Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
NEXT
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Helle Nielsen
|
Hold
|
A 2022 SP/1 HHX VF (A 1g SP/1 HHX SO VF, A 1g SP/1 HHX VF, A 2g SP/1 HHX SO VF, A 2g SP/1 HHX VF, A 3g SP/1 HHX VF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Begyndersystem
Formål:
- få indsigt i hverdagslivet og familielivet i Spanien, samt særlige kulturelle aspekter i relation til hverdagslivet i spansktalende verden
- tilegne sig ordforråd indenfor afgrænsede områder: familie, fritidsinteresser, ugedage, måneder, vejret, klokken, shopping, at gå på cafe, tøj, vise vej, ting og bygninger i en stor by, møbler og andre ting i huset, simple landeportrætter, personbeskrivelser samt præsentationer af sig selv og sin familie
- at kunne læse simple bearbejdede spansksprogede dialoger og tekster
- at kunne forstå simple talte dialoger
- at skrive simple sætninger på spansk indenfor de overordnede emner
- at være i stand til at beskrive personer mundtligt
- at være i stand til at lave en simpel billedbeskrivelse
Forløbet svarer til ca. xx ns.
Kernestof:
Tekster fra Caminando, Grundbog iBog, Inge Magrethe Clausen et al., Gyldendal under Systime, 2007
3c, 4a
Film:
"Volver" (2006), Pedro Almodóvar
Grammatiske hovedpunkter:
- Regelmæssige verber i præsens
- Væsentlige uregelmæssige verber i præsens: tener, ser, estar, hacer samt ir.
- Diftongerende verber
- Gustar
- Futurum med ir
- Substantiver, deres bøjning samt bestemte/ubestemte artikler
- Genitiv
- Personlige pronominer, possessive pronominer og personlige pronominer efter præpositioner
- Adjektivernes bøjning i køn, tal samt grad (2. og 3. grad er præsenteret)
-Præpositioner og stedsadverbier
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
98,00 moduler
Dækker over:
96 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
- Ansvarlighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Repetition
Kort opvarmning og repetition af sidste års emner med udgangspunkt i:
Unidad 5 (Casa y muebles) fra Caminando, Grundbog iBog, Inge Magrethe Clausen et al., Gyldendal under Systime, 2007
Samt grammatiske fokuspunkter:
- Uregelmæssig nutid herunder: ser - estar - hay, tener og hacer
- Perfektum/Førnutid
- Præpositioner og adverbier om sted
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Un mes en Málaga y lo típico español
Formål:
- at få kendskab til en række kulturelle fænomener, som ofte forbindes med det "typisk spanske" gennem en kulturel, samfundsmæssig og historisk analyse med særligt fokus på Andalusien beskrevet i Un mes en Málaga
Faglige mål:
- at tilegne sig viden om en række særlige kulturelle aspekter af den spanske kultur med afsæt i Andalusien
Omfang: ca. 30 normale sider
Forløbets længde: 54 moduler a 45 min
Kernestof:
Tekster fra Un mes en Málaga (ibog) https://www.unmesenmalaga.com/
- "Cap 1. Mis primeros días en Málaga" (2 s)
- "Cap 2: Vivir con una familia Española" (2 s)
- "Cap 3: Un día típico en Málaga" (2 s)
- "Cap 4: Los jóvenes malagueños" (2 s)
- "Cap 5: Ir de tapas" (2 s)
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017
- "Paco de Lucía" s.68, 69, 71 (2 s)
- "Las comidas en España" s. 80 (1 s)
- "La comida es todo una institución en España" s.85-86 (2 s)
Supplerende stof:
- "Frygtløs fornyer", Kasper Kloch, September 2019, Weekendavisen
- "Why does Rosalía attract so many haters in her home country?", JUAN SANGUINO, SEP 12, 2019, El País
https://english.elpais.com/elpais/2019/09/11/inenglish/1568200478_787052.html
- Oplæg om Flamenco og koncert ved Lasse Grøftehauge samt arbejde med diverse tekster af Rosalía (ifm. spanskdagen den 28/11-2023 (ca. 6 moduler)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- repetition: nationalitetsadjektiver, ser/estar/hay, diftongerende verber, gerundium, nærfremtid, refleksive og possessive pronominer, perfektum
- adjektivernes gradbøjning
- adverbier samt muy og mucho
- demonstrative pronominer
Skriftligt arbejde:
- Introduktion til brev-genre samt delprøve 1
- Carta desde Frigiliana (Delprøve 1) (1 s)
- Un mes en Málaga (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
- Una mujer torera (Delprøve 1) (1 s)
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opsamlingsopgave
|
14-09-2023
|
Billedbeskrivelse
|
28-09-2023
|
Una carta para mi amigo
|
13-10-2023
|
Genaflevering
|
24-10-2023
|
Arbejd-selv-opgave uge 45
|
10-11-2023
|
Aflevering - grammatik repetition
|
23-11-2023
|
Spanskdagen
|
28-11-2023
|
Delprøve 2 - Manuel fra Cap. 4
|
10-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
54,00 moduler
Dækker over:
54 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Cuba
Formål:
- at få kendskab til Cubas historie fra 1958 og frem til nu
- at få en forståelse for de problemer/konflikter cubanerne møder til dagligt
- at få et indblik i cubansk kultur og daglivet på Cuba med udgangspunkt i fortællinger fra cubanske indbyggere
Faglige mål:
- læse og forstå spansksprogede tekster inden for forskellige genrer og af forskellige sværhedsgrad
- være i stand til at fortælle/samtale om afgrænsede emner om Cuba på spansk
- tilegne sig viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold på Cuba
Omfang: ca. 15 sider
Forløbets længde: 24 moduler a 45 min
Kernestof:
”El período especial” fra Cuba en cambio af Rosalba Cazón López og Bente Dalsgaard Frederiksen, Gyldendal, 2015, s.6-8 (3 s)
Film:
- Habana Blues (2005) af Benito Zambrano
Dokumentar:
- La escuela en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2016 (mitCFU)
- La familia en Cuba (Dokumentar på spansk) Pregunta ya, SVT2, 2076 (mitCFU)
Skr. eksamensopgaver:
- Miguel el cubano (Delprøve 1 + Delprøve 2) (4 s)
Supplerende stof:
- Genstart: Cuba uden Castro (27/4-2021)
(https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-dr-s-nyhedspodcast-87)
Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- Imperfektum og præteritum
Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Turismo en España
I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende materiale:
- Excursión a Granada (1)
- Excursión a Granada (2)
- Excursión a Granada (3)
- Excursion a Granada (4)
Ovenstående tekster er fra Mundos (Begyndersystem) Bodil Hellstrøm Groth, Sverre Aass på dansk ved Niels Leifer. GYLDENDAL UDD.:
kap. 25-28 (Excursión a Granada 1-4)
- Necesito España
(https://www.youtube.com/watch?v=RkzREIYHxDw)
- España ganó cuatro millones de turistas en cinco meses y se acerca al récord de 95 millones de viajeros (Cinco Días, 3. juli 2024)
(https://cincodias.elpais.com/economia/2024-07-03/espana-gano-cuatro-millones-de-turistas-en-cinco-meses-y-podria-cerrar-este-ano-en-95-millones-de-viajeros.html)
- 'Un punto de no retorno': por qué Europa se ha convertido en el epicentro de las protestas antiturismo este verano (CNN, 28. juli 2024)
(https://cnnespanol.cnn.com/2024/07/28/por-que-europa-se-ha-convertido-en-el-epicentro-protestas-antiturismo-trax )
Foruden ovenstående tekster har eleverne i grupper valgt en autonomi, som de har lavet gruppearbejde omkring med fokus på, hvordan danske turister kan tiltrækkes til destinationen.
Eleverne har arbejdet med følgende hjælpemidler i forbindelse med forløbet:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
BØJNINGSTEST 1
|
27-08-2024
|
Presentación: Turismo en España
|
10-09-2024
|
BØJNINGSTEST 2
|
10-09-2024
|
Eksamenstræning: Delprøve 1 (1)
|
17-09-2024
|
BØJNINGSTEST 3
|
24-09-2024
|
Turismo en España (ARBEJD SELV)
|
02-10-2024
|
Trabajo Escrito 1
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Perfil de Empresa + Communicación Empresarial
I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende materiale:
- Introducción a Inditex (AI-genereret tekst)
- Inditex alcanza récord de ganancias en primer semestre 2024 a pesar de competencia textil.
(https://www.nearshoring.news/articulo/inditex-alcanza-record-de-ganancias-en-primer-semestre-2024-a-pesar-de-competencia-textil )
- En la era de Shein y Temu, el secreto de Inditex está en la tienda
(https://elpais.com/economia/2024-03-17/en-la-era-de-shein-y-temu-el-secreto-de-inditex-esta-en-la-tienda.html)
Foruden ovenstående tekster har eleverne udarbejdet en præsentation af Inditex med fokus på virksomhedens historie samt et udvalgt brand, som eleverne er gået i dybden med, hvor de har udarbejdet SWOT (DAFO) og sammenlignet med den danske konkurrent Bestseller.
Eleverne er ligeledes blevet introduceret til virksomhedskommunikation i dette forløb.
Eleverne har arbejdet med følgende hjælpemidler i forbindelse med forløbet:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Eksamenstræning: Delprøve 1 (2)
|
29-10-2024
|
BØJNINGSTEST 4
|
19-11-2024
|
Opstilling af formelt brev
|
27-11-2024
|
Trabajo Escrito 2
|
14-12-2024
|
Intern meddelelse (Zara)
|
14-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Hispanos en los EE.UU.
I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende materiale:
I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende materiale:
- Los latinos lideran el crecimiento de la población de Estados Unidos en un 71% (El País, 29 Juni 2024)
(https://elpais.com/us/2024-06-29/los-latinos-lideran-el-crecimiento-de-la-poblacion-de-estados-unidos-en-un-71.html)
- Which Way Home (2011)
- Latinos en Estados Unidos: las 10 ciudades en las que viven más hispanos (BBC News Mundo, 29 januar 2019)
(https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-47036609)
Latinos, los que más creen en el sueño americano, aunque reconocen que es difícil de alcanzar, según reporte
(https://cnnespanol.cnn.com/2018/10/29/latinos-los-que-mas-creen-en-el-sueno-americano-aunque-reconocen-que-es-dificil-de-alcanzar-segun-reporte/)
EEUU vive un día sin inmigrantes, una protesta a medio gas
(https://www.elmundo.es/internacional/2017/02/16/58a5f2a2ca4741c11b8b4634.html)
Eleverne har arbejdet med følgende hjælpemidler i forbindelse med forløbet:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#5
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537873",
"T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537873",
"H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267537873"
}