Holdet 2022y_AF - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nakskov Gymnasium
Fag og niveau Afsætning A
Lærer(e) Ann-Mai Hansen
Hold 2022y_AF (3y AF)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 UVB 22-24 Undervisningsbeskrivelse 2022-2024
Titel 2 Virksomheders promotion-aktiviteter
Titel 3 Internationalisering del 1
Titel 4 SO7 - Globalisering (internationalisering del 2)
Titel 5 Lær at lave en skriftlig aflevering
Titel 6 Segmentering - udvidet
Titel 7 Produkt-parameter - International
Titel 8 Promotion Internationalt
Titel 9 Strategi Udvidet
Titel 10 Pris internationalt
Titel 11 Strategi i samspil med VØ
Titel 12 International Distribution
Titel 13 Marketingmix og Marketingplan
Titel 14 Repetition og Eksamenstræning
Titel 15 Eksamensprojekt til mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 UVB 22-24 Undervisningsbeskrivelse 2022-2024

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Virksomheders promotion-aktiviteter

Formål:
Eleverne skal forstå omfang og betydning af virksomheders promotion-indsats, samt bruge den viden i praksis til at optimere virksomhedens situation.

Der ud over arbejdes der med forståelse for forskellen på redegørelse, analyse, samt diskussion og vurdering i relation til virksomhedernes promotion-aktiviteter.

Faglige mål fra bekendtgørelse):
- afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
- udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante afsætningsmæssige forhold i en given kontekst

Metode:
Med udgangspunkt i en selvvalgt gennemgående case-virksomhed, og mindre særskilte øvelser, kommer eleverne omkring det nødvendige kernestof således at de kan opfylde de faglige mål. Forløbet evalueres med en kort mundtlig præsentation gruppevis.

Evaluering:
Forløbet afsluttes med at udarbejde en komplet kunderejse (i canva), og komme med et konkret, kreativt eksempel på hvordan et af punkterne i kunderejsen kunne se ud.

Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 3 Internationalisering del 1

Formål:
Eleverne skal opnå viden inden for kernestoffet Internationalisering, her under, Kulturelle forhold, Markedsudvælgelse, Internationaliseringsmodeller, således at de sættes i stand til at vurdere virksomhedens grad af internationalisering, samt dens internationaliserings-potentiale, og ikke mindst hvilke forhold der er afgørende for virksomhedens succes internationalt.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
- identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale og globale markedsforhold

Metode:
Tavleundervisning, samt gruppeøvelser og mundtlig præsentationer

Evaluering:
Eleverne afslutter de enkelte emner med klasse-diskussion, her under præsentation af konkrete eksempler på emnet.

Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 4 SO7 - Globalisering (internationalisering del 2)

Formål:
Gennem et tværfagligt forløb i samspil med historie og engelsk, skal eleverne opnå forståelse for, hvilken rolle amerikanske virksomheder spiller, historiske set og frem til i dag, i globaliseringens udvikling?
Helt konkret skal eleverne både opnå forståelse for globaliserings rolle generelt set gennem tiden, USA’s og de amerikanske virksomheders rolle i den globale udvikling, samt virksomheders evne til at påvirke globalisering, samt hvordan de påvirkes af globalisering.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
- indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale og globale markedsforhold samt vurdere
informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng
– fortolke og formidle informationer om afsætning inden for flere af fagets genrer, herunder i samspil med andre fag

Metode:
I grupper skal eleverne arbejde case-orienteret med at belyse en generel tendens ud fra en konkret virksomhed.

Evaluering:
Eleverne præsenterer deres resultater via en planche/poster, samt valgfri video-genre, men med materiale af sammenlagt 10 minutters varighed. På baggrund af dette modtager eleverne skriftlig feedback.

Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SO7 - Globalisering 30-09-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde
Titel 5 Lær at lave en skriftlig aflevering

Formål:
At eleverne lærer at forstå opbygning, sammenhæng og proces i de skriftlige eksamensopgaver.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
Identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
Anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
Udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante
afsætningsmæssige forhold i en given kontekst
Indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale og globale markedsforhold samt vurdere
informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng

Metode:
Eleverne introduceres til de forskellige typer af opgaver, faldgrubber og fordele, hvorefter de arbejder med dem individuelt, men lærerstyret i klassen.


Evaluering:
Mindre elementer af skriftlige opgaver afleveres til peerreview, samt fælles gennemgang i klassen


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Find den rette teori 08-10-2024
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 6 Segmentering - udvidet

Formål:
At eleverne får forståelse for de mere komplekse segmenterings-forhold, såsom segmentering internationalt og på producent markedet.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
Afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder

Metode:
Klasseundervisning, såvel individuelt som gruppearbejde

Evaluering:
Løbende mundtlig feedback på besvarelse og forespørgsler


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriftlig eksamensopgave 1 28-10-2024
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 7 Produkt-parameter - International

Formål:
At eleverne opstår forståelse for produktparameter i internationalt perspektiv

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere
viden og kundskaber om fagets identitet og metoder

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback

Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 8 Promotion Internationalt

Formål:
At eleverne opstår forståelse for promotionparameter i internationalt perspektiv

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 9 Strategi Udvidet

Formål:
At eleverne opstår forståelse for strategi i et udvidet perspektiv

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
- identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriftlig eksamensopgave 2 25-11-2024
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 10 Pris internationalt

Formål:
At eleverne opstår forståelse for prisparameter i internationalt perspektiv

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 11 Strategi i samspil med VØ

Formål:
Eleverne skal opstå forståelse for såvel samspil som overlap mellem VØ og afsætning, i arbejdet med strategier og disse indvirkning på virksomheder.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
- identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
– udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante
afsætningsmæssige forhold i en given kontekst

Metode:
Med udgangspunkt i en case-virksomhed (Proshop), skal eleverne både analysere sig frem til aktuelle strategier, samt komme med handlingsforslag til potentielle nye strategier.

Evaluering:
Der udarbejdes et mindre skriftlig produkt, individuelt, som der gives skriftlig feedback på.

Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Strategi (VØ + Afsætning) 09-02-2025
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Projektarbejde
Titel 12 International Distribution

Formål:
At eleverne opstår forståelse for distributionsparameter i internationalt perspektiv

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve Afsætning 24-02-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 13 Marketingmix og Marketingplan

Formål:
At eleverne opstår forståelse for det samlede parametermix, samt indsigt i hvordan teorien hænger sammen, fra analyser til handlingsforslag

Faglige mål fra bekendtgørelse:
– afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
– identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber

Metode:
Klasseundervisning, både praksis- og teoriorienteret, individuelt og i grupper

Evaluering:
Løbende mundtlig lærer-feedback


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning
Titel 14 Repetition og Eksamenstræning

Formål:
Repetition og eksamens-øvelser


Faglige mål fra bekendtgørelse:
afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere
viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
– identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
– anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
– udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante
afsætningsmæssige forhold i en given kontekst
– indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale og globale markedsforhold samt vurdere
informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng
– fortolke og formidle informationer om afsætning inden for flere af fagets genrer, herunder i samspil med andre fag
– udvælge og anvende relevante digitale og matematiske kompetencer i arbejdet med afsætning.


Metode:
Forskellige arbejdsmetoder efter behov


Evaluering:
Mundtlig feedback, løbende..


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold


Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriftlig eksamens-opgave 3 06-04-2025
Mundtlig eksamen - Artikler 13-04-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 15 Eksamensprojekt til mundtlig eksamen

Formål:
Eleverne skal bruges deres samlede viden i en reelt virksomhedscase, hvor de som "eksterne konsulenter"  skal komme med forslag til forbedringer.

Faglige mål fra bekendtgørelse:
afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere
viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
– indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale og globale markedsforhold samt vurdere
informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng
– fortolke og formidle informationer om afsætning inden for flere af fagets genrer, herunder i samspil med andre fag


Metode:
Med udgangspunkt i en overordnet problemstilling "Hvordan kan vi få de lollandske unge til at prioritere køb af eksklusive lokale produkter?" og et udleveret projektoplæg,  laver eleverne lave et selvstændigt stykke arbejde, med først en marketingplan inkl. analyser der udarbejdes grupper, afsluttet med et mindre skriftlig produkt i form af en en række handlingsforslag og tilhørende handlingsplan udarbejdet individuelt.


Evaluering:
Projektet indgår ved eventuel mundtlig eksamen og evalueres i den forbindelse.


Materiale:
Herunder angivne kapitler fra Systimes ibog "Marketing - En grundbog i afsætning", af Birte Ravn Østergaard, René Mortensen, Søren Seest Marquart (red.), Michael Bregendahl og Morten Haase.
Samt yderligere supplerende materiale der også måtte være angivet i oversigten her under.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamens-projekt Del 1 07-05-2025
Eksamens-projekt INDIVIDUELT del 2 (Spørgsmål 5+6) 16-05-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Personlige
  • Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Projektarbejde