Holdet A 2022 EN/o - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution NEXT
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Farhiya Ibrahim Ali
Hold A 2022 EN/o (A 1o EN, A 1o EN SO, A 2o EN, A 2o EN SO, A 3o EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up
Titel 2 Truly Sorry – on Apologies and Apologia (eksamen)
Titel 3 The American Dream (eksamen)
Titel 4 It’s not personal, it’s just business.
Titel 5 Horror (eksamen)
Titel 6 Disney
Titel 7 Going Mental (eksamen)
Titel 8 Dystopia (eksamen)
Titel 9 Cultural Encounters (eksamen)
Titel 10 Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamener

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up

Growing Up tager udgangspunkt i overgangen fra barn til voksen. Vi skal beskæftige os med de udfordringer børn og unge mennesker oplever, samt opvækstens vilkår og dets betydning for et barn/ungt menneskes liv. Vi stiller spørgsmålet: "Hvornår er man voksen?" Endvidere, fokuserer vi på børn og forældre problematikker samt voksnes  forventninger til børn og unge.

Nøgleordene i temaet: childhood, stages of adolescence, family, friends, love, identity, independence, insecurity, peer pressure, expectations, education, environment, challenges og bullying.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Philip Larkin, “This Be The Verse” (1974) fra Lisbeth Carlson mf., In Other Words, Gyldendal 2014

2) Amy Chua, “Why Chinese Mothers Are Superior” (2011) fra The Saturday Essay,
Penguin Press

3) Anthony Hill, “Growing Up” (1984) fra Impressions of Australia, Systime 1986

4) Ernest Hemingway, “Indian Camp” (1921) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004

5) Alison Fell, “The Shining Mountain” (1992) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004

6) Michael Richard, “Just Like That” (1987) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl.
Contexts, Gyldendal 2004



Supplerende stof:

7) TED-talk: Emilie Wapnick –What do you want to be when you grow up (2015)
https://www.ted.com/talks/emilie_wapnick_why_some_of_us_don_t_have_one_true_calling?share=1aecb75553&language=da

8) Do You Have A 'Tiger Mom'? (2016)
https://www.youtube.com/watch?v=mrUgCe4e7t4

9) Blue Story (2019) (film)

Ca. 32 ns
Ca. 106 min. (TED-Talk,  video og film)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Introduktion til e-mail (Minlæring) 18-01-2023
E-mail 25-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Truly Sorry – on Apologies and Apologia (eksamen)


Truly Sorry – on Apologies and Apologia tager udgangspunkt i forskellige måder at
undskylde på i film, YouTube videoer og på de sociale medier. Der stiftes
bekendtskab med undskyldningsretorik og de retoriske virkemidler, der bruges, når
man skal enten lave en undskyldning eller en apologi. Vi arbejder med ordforråd og
forskellige strategier (fagbegreber) inden for Apologies and Apologia. Der arbejdes
med rollespil og mundtlige præsentationer, hvor der øves i at lave en god og falsk
undskyldning. Vi analyserer alt fra kendissers undskyldninger, YouTube apologier for
dårlige opførsel til politikeres undskyldninger for strukturel racisme.

Nøgleordene i temaet: apology, apologia, strategy empathy, sincerity, intentions,
image repair, victim, victim-blaming, denial, accountability, corrective action,
mortification, logical fallacies, private vs. public apology, media/social media, public
opinion og shit-storm.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I får en introduktion til specifikke fagbegreber inden for apology og apologia
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder
(tekstanalyse)
I skal arbejde med undskyldningsretorik og de retoriske virkemidler (herunder
appelformer, den retoriske situation og argumentationsanalyse)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Will Smith, “Will Smith’s first apology” (2022) fra Instagram

2) Kevin Spacey ,“Kevin Spacey’s Tweet in Response to Accusations of Sexual
Assault” (2017) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

3) Dan Harmon ,“Apology from Dan Harmon in his Podcast Harmontown” (2018) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

4) Nikki Glaser , Nikki Glaser’s Instagram Post to Taylor Swift (2020) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021

5) Bill Clinton, “The Tuskegee Experiment, Bill Clinton’s Formal Apology” (1997) fra Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Narrating truth, Alt i ord, 2021


Supplerende stof:

YouTube videos:

6) Will Smith, “Will Smith Slaps Chris Rock at Oscars” (2022) fra Youtube

7) Nikki Glasser, “Nikki Glaser Addresses Taylor Swift Controversy & Past Struggles With Eating Disorders”, (2020) Talk Stoop

8) Logan Paul “So Sorry”, 2 January 2018

9) PewDiePie “My Response”, 12 September 2017

10) RiceGum, "This Dude Calls Me Out For Mystery Unboxing...”, 3 January 2019

11) Alfie Deyes Vlogs "Let’s talk about the £1 video”. 18 June 2018?

12) Olivia Jade "im sorry”, 16. August 2018 – 3, 16 min.

13) FunForLouis “MY RESPONSE...”, 17 August 2016 – 4,43 min.

14) Social Repose “RE: l’m an idiot”,, 6 November 2017 ?

15) Miss Americana (2020) (Netflix) (Documentary)

Ca. 21,3 ns
Ca. 109,08 min. (videoer og dokumentar)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Apology exercise: What have you done? 26-02-2023
SO projekt - Digitalisering 03-03-2023
Student exchange 2023 Münster, Germany 17-03-2023
Grammatik: Blandede øvelser 27-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 The American Dream (eksamen)

The American Dream – life, liberty, and the pursuit of happiness tager udgangspunkt i den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier. Vi kommer til at arbejde med dele af historiske begivenheder, den amerikanske befolkning, de kulturelle og samfundsmæssige forhold fra ca. 1776 til nu.

Nøgleordene i dette forløb er: immigration, slavery, melting pot, ideals and values,
The American Dream, Black Lives Matter, police brutality, criminal justice system,
social mobility, inequality, racism og stereotypes, racism og white privilege

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begrebet den amerikanske drøm, nationens identitet og amerikanske værdier.
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (Tools og CAIP.)
I får kendskab til de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse, billedsprog samt digtanalyse.)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering.)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser.)
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og online-portallen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) “American Identity” fra Mette Holm, Being American, Identity, Politics, and
Contemporary Society, Gyldendal, 2016

2)“Declaration of Independence” (1776) fra Mette Holm, Being American, Identity,
Politics, and Contemporary Society, Gyldendal, 2016

3)“Slavery” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

4) “A Law against Teaching the Enslaved to Read and Write. North Carolina, 1831.
Law” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

5) “Solomon Northup: Twelve Years a Slave (excerpt), 1853. Autobiography” fra
Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

6) “Harriet Tubman, abolitionist” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen,
Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

7) Abraham Lincoln, “Gettysburg Address” (1863) fra American Rhetoric
https://www.americanrhetoric.com/speeches/gettysburgaddress.htm

8) “Separate but Equal” fra Bianca Erlich–Møller og Mathilde Thomsen, Black
Voices, Systime, Gyldendal, 2016

9) “Minstrel Shows and the Jim Crow Character” fra Bianca Erlich–Møller og
Mathilde Thomsen, Black Voices, Systime, Gyldendal, 2016

10) Martin Luther King, Jr. “I Have a Dream” (1963) fra American Rhetoric
http://www.americanrhetoric.com/speeches/mlkiha veadream.htm

11) LeAlan Jones, “Our America” (1996) fra Jonna Engberg-Pedersen m.fl. Contexts,
Gyldendal 2004


Supplerende stof:

12) “Timeline of recent events related to racism in the US” fra Bianca Erlich–Møller
og Mathilde Thomsen, Black Voices, Gyldendal, 2016

13) Childish Gambino “This Is America” (2018) https://www.youtube.com/watch?v=VYOjWnS4cMY

14) The Wolf of Wall Street (2013) (film)

Ca. 49,9 ns
Ca. 124 min. (musikvideo og film)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatik workshop 2 22-05-2023
Analytical essay (fiction) 23-05-2023
A 1o EN skr. årsprøve 16-06-2023
American people assignment 23-08-2023
Project (Sustainability) 14-09-2023
Speech 17-09-2023
Written assignment 26-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 It’s not personal, it’s just business.

Forløbet har fokus på virksomheders måder at brande sig på samt virksomheders etiske ansvar i forhold til kunder, konkurrerende virksomheder, samfund og miljø og ansatte. Vi skal diskutere virksomheders motivation for inddragelse af etiske overvejelser (eller mangel på samme) og CSR.

Nøgleordene i dette forløb er: business, branding, marketing, retailing, culture, communication, ethics, code of conduct, environment, climate, corporate social responsibility (CSR), global company, entrepreneurship, and social media.

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til begreber inden for det merkantile område (business og branding).
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (Tools og CAIP mm.).
I får træning i de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos, etos, argumentationsanalyse).
I får oparbejdet et ordforråd som passer til det merkantile sprog og temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige fremlæggelser).
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
Forløbet sluttes af med et projekt, hvor fokus er præsentationsteknik.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) "Company" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company, Culture and Communication, Systime, 2018

2) "Entrepreneurship" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company, Culture and Communication, Systime, 2018

3) "Corporate Social Responsibility" fra Gitte Jæger Nehlsen, CCC – Company, Culture and Communication, Systime, 2018

4) "Naomi Klein: The Beginning of the Brand" fra Tony Søndergaard Andersen og Morten Petersen, From Where You Are, Systime, 2011

5) "Me 2.0 Branding yourself online" fra Tony Søndergaard Andersen og Morten Petersen, From Where You Are, Systime, 2011

6) "Retailing" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business, Systime, 2012

7) "Street food latest rage" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business, Systime, 2012

8) "Outlets are the in thing" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business, Systime, 2012

9) "Inside Westfield Stratford City: Europe's largest shopping centre" fra Karsten Sielemann og Morten Bjerre Bach, Into business, Systime, 2012

10) Goldie Chan, "10 Golden Rules Of Personal Branding" (2018) https://www.forbes.com/sites/goldiechan/2018/11/08/10-golden-rules-personal-branding/

11) Dorothy Neufeld, "Ranked: The Top 100 Brands by Value in 2023"(2023)
https://www.visualcapitalist.com/top-100-brand-value-2023/


Supplerende stof:

12) Nike and Serena Williams sent a powerful message about 'crazy' women during the (2019) https://www.facebook.com/watch/?v=523961574676999

13) Nike Commercial - You Can't Stop Sport (2020)
https://www.youtube.com/watch?v=JW5OR1TszzU

14) McDonald's: The Origins of a Fast Food Empire (2017)
https://www.youtube.com/watch?v=aIgmMXZ7008

15) Is This The Best Prepared Pitch EVER On Dragons' Den? | Dragons' Den (2022)
https://www.youtube.com/watch?v=_ozwwXxop6o

Ca. 24,9 ns
Ca. 22,85 min. (videoer og reklamer)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Business project 09-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 Horror (eksamen)

Horror tager udgangspunkt i gys og ondskab. Forløbet har fokus på den litterære periode, klassiske værker samt nogle af de største horror forfattere fra den engelsksprogede verden. Vi skal beskæftige os med nogle af de populære værker såsom Frankenstein, American Psycho og nutidens gyser konge, Stephen King's værker.
Der stiftes bekendtskab med genrens dramatiske virkemidler, de karakteristiske elementer (Gothic features) og deres udvikling gennem tiden. Derudover skal vi kigge på nogle af gyserfilmens undergenrer og gennem teorier undersøge, hvorfor gys og ondskab er så fangende og fascinerende. I forbindelse med ondskab, skal vi samtidig fokusere på personer bag mord/massemord. Vi rejser spørgsmålet om, hvorvidt det er arv (genetik) eller miljøet, der afgør om en person kan begå ondskabsfulde handlinger mod andre.

Nøgleordene i forløbet: horror,  evil,  darkness, monster, madness, gothic, superstition, the unknown, supernatural, supsense, murder, investigation, psychopaths, serial killers, social heritage, environment, og nature vs. nurture.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP og Tools)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal læse et værk (My Friend Dahmer) (læsning både i modulerne og derhjemme)
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Mary Shelley, “Frankenstein” (1818) fra Marianne Mortensen og  Rolf Erbst, The Gothic Universe, Systime, 2019

2) Robert L. Stevenson, “The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde” (1886) fra Marianne Mortensen og Rolf Erbst, The Gothic Universe, Systime, 2019

3) Bret Easton Ellis, “Killing Child at Zoo” (American Psycho) (1991) fra Jonna Engberg Pedersen m.fl. Wider Contexts, Gyldendal (2012)

4) Stephen King, “The Man Who Loved Flowers” (1977) fra Kai Alsing-Børgesen m.fl. The Lift, Gyldendal, 1993

5) John Edgar Poe, “The Tell-Tale Heart ” (1843) fra Marianne Mortensen og Rolf Erbst, The Gothic Universe, Systime, 2019

6) Derf Backderf, "My Friend Dahmer" (2012) (Værklæsning)

7) Stephen King, “IT” (1986), excerpt of chapter 1


Supplerende stof:

8) Jonny Campbell, “The Rules of the Beast” - Dracula” (2020) Netflix

9) Andrés Muschietti, “IT” (2017)

Ca. 253 ns
Ca. 224 min. (serie og film)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Horror story 08-02-2024
Book review (My Friend Dahmer) 15-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Disney

I Disney forløbet åbnes der op for Disney universet og der dykkes ned i udvalgte fortællinger og eventyr. Forløbet har også fokus på skaberen bag Disney, Disneys globale indflydelse og virksomheden som helhed. Forløbet er delt op i tre hovedemner;  Walt Disney – Life and Legacy, Narratives – How Disney Tells Stories, Stereotyping – cataloguing the Disney Characters.                                                                                                                                                                      

Nøgleordene i dette forløb er: Disney characters, Walt Disney, fairy tales, animated cartoons, films storytelling, symbols, hero vs. villain, stereotypes, racism, gender roles, business (brand), entertainment, globalization, culture og values.

Læringsmål:
I får grundlæggende kendskab til Disney, skaberen bag Disney, herunder forretningsaspektet.                                                                             
I skal anvende viden om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i Storbritannien og USA – teksterne I kommer til at arbejde med handler om Disney og dets indflydelse på samfundskulturen.                                                                                                                  I får mulighed for at høre og forstå varierede former for autentisk engelsk - I læser tekster og hører tv-klip på originalsproget.
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og kommer til at arbejde med forskellige analytiske begreber og modeller, der dækker skønlitteratur, sproglig analyse og kommunikativ analyse.
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning, herunder lærer I de ord, der har sammenhæng med Disney, eventyr og business.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering).
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder, da materialet lægger op til samtale/diskussion om samfundsmæssige og erhvervsrelaterede emner. Derudover kommer I til at øve jer i at fremlægge både over for enkelte elever, men også i plenum.  
I skal anvende relevante hjælpemidler til vurdering og formidling af ny viden om sprogområdet og globale sammenhænge
I kommer til at arbejde selvstændigt med at opsøge og formidle viden indenfor emnet (Disney projekt).
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver (fx business letter, essay mm).
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) "Walter Elias Disney"
https://www.entrepreneur.com/growing-a-business/walter-elias-disney/197528

2) Amanda Dobbins, "Fact-Checking the Age-Old Rumors of Walt Disney’s Dark Side" (2013) https://www.vulture.com/2013/12/walt-disney-anti-semitism-racism-sexism-frozen-head.html  

3) Brian Dakss, "Walt Disney: More Than Toons, Theme Parks", (2006) https://www.cbsnews.com/news/walt-disney-more-than-toons-theme-parks/

4) David Gritten, "Walt Disney: hero or villain?" (2013) https://www.telegraph.co.uk/culture/film/10064623/Walt-Disney-hero-or-villain.html

5) Mouseketeer Cole, "Disneyfication and Disneyization" (2010)

6) "What is the Disney formula for making a movie?" (2010) https://www.quora.com/What-is-the-Disney-formula-for-making-a-movie

7) "11 Things Every Disney Movie Must Include" (2014) https://www.themainstreetmouse.com/2014/11/02/11-things-every-disney-movie-must-include/

8) "Disney Princesses/The Damsels in Distress" https://disneyanalysis.weebly.com/female-stereotypes.html

9) Jon McBride, "Disney Princesses: Not Brave Enough" (2016)

10) Lucia Peters, "Proof Gender Stereotyping Hurts EVERYONE" (2015) Bustle https://www.bustle.com/articles/69212-laci-greens-how-disney-stereotypes-hurt-men-video-shows-that-everyone-suffers-when-we-stereotype-by

Supplerende stof:

11) Walt Disney, "Donald Duck - Der Fuehrer's face" (2011)
https://www.youtube.com/watch?v=bn20oXFrxxg

12) Walt Disney Animated Short - Education for Death (1943) https://www.youtube.com/watch?v=xgehQnJYYtk

13) Walt Disney, "Donald's Decision" (1941)
https://archive.org/details/DonaldsDecision

14) Walt Disney, "Commando Duck | Donald Duck vs. the Japanese" (1944)
https://www.youtube.com/watch?v=IWAf3dQxAfQ

15) Walt Disney, "The Spirit of '43"
https://archive.org/details/TheSpiritOf43_56

16) Walt Disney, Part 1: Chapter 1
https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/walt-disney-part-1-chapter-1/

Ca. 23 ns
Ca. 44,62 min. (videoer og dokumentar)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Written execise: argumentative essay 18-04-2024
My expectations for this year - a letter to myself 13-08-2024
Picture assignment of Disney Princesses 16-08-2024
Dating profile 02-09-2024
Disney Presentation 06-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 7 Going Mental (eksamen)

Forløbet Going Mental handler om individer med mentale problemer/psykiske sygdomme, herunder kigges der på definitionen af forskellige slags psykiske lidelser, samt behandling og medicin. Fokus er især unge med psykiske lidelser, samt de fysiske og sociale faktorer, som også er med til at påvirke individet. Vi taler om svigt, stigma og andre tabuiseret emner, der knytter sig til mentale problemer. Derudover, skal vi også sammenligne hvordan mentale problemer/psykiske sygdomme opfattes i forskellige kulturer og hvilke praksisser der anvendes i andre lande. Afslutningsvis, så kigges der på forretningen aspektet hos store medicinalvirksomheder.

Nøgleordene i forløbet: sanity vs. insanity, mental illness, being different, physical and social problems, suicide, taboo, stigma, stereotypes, social acceptance in society, violence, anger, trauma, abuse, ethics of medicine.  

Læringsmål:
I får træning i de forskellige litterære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får træning i at analysere film og kortfilm
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng (fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse)                                                                            
I får træning i de skriftlige genrer (skriftlige opgaver)
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/

Tekster/materialer:

Kernestof:

1) Francis Bacon, “Seated Figure” (1974) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

2) David Chase, “The Sopranos - Episode 1, season 1” (1999)

3) Sylvia Plath, “The Bell Jar” (1963) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

4) Arthur Allen, “Readin', Ritin' and Ritalin” (1997) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

5) Mary O'Hara, “Mental health is strongest taboo, says research” (2009) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

6) Miranda Kennedy, “India's Mentally Ill Turn To Faith, Not Medicine” (2010) fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen, Angles, Gyldendal, 2014

Supplerende stof:

7) Todd Phillips, "Joker: Folie à Deux" (2024)

8) Darious Britt, “Behind the Smile” (2013) Short film
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=BLJlga3Eq6I

Ca. 20,3 ns
Ca. 142,5 min. (film og kortfilm)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Writing the next chapter: The Bell Jar 13-10-2024
Analytical essay (Parole) 20-10-2024
Business over ethics? (mini project) 29-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 8 Dystopia (eksamen)

I forløbet Dystopia tages der udgangspunkt i grundlæggende genretræk til utopia/dystopia og deres karakteristika. Fokus er tydelige dystopiske træk i primært fiktions tekster. Derudover, skal vi diskutere det etiske ved kunstigt liv og kunstig intelligens samt fascinationen af en negativ fremstillingsform af nutiden og fremtiden. Der arbejdes med såvel noveller som kortfilm, afsnit af serier, artikler og TEDxTalks.

Nøgleordene i forløbet: dystopia, utopia, dystopian protagonist, dystopian control, dystopian society, alienation, dehumanization, oppression, fear, social control, surveillance, propaganda, social critique, loss of individuality, technology, artificial life, artificial intelligence, science, morals, ethics, climate.

Læringsmål:
I får kendskab til genren Dystopi.
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering.)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og mundtlige
fremlæggelser.)
I får træning i de skriftlige genrer i analyseopgaver.
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra forskellige grammatikbøger og
online-portallen Engram/www.minlaering.dk
Endvidere arbejdes der løbende med grammatikker igennem tekstanalyse.
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Tekster/materiale:

Kernestof:

1)“Dystopian fiction” fra Trine Østergaard, The English Handbook, Systime, 2017

2) “Utopian fiction” fra Trine Østergaard, The English Handbook, Systime, 2017

3) Dom Galeon, “China’s Social Credit System Will Rate How Valuable You Are as a Human” (2017) Futurism https://futurism.com/china-social-credit-system-rate-human-value

4) Moira Young,” Why is dystopia so appealing to young adults?”, (2011) The Guardian https://www.theguardian.com/books/2011/oct/23/dystopian-fiction

5) “Why dystopian fiction is ‘an instruction manual for now” (2018) BBC https://www.bbc.com/culture/article/20180622-why-dystopian-fiction-is-an-instruction-manual-for-now

6) Emilie Collyer,” From the Dark” (2017) fra Susann Albeck og Inge Jakobsen, Climate Action. Challenges of Change, Systime (2020)

7) Rachel Cosgrove Payes ,“Half Life” (1973)

Supplerende stof:

8) Eran May-raz and Daniel Lazo, “Sight”, A Sci-Fi Short Film (2012) by Sight Systems https://www.youtube.com/watch?v=lK_cdkpazjI

9) Crystal Tai, “Under AI’s Watchful Eye, China Wants to Raise Smarter Students” (2019) Wall Street Journal https://www.wsj.com/video/series/in-depth-features/under-ais-watchful-eye-china-wants-to-raise-smarter-students/C4294BAB-A76B-4569-8D09-32E9F2B62D19

10) Reed Morano, “The Handmaid's Tale” (season 1 - episode 1) (2017) Viaplay

11) Victor, Alonso-Berbel, "Perfectly Natural". DUST, 2018 https://www.youtube.com/watch?v=CnZtc0Q7x8w

12) Grady Booch, "Don't fear superintelligent AI". TED. 17. feb 2017. https://www.ted.com/talks/grady_booch_don_t_fear_superintelligent_ai

Ca. 24,7 ns
Ca. 89, 07 min. (videoer, TED-Talk, kortfilm og serie)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Introduction: Manuscript 16-12-2024
Written assignment: Manuscript 12-01-2025
A 3o EN skr. prøve 23-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 9 Cultural Encounters (eksamen)

Cultural Encounters tager udgangspunkt i dele af Storbritanniens historie,
samfundsforhold, samt nogle af deres tidligere kolonier under det britiske imperium.
Forløbet har også fokus på Storbritannien, som et multikulturel og multireligiøst
samfund. Hvad karakteriserer et multikulturelt samfund? samt hvilke fordele og ulemper er der i sådan et samfund.

Nøgleordene i forløbet: colonies, territories, rule, power, superior vs. inferior,
multiculturalism, traditions, identity, globalization, immigrants, integration vs.
assimilation, culture clash, generation gap, living conditions, stereotypes,
prejudice og Brexit.

Læringsmål:
I får træning i de forskellige literære genrer (fiction og non-fiction) og forskellige
analytiske begreber og modeller (CAIP, Tools, det retoriske pentagram)
I får oparbejdet et ordforråd som passer til temaet vha. glosetræning.
I skal redegøre for den enkelte teksts placering ift. en større sammenhæng
(fortolkning/perspektivering)
I får træning i de grundlæggende mundtlige færdigheder (tekstanalyse og
fremlæggelser)
I skal arbejde med de retoriske virkemidler (herunder appelformer, logos, patos,
etos, argumentationsanalyse og billedsprog)
I får træning i de skriftlige genrer: analyseopgaver og de skriftlige genrer
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra online-portallen
Engram/www.minlaering.dk
I får træning i centrale grammatiske færdigheder fra Ib Poulsen: “Down-To-Earth Grammar and Exercises” (2012) fra ​Klim, grammatikbøger på Systime og
online-portalen Engram/www.minlaering.dk
Grammatik fra Get It Right: https://getitright.systime.dk/
Grammar fra Getting Started: https://gettingstarted.systime.dk/
Grammatik fra Getting Started A: https://gettingstarteda.systime.dk/
Grammatik fra Minlæring: https://www.minlaering.dk/


Tekster/materiale:

Kernestof:

1) ”Global English” fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

2) "Geert Hofstede’s Onion Diagram" fra Anne Skaarup Rasmussen, Focus on Culture: Cultural Encounters, Systime, 2015

3) Rudyyard Kipling, "The White Man's Burden" (1899) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

4) John Agard “Listen Mr Oxford Don” (1985) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.  

5) John Agard, ”Mr and Mrs Xenophobia” (2006) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.  

6) “Indian English” fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.

7) Khushwant Singh, "Karma" (1950) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.  

8) Boris Johnson, "The Deal with the EU" (2020) fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.  

9) English as a Lingua Franca fra Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Worlds of English, Systime, 2022.  

10) Chimamanda Ngozi Adichie, “The Danger of a Single Story” (2009) (TED- Talk)
https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_single_story

Supplerende stof:

11) Yassmin Abdel-Magied,  “What Does My Headscarf Mean to You?” (2014) (TED-Talk)
https://www.youtube.com/watch?v=18zvlz5CxPE

12) Meera Syal, "Just a T-shirt" (2017)
https://www.youtube.com/watch?v=IzkZVHqdg9I

Ca. 21,5 ns
Ca. 37,63 min. (videoer og TED-Talks)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
A 3o EN skr. terminsprøve april 23-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamener

Følgende hjælpemidler er blevet anvendt i forbindelse med undervisningen, og må derfor benyttes ved eksamen:

Onlineordbøger:
www.ordbogen.com
www.merriam-webster.com
www.oxfordlearnersdictionaries.com
https://dictionary.cambridge.org/

Grammatikbøger fra Systime:
Getting Started
https://gettingstarted.systime.dk/
Getting Started A
https://gettingstarteda.systime.dk/
Get It Right
https://getitright.systime.dk/
Engelsk Grundgrammatik
https://engelskgrundgrammatik.systime.dk/
Engelsk Fortsættergrammatik
https://engelskfortsaettergrammatik.systime.dk/
Talking Grammar
https://tg.ibog.gyldendal.dk/?loopRedirect=1
Engelsk grundgrammatik. Questions and Answers
https://engelskgrundgrammatik.systime.dk/?id=1

Analyse: mundtlig og skriftlig
The English Handbook
https://theenglishhandbook.systime.dk/
Skriftlig eksamen I engelsk HHX
https://skriftligeksameniengelskhhx.systime.dk/
Worlds of English (Toolbox)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=131
Toolbox
https://toolboxengelsk.systime.dk/

Øvrige hjælpemidler
www.minlaering.dk
www.mediabiasfactcheck.com
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer