilhelm Eckersbergs, Udsigt gennem tre buer i Colosseums tredje stokværk, 1815 el. 1816.

Bertel Thorvaldsen, Jason med det gyldne skind, 1808-1828

Johan Thomas Lundbye, En dansk kyst. Motiv fra Kignæs ved Roskilde Fjord, 1843

Claude Monet, Impression, soleil levant (Indtryk, solopgang), 1872

Edgar Degas, Fin d´Arabesque, with ballerina Rosita Mauri, 1877

Pierre Auguste Renoir, Bal du Le Moulin de la Galette (Dans i Le Moulin de la Galette), 1876

Vincent van Gogh, The Church at Auvers, 1890

Edvard Munch, Skriget, 1893

Henri Matisse, Portrait of Madame Matisse (The green line), 1905

Emil Nolde, Dance Around the Golden Calf, 1910

Pablo Picasso, Frøknerne fra Avignon (Les Demoiselles d´Avignon), 1907

Georges Braque, The Portuguese (Le Portugais), 1911

Juan Gris, Still Life With Checked Tablecloth, 1915

Jais Nielsen, Afgang!, 1918

Vilhelm Lundstrøm, Komposition 2, 1918

Francis Picabia, Ici, C'est Stieglitz (Here, This is Stieglitz), 1915

Macel Duchamp, L.H.O.O.Q. (If the letters are pronounced as they would be by a native French speaker, it would sound as if one were saying "Elle a chaud au cul," which loosely translates as "She has a hot ass.”), 1919

Hannah Höch, Cut with the Kitchen Knife through the Last Epoch of Weimar Beer-Belly Culture in Germany, 1919

Man Ray (Emmanuel Radnitzky, Rayograph, 1922

Jackson Pollock, Number 1a, 1948

Willem de Kooning, Woman I, 1950-52

Mark Rothko, No. 3/No.13, 1949


Links:
Nyklassicisme og Guldalder
https://denstoredanske.lex.dk/Danmark_-_billedkunst_-_nyklassicisme_og_guldalder

Romantik
https://denstoredanske.lex.dk/romantik_-_billedkunst

Impressionisme
https://denstoredanske.lex.dk/impressionisme

Ekspressionisme
https://denstoredanske.lex.dk/ekspressionisme_-_billedkunst

Kubisme
https://denstoredanske.lex.dk/kubisme

Dadaisme
https://denstoredanske.lex.dk/dadaisme



Evaluering:
Grupperne præsenterer løbende deres arbejde for hinanden og modtager evaluering fra klassekammerater og lærer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer