Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Z - Demo årsopgørelse Unord
|
|
Fag og niveau
|
projektfag -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
cb23ht1d-stu (cbht1d-stu, cbht2d-stu, cbht3d-stu-sop)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
SO1 - Opdrift
Oplæg til projekt om massefylde og opdrift
Formål
I dette projekt skal i arbejde med to fysiske begreber, massefylde og opdrift, der hver på sin måde, og sammen har indflydelse på den verden vi lever i.
Indledende
Hvis vi ser på forhold som er afhængige af massefylde og opdrift, kan det variere fra klima og vejr til flyvning med modelfly.
Vi udnytter vores viden om massefylde og opdrift på forskellige måder. Privat i hverdagen hvor mange ved, at fedt flyder oven på vand, eller at der skal holdes fast i tivoliballonen, for at den ikke flyver til vejrs. Industrielt anvendes mange former for separation baseret på viden om massefylde og opdrift. En stor del af vores transport foregår ved hjælp af skibe eller fly. De store vandmængder der bytter plads ved sydpolen på grund af forskellig massefylde, har direkte indflydelse på vores klima, ved blandt andet at få golfstrømmen til at flyde.
I skal beskrive og forklare og bygge en varmluftsballon. I skal beregne volumen, massefylde og opdrift på ballonen, og på den måde estimere ballonens løfteevne.
Fag der indgår i projektet:
SO med naturvidenskabelig metode.
Fysik med ballonfysik. Matematik med rumlige figurer. I teknologi skal I udvikle og fremstille en ballon, der kan lette. Opstillingen skal dokumenteres og fremgangsmåden for anvendelse af opstillingen skal beskrives.
Planen
Arbejdsform:
I skal arbejde i grupper med 4 til 5 personer (bordgrupperne). Grupperne opstiller regler for
samarbejde og fører logbog.
Uge 2: indledning(JSBE), ballonfysik(KSPA)
Uge 3: ballonfysik(KSPA), ballonteknologi(BNO)
Uge 4: Rumlige figurer(JSBE)
Uge 5: Rumlige figurer(JSBE), ballondesign og beregninger(BNO)
Uge 6: Ballonbyg(AGT), ballontest(JSBE)
Aflevering:
Hver gruppe afleverer opgavebesvarelsen i en fælles rapport med kort beskrivelse af teori for
ballonen, beregninger for volumen og opdrift, samt et estimat af ballonens løfteevne, beskrivelser af
observationer, samt en konklusion. Projektet afleveres senest d. 20. februar 2024 kl. 23.00 i lectio
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
SO2-demokrati og sociale medier.
Deltagende fag: Dansk, engelsk, samfundsfag.
Eleverne undervises indledningsvist særfagligt i:
- Klassiske medier
- Danske politikeres brug af sociale medier
- Politisk polarisering i USA med fokus på mediernes rolle.
Derefter sættes eleverne i grupper i gang med projektarbejde, hvor de selvstændigt udarbejder en problemformulering indenfor emnet 'Demokrati og medier'.
Sideløbende med elevernes selvstændige arbejde undervises og vejledes de i:
- At skrive problemformuleringer samt hvad der kendetegner gode problemformuleringer
- Gruppearbejdsprocesser: metoder til at planlægge og gennemføre projektbaseret arbejde
- Fagenes metoder og genstandsfelter, herunder empiri og indsamling af empiri.
Til sidst fremlægger grupperne for de deltagende lærere. Fremlæggelsen varer 15-18 minutter og består af to dele:
1) en faglig del (hvad de har arbejdet med og fundet ud af)
2) en overfaglig del, hvor de reflekterer over problemformulering, arbejdsproces og valg af faglig metode og empiri.
OVERFAGLIGE MÅL:
- Indledende arbejde med problemformuleringer, opmærksomhed på fagenes metoder, hvordan de spiller sammen i tværfaglige projekter.
- Fokus på fagenes genre, samt skriftlighed i fagene, og hvordan det anvendes i tværfaglige projekter, herunder sprogrigtighed og argumentation.
- Metoder til problemformulering
- Planlægning og gennemførsel af problembaseret projektarbejde på tværs af fag
- Skrivehandlinger, fremstillingsformer og genrer i fagene og på tværs af fag, herunder sprogrigtighed og argumentation (I)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tidsplan og gruppekontrakt
|
07-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
SO3: Studietur til Odense
Mandag 6. maj
07.45 Mødetid Hillerød Station
10.30 Ankomst Odense
11.30 Stille bagage på Hostel
12.00 Frokost på egen hånd
14.00 O-løb i Odense
18.00 Fælles Aftensmad
19.00 Odense Bunkermuseum
Tirsdag 7. maj
08.00 - 16.00: Besøg på SDU
Onsdag 8. maj
10.00 - 11.30 Carl Nielsen Museet
12.30 - 14.15 Thriges Kraftcentral
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
SO 4 Udenlandsstudietur
Udenlandstur til Hamburg.
Her er besøgt
Mandag: Foredrag i Fysik/astronomi. Elever har på forhånd stillet spørgsmål i alt fra sorte huller til Kepplers love
Tirsdag: XFEL Desy ray X-ray laser og Vindmøllepark
Onsdag: Æble plantage og hvordan industrien fungere.
Senere gokart, hvor elever skal tracke deres bevægelse of efterfølgende lave diverse databehandling på eks cirkelbevægelse
Torsdag: Guidet tur v. Fissionskraftværk, Vattenfall
Senere Videre arbejde med Fysik/astronomi foredrag samt gokart databehandling
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
37,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
SO5: DIHO
Faglige mål
-demonstrere evne til faglig formidling såvel mundtligt som skriftligt, herunder beherske forskellige genrer og fremstillings_formen i en skriftlig opgavebesvarelse
-kunne anvende relevante studiemetoder samt forholde sig refleksivt til egen læreproces og eget arbejde.
- formål forløb er studieforberedende og almendannede
Forløb i perioden 1800-1864 med fokus på nationalisme
Introduktion til emnet Nationalisme -
Metode øvelser fx danskfaglige analysemetoder fx billedanalyse, sproglige virkemidler, analyse af lyrik, litteraturhistorisk perspektivering og historiefaglige analysemetoder fx skriftlige øvelser med fokus på historiebrug og kildekritik samt kontekst_modellen.
Skriveøvelser for at introducere eleverne til følgende skrivehandlinger: indledning, redegørelse, konklusion, litteraturliste, referencer
Selvevaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
DIHO - SO-timer 1. gang, 2024 - Sul.pptx
-
Dansk og historie-kap 1.pdf
-
Gyldendals studiebog-emne- og problemorienteret arbejde.pdf
-
Haven er på en måde en metafor for menneskets forhold til naturen politiken 2020.pdf
-
DIHO - 2. gang studiepuljetimer.pdf
-
Der er en opgave på en elevtime. Den ligger under opgaver. Og man kan også se den her. Jeg har vedhæftet den. Danskfaglig analyse.docx I skal lave øvelse 1 hjemme som forberedelse.
-
DIHO - 3. gang - Analysemetode i Idéhistorie.pdf
-
Opsamling på redegørelsesopgaven fra stu-timer d. 12.12.2024. Hvis I IKKE blev færdige, så er det lektie til i denne lektion. (se detaljerne under stu-timerne d. 12.12.2024 - PPT slide 8-9)
-
Lektie: Heksekompendiet - Kilder | Historieportalen
-
Diskussion, vurdering og perspektivering | DHO - en skriveguide
-
national-vikingestrategi.pdf
-
Metode - kildekritisk fremgangsmåde (2).pdf
-
Den historiefaglige diskussion 2023.pptx
-
Lektie: 1.3. Historiebrug | Historiefaglig arbejdsbog
-
Øvelse: Stryhn's Leverpostej
-
Vejledning-Referencer og litteraturlister (1).pdf
-
Dagens plan:
-
Gense 'Nature is speaking', så den er frisk i erindring.
-
indledning, sammenhæng, rød tråd i opgaver diho indledning, sammenhæng, rød tråd i opgaver diho til 2.d.pptx
-
Vi får besøg af "Generation hope", der i forbindelse med både vores DIHO og vores teatertur vil tale om (og lave et par øvelser til) vores syn på og drømme om fremtiden. Tag din kreative hjernehat på og mød glad :D
-
Dansk-idéhistorieopgaven 2025.docx
-
DIHO projektguide 2025.docx
-
Lektie: Læs problemformuleringerne GRUNDIGT inden vi mødes i auditoriet mandag morgen kl. 8!
-
Tidsplan - DIHO.docx
-
Lektier: Du skal have forberedt dig på at komme i gang med den opgave, du endeligt har valgt. Det betyder, at du inden timen skal:
-
Jeg lægger et link op til et Teams-opkald her på lektionen, som I kan komme ind på ml. 11.50 og 13.25. Gå ind i opkaldet og ræk hånden op, så tager jeg jer i den rækkefølge + dem der er fysisk i klassen. :)
-
Join conversation
-
Join conversation - Emilie sidder klar til at hjælpe
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
29 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
SO6: Harmoniske Svingninger
Fagligt samspil mellem fysik, matematik og teknologi
Forløbet beskæftiger sig med svingninger, som er et vigtigt emne i fysik, elektronik og matematik. Der skal arbejdes teoretisk og praktisk, og vi skal se hvordan de forskellige fag spiller sammen. Matematik danner et teoretisk grundlag for udledninger, i teknologi bygges arduinoer og med forskellige sensorer, som derefter bruges til eksperimenter i fysik.
Der er desuden en dagsudflugt til DTU, hvor eleverne hører foredrag om dæmpede svingninger før frokost. Efter frokost hører de om studiemiljøet på DTU.
Formålet med forløbet er at træne evnen til at formulere fagligt funderede problemer relateret til en tematik, og vurdere hvordan disse problemer kan belyses fra flere forskellige faglige vinkler, samt se metodiske muligheder og begrænsninger ved disse vinkler.
Produkt: Problemformulering
- En kort indledning med en beskrivelse af den valgte tematik. Indledning skal motivere hvorfor problemformuleringen er interessant.
- En tværfaglig problemformulering med et hovedspørgsmål og tre underspørgsmål opbygget efter de taksonomiske niveauer: redegør, analyser og diskuter/vurder.
- En korrekt opsat kildeliste
- Refleksioner over hvordan hvert underspørgsmål skal besvares.
Faglige mål fra bekendtgørelsen:
- Undersøge og afgrænse en problemstilling ved at kombinere viden og metoder fra forskellige fag og udarbejde en
problemformulering
- Søge, vurdere og anvende fagligt relevant information
- Kombinere viden og metoder fra fagene til indsamling og analyse af empiri og bearbejdning af problemstillingen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
SRC
Der arbejdes her med SRC.
MAT A Fys A, studieretningen har arbejdet med jævn cirkelbevægelse og vektorfunktioner
Der er afleveret en problemformulering samt selve SRC produktet.
Der er i forløbet arbejdet med Læse/notatteknik, informationssøgning samt udarbejdelse af den gode problemformulering, samt er det givet en del fordybelsestid.
De efterfølgende uger er brugt til selvreflektion over deres aflevering og efterfølgende feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
SRC Problemformulering
|
13-08-2025
|
|
SRC
|
18-08-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/4236/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76243114667",
"T": "/lectio/4236/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76243114667",
"H": "/lectio/4236/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76243114667"
}