Holdet hvhhg3 AF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Z - Demo årsopgørelse Unord
Fag og niveau Afsætning A
Lærer(e) Carsten Bülow
Hold hv25hhg3AFa (hvhhg3 AF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb Af

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb Af


Forløb 1 - Hvad er afsætningsøkonomi?

Omfang 3 timer
Formål: Kort introduktion til faget og den samfundsvidenskabelige metode.
Indhold: Kernestofområder i faget
Kompetencer
Skriftlighed

Metode
Præsentation af kernestofområder i læreplanen (august 2017).
Hvorfor internationaliserer Jysk? Giv 3-5 mulige forklaringer. (Forklaringer skrives på tavlen og indgår efterfølgende i en klassediskussion)
Introduktion til kompetenceblomsten og de 7 økonomiske kompetencer.
Skriftlighed i afsætning og forskellige opgavekategorier.
Faglig argumentation. (Meninger og indsigt)
Forløbet afsluttes med markedsføringsminuttet hvor eleverne fortæller om dem selv.

Materiale: Kompetenceblomsten (pdf-fil)
Opgaver lavet af underviser

Evaluering: Hvilke 3 ting (positive eller negative) vil du fortælle dine forældre om, når du kommer hjem fra skole?



Forløb 2 - Informationssøgning, field- og desk-research. (kort introduktion til købsadfærd)

Omfang: 10 timer.

Formål: Datakilder og indsamlingsmetoder i teori og praksis, hvor vi arbejder med lokale virksomheder.
Opøve en kildekritisk holdning til forskellige datakilder
Udvikling af elevernes It-kompetence
Introduktion til købsadfærd som anvendes i ØG forløb 2.
Indhold: Indsamling, bearbejdelse og præsentation af informationer

Introduktion til købsadfærd

Metode: Læreroplæg om forskellige datakilder og indsamlingsmetoder. Samt læreroplæg om købsadfærd

Materiale: Datakilder og indsamlingsmetoder. Marting grundforløb
Systime Marketing 1 (læreplan 2017)

Evaluering
Klassedialog




Forløb 3 - Introduktion til teorien i afsætning

Omfang: 9 timer
Formål: Formålet med forløbet er at give eleverne indsigt i og forståelse for faget afsætning. Igennem arbejdet skal eleverne have forståelse for nogle af de begreber vi arbejder med i afsætning.

Der arbejdes med teoriforståelse, begrebsforståelse samt opgaveløsning
Indhold Kernestof/Kompetence:
• Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til faget.
• Grundlæggende principper for modellernes anvendelse og opbygning
• Give Modelleringskompetencer ift. At lære at tyde og bruge modellerne vedr. kapitlet
• Give indblik i aktuelle virksomheder i Danmark.
Metode Arbejdsformer
• Gruppearbejde
• Samtalefærdighed
• Mindre gruppefagligheder
• Klasseoplæg fra lærer og elever
Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof/problem)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)
Materiale: Systime Marketing 1 (læreplan 2017)
Egne opgaver med emner fra hverdagen

Evaluering
Klassedialog.
Evaluering af elevernes egne indsats samt arbejdsformer i timerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer