Holdet 3a FRB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Nakskov Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Jakob Park Nielsen, Liselotte Marianne Hansen, Steen Vangstrup
Hold 2023g_FRB (1g FRB, 2a FRB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1  Bonjour Lyon begyndersystem ch. 1-17
Titel 2 Forløb#2  INTOUCHBLABLES
Titel 3 Les Jeunes - La vie d'un étudiant
Titel 4 Entre Deux Cultures
Titel 5 Les différents aspect de l'amour
Titel 6 Égalité entre les sexes - Préjugés, homosexualité

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Bonjour Lyon begyndersystem ch. 1-17

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 Les Jeunes - La vie d'un étudiant

4. Les Jeunes- La vie d’un étudiant - Undervisningsbeskrivelse

Formål: basale gloser / Kulturforskelle / Ungdomsliv

Indhold:
Der udbygges på begyndersystemet. Forløbet baseres på lærebogssystemet 'Bonjour Lyon' samt '‘Quatre amis’ der omhandler unge gymnasieelevers hverdag i byerne Lyon og Rouen. Rouen er en by der har en kulturel og historisk værdi i form af Gustave Flauberts klassiker ‘Madame Bovary’, da det er i denne by Emma Bovary og Charles Bovary er bosat.  

Quatre Amis viser hvordan det sociale fællesskab spiller en stor rolle, når unge studerende på gymnasiet skal have en hverdag til at fungere sammen med familielivet, lektier, romantik, sport og andre ting der optager ungdommen. I den forbindelse tales der om unges liv og de kulturforskelle som præsenteres i serien.

Bonjour Lyon tematiserer en ung universitetsstuderende i Lyon, som har en dansk-fransk baggrund. Universitetsmiljøet er en afspejling af gymnasiemiljøet, og er for en ung gymnasiestuderende i Danmark et varsel om, hvordan en kommende tid som studerende på en videregående uddannelse kan indeholde.

Materialer:
Quatre Amis / Bonjour Lyon
Omfang: ca. 40 sider
Estimeret : 14 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Entre Deux Cultures

Entre deux cultures

Frankrig er en nation med mange forskellige nationaliteter, trosretninger og filosofier.
Det giver sig udslag i en pluralistisk kulturel virkelighed, hvor den gamle kolonimagt er befolket
af afrikanere, arabere, europæere, muslimer og jøder, som skal leve side om side i en republik,
hvor ulighed, privilegieblindhed og et ældgammelt klassesamfund er ved at gå i opløsning.

La France multiculturelle får vi et indblik i ved at læse Faïza Guènes stærke roman
om Doria og hendes mor Yasmina, der er fransk-marokkanere og bor i la banlieue parisienne,
i en parisisk forstad. Den unge marokkansk-franske pige på 16 år Doria er udsat for systemisk racisme, strukturel ulighed og bliver forfulgt at en fortid med kønsdiskrimination, fattigdom og racisme.

Desuden er forløbet yderligere støttet af tekstlæsning ved uddrag af Albert Camus' roman
L'étranger (Den fremmede), som foregår i Algeriet. Algeriet som tidligere fransk besat, er det også oplagt at
give eleverne kendskab til, sådan så de får indblik i Frankrigs kolonialistiske fortid med betydning i nutiden og så sandelig også for fremtiden.

Den litterære virkelighed fra Faïza Guènes forstadsmelankoli til Albert Camus absurdistiske univers,
bliver suppleret med videoklip fra Emmanuel Macrons pensionsreform, hvor de mange demonstrationer (manifestations) bidrager yderligere til at forstå de politiske spændinger i særligt Paris og de store byer i L'Hexagone.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriftlig fransk 20-10-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les différents aspect de l'amour

Les différents aspects de l'amour

Formål: Fagets metoder (redegørelse, analyse/fortolkning, perspektivering). Sætte franske tekster i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge.

Indhold: Forløbet fokuserer på forskellige former for kærlighed fremstillet i filmkunsten, populærmusikken og i særdeleshed litteraturen og med særligt fokus på romanen.

I forløbet stifter eleverne bekendtskab med kærligheden som en kulturel adfærd og et kulturelt sprog der tales og udveksles mellem forældre og børn, mellem venner og mellem elskere, men også forskellen mellem kærlighed og begær. Under forløbet stiftes der bekendtskab med klassiske og nye forfattere. Derudover vil der blive arbejdet med at kunne perspektivere en tekst og sætte den ind i en kulturel, historisk og fransk kontekst.

Materialer :
"L'Amant" - En roman af Marguerite Duras (1984)
"Elskeren" - Filmatiseringen af l'Amant fra 1992 instrueret af Jean-Jacques Annaud

Artikel Saviez-vous que… Il existe plusieurs formes d’amour ? (https://journalpsychouqam.wordpress.com/2015/02/12/saviez-vous-queil
existe-plusieurs-formes-damour/)
« Ne me quitte pas » - Jacques Brel
Balzac, Honoré de. Le père Goriot. (uddrag) 1834
Flaubert, Gustave. Madame Bovary (uddrag) 1856
Sangen ” Belle” fra Notre Dame de Paris
'Eiffel' - Film fra 2021 instrueret af Martin Bourboulon med skuespillerne Romain Duris og Emma Mackeu som henholdsvis Gustave Eiffel og Adrienne de Bourgès.

Eleverne arbejder på et abstrakt og konkret plan med at opbygge en teoretisk og en litteraturhistorisk forståelse for kærlighedens forskellige aspekter - les différents aspects de l'amour - amour pur, amour-passion, amour antique, amour familial, un amour non-partagé, etc. Eleverne afleverer desuden et skriftligt portræt af hovedpersonen i filmen 'Eiffel', hvor Gustave Eiffel har et stormfuldt forhold til den gifte kvinde 'Adrienne de Restac', der er gift med Gustave's studiekammerat.

Der opøves kendskab til Frankrig som kolonimagt, indsigt i kærligheden som en kulturel konstruktion og der opbygges hermed interkulturel kompetence, da kærlighedssproget i en fransk kontekst har en lang, rig og fyldig tradition.
    

Vi beskæftiger os primært med Marguerite Duras' roman »L'Amant« fra 1984 og filmen instrueret af den franske instruktør Jean-Jacques Annaud fra 1992 samt manuskriptet til filmen 'Hiroshima, mon amour', der er instrueret af den franske filminstruktør Alain Resnais med manuskript af Marguerite Duras (1959).

Eleverne lærer begreber og terminologi til at tale om kærlighedens sociale praksis med hensyn til kønsroller og adfærdsmønstre.  Særligt begreberne 'amour-courtois' og 'amour-passion' lærer eleverne at definere sprogligt og forstå intellektuelt og de 12 moduler går i dybden med at identificere amour courtois og l'amour-passion i franske romaner og i franske film. Der vil være fokus på mundtlig sprogproduktion, da eleverne skal holde et mundtligt oplæg.
    
Desuden vil der være en skriftlig opgave, hvor eleverne individuelt skal give en nøgtern, analyserende og fortolkende karakteristik af amour-courtois og amour-passion i form af et portræt af pigen i romanen L'Amant, der er fanget mellem to kulturer i det tidligere Fransk Indokina. Den vestlige franske kultur samt den asiatiske og fremmede kultur i datidens Vietnam.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Égalité entre les sexes - Préjugés, homosexualité

Égalité entre les sexes- Undervisningsbeskrivelse

Égalité Entre Les Sexes - Les préjugés, les genres, l'homosexualité
Formål
- Aktuelle forhold i Frankrig
- Kultur
- Seksualitet/identitet

Indhold
Kønsroller og køn fylder meget i den offentlige debat, også i Frankrig debatteres de traditionelle kønsroller og seksualitet. Under forløbet arbejdes der med familiestrukturer/kønsroller/identitet/seksualitet.                         

Der arbejdes særligt med den franske stjerneforfatter Édouard Louis' debutroman 'En finir avec Eddy Bellegueule (Færdig med Eddy Bellegueule), sange som 'Balance ton quio, der er Angèles kommentar til #Me-Too i Frankrig samt artikler.

Eleverne stifter også kort bekendtskab med den franske filosof Simone de Beauvoir som inddrages for at få et bredere historisk perspektiv på kønsdebatten. Der arbejdes med nyere franske kunstnere/forfatter.

Diskussion af de franske personlige pronominer inddrages også i det grammatiske arbejde.  Me-Toos litterære historie vil også blive berørt og der bruges både filmklip og uddrag af romaner samt avisartikler til at illustrere kønsdebatten og de forskellige positioner som eksempelvis 4. bølge feminismen.

Materialer
Sange:
Tous les mêmes - Stromae (2013)
Un homme - Jérémy Frérot (2021)
Balance ton quoi - Angèle (2018)

Littérature:
Papa bleu, maman rose - Le monde (uddrag artikel)
En finir avec Eddy Bellegueule (uddrag), Édourd Louis, 2014
'Kiffe kiffe demain' - Faïza Guène, 2004
'Kiffe kiffe i morgen' - Dansk oversættelse, Forlaget Republik, 2010.


L’importance des pronoms - Alex Simon Divers Social et Culturel (27 mars 2020) https://blog.grsmontreal.com/importance-des-pronoms/
Supplerende:
Le deuxième sexe - Simone de Beauvoir (citater og små uddrag fra https://ocw.mit.edu/courses/global-languages/21g-311-introduction-to-french-culture-spring-2014/readings/MIT21G_311S14_Extrait_de.pdf
)

Grammatik:
Ubundne personlige pronominer
Repetition af: bundne personlige pronominer og adjektiver
Demonstrative pronominer
Possessive pronominer

Omfang  60 ns
Estimeret: 12-14 moduler
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Selvvalgt skriftlig opgave 09-02-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer