Holdet hvhhg5 EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Z - Demo årsopgørelse Unord
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Philip Gyde Poulsen
Hold hv25hhg5ENa (hvhhg5 EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 GRUNDFORLØB - 2025

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 GRUNDFORLØB - 2025

Udkast til forløbsbeskrivelse:

Formål

- Formålet med forløbet er at give eleverne:

- En bred introduktion til Engelsk på HHX og det faglige niveau, der forventes.

- Kendskab til forskellige teksttyper (faglige tekster, reklamer, artikler, fiktion).

- Indsigt i centrale arbejdsmetoder i faget, herunder individuel fordybelse, gruppearbejde, fremlæggelser, peer-review og mundtlig diskussion.

- Grundlæggende viden om udvalgte teorier og metoder: Ciceros retoriske pentagram, appelformer, Maslow’s behovspyramide, CSR og branding-analyse.

- Grammatiske kerneområder (artikler, substantiver, ejefald, adjektiver/adverbier, ordstilling, konjunktioner).

- Et trygt læringsmiljø, hvor det er naturligt at kommunikere på engelsk både mundtligt og skriftligt.

Indhold

Forløbet er bygget op om en række temaer og moduler:

- Intro til faget & retoriske værktøjer

- Video og speech-analyse

- Ciceros Pentagram og modes of appeal

- Screening af niveau (læsning, skrift, grammatik)

- Branding

- Maslow’s Hierarchy of Needs

- Substantiver (ental/flertal)

- Business Correspondence

- Formelle handelsbreve (forespørgsel, tilbud, klage)

- Ejefald (apostrof/of)

- Oprettelse af fiktiv virksomhed

- CSR & Greenwashing.  Hvad er CSR? Eksempler og analyse

- Forbindelse mellem branding og CSR

- Analyzing fiction

- Kortfilm eller novelle (fx “For the Birds”)

- Analysemodel: composition, characterization, theme & message

- Mundtlig præsentation (Assignment 1)

- Struktur, brug af stikord, fri tale

- Reklameanalyse

- Arbejde i grupper

- Grammatik indarbejdes løbende: ubestemt artikel, substantiver, ejefald, adjektiver/adverbier, ordstilling, konjunktioner, regelmæssige og uregelmæssige verber.

Metode

- Undervisningen kombinerer forskellige arbejdsformer for at sikre variation og aktiv deltagelse:

- Individuelt arbejde: stilleskrivning, læseopgaver, skriftlige opgaver.

- Par- og gruppearbejde: dialogøvelser, casearbejde, reklame- og tekstanalyse.

- Klasseundervisning: fælles gennemgang af teori, grammatik og opgaver.

- Præsentationer: mundtlige fremlæggelser med peer-feedback.

- Feedback-former: peer review, lærerfeedback, selvvurdering.

- Sprogtræning: faste ugentlige øvelser – samtaleøvelse, stilleskrivning og sætningsanalyse.

Materialer

- Tekstmateriale: Artikler, cases (fx Diesel branding, CSR, greenwashing)

- Video: Reklamer, taler, kortfilm (fx “For the Birds”)

- Grammatikmateriale: MinLæring og lærers egne materialer

- Teorihæfter: “How to analyze fiction”, introduktion til Ciceros pentagram og appelformer

- Business correspondence-hæfte

- Online ressourcer til opgaver og træning

Evaluering

- Løbende evaluering af mundtlige præstationer og skriftlige opgaver.

- Formativ feedback i forbindelse med præsentationer og skriftlige afleveringer.

- Peer-feedback på udvalgte opgaver for at styrke samarbejde og refleksion.

- Opsamling på grammatik i uge 43 baseret på arbejdet i MinLæring.

- Afsluttende mundtlig præsentation i grupper (Assignment 1) som helhedsafslutning på grundforløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forms of Appeal - Assignment 22-08-2025
Forms of Appeal - Assignment 26-08-2025
CSR-related photo assignment 08-09-2025
CSR-related photo assignment 10-09-2025
BRAND ASSIGNMENT - BRAND SHEET 25-09-2025
BRAND ASSIGNMENT - POWERPOINT 25-09-2025
BRAND ASSIGNMENT - BRAND SHEET 25-09-2025
BRAND ASSIGNMENT - POWERPOINT 25-09-2025
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer