Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
NEXT
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Altijana Susic
|
Hold
|
A 2022 SP/1 STX VF (A 1g SP/1 STX VF, A 2g SP/1 STX VF, A 3g SP/1 itp STX VF, A 3g SP/1 STX VF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Caminando
Formål:
- få indsigt i hverdagslivet og familielivet i Spanien, samt særlige kulturelle aspekter i relation til hverdagslivet i spansktalende verden
- tilegne sig ordforråd indenfor afgrænsede områder: familie, fritidsinteresser, ugedage, måneder, vejret, klokken, shopping, at gå på cafe, tøj, vise vej, ting og bygninger i en stor by, møbler og andre ting i huset, simple landeportrætter, personbeskrivelser samt præsentationer af sig selv og sin familie
- at kunne læse simple bearbejdede spansksprogede dialoger og tekster
- at kunne forstå simple talte dialoger
- at skrive simple sætninger på spansk indenfor de overordnede emner
- at være i stand til at beskrive personer mundtligt
- at være i stand til at lave en simpel billedbeskrivelse
Kernestof:
Tekster fra Caminando, Grundbog iBog, Inge Magrethe Clausen et al., Gyldendal under Systime, 2007
Unidad 1a-c (20,8 s), 2a-c (22,6 s), 3a-c (23,4 s), 4a (10 s)
Film:
"El Bola" (2000) Achero Mañas (4 s)
"Vivir es fácil con los ojos cerrados" (2014) David Trueba (4 s)
Grammatiske hovedpunkter:
- Regelmæssige verber i præsens
- Væsentlige uregelmæssige verber i præsens: tener, ser, estar, hacer samt ir.
- Diftongerende verber
- Gustar
- Futurum med ir
- Substantiver, deres bøjning samt bestemte/ubestemte artikler
- Genitiv
- Personlige pronominer, possessive pronominer og personlige pronominer efter præpositioner
- Adjektivernes bøjning i køn, tal samt grad (2. og 3. grad er præsenteret)
-Præpositioner og stedsadverbier
Omfang: ca. 100 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
-
El abecedario o alfabeto en español
-
¡Vamos a hablar!
-
Caminando - Ejercicios 1b
-
Quizlet: El tiempo - vejret
-
Los números: Actividades con todos los números » ProfeDeELE.es
-
Minlæring: Genitiv
-
1c: España: Ejercicios
-
2a: Entrevista con Eloy
-
2a: Entrevista con Eloy: Øvelse 7
-
Øv bøjninger i regelmæssig præsens - så du kan dem udenad!
-
image.png
-
Miniprøve i spansk i Unidad 1a, 1b, 1c samt 2a. Prøven er uden hjælpemidler.Repetér verber i præsens, ser og estar, substantiver og artikler, spørgeord og tal.
-
2a: Spørgeord
-
2a: Øvelse 9
-
Quizlet: Caminando, Unidad 2b, vocabulario de cafetería
-
2b: En la cafetería
-
Medbring høretelefoner til spansk! :-)
-
Medbring høretelefoner. :-)
-
2c: Vamos de compras - preguntas
-
Tøj - Ropa
-
Quizlet: Almindelige adjektiver
-
Afsnit
-
Una presentación de mí mismo - en español.docx
-
Join conversation
-
3a: Aurora Aragón, de León - gloser
-
2c: Vamos de compras- øvelse 10 om småord på spansk
-
2c: Vamos de compras - øvelse 4 gustar
-
Minlæring: Klokken på spansk
-
3b: En la calle - spørgsmål om teksten
-
Arbejdsopgaver- personbeskrivelse.docx
-
3c: En la ciudad de León - ejercicios
-
Spanske grammatikøvelser 1. år.doc
-
Lav spørgsmålene fra sidste gang færdig og upload dine svar i elevfeedback.
-
Minlæring: Adjektivernes gradbøjning - uregelmæssig
-
Medbring venligst høretelefoner. I skal se en fim i spansk i dag, mens jeg underviser 3.gerne i lokalet ved siden af. I må gerne se filmen individuelt eller i små grupper. (Jeg kommer ind og registrerer fravær undervejs.)
-
El bola – Kuglen
-
Hvis du ikke var i skole i sidste uge, skal du læse nedenstående dokumenter rigtig grundigt.
-
Mundtlig prøve i spansk 1. år STX, maj 2023.docx
-
Tekststykker til mundtlig prøve i spansk 2023.pdf
-
Mundtlig prøve spansk 1 år STX 2023 - tidsplan.docx
-
Ropa
-
Aspecto físico
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Presentación sobre la cultura espñola
|
14-11-2022
|
Udtale og oplæsning af Unidad 2a
|
29-11-2022
|
Verber i præsens - repetition
|
24-01-2023
|
Presentación individual
|
07-02-2023
|
Beskrivelse af personer
|
14-02-2023
|
Diftongerende verber
|
20-03-2023
|
En el bar - billedbeskrivelse
|
09-05-2023
|
Refleksive verber
|
16-05-2023
|
Testresultater fra Minlæring
|
22-05-2023
|
Mi tiempo libre
|
26-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
104,00 moduler
Dækker over:
102 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Un mes en Málaga y lo típico español
Formål:
- at få kendskab til en række kulturelle fænomener, som ofte forbindes med det "typisk spanske" gennem en kulturel, samfundsmæssig og historisk analyse med særligt fokus på Andalusien beskrevet i Un mes en Málaga
Faglige mål:
- at tilegne sig viden om en række særlige kulturelle aspekter af den spanske kultur med afsæt i Andalusien
Omfang: ca. 30 normale sider
Forløbets længde: 63 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra Un mes en Málaga (ibog) https://www.unmesenmalaga.com/
- "Cap 1. Mis primeros días en Málaga" (2 s)
- "Cap 2: Vivir con una familia Española" (2 s)
- "Cap 3: Un día típico en Málaga" (2 s)
- "Cap 4: Los jóvenes malagueños" (2 s)
- "Cap 5: Ir de tapas" (2 s)
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017
- "Paco de Lucía" s.68, 69, 71 (2 s)
- "Las comidas en España" s. 80 (1 s)
- "La comida es todo una institución en España" s.85-86 (2 s)
Film:
Carmen y Lola (2018), Arantxa Echevarría (2 s)
Supplerende stof:
- "Frygtløs fornyer", Kasper Kloch, September 2019, Weekendavisen
- "Why does Rosalía attract so many haters in her home country?", JUAN SANGUINO, SEP 12, 2019, El País
https://english.elpais.com/elpais/2019/09/11/inenglish/1568200478_787052.html
- Oplæg om Flamenco og koncert ved Lasse Grøftehauge samt arbejde med diverse tekster af Rosalía (ifm. spanskdagen den 28/11-2023 (ca. 6 moduler)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- repetition: nationalitetsadjektiver, ser/estar/hay, diftongerende verber, gerundium, nærfremtid, refleksive og possessive pronominer, perfektum
- adjektivernes gradbøjning
- adverbier samt muy og mucho
- demonstrative pronominer
Skriftligt arbejde:
- Introduktion til brev-genre samt delprøve 1
- Carta desde Frigiliana (Delprøve 1) (1 s)
- Un mes en Málaga (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
- Una mujer torera (Delprøve 1) (1 s)
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opsamlingsopgave
|
12-09-2023
|
Individuel billedbeskrivelse
|
25-09-2023
|
Carmen y Lola
|
10-10-2023
|
Una carta para mi amigo
|
10-10-2023
|
Genaflevering
|
23-10-2023
|
Arbejd-selv-opgave uge 45
|
10-11-2023
|
Aflevering - grammatik repetition
|
21-11-2023
|
Spanskdagen
|
28-11-2023
|
Delprøve 2 - Manuel fra Cap. 4
|
17-12-2023
|
Una mujer torera - Delprøve 1
|
09-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
63,00 moduler
Dækker over:
69 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Cuba
Formål:
- at få kendskab til Cubas historie fra 1958 og frem til nu
- at få en forståelse for de problemer/konflikter cubanerne møder til dagligt
- at få et indblik i cubansk kultur og daglivet på Cuba med udgangspunkt i fortællinger fra cubanske indbyggere
Faglige mål:
- læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at fortælle/samtale om afgrænsede emner om Cuba på spansk
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold på Cuba
Omfang: ca. 25 sider
Forløbets længde: 42 moduler a 45 min
Kernestof:
”El período especial” fra Cuba en cambio af Rosalba Cazón López og Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2015, s.6-8 (3 s)
Tekster fra Caminando for fortsættere iBog, Waldenström, Elizabeth et al, 2019, Gyldendal under Systime:
”4a: Bienvenidos a Cuba” (4,6 s)
https://caminandoforfortsaettere.ibog.gyldendal.dk/?id=p136
”4b: Voces cubanas” (5,5 s)
https://caminandoforfortsaettere.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=137
Film:
- Habana Blues (2005) af Benito Zambrano
Dokumentar:
- La escuela en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2016 (mitCFU) (2 s)
- La familia en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2076 (mitCFU) (2 s)
Skr. eksamensopgaver:
- Miguel el cubano (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
- Cuba y el turismo (Delprøve 1 fra Min læring) (1 s)
Supplerende stof:
- Genstart: Cuba uden Castro (27/4-2021)
(https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-dr-s-nyhedspodcast-87)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- Imperfektum og præteritum
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
42,00 moduler
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Una introducción a México (EKSAMEN)
Formål:
- at få et overordnet kendskab til den mexicanske kultur og samfund med fokus på særlige traditioner og kønsroller.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Omfang: ca. 12 normale sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 22 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017
- “Frida, una artista mexicana” s.199-203
- “Quinceañeras” s. 225
“Día de muertos en México” (HABLACUTURA)
https://hablacultura.com/cultura-textos-aprender-espanol/costumbres/dia-de-muertos-en-mexico/
“Aby de México, Soy una chica con ambiciones" fra La identidad contrastada, Jóvenes en Latinoamérica - Ole Nicolaj Mikkelsen og Pablo Riismøller, Gyldendal, 2013, s.52-55
Skr. eksamensopgaver:
- Aby de México - Delprøve 2
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- repetition af grammatiske tider
- passiv ”se”
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Presentaciones sobre México
|
09-04-2024
|
De to datider
|
25-04-2024
|
Talepapir til samtaler om México
|
13-05-2024
|
Frida Kahlo - billedbeskrivelse
|
14-05-2024
|
Aby Delprøve 2
|
21-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
México y la frontera (EKSAMEN)
Formål:
- at få kendskab til Mexicos kultur og samfund med fokus på kvindesyn, machismo-begrebet samt kvindedrab i bl.a. Ciudad Juárez
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Omfang: ca. 30 normale sider eks. grammatik.
Forløbets længde: 46 moduler a 45 min.
Kernestof:
“Hernán Cortés”, Mary Glascow Magazines
"Mujeres desparecidas en México: la estigmatización de las autoridades el gran problema en las primeras horas de busqueda", Infobae, (01/03/2020)
https://www.infobae.com/america/mexico/2020/03/01/mujeres-desaparecidas-en-mexico-la-estigmatizacion-de-las-autoridades-el-gran-problema-en-las-primeras-horas-de-busqueda/
"Habitaciones de las mujeres de Juárez", Mayra Martell, VICE
https://www.vice.com/es/article/dpb7mw/habitaciones-de-las-mujeres-de-juarez-0000581-v8n4
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-38051336
"2666", (uddrag) Roberto Bolaño, Sin prisa pero sin pausa, Clausen, Inge Margrethe et.al. Gyldendal, 2016, (s.63-64)
"Los narcocorridos, Buknas de Culiacán: Chapón, cuerno y cachucha", Mosaíco Méxicano Pilmark, Christina og Olsen, Eva:, Gyldendal, 2016 (s.85-87)
“La vida de Frida Kahlo”
http://ibogspansk.weebly.com/texto-1---la-vida-de-frida.html
“¿Por qué Frida Kahlo es una leyenda?”
http://ibogspansk.weebly.com/texto-2---la-leyenda-frida.html
Tekster fra México en perspectiva, Telling Lund, Helena og Hilm, Marianne, Systime 2019 (i-bog):
- Prólogo, México en perspectiva https://mexico.systime.dk/?
id=146#c267
- El Machismo https://mexico.systime.dk/?id=p129&L=0 (herunder:)
- El macho mexicano https://mexico.systime.dk/?id=c266&L=0
- El machismo en la sociedad mexicana https://mexico.systime.dk/?
id=c320&L=0
- La cultura mexicana: https://mexico.systime.dk/?id=132 (herunder:)
- El machismo en diferentes clases sociales:
https://mexico.systime.dk/?id=p132
- ¿Qué es un machista? https://mexico.systime.dk/?id=c546
- La educacción de los niños según Gabriela
https://mexico.systime.dk/?id=c812
- El machismo en México https://mexico.systime.dk/?id=c517
- Entrevista con Frente Feminista Nacional https://mexico.systime.dk/?
id=p142: Herunder billedanalyse:
- Foto#1 https://mexico.systime.dk/?id=p143, Foto #2
https://mexico.systime.dk/?id=p144
Tekster fra El sexo en proceso, Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui, 2024, Columbus
- Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano
https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136&loopRedirect=1
- El Reggaetón
https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Datider på spansk (Præteritum/imperfektum) - repetition
- Personlige pronominer - direkte/indirekte objektsformer – repetition
- Hitverber og diverse grammatiske emner relateret til Delprøve1
Skriftlige opgaver:
- Despacito: El reguetón y el machismo (Delprøve 1 + Delprøve 2)
- Entre dos países (Delprøve 1 + Delprøve 2)
- El cartel de Sinaloa (Delprøve 1)
Supplerende materiale:
"Ciudad Juarez, the city of missing women", (Dokumentar på engelsk)
https://www.youtube.com/watch?v=057pnMQ7wlI
"Nordamerika med Simon Reeve: Texas og Mexico" (Dokumentar), DR2, 2020
“La vida de Frida Kahlo”
http://ibogspansk.weebly.com/texto-1---la-vida-de-frida.html
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Mis vacaciones
|
20-08-2024
|
El cartel de Sinaloa
|
04-09-2024
|
El regueton y el machismo (Delprøve 1 og 2 blog)
|
20-09-2024
|
Entre dos paises (Delprøve 1 + 2 artikel)
|
13-10-2024
|
Beskrivelse og gengivelse af viden om emne 1
|
28-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
46,00 moduler
Dækker over:
46 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Aspectos de España (EKSAMEN)
Formål:
- at arbejde med aktuelle kulturelle, samfundsmæssige og økonomiske forhold i Spanien med særligt fokus på traditioner og fester, hverdagsliv og drikkekultur, de unge spaniere og deres pressede økonomi, Francos diktatur og overgang til demokrati, opgøret med diktaturet (herunder massegrave og de stjålne børn).
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Omfang: ca.30 normale sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 54 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra España en la calle, Kloch, Kasper; Tønner, Martin; Vilhelm, Thomas, Gyldendal 2019, under Systime:
- “Un bar para hacer amigos: somos como una familia”
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=137
- “Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo”
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=138
- “La generación perdida: Muchos jóvenes no tienen lo sufuciente para vivir”
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=141
- Gadens symboler: "Símbolos franquistas en las calles de España: Polémica y viejas
heridas"
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=147
- “Entre cráneos y huesos: lloro cuando encuentro juguetes”
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=148
“Breve historia de la España moderna” fra Sin Prisa, pero sin pausa, Inge Margrethe Clausen m.fl., Gyldendal, 2016
“Ninos robados” (stx eksamensopgave)
"Hay un hueco en mi alma", la canción de las madres de bebés robados, (realizado por la asociación SOS Bebés Robados)
https://www.telemadrid.es/programas/buenos-dias-madrid-om/cancion-madres-bebes-robados-2-2056614337--20181009021649.html
"La lucha por el pasado" fra La Guerra civil española, Caprani Helene, Columbus 2024
"El laberinto del Fauno" (Film), Guillermo del Toro (2006)
- Læsning af sinopsis
"Volver" (Film), Pedro Almodóvar (2006)
Supplerende stof:
Danske baggrundstekster fra Kasper Kloch og Martin Tønner: España en la calle, Gyldendal 2019, under Systime:
- "I byen på spansk. Venskab ved bardisken, drinks på gaden og
masser af tapas" (baggrundstekst)
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=130
- "Ocupy din by: Spaniens 15. maj-bevægelse gjorde gadeprotest til
politisk jordskælv" (baggrundstekst på dansk)
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=131
- ”Fortidens spøgelser: Franco, borgerkrigens sår og kampen om
historien” (baggrundstekst)
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=133
”Franco og Glemslens Pagt” - Podcast fra “Du lytter til Politiken” (24 min.)
https://politiken.dk/podcast/dulyttertilpolitiken/art6721799/Franco-og-Glemslens-pagt (dansk)
“Spain clears Franco-era doctor in 'stolen babies' case” 10/08/2018October 8, 2018 (to videoudsendelser)
https://www.dw.com/en/spanish-court-clears-baby-stealing-doctor-of-charges/a-45793613
"Volver, Pedro Almodóvar" – ved Hanne Petersen, L&R UDDANNELSE, 2008:
- Emner i Pedro Almodóvars film – s.98-104
- Oplæg om Almodóvars betydning for spansk film samt temaer i hans film
Skriftlige opgaver:
- Torero: Delprøve 1 + 2 (STX)
- Viajar: Delprøve 1 + 2 (STX)
- Jóvenes contra el cambio climático: Delprøve 1 + 2 (STX)
- Fiesta: Delprøve 1 + 2 (STX)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Infinitiv (efter præpositioner og modaleverber)
- Verbalperifraser
- Præpositioner
- Futurum
- Repetition af verbale tider
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Torero (dagbog)
|
09-11-2024
|
Los jóvenes beben mucho
|
12-11-2024
|
Foreløbig Delprøve 2 - 100 ord
|
26-11-2024
|
Viajar (Delprøve 2 - dagbog)
|
11-12-2024
|
Gruppeaflevering workshop i skriftlighed
|
08-01-2025
|
A 3g SP/1 STX VF skr. prøve
|
17-01-2025
|
Arbejd-selv - fokus på tider
|
05-02-2025
|
Presentación oral - Símbolos franquistas
|
09-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
54,00 moduler
Dækker over:
54 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Gente y clima (EKSAMEN)
Formål:
- at undersøge, hvordan klimaforandringerne påvirker mennesker, virksomheder, kultur, samt hvilke ideer, initiativer, tiltag vokser frem som respons på konkrete problemstillinger. Forløbet tager udgangspunkt i klimaforandringer i Spanien med perspektiver til Latinamerika og DK. Eleverne introduceres for emnet via varieret kildemateriale samt varierede arbejdsformer.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Omfang: ca. 15 normale sider eksklusive grammatik
Forløbets længde: 39 moduler a 45 min
Kernestof:
"La entrevista de José" (spansk tale, spanske undertekster), HUMAN (film) 2015
https://youtu.be/t2ar6XIcVgs?feature=shared
"El inmenso "basurero del mundo" de ropa usada en el desierto de Atacama", BBC News Mundo, 2022
https://tinyurl.com/364da4dv
"'Fast fashion', ropa barata y que dura muy poco en tienda - Salvados" (reportaje)
https://www.youtube.com/watch?v=glRnwDwFNj8
"Duolingo Spanish Podcast, episode 112 - Climate Heroes: Biking in Spain"
https://podcast.duolingo.com/episode-112-climate-heroes-biking-in-spain
"Movilidad sostenible - bicicletas en Copenhague" (Video/reportaje)
https://youtu.be/PNzEDKuSnts?feature=shared
"Un hotel en Amazonas" (Eksamenstekst) (PDF under Dokumenter)
https://www.vanguardia.com/colombia/premio-internacional-para-hotel-en-el-amazonas-colombiano-JBVL446690
Tekster fra España frontera climática, Kloch, Kasper; Tønner, Martin; Vilhelm, Thomas, Forlaget Columbus, 2024:
- "Den klimabevidste kok i Sevilla. Miguel"
https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=148#c446
- "Et lys i mørket. Solcelleparken Gemasolar i Andalusien. Alicia"
https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=151
Skriftlige opgaver:
- Ropa usada/Atacama: Delprøve 1 + 2 (STX)
- Turistificación: Delprøve 1 (Minlæring)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Konjunktiv i que sætninger
- Præpositioner
- Repetition af verbale tider
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Biking in Spain
|
27-03-2025
|
Un producto sostenible - presentación en video
|
09-04-2025
|
Ropa usada (Delprøve 2 dagbog eller blog)
|
11-04-2025
|
Yo y sostenibilidad
|
23-04-2025
|
Presentación
|
29-04-2025
|
Turistificación - delprøve 1 Minlæring
|
30-04-2025
|
Forberedelse til mundtlig eksamen
|
12-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
39 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537847",
"T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537847",
"H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537847"
}