NEXT - Vestskoven Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
NEXT - Vestskoven Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet A 2022 DA/r - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
NEXT
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Cathrine Stig Jensen
Hold
A 2022 DA/r (
A 1r DA
,
A 2r DA
,
A 3r DA
,
A 3r itp DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Retorik og argumentation
Titel 2
Autofiktion (miniforløb)
Titel 3
Novelleforløb
Titel 4
DHO-forløb
Titel 5
Krig og Kærlighed i nyhedskredsløb
Titel 6
Livet i Gymnasiet
Titel 7
Flugt
Titel 8
Sproghandlinger
Titel 9
Romantikken
Titel 10
Havfolk
Titel 11
Knud, krop & poesi
Titel 12
Hekse
Titel 13
Det moderne gennembrud
Titel 14
Aktiv dødshjælp
Titel 15
Køn (Repetition)
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Retorik og argumentation
Formål:
• At du bliver bedre til at tale, så andre lytter
• At du bliver bedre til at argumentere for en sag
• At du bliver bedre til at forstå, analysere og forholde dig kritisk til andres argumentation
Faglige mål for forløbet:
• At få viden om begreberne retorik og argumentation
• At få kendskab til forskellige talegenrer
• At kunne holde en velforberedt, velargumenteret og velstruktureret tale og deltage overbevisende i en debat.
• At kunne benytte det retoriske pentagram
• At kunne benytte Toulmins argumentationsmodel
• At kunne redegøre for og gøre brug af appelformer og retoriske virkemidler
• At kunne analysere og vurdere argumentationen i en tale.
Baggrundsmateriale:
Annette Hauge Nielsen m.fl.: ”Dansk på ny”, kapitlet retorik og argumentation samt afsnittet "Stemmens virkemidler" under kapitlet "Mundtlighed": (Systime)
https://danskpaany.systime.dk/index.php?id=280
Desuden eget materiale, øvelser og filmklip fra nettet
Primærtekster:
- Nivaq Coneliussens tale ved Nordisk Råds Litteraturpris
- Erika de Casiers takketale, da hun modtager Kronprisparrets pris
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla
Skriftligt arbejde:
- Eleverne skriver i par en tale og holder talerne for klassen
- Eleverne analyserer undervejs i forløbet tre taler og arbejder i denne forbindelse både i grupper og individuelt
Indhold
Kernestof:
Retorik og argumentation - Elevversion (modul 1 og 2).pptx
Sproglige figurer - Grundbog.docx
Tredje modul - Retorik og argumentation (Tine).pptx
Dagens tale
Appelformer
Argumentation
4. modul retorik og argumentation (elevversion).pptx
Til at læse i timen
Dagens PowerPoint
Til brug i timen
Talegrupper
Vigtig lektie: Elevfeedback
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Analyse af Niviaq Korneliussens tale
30-11-2022
Arbejdsark X er bedre end Y
12-12-2022
Analyse af Sofie Lindes tale
20-12-2022
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Autofiktion (miniforløb)
Faglige mål
- At du bliver bekendt med den litterære genre autofiktion, og at du i den forbindelse kan reflektere over hvordan litteratur kan forstås i samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At du kan analysere en tekst med fokus på dens autofiktive dimension. Du skal have forståelse for begrebet “dobbeltkontrakten", kunne genkende autofiktive teksters autencitetsmarkører samt tegn på fiktionalisering.
- At du kan reflektere over, hvilken betydning det har at arbejde med forskellige metodiske tilgange når du analyserer litteratur.
Kernestof
- Der er læst tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste 5 år
- I forløbet har vi arbejdet med litteraturanalyse og -fortolkning og anvendendt relevante litterære metoder
- Vi har arbejdet med tekster gennem kreative arbejdsprocesser
Skriftligt arbejde
- Analysere uddrag af 'Institutionaliseret' og 'Planen' med fokus på teksternes autofiktive dimension
- Kreativ opgave: Skrive et digt baseret på dit eget barndomsmiljø
Litteratur:
- Haidar Ansari 'Institutionaliseret' (2022) (uddrag tilsvarende 6,7 normalsider)
https://litteraturportalen.gyldendal.dk/forfattere/12_den_globale_tidsalder/ansari-haidar?resource=225375f8-c8fd-40b3-991c-1d07e6b0777f
- Morten Pape 'Planen' (2015) (uddrag tilsvarende 5 normalsider):
https://5aarslitt.systime.dk/?id=221#c757
- 'Tusind jeg'ers fortælling' af Louise Lindhardtsen (2022) (uddrag):
https://litteraturportalen.gyldendal.dk/forfattere/12_den_globale_tidsalder/ansari-haidar?resource=a161df7e-015a-41fb-b1bb-a7b17bb406e0
- 'Autofiktion' af Jan A.H. Petersen (2019) (uddrag):
https://www.gymdansk.dk/autofiktion.html
- Egne slides
Indhold
Kernestof:
Elevversion_ Planen (STX).pdf
Uddrag fra Planen
Institutionaliseret
Slides
Hvis du ikke var der sidst
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Novelleforløb
Introduktion til litterær analyse
I dette forløb får I vigtige redskaber til at kunne analysere en skønlitterær tekst. Med udgangspunkt i novelle-genren gennemgår vi danskfagets værktøjskasse til litterær analyse. Vi skal i forløbet arbejde med to noveller fra nyere tid, der har det tilfælles at de handler om forskellige familier, miljøer og måder at tackle livet på i et senmoderne samfund.
Faglige mål
I skal introduceres til og trænes i danskfaglige metoder til analyse og fortolkning. I skal kende og kunne anvende følgende faglige begreber:
- Præsentation af en tekst
- Formanalyse: personkarakteristik, komposition, fortællertyper, fremstillingsformer.
- Tematisk analyse og sammenfattende tolkning
Litteratur
- Thomas Korsgaard (2017) 'Vintermedister' fra novellesamlingen Skam
- Naja Marie Aidt (2006) 'Søndag' fra novellesamlingen Bavian
Baggrundstekster
- Ole Schultz Larsen: “Håndbog til dansk – litteratur sprog og medier”, udvalgte sider fra kap. 2 og 3 på
https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=frontpage&cmd=toc
- Kjær-Hansen, a.B. ,Kennebo, P. & Bertelsen, T.S. (2023). "10. Novelle." I Litteraturhistorien – på langs og på tværs. Systime.
https://litthist.systime.dk/?id=129
Indhold
Kernestof:
Indmeldelsesblanket
Slides (hele forløbet)
VGA læser – udflugt til biblioteket😊
PP
Bibliotek: Indmelde og låne
Digt om barndom
Hvis du ikke var der sidst
Læs i timen
Hvis du ikke var der i går
Novelleforløb (alle slides)
Læs: Fremstillingsformer
Søndag
Tjek om der er noget du mangler at læse op på
Lektie
Vintermedister.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Videoaflevering (vintermedister)
17-02-2023
Novelleanalyse
03-03-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO-forløb
I dette forløb har vi arbejdet med det moderne gennembrud. Forløbet har været en optakt til DHO.
Vi har haft fokus på, hvordan teksterne er udtryk for den historiske periode, hvor de er blevet til. Forløbet har tematisk været opdelt i de tre k'er: Kritik af køn, klasse og kirke. Hovedvægten har været på problemlitteratur om køn og klasse. Forløbet blev indledt med en kortere præsentation af romantikken, her har det primære fokus været hvad der diskuteres og forandres i overgangen til det moderne gennembrud.
Eleverne har analyseret tekster med fokus på nykritisk og socialhistorisk metode.
Faglige og fællesfaglige mål med forløbet:
- At i får indblik i centrale perioder i dansk litteraturhistorie
- At I får viden om den historiske og kulturelle udvikling i Danmark i 1800-tallet.
- At I bliver bevidste om sammenhængen mellem den historiske og den litterære udvikling.
- At I oplever, hvordan fagene dansk og historie kan supplere hinanden.
- At forberede jer til at skrive og tænke tværfagligt
- At I bliver bevidste om danskfaglig metode
Kernestof:
Du skal have viden om romantikken og det moderne gennembrud.
Vigtige begreber (romantikken): Nyplatonisme, nationalromantik, universalromantik.
Vigtige begreber (det moderne gennembrud): Realisme og naturalisme.
Tekster:
Brandes, Georg: uddrag fra "Indledningsforelæsning til emigrantlitteratur" (1872)
Ibsen, Henrik: Et dukkehjem (1879) (værklæsning)
Oehlenschläger, Adam: “Der er et yndigt land" (1819)
Overby, U.P.: “Socialisternes March” (1872)
Pontoppidan, Henrik: "En stor dag" (1899)
Schack von Staffeldt, A.W.: "Indvielsen" (1804)
Skram, Amalie: "Karens jul" (1885)
Baggrundsstof:
- Bryld, Carl-Johan: Danmark - tider og temaer. Digital danmarkshistorie (I-bog, Systime). Følgende afsnit: "Anne Løkke om kvinderne i 1800-tallet" (9 videoer)
- Rather Homemade: “Romantikken” på
https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM
- Rather homemade: “Det moderne gennembrud” på
https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
- Sørensen, Mimi m.fl.: Brug litteraturhistorien (I-bog Systime 2014). Følgende afsnit: "Da Danmark blev moderne", "1800-tallets naturvidenskabelige gennembrud", "Litteraturens moderne gennembrud", "Retninger i det moderne gennembrud", "Mande- og kvinderoller til debat", "Henrik Pontoppidan: ud med Gud" og "Amalie Skram: ind med kvinderne"
Supplerende:
Kjær-Hansen, Barbara, m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012)
https://litthist.systime.dk/
Følgende afsnit:
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud
- Det moderne gennembruds samfund
- Livssyn og syn på litteraturen
- Det moderne gennembruds genrer
- Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke
Indhold
Kernestof:
PP
Staffeldt - Indvielsen.pdf
Læs om Romantikken
Lektie til næste gang
Husk en bog
Afsnit
Lektie: Individuel opgave
Dagens slides
Husk høretelefoner
Mangler elevsamtaler:
overby - socialisternes march.pdf
Pontoppidan 'En stor dag'
Socialisternes March
Slides
Læsning i timen
Læs hjemme
Tine - DHO metode i dansk.pdf
Læses i modulet
Medbring skriveredskaber
Anne Løkke-videoer
Hvis du var fraværende
Grupper + Tider til vejledning
Lektie
Talepapir og disposition
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Redegørelse for romantikken
20-03-2023
DHO
19-04-2023
Elevrefleksion DHO
22-05-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Krig og Kærlighed i nyhedskredsløb
10 lektioner á 90 minutter .
Forløbet ‟Krig og kærlighed i nyhedskredsløb” giver greb og begreber om nyheder. Nyheder er en uundværlig byggesten i den demokratiske offentlighed, og hvis man holder sig orienteret, kan man deltage kvalificeret i demokratiet og dermed værne om det.
Men nyheder har samtidig deres eget liv og går i sving og selvsving i deres egne kredsløb. Derfor skal vi bruge begreber til at håndtere dem. I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem. Vi følger nyheden om krigen i Ukraine i dets nyhedskredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder.
Faglige mål:
– analysere og fortolke ikke-fiktive tekster
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
Begreber, I skal kunne:
- Nyhedskredsløb
- Publicistisk forpligtelse
- Kommerciel interesse
- Nyhedstrekanten
- Nyhedskriterier
- Vinkling
- Gatekeeping vs. Gatewatching
- Fake news
- Clickbait
- Nyhedsgenrer (her har vi særligt haft fokus på nyhedsartiklen, reportagen, og debatindlægget)
Som grundbog har vi anvendt: "Krig og Kærlighed i nyhedskredsløb" med fokus på journalistik omkring krigen i Ukraine. Vi har anvendt kapitlerne "greb om nyheder" og krig i nyhedskredsløb"
Materialer:
- Sørensen og Rangvid: "Krig og kærlighed i nyhedskredsløbet" (2023) Systime (del 1)
- Sandra Kaarsgaard: "Et år med krig i Ukraine: se avisernes forsider her"
Journalisten.dk
24.02.2023:
https://journalisten.dk/et-aar-med-krig-i-ukraine-se-mediernes-forsider-her/
- Jakob Kjøgx Bohr & Mikkel Secher: "Rusland angriber Ukraine - her er hvad vi ved" 24.02.2022"
- Presselogen TV2: "Zalenskyjs besøg i Danmark" 27.08.2023
Indhold
Kernestof:
Lektier:
Find din læse-lektie:
Husk at I har en lille skriftlig aflevering for til i dag - I skal skrive en nyhedsartikel. Se opgavebeskrivelsen under "Opgaver".Pssst! Et tip: det er en god idé at genlæse afsnittene om nyhedstrekanten og nyhedskriterierne, før I skriver :)
Som lektie skal du beslutte dig for, hvad du gerne vil skrive om i dit debatindlæg.
Presselogen, overblik over argumenter
Kære 2.rJeg har barn syg, og I skal derfor arbejde selv. Jeg kan se i jeres afleveringer, at de fleste ikke har knækket koden til, hvad en reportage er, så det må vi give lidt mere opmærksomhed.
8. modul arbejdsark.docx
Reportage retteark.docx
Opsamling på debatindlæg - citatteknik.docx
Afsnit
Spørgeskema om nyhedsforbrug
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Nyhedsartikel
23-08-2023
Reportage
30-08-2023
5.modul opgaveark
01-09-2023
Debatindlæg
06-09-2023
Genaflevering af debatindlæg
15-09-2023
Genaflevering af reportage
21-09-2023
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Livet i Gymnasiet
Forløbet tager udgangspunkt i grundbogen "I gymnasiet".
Ane Sofie Vestergaard Stokholm og Tony S. Andersen: "I gymnasiet". Dansklærerforeningens forlag (2023)
Vi undersøger forskellige teksters fremstilling af livet i gymnasiet og lærer følgende nye begreber:
- Heterotopi
- Van Genneps 3 faser: udskillelsesfasen, den liminale fase, inkorporationsfasen
- Frontstage, backstage, middle region
- dannelse
I værklæsningen har vi endvidere haft fokus på
- tematisk analyse (fokus på citateter som dokumentation)
- komposition
- fortælleteknik
- sprogbrug (særlig øvelse om enjambementer)
- genre (og genrehybrider)
Tekster:
Jørgen Leth: “Hvad er forbudt her?” (2006)
Udvalgte klip fra filmatiseringen af Det forsømte forår
Klaus Rifbjerg: Den kroniske uskyld (1958) – uddrag
Naiha Khiljee: “12-talspige//hustler (m/k)” (2020)
Første afsnit af første sæson af serien "SKAM"
Værk:
Tine Høeg: "Nye rejsende" Rosinante (2017)
Indhold
Kernestof:
Analyseopgave
Ekspertcirkel om teorier og begreber.docx
Sproglige_virkemidler (1).docx
Læs dine noter fra ekspertcirklen i sidste modul igennem, så du er klar til at forklare de forskellige begreber. Har du ikke helt forstået alle begreberne, (og særligt, hvis du ikke var der sidste gang), skal du læse de fire underkapitler i kapitlet
Afsnit
https://igymnasiet.ibog.dansklf.dk/?id=146
arbejdsark det forsømte forår.docx
Som lektie til i dag skal du på elevfeedback gøre dig nogle overvejelser om, hvad du synes, du mangler at lære noget om i gymnasiet og hvorfor. Spørgsmålet er ikke, hvilke fag du synes, er ligegyldige, men hvad du mener, mangler.
I dag skal I præsentere jeres remedieringer af "Det forsømte forår".
Faste pladser 2r september + oktober.docx
Eksempel på debatterende artikel_alkoholkultur.docx
Skabelon til debatterende artikel.docx
gruppearbejde om den debatterende artikel.docx
Som lektie til i dag skal du danne dig et overblik over materialet til den skriftlige opgave. Gør sådan:
Dette dokument bruger I som vejledning til gruppearbejdet i undervisningen:
Som lektie til i dag, skal du skrive den del af den debatterende artikel, som du er blevet hovedansvarlig for. Her kan I finde forslag til gode formuleringer i de forskellige dele af opgaven.I kan også som inspiration læse Eksempel på debatterende ar
Instruktioner:Mikkel er syg, så jeg har fået disse moduler til, at I kan arbejde med jeres debatterende artikel. Jeg kan ikke selv nå at være der, men I får tiden til at arbejde selv i grupperne.Inden i går i gang skal I se denne korte video om at sk
Arbejdsark til brug i modulet:
Som lektie til i dag skal I:1) genlæse Erwing Goffmans teori om frontstage og backstage 2) Skrive en refleksion i elevfeedback, hvor du overvejer, hvilken rolle du har oplevet dig selv "performe" til fester på skolen. Er der en eller flere "roller",
Som lektie til i dag skal I:
Var du ikke i skole i fredags, er det vigtigt, at du læser fredagens lektie og arbejdsarket på fredagens modul igennem inden dette modul.
Grupper:
Individuel evaluering af modulet i elevfeedback:
Gymnasielærer: Spørg ikke studenten om karakteren. Sig tillykke
Hjemmefra skal I:
Sæt jer sammen med den gruppe, som I har skrevet den debatterende artikel sammen med.
Læs uddraget af Den kroniske uskyld i bogen I gymnasiet.
Vi træner skriftlighed i dette modul.Opgave 3: Sprogets rytme og flow – en kort, en lang
Dem, der har haft bogen "nye rejsende" med hjemme, skal have den med og aflevere den tilbage til mig i modulet i dag.
Nye rejsende elevudgave.pptx
Dem, der har haft "Nye rejsende" med hjemme, skal have den med i dag. Husk også at aflevere besvarelsen af læsespørgsmålene under opgaver senest tirsdag aften.
Sæt jer på jeres faste pladser
Vi arbejder med "nye rejsende", og I får en skriftlig aflevering for, så det er godt at være til undervisningen for at blive introduceret til opgaven. :)
Nye rejsende - formanalyse.docx
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Flugt
I dette forløb har vi undersøgt temaet flugt.
Temaet belyses i flere genrer, og eleverne har derfor også fået en indføring i følgende genrer og deres virkemidler:
- dokumentargenren
- journalistik
- grafisk roman/novelle
DOKUMENTARGENREN
Eleverne introduceredes dokumentargenren, hvor vi har anvendt følgende underkategorier til genren, som eleverne har set små klip som eksempler på:
- dybdeborende
- observerende
- deltagende
- poetisk
- dramatiseret
Eleverne har særligt arbejdet med værket "Flugt" og "Horisont: 7 dage i Gaza". Filmen "Flugt" har vi arbejdet mest dybdegående med, den er blevet belyst både mundtligt og skriftligt og regnes derfor som en værk.
Følgende dele forventes det, at eleverne kan bruge i en analyse:
Fakta- og fiktionskoder
Filmiske virkemidler, herunder:
- Beskæring
- Perspektiv
- Kamerabevægelser
- Lys
- Lyd: asynkron, synkron og effektlyd
- Rammefortælling
- Hovedhandling
- Spændingsopbygning
Film(klip), vi har set:
- DR: Skelletterne i skat afsnit 1 (2016) minut 1-3
- DR: Drømmen om Danmark (2015) minut 1-5
- Trailer for Mads Brügger: "Ambassador" (2012)
- DR: "Jeg er levende" (1999) forsmag på Filmstriben
- Trailer for: DR: "Grænseland" (2020)
Hele film:
Poher Rasmussen, Jonas: Flugt (2021) (værk)
DR: "Horisont: 7 dage i Gaza" (13. februar 2024)
Baggrundsmateriale:
Pedersen, Tomas Bjørn: "Filmiske virkemidler i: "Grundbog til medier i dansk", Systime i-bog (ca. 10 sider)
Larsen, Ole Schultz: “Fakta og fiktion” + “Dokumentar og Mockumentary” i Håndbog til dansk, Systime i-bog (ca. 10 s.)
Filmcentralen: elevopgaver til filmen Flugt:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/flugt-2?sub-page=undefined
Denne del af forløbet er afsluttet med en analyserende artikel over filmen Flugt.
PRESSEDÆKNING AF FLUGT I GAZA
I denne del af forløbet har vi fokuseret på god presseetik og undersøgt DR's dækning af flugt i GAZA med særligt fokus på Horisont-dokumentaren "7 dage i Gaza" (13. februar 2024) og podcastafsnittet "DR - løgn" fra DR-podcasten Tabloid.
Derudover har eleverne selv fundet artikler på DR og vi har læst pressenævnets retningslinjer for god presseetik:
https://www.pressenaevnet.dk/retningslinjer-for-god-presseskik/
Denne del af forløbet er afsluttet med en diskuterende artikel.
GRAFISK ROMAN/NOVELLE
Denne del af forløbet består en en værklæsning af den grafiske novellesamling Horneman, Lars m.fl.: "Uledsaget" Forlaget Fahrenheit (2022).
Begreber knyttet til den grafiske novelles form:
Hyperramme
Ramme
Talebobbel
Tankebobbel
Rendesten
Tekstboks
Billede
Lydord
Derudover har vi anvendt af relevante begreber kendt fra litterær analyse og billedanalyse, herunder beskæring, synsvinkel og statisk vs. dynamisk komposition.
Indhold
Kernestof:
Flugt - før filmen
Vi har et dobbeltmodul i dag, som vi udnytter til at se dokumentarfilmen "Flugt" og arbejde med den, mens vi har den frisk i erindringen. I må gerne hygge med at spise under filmvisningen - bare ikke chips og den slags meget larmende snacks.
Som forberedelse til i dag, skal I læse om filmiske virkemidler og besvare en quiz.
Læs her om jeres emne og lav powerpoint I skal bruge til at fortælle om jeres analysefokus i en matrix-gruppe. I skal både forklare den baggrundsviden, I læser om, så de andre lærer det samme, OG analysere Flugt ud fra jeres analysefokus.
I dag skal I fremlægge i matrix-grupper det, I arbejdede med i sidste modul. Derefter lærer I om de forskellige dokumentargenrer.
Noteark til matrixgrupper om dramaturgi
PP om Dokumentartyper
Par til pararbejdet:
Bib opgave til chatGPT.docx
Den analyserende artikels opbygning
Lærerkommentarer til de to elevstile
Til brug i modulet:
Overvej om du har nogen spørgsmål til den skriftlige aflevering. Skriv dem i så fald i elevfeedback.
Overvej idéer til en kampagnefilm.
Øvelse: Kom godt i gang med at skrive
Øvelse_journalister med et dilemma.docx
Dokumentar - noter.docx
Velkommen tilbage fra ferie! Jeg glæder mig til at se jer :)Der er ingen lektier for, men husk at den skriftlige opgave skal afleveres på onsdag.
Sid på jeres nye pladser fra timens start:
sid på jeres nye pladser fra timens start
Kære 2.r
Dagens opgave:
Hvis du ikke deltog i arbejd-selv-modulet før ferien, så lyt til dette afsnit af Tabloid inden modulet.
Øvelse om kritik af DR.docx
Lektier:
Eksemplarisk analyse af flugt 01.pdf
Eksemplarisk analyse af Flugt 02.docx
Uledsaget - 2. modul
Årets sidste modul med dans og hygge - og info om den skriftlige årsprøve i dansk.
I kan nu se jeres karakterer for genafleveringen af Flugt-analysen, der hvor I har afleveret opgaven.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Analyse af filmen Flugt
10-04-2024
Genaflevering af flugt-analysen
01-05-2024
DR - Løgn?
22-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 50
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Sproghandlinger
Sproghandlinger herunder kommunikationssituation, turtagning, optoning og
nedtoning, ansigtstruende handlinger, facework, samarbejdsprincippet,
høflighedsprincippet.
Sproghandlinger i medieklip, noveller og film med fokus på forholdet mellem karaktererne, personkarakteristik, miljøbeskrivelse samt hvordan kommunikation præger
individet samt gruppedynamikker.
Materiale:
”Håndbog til dansk” s. 176-189 (sproghandlinger)
Natholdet: ”Lars Rasmussen går amok på pigerne”
https://www.youtube.com/watch?v=OcwLOyxc_T4
(klip)
Natholdet: "Lotte Heise er lodret uenig med kokken i Go' Morgen Danmark"
https://www.youtube.com/watch?v=m5OqbmEkTy0
(klip)
"Brug litteraturhistorien": Oplysningstid samt Ludvig Holberg
Ordnet: ”ytringsfrihed” + ”censur” + "bavian" (opslag)
Ludvig Holberg: ”Censur” (1749)
TV2: “Tvillinger med to forskellige fædre”
https://www.youtube.com/watch?v=OPPzZDKtnD4
(klip)
Anders Thomas Jensen: ”Blinkende Lygter” (spillefilm, 2000)
Tove Ditlevsen: ”Blinkende Lygter” (digt, 1947)
Naja Marie Aidt: ”Slik” (novelle, 2006)
Indhold
Kernestof:
Skriv 7 spørgsmål ned, som I ville stille mig.
Håndbog til dansk - sproghandlinger.pdf
Lars Rasmussen går amok på pigerne
Vi starter med at gennemgå analysen fra i går.
"Rigatoni er åbenbart bare pasta. Vi har næsten spist det hele, da jeg rækker ud efter panden, og Merete siger, at hun sagtens kan lave noget mere, hvis det skal være. Jeg siger mange tak, det ville være dejligt."
Lotte Heise er lodret uenig med kokken i Go' Morgen Danmark
I klippet skal I se på:
Vi starter timen med at gennemgå analysen fra sidste modul.
Brug litteraturhistorien - Oplysningstid s. 46-50.pdf
Holberg om censur.pdf
Individuel skriveøvelse:
Tvillinger med to forskellige fædre
Til timen skal I have udfyldt nedenstående begrebsliste.
Sproghandlinger begrebsliste.docx
Blinkende Lygter: Cigaretter
Blinkende Lygter, Scene 2.docx
Stefan, Arne, Peter og Torkild.
I skal analysere kommunikationen i klippet, dvs. at I skal komme ind på følgende:
Vi skal se Anders Thomas Jensens film "Blinkende Lygter" (2000), så I er velkomne til at tage snacks med ;)
Vi starter med at se filmen færdig - 1.21.16.
Vi starter vores arbejde med "Blinkende Lygter" ved at se nærmere på "Ove Ditlevsen"-scenen, så til timen skal I have læst Tove Ditlevsens digt "Blinkende Lygter".
Blinkende Lygter af Tove Ditlevsen.pdf
30 adjektiver (elevfeedback).
Ove Ditlevsen - Blinkende Lygter
Jeres analyse skal indeholde følgende:
Vi starter timen med at gennemgå analysen af "Ove Ditlevsen"-scenen fra sidste time. Hvis man ikke blev færdig, så er det lektie - AFLEVERES i elevfeedback INDEN timen!
Blinkende Lygter - Så holder du kraftedeme kæft, Kælling!
Skriveøvelse til "ægge-scenen":
Vi starter på vores første aflevering (analyserende artikel). Medbring computer OG OPLADER! Også høretelefoner.
Nonstopskrivning - Studiemetro
2024 stil 1.docx
Til timen skal I læse novellen "Slik". BEKLAGER den dårlig kopi-kvalitet!!!🥴
Naja Marie Aidt - Slik.pdf
bavian; Den Danske Ordbog
Slik tekstnedslag.pdf
I skal analysere ovenstående tekstnedslag med fokus på:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Stil 1 - Kommunikation
27-09-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Romantikken
Romantikken som litterær periode, herunder universalromantik,
nationalromantik, biedermeier og romantisme.
Der er arbejdet med følgende forfatterskaber: Adam Oehlenschläger, Thomasine Gyllembourg, Emil Aarestrup og Steen Steensen Blicher.
Sproglige billeder
Tekstanalyse
Billedanalyse
Trekantsdrama
Materiale:
”Brug Litteraturhistorien” s. 62, 64-65, 70-71, 73-74, 78-79, 81-82, 83, 90-
91.
Ordnet: ”besjæling” + ”forgængelighed” + ”sildig” + ”trekantsdrama” + ”skøge” (opslag)
Adam Oehlenschläger: ”Morgenvandring” (digt, 1805)
Adam Oehlenschläger: ”Guldhornene” (digt, 1802)
Thomasine Gyllembourg: ”Den lille Karen” (novelle, 1830)
12 malerier fra perioden.
Emil Aarestrup: ”Angst” (digt, 1838)
Marie Ravn Nielsen: ”Nu skal vi have litteratur tatoveret på kroppen”
(artikel, 2014)
Steen Steensen Blicher: ”Sildig Opvaagnen” (novelle, 1828)
Blicher nu: ”Blicher i opposition til sin samtid” (hjemmeside)
Indhold
Kernestof:
Vi starter nyt emne op ;)
Mælkesnitter.docx
I dag starter vi for alvor op på det nye emne, og vi arbejder videre med mælkesnitten ;)
Brug litteraturhistorien - Romantikken.pdf
besjæling; Den Danske Ordbog
I skal besvare de fire spørgsmål til digtet "Morgenvandring", der står øverst på s. 72.
Vi starter timen med at gennemgå nationalromantik.
Adam Oehlenschläger: Guldhornene
Opgaver til "Guldhornene":
Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Til timen skal alle have LÆST novellen "Den Lille Karen" - den er lang, så sæt tid af!
Thomasine Gyllembourg - Den Lille Karen.docx
Biedermeier s. 79.pdf
Analyse af "Den Lille Karen":
Alle skal være FÆRDIGE med analysen af "Den Lille Karen"!
C.W. Eckersberg, ‘Mendel Levin Nathanson's Elder Daughters, Bella and Hanna’, 1820
Romantikken - Malerier.pdf
Vi starter timen med at blive klogere på den sidste literære strømning --> romantisme.
Brug Litteraturhistorien - Romantismen s. 81-82.pdf
forgængelighed; Den Danske Ordbog
Litteratur på kroppen.jpg
Nu skal vi have litteratur tatoveret på kroppen
Analyse af digtet "Angst"
Vi starter timen med at gennemgå analysen fra sidste time.
Brug litteraturhistorien - Blicher.pdf
sildig; Den Danske Ordbog
blicher_sildig_opvaagnen__1830.pdf
Sildig Opvaagnen.m4a
De tre par.PNG
Alle SKAL have LÆST "Sildig Opvaagnen" til timen!
trekantsdrama; Den Danske Ordbog
skøge; Den Danske Ordbog
Arbejdsspørgsmål til teksten:
Citat - skøge
Citat - slange
upålidelig; Den Danske Ordbog
Mini-gruppearbejde:
Vi kigger nærmere på Blichers forfatterskab og analyserer Elises breve.
Til timen skal alle grupper have lavet deres besvarelse - dvs. 1 punkt pr. gruppe:
Hver gruppe skal lave et enkelt slide (PowerPoint) til deres præsentation af deres analysepunkt - skal afleveres/sendes til mig kl. 12!
3.r samlet.pptx
Slutningen og fortællerens forsvarstale af sig selv og anklage af Elise:
Blicher i opposition til sin samtid
Elises breve.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Havfolk
Havfrue-motivet i litteratur og popkultur
Folkeviser herunder genretræk samt temaerne skæbne, slægt, ære, hævn.
Trylleviser og ridderviser samt komposition.
Digtanalyse
Johannes V. Jensens forfatterskab
Eventyrgenren herunder H.C. Andersens forfatterskab
Romantismen
Disneyfication
Materiale:
”Brug Litteraturhistorien” s. 13-18 (folkeviser), 136-137 (Johannes V. Jensen),
81-82 (Romantismen), 83-83 (H.C. Andersen).
Symbolleksikon: ”hav og havfolk” (opslag)
Den store danske: ”havfrue” (opslag)
Folkevise: ”Agnete og Havmanden”
”Håndbog til dansk” s. 80-81 (digtgenren)
Johannes V. Jensen: ”Kvinden” (uddrag af digt, 1924)
Ordnet: "sexsymbol" + ”forgængelighed” + ”disneyficere” (opslag)
H. C. Andersen: ”Den lille havfrue” (eventyr, 1837)
SDU – H.C. Andersen Centret: ”Religiøse motiver”
https://andersen.sdu.dk/forskning/motiver/vismotiv.html?id=105
Disney: ”Den lille havfrue” (sangen "Leve som dem" samt de sidste 15 minutter af tegnefilmen, 1989)
Finn Hauberg Mortensen: ”Disneyfication – den lille oversøiske havfrue”
(uddrag af artikel, 1993)
Indhold
Kernestof:
Vi starter nyt emne op ;)
Folkeviser.pdf
havfrue – Lex
hav og havfolk – symbolik – Lex
Agnete og havmanden.pdf
I skal svare på følgende spørgsmål:
Til timen skal I læse nedestående digt.
Johannes V. Jensen - Kvinden.pdf
Disposition:
sexsymbol; Den Danske Ordbog
Til timen skal alle have læst H.C. Andersens eventyr "Den Lille Havfrue".
Den Lille Havfrue.pdf
Definition af havfolk-motiv.PNG
Gennemgang af aktantmodel.
Brug Litteraturhistorien - Romantismen s. 81-82.pdf
forgængelighed; Den Danske Ordbog
Brug litteraturhistorien - H.C. Andersen.pdf
Til timen skal I have analyseret nedenstående punkter - AFLEVERES i elevfeedback INDEN timen!
disneyficere; Den Danske Ordbog
Den Lille Havfrue synger: ”Leve Som Dem” - Disney Klassiker Danmark
Vi ser slutningen af Walt Disneys "Den lille havfrue" (1989) - de sidste 15 minutter af filmen.
Aktantmodel med Ariel som subjekt på tavlen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Knud, krop & poesi
Brugen af kroppen i litteratur med fokus på digtgenren.
Filmiske virkemidler
Autofiktion
Brugen af ordet ”cyborg”
Caspar Erics forfatterskab
Handicap i litteratur
Digtanalyse
Kroppen som tema i litteratur
Krop over for sjæl
Modernisme
Rypen som symbol for Grønland samt forskellige syn på Danmarks forhold til
Grønland.
Materiale:
Michael Strunge: ”Livets Hastighed” (digt, 1978)
DR: ”Helt Lyrisk: Poul Krebs og Bro” (TV-serie S01E01, 2019)
Ordnet: "anarkistisk" + ”krop” + ”rype” + ”æsteticisme” + "imperialisme" + ”autofiktion” + ”iscenesættelse” + ”cyborg” + ”handicap” (opslag)
Michael Strunge: ”Min krop er så tung af drøm” (digt, 1982)
The Minds of 99: ”Ud af min krop” (sang, 2015)
Den Store Danske: ”Knud Rasmussen” (opslag)
Tom Kristensen: ”Det er Knud, som er død” (digt, 1936)
The Minds of 99: ”Det er Knud, som er død” (sang, 2014)
Dansk litteraturs historie: ”Opgør med æsteticismen”
https://dansklitteraturshistorie.lex.dk/Opg%C3%B8r_med_%C3%A6steticismen
Klaus Rifbjerg: ”Rype” (digt, 1962)
N.F.S. Grundtvig: "O, havde jeg vinger, og var jeg en fugl" (salme, 1868)
”Portræt af Caspar Eric”
https://www.youtube.com/watch?v=DskyzPJvasM
Lex: "Nike (i græsk religion)" + "Nike Inc." (opslag)
Caspar Eric: ”Nike” (digtsamling, 2015)
Michael Strunge: ”Aldrig” (digt, 1982)
”Håndbog til dansk” s. 263 (reklamer)
Nike reklame
https://www.youtube.com/watch?v=b6wYS0AzDsA
(2018)
Indhold
Kernestof:
Til timen skal I læse nedenstående digt og finde 5 eksempler på sproglige billeder i digtet (afleveres i elevfeedback).
Michael Strunge - Livets hastighed.docx
anarkistisk; Den Danske Ordbog
DRs underholdningsprogram "Helt Lyrisk" episode 1 med Poul Krebs og Bro.
Analyse af "Hvidovre"-scenen - hvad er de mest dominerende filmiske virkemidler i klippet?
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Til timen skal I have færdiggjort analysen fra sidste time - AFLEVERES i elevfeedback INDEN timen!
krop; Den Danske Ordbog
Strunge - Min krop.jpg
The Minds Of 99 - Ud Af Min Krop
Analyse af Minds' sang "Ud Af Min Krop":
Til timen skal I skimme nedenstående link.
Knud Rasmussen - Dansk polarforsker og forfatter - Lex
Kanon for litteratur - Lyrikantologi - Tom Kristensen - Det er Knud, som er død
rypen; Den Danske Ordbog
Det er Knud som er død
The Minds of 99 - Det er Knud som er død (2012-version)
I skal arbejde med følgende:
Pointer:
"Begrebet remediering betyder, at et værk – fx en roman, en film, et teaterstykke – omformes og bearbejdes til et andet medie. Eksempelvis en roman, der filmatiseres, et filmunivers, der omsættes til computerspil, eller en film, der bearbejdes til en
Danskfagets metoder.pptx
Til timen skal I læse nedenstående digt.
Klaus Rifbjerg - Rype.pdf
Opgør med æsteticismen – Dansk litteraturs historie | Lex
æsteticisme; Den Danske Ordbog
imperialisme; Den Danske Ordbog
Hvad er forskellen på, hvordan Kristensen i 1930'erne og Rifbjerg i 1960'erne portrætterer forholdet mellem Danmark og Grønland?
N.F.S. Grundtvig: "O, havde jeg Vinger, og var jeg en Fugl"
Hver gruppe skal:
Vi skal se nærmere på forfatteren Caspar Eric. I timen går vi i gang med at læse en af hans digtsamlinger.
autofiktion; Den Danske Ordbog
iscenesættelse; Den Danske Ordbog
Portræt - Caspar Eric
handicap; Den Danske Ordbog
cyborg; Den Danske Ordbog
Nike (i græsk religion) - Personifikation af sejren - Lex
Nike Inc. – Lex
Nike - Cyborg.pdf
Nike del 1.pdf
"Nike" s. 4 sammenlignet med Michael Strunges "Aldrig".
Strunge - Aldrig.jpg
I skal:
Til timen skal I læse de næste 15 sider i digtsamlingen og finde eksempler på vores 4 temaer - minimum 5 teksteksempler (elevfeedback).
Nike del 2.pdf
Grupper
Nike del 3.pdf
Nike gruppearbejde 10.12.24.docx
Gruppe:
Til timen skal I læse de næste 20 sider - KUN læse, så I behøver ikke notere citater ift. vores 4 temaer.
Nike del 4.pdf
Nedslag i bogen:
Vi læser digtsamlingen færdig.
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Lasswells kommunikationsmodel.PNG
AIDA model.PNG
Nike Running Shirts Tops; Shoes Experience Nike Sports Commercial Ad
I skal bruge Lasswells kommunikationsmodel til at analysere Nike-reklamen.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Diskussionsopgave
08-12-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Hekse
Heksen som litterær figur gennem tiden i forskellige genrer og hvordan figurens symbolværdi ændrer sig - også i samfundet.
- Arketyper (fokus på heksen)
- Aktantmodel
- Eventyranalyse herunder eventyrgenren
- Novelleanalyse
- Digtanalyse
- Heksemotivet i populær kultur
- Grafiske romaner (herunder analyse af tegnerserier)
Materiale:
”Håndbog til dansk” s. 94 (aktantmodel)
Symbolleksikon: ”arketyper”
https://symbolleksikon.lex.dk/arketyper
Ordnet: ”Heks” + ”intertekstualitet” + ”farsot” + ”kæltring” + "overtro" + ”daguerrotypi”
(opslag)
Brødrene Grimm: ”Hans og Grete” (eventyr)
Tove Ditlevsen: FORÆLDRENE (digt, 1961)
Martin A. Hansen: Offer (uddrag af novelle, 1947)
Kasper Anthoni: "I sort/hvid og farver" (om Martin A. Hansens forfatterskab, Aalborg Universitet, 2004)
Mimi Olsen: ”Grafiske romaner” s. 21-33 og 51-52 (fagbog, 2015)
Anders And: "Madam Mim og de gode gamle dage" (tegneserie, 1996)
Anders And: "Onkel Joakim og heksekunster" (tegneserie, 1996)
C.S. Lewis: ”Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet” (romanuddrag, 1950)
Andrew Adamson: ”Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet” (27.43-34.17
klip fra film, 2005)
Valerie Thomas & Korky Paul: ”Heksen Winnie” (børnebog, 1987)
Michelle From Hoxer: ”Forfatter: ’Heksen er en modstandsfigur’” (artikel, 2017)
Nanna Goul: ” Heksen er en heltinde i vor #MeToo tidsalder” (uddrag af artikel,
2018)
Karen Blixen: ”Daguerreotypier” (uddrag af forelæsning, 1951)
Suzanne Brøgger: ”Hvad skal vi med Hexe?” (essay, 1976)
David Yates: “Harry Potter og dødsregalierne – del 1” (uddrag af spillefilm, 2010)
Indhold
Kernestof:
Til timen skal I læse nedenstående to links og TAGE NOTER!
heks; Den Danske Ordbog
heks; ODS
arketype – Lex
Hans og Grete
Opgaver til teksten:
Forfatterforedrag med Liv Duvå 📖🌃✏️❤️Alle mødes i kantinen kl.12.00, hvor der krydses fravær. I kantinen skal I finde de rækker, der står jeres klasse på. Der skal I sidde sammen i klassen 😊
Først skal vi høre oplæg i kantinen, og kl. 13 er der almindelig undervisning, hvor I skal have læst nedenstående digt.
intertekstualitet; Den Danske Ordbog
Tove Ditlevsen - FORÆLDRENE.pdf
Vi læser en tekst sammen i klassen :)
overtro; Den Danske Ordbog
farsot; Den Danske Ordbog
kæltring; Den Danske Ordbog
Martin A. Hansen - Offer uddrag.pdf
I skal arbejde med følgende spørgsmål:
I sort hvid og farver.pdf
Til timen skal I skimme nedenstående.
Grafiske romaner s. 21-33 51-52.pdf
Tegneserie grundelementer.jpg
Lille refleksionsøvelse om Madam Mim og Hexia de Trick (elevfeedback).
Madam Mim og de gode gamle dage.pdf
Onkel Joakim og heksekunster.pdf
Spørgsmål til ”Madam Mim og de gode gamle dage” // ”Onkel Joakim og heksekunster”
Matrixgrupper:
Bonusrunde:
Til timen skal I læse nedenstående to uddrag fra "Narnia" - OBS! lang læselektie!
C.S. Lewis - Narnia uddrag 1.pdf
C.S. Lewis - Narnia uddrag 2.pdf
Klip fra Andrew Adamsons film "Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet" (2005).
Heksen Winnie.pdf
Til timen skal I læse nedenstående to tekster!
Forfatter: ’Heksen er en modstandsfigur’
Tekst 2 - Heksen er en heltinde i vor #MeToo tidsalder.pdf
daguerreotypi; Den Danske Ordbog
Karen Blixen - Daguerreotypier uddrag 1951.pdf
Suzanne Brøgger - Hvad skal vi med Hexe 1976.pdf
Personkarakteristik:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Stil 2 - Hekse
09-02-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Det moderne gennembrud
Det moderne gennembrud som litterær periode, herunder realisme, naturalisme
og impressionisme (tomme pladser) samt temaet arv og miljø og
samfundsforhold.
Der er arbejdet med følgende forfatterskaber: Amalie Skram, Herman Bang og Henrik Pontoppidan.
Georg Brandes: En levende litteratur kendes på, at den sætter Problemer under
Debat.”
Samfundsforhold herunder skellet mellem rig og fattig samt mænd og kvinder
(sædelighedsfejden).
Materiale:
H.A. Brendekilde: ”Udslidt” (maleri, 1889)
”Brug Litteraturhistorien” s. 102-107 (Det moderne gennembrud), s. 115
(Amalie Skram), s. 121-122 (Herman Bang og impressionisme), s. 110 (Henrik
Pontoppidan).
Erik Henningsen: ”Sat ud” (maleri, 1892) & ”En såret arbejder” (1895)
Anna Ancher: ”En begravelse (maleri, 1891)
Amalie Skram: ”Karens Jul” (novelle, 1885)
Alexandre Nsoni: ”Arv” (digt, 2021)
DR: ”Øgendahl og de store forfattere: Herman Bang” (TV-udsendelse, 2018)
URO: ”Føles Godt” feat. Mekdes (sang, 2023)
Nanna Frank: ”Dansk sangers største hit rummer en barsk historie” (artikel,
2023)
Herman Bang: ”Irene Holm” (novelle, 1890)
Den store danske: ”Sædelighedsfejden”
https://denstoredanske.lex.dk/S%C3%A6delighedsfejden
Ordnet: ”nådsensbrød” (opslag)
Henrik Pontoppidan: ”Naadsensbrød” (novelle, 1887)
Indhold
Kernestof:
Vi starter nyt forløb ;)
Generer en romantisk udgave af "Udslidt" (elevfeedback).
De første 6 afsnit
Vælg et af de tre følgende malerier:
9. Billedanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Alle grupper skal være klar til at præsentere deres billedanalyse - ca. 5-7 minutters fremlæggelse! En fra gruppen sørger for at uploade jeres PowerPoint INDEN modulet starter.
Fremlæggelsen skal indeholde:
Grupper:
Amalie Skram: ind med kvinderne | Brug litteraturhistorien
Brandes: ”En levende litteratur kendes på, at den sætter Problemer under Debat” (1871).
Karens jul.pdf
Når I læser teksten skal I arbejde med følgende:
De sidste fremlæggelser:
Til timen skal alle have LÆST "Karens jul".
Disposition til "Karens jul":
Tidslinje over dagene op til jul og efter - Hvornår dør Karen?
Til timen skal I læse et digt af Alexandre Nsoni.
Alexandre Nsoni - ARV.PNG
Forestil dig, at det er Karen fra "Karens jul", der er afsender af digtet - hvordan ville det så lyde? (omskriv!)
URO feat. Mekdes – Føles godt | Kronprinsparrets Priser 2023
Analyse af "Føles Godt":
Dansk sangers største hit rummer en barsk historie: 'Den handler om noget, jeg har brugt hele mit liv på at tænke over'
Impressionismen og Herman Bang | Brug litteraturhistorien
Til timen skal alle have LÆST novellen "Irene Holm".
Herman Bang - Irene Holm.pdf
3.4 Fremstillingsformer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Disposition:
Grupper ved bordene:
Vi undersøger udviklingen af kvindesynet fra romantikken til det moderne gennembrud.
Sædelighedsfejden - Hovedskikkelser og fronter - Lex
Dame-skema.docx
Til timen skal alle have LÆST novellen "Naadsensbrød".
Naadsensbroed.pdf
nådsensbrød; Den Danske Ordbog
Henrik Pontoppidan: ud med Gud | Brug litteraturhistorien
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Terminsprøve
25-02-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Aktiv dødshjælp
Hvordan kunsten samt popkultur fremstiller aktiv dødshjælp.
Etisk råd
Dokumentargenren
Filmiske virkemidler samt fakta- og fiktionskoder
Det retoriske pentagram
Aktiv dødshjælp i den offentlige debat
Appelformer
Fortællerforhold
Filmanalyse (herunder filmiske virkemidler samt personkarakteristik og
intention)
Sproghandlinger med fokus på forhold mellem karakterer og hvordan
magtbalancen afspejles i kommunikationen.
Materiale:
Etisk råd
https://www.etiskraad.dk/om-det-etiske-raad
Ordnet: ”eutanasi” og ”aktiv dødshjælp” + "passiv dødshjælp" + ”palliativ” + ”fremmedgørelse” + ”splittelse” + ”solsort” + ”nåde” (opslag)
DR: ”Abdel mellem fjender: Hjælp mig med at dø” (dokumentar, 2019)
”Håndbog ti dansk” s. 228-235 (dokumentarfilm) + s. 176-189
(sproghandlinger)
Peter Seeberg: ”Patienten” (novelle, 1962)
Lex: ”Peter Seeberg” (opslag)
Bille August: ”Stille hjerte” (film, 2014)
Jens Rebensdorff: ”Bille August ville selv vælge aktiv dødshjælp” (artikel,
2014)
Signe Lindkvists Instagram (opslag, 2021)
https://www.instagram.com/p/CPD82MSqHXZ/
”Brug Litteraturhistorien” s. 179-184 (Klaus Rifbjerg,
konfrontationsmodernisme og fremmedgørelse)
Klaus Rifbjerg: ”Solsort” (digt, 1962)
Linn Ullmann: ”Nåde” (romanuddrag, 2002)
Indhold
Kernestof:
Vi starter nyt emne op ;)
Tekst 1a.ny.mp4
Om Det Etiske Råd
eutanasi; Den Danske Ordbog
aktiv dødshjælp; Den Danske Ordbog
passiv dødshjælp; Den Danske Ordbog
Aktiv dødshjælp og døende
2.1 Kontrakter, koder og genrer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Dokumentar: "Abdel mellem fjender: Hjælp mig med at dø" (DR, 2019).
Vi arbejder med dokumentaren "Hjælp mig med at dø" fra sidste modul, så HVIS du var fraværende, så sørg for at se dokumentaren på cfu INDEN timen.
Disposition
I skal finde 10 filmiske virkemidler - angiv tidskode - ud af de 10 skal 5 være faktakoder og 5 skal være fiktionskoder. For hvert eksempel på fiktionskoder skal I forklare, hvorfor instruktøren har valgt at lave brud på faktakontrakten - hvad er eff
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
fremmedgørelse — Den Danske Ordbog
splittelse — Den Danske Ordbog
Peter Seeberg – Lex
Til timen skal alle have læst Peter Seebergs novelle "Patienten".
Patienten.pdf
Disposition til "Patienten":
Vi skal se Bille Augusts film "Stille hjerte" (2014), og vi starter 8 SHARP, så vi når at se filmen færdig. Medbring hygge, snacks eller tag din morgenmad med ;)
Persongalleri i filmen:
Til timen skal I udfylde det skema, der ligger i elevfeedback, for den karakter, som I er blevet tildelt - INDIVIDUEL opgave!
Analyse af filmiske virkemidler med fokus på fremstillingen af en karakter.
Tendensen i filmen - Hvad er din karakters holdning til aktiv dødshjælp?
Bille August ville selv vælge aktiv dødshjælp
Post fra Signe Lindkvists Instagram
Til timen skal I læse afsnittet Klaus Rifbjerg: konfrontation med forbrug og fremmedgørelse | Brug litteraturhistorien SAMT digtet "Solsort". Skriv noter til afsnittet i "Brug litteraturhistorien"!
Klaus Rifbjerg - Solsort 1962.pdf
solsort — Den Danske Ordbog
Solsort
Arbejdsspørgsmål til "Solsort"
Til timen skal I læse de to nedenstående uddrag fra romanen "Nåde" - BEKLAGER kopi-kvaliteten 💩💩!
Kig på Johan og Mais samtaler og brug kommunikationsmodellen til at analysere deres kommunikation.
Disposition til uddrag fra Linn Ullmanns roman "Nåde" (2002) :
Hvad sker der, når synsvinklen ændrer sig i en tekst?
Nåde tekst a.pdf
Nåde tekst b.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Stil 3
09-04-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Køn (Repetition)
Fremstilling af køn i litteratur, medierne samt samfundet
Biologisk køn og socialt køn
Fortællerforhold
Sproghandlinger
Talegenren
Dokumentargenren
Minimalisme med fokus på Naja Marie Aidt
Fra romantikken til det moderne gennembrud (repetition)
Materiale:
Litteratursiden: “Martin Andersen Nexø”
https://litteratursiden.dk/forfattere/martin-andersen-nexo
Ordnet: ”proletar” + ”køn” + ”ironi” (opslag)
Martin Andersen Nexø: ”Ditte Menneskebarn” (romanuddrag, 1917)
Ninni Holmqvist: ”Kostym” (svensk novelle, 1995)
Naja Marie Aidt: ”Sår” (novelle, 2006)
Sofie Linde: "Tale ved Zulu Comedy Galla" (tale, 2020)
DR: ”Hunkøn” (uddrag af afsnit 1, ca. de første 10 minutter, dokumentar, 2018)
Indhold
Kernestof:
Tekst_3a_Sociale_medier-4605.mp4
Så lyder startskuddet til repetition! Vi starter med at se på forfatteren Martin Andersen Nexø.
Martin Andersen Nexø
proletar
Uddrag af: Ditte Menneskebarn
3.r Tjekliste.docx
I timen skal vi læse en svensk novelle, så medbring tålmodighed ;)
Kostym.pdf
køn — Den Danske Ordbog
Fortælleren - er det en mand eller en kvinde? Hvorfor bliver det vigtigt for os at definere?
4.12 Kommunikationsanalyse
Til timen skal I læse Naja Marie Aidts novelle "Sår" (2006) samt afsnittet om Skrivestile i 1990'erne.
Sår.pdf
Næranalyse af uddrag fra Sår.PNG
Eksempel på sproghandlinger.pdf
Disposition:
Til timen skal I læse om de Tre talegenrer - TAG NOTER! Derudover skal I læse Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla.
Eksempel på tale.PNG
I skal analysere følgende to i talen 1) sproglige virkemidler og 2) appelformer. HUSK at bruge teksteksempler!
Disposition
I dette modul repeterer vi dokumentargenren, så genlæs dine noter (5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier) samt noter om filmiske virkemidler (Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, m
Eksempel på dokumentar.pdf
DRTV - Hunkøn
Repetition af dokumentarfilmstyper samt retorisk pentagram-analyse.
Vi laver et litteraturhistorisk overblik med fokus på romantikken og det moderne gennembrud, så genlæs dine noter (Romantikken: enhed og splittelse | Brug litteraturhistorien).
Disposition (romantikken, eksemplet her: "Den lille Karen" af Thomasine Gyllembourg):
Disposition (det moderne gennembrud, eksemplet her: "Karens jul" af Amalie Skram):
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Stil 4
01-05-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538404", "T": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538404", "H": "/lectio/43/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67267538404" }