Holdet A 2022 DA/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution NEXT
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Stine Schelde Hansen
Hold A 2022 DA/x (A 1x DA, A 2x DA, A 3x DA, A 3x itp DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1 - Retorik og argumentation
Titel 2 2 - Novelleforløb
Titel 3 3 - Danmark i 1800-tallet (DHO-forløb)
Titel 4 4 - Teknologi og menneske
Titel 5 5 - Flugt
Titel 6 6 - Arbejde
Titel 7 7 - Kulturmøder
Titel 8 8 - Fra oldtid til oplysning
Titel 9 9 - Forestillinger om kærlighed
Titel 10 10 - Modernisme
Titel 11 11 - Aktiv dødshjælp
Titel 12 12 - Slik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1 - Retorik og argumentation

Formål:
• At du bliver bedre til at tale, så andre lytter
• At du bliver bedre til at argumentere for en sag
• At du bliver bedre til at forstå, analysere og forholde dig kritisk til andres argumentation


Faglige mål for forløbet:
• At få viden om begreberne retorik og argumentation
• At få kendskab til forskellige talegenrer
• At kunne holde en velforberedt, velargumenteret og velstruktureret tale og deltage overbevisende i en debat.
• At kunne benytte det retoriske pentagram
• At kunne benytte Toulmins udvidede argumentationsmodel
• At kunne redegøre for og gøre brug af appelformer og retoriske virkemidler
• At kunne analysere og vurdere argumentationen i en tale.

Baggrundsmateriale:
- Annette Hauge Nielsen m.fl.: ”Dansk på ny”, kapitlet "Retorik og argumentation" samt afsnittet "Stemmens virkemidler" under kapitlet "Mundtlighed" (Systime: https://danskpaany.systime.dk/index.php?id=280)
- Desuden eget materiale, øvelser og filmklip fra nettet
- Forløbets slides findes her: https://docs.google.com/presentation/d/1ExfA9L0ghAcNPtIukeMEGbYJM15gf1nHTjUK4o4Emz0/edit?usp=sharing

Primærtekster:
- Niviaq Korneliussens tale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021
- Erika de Casiers takketale for Kronprisparrets Kulturelle Stjernedryspris 2021

Skriftligt arbejde:
- Eleverne skriver i par en tale + et metaafsnit. Eleverne holder talerne i klassen
- Analyse af tale
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
X er bedre end y - tale 12-12-2022
Analyse af tale 03-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2 - Novelleforløb

Introduktion til analyse af litteratur (med fokus på noveller)

Vi skal starte 2023 med et forløb om novelleanalyse. Vi skal derigennem se på nogle forskellige noveller og redskaber til at analysere disse. Novellerne er alle nyere og handler om forskellige mennesker, forskellige miljøer og forskellige måder at tackle livet på i et senmoderne samfund.

Faglige mål:
- I skal introduceres til og trænes i danskfaglige metoder til analyse og fortolkning
- I skal kende og kunne anvende følgende faglige metoder og begreber:
Præsentation af en tekst, formanalyse: komposition og fortællertyper, fremstillingsformer, tematisk analyse og sammenfattende tolkning

Teori:
- Ole Schultz Larsen: “Håndbog til dansk – litteratur sprog og medier”, udvalgte sider fra kap. 2 og 3 (DLF 2015) https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=frontpage&cmd=toc
- Litteraturhistorien på langs og på tværs https://litthist.systime.dk/

Skønlitteratur:
Korsgaard: "Vintermedister" (2017)
Hastrup: "Børnehaven ringer" (2016)
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering: Novelleanalyse 17-02-2023
Novelleanalyse 28-02-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3 - Danmark i 1800-tallet (DHO-forløb)

I dette forløb har vi arbejdet med den litterære periode Det moderne gennembrud som optakt til DHO.

Vi har arbejdet primært synkront og haft fokus på, hvordan teksterne er udtryk for den historiske periode, hvor de er blevet til. Forløbet har tematisk været opdelt i de tre k'er: Kritik af køn, klasse og kirke, hvor hovedvægten har været på problemlitteratur om de to første. Forløbet er startet med en kort præsentation af nationalromantikken for at forstå, hvad der sker i overgangen til Det moderne gennembrud.

Eleverne har analyseret tekster med fokus på nykritisk og socialhistorisk metode.

Faglige og fællesfaglige mål med forløbet:
- At I får lyst til at kende jeres fortid!
- At I får viden om den historiske og kulturelle udvikling i Danmark i 1800-tallet.
- At I bliver bevidste om sammenhængen mellem den historiske og den litterære udvikling.
- At I oplever, hvordan fagene dansk og historie kan støtte hinanden.
- At forberede jer til at skrive Dansk-Historieopgave.

Kernestof:
Du skal have viden om det moderne gennembrud og kende begreberne realisme og naturalisme.

Tekster:
- Oehlenschläger, Adam: “Fædrelandssang” (Der er et yndigt land) (1819)
- Overby, UP: “Socialisternes March” (1872)
- Ibsen, Henrik: Et dukkehjem (1879, (værk)
- Pontoppidan, Henrik: "En stor dag" (1899)
- Skram, Amalie: "Karens jul" (1885)
- Brandes, Georg: "Indledningsforelæsning" (1871) (uddrag)

Baggrundsstof:
- Rather Homemade: “Romantikken” + “Det moderne gennembrud”

- Kjær-Hansen, Barbara, m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012) https://litthist.systime.dk/
Følgende afsnit:
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud
- Det moderne gennembruds samfund
- Livssyn og syn på litteraturen
- Det moderne gennembruds genrer
- Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke

- Sørensen, Mimi m.fl.: Brug litteraturhistorien (I-bog Systime 2014)
Følgende kapitler:
-"Litteraturens moderne gennembrud"
-"Retninger i det moderne gennembrud"
-"Mande- og kvinderoller til debat"
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Redegørelse for romantikken 26-03-2023
DHO 19-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4 - Teknologi og menneske

Tematisk forløb med fokus på forholdet mellem menneske og teknologi. Der arbejdes med alle tre perspektiver: det litterære, det sproglige og det mediemæssige.

I arbejdet med det litterære perspektiv har der været nedslag i forskellige perioder (1900'erne + 1960'erne + nyeste tid). Der har især været fokus på sproglige og lyriske virkemidler samt modernismen.

Det mediemæssige perspektiv er belyst ved arbejde med nogle artikler og debatten om AI, men også dokumentaren og filmiske virkemidler.

Sprogligt har vi arbejdet både reflekterende og debatterende med chat-gpts muligheder og begrænsninger. Kan chat-gpt skrive digte? Kan (og bør) AI hjælpe elever i gymnasiet?

Afslutningsvist arbejde med introduktion til den debatterende artikel. Herunder også arbejde med at skrive debatindlæg

Tekster:
- Johannes V. Jensen “På Memphis St.” (1906)
- Peter Seeberg “Patienten” (1962)
- Caspar Eric: “Nike” (uddrag) (2015)
- Tobias Rahim: “Sang til Siri” (2020)

- Dr dokumentar: "Kjeld og Hilda tester fremtiden - livet med robotter" (2020), afsnit 1

- Frederik Kulager: "Jeg fik en chatbot, der interesserer sig mere for mig end mine venner", 02.11.17, i Zetland: https://www.zetland.dk/historie/sOMVqDn6-mO3VG02y-df57a

- Jørgensen: “Gymnasierektor: Skolen skal rumme både kunstig og menneskelig intelligens”, i: Altinget, 26.01.23

- Lene Wittrup: ChatGPT er en skizofren, senildement lystløgner (Gymnasieskolen 20.01.2023):
https://gymnasieskolen.dk/chatgpt-er-en-skizofren-senildement-lystloegner/


Baggrundslitteratur
Lindegaard, Cecilie: "Industrialiseringen i Danmark " i: Teknologiens tekster, Systime iBog https://teknologienstekster.systime.dk/?id=159


Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012) https://litthist.systime.dk/. Følgende kapitler:
"7. 1890-2000: Modernisme og realisme"
"60'er modernisme" (uddrag)

Ole Schultz Larsen: “Håndbog til dansk – litteratur sprog og medier”, følgende kapitler:
4.2 - Sproglige billeder
4.3 - Sproglige figurer
4.10 - Argumentation
5.2 - Dokumentarfilm

Rekve Eriksen m.fl: "Den debatterende artikel", i Eksamensgenrerne dansk stx, Systime: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=135

ca. 100 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Videoaflevering - teknologi og menneske 20-09-2023
Debatindlæg 15-10-2023
Debatterende artikel: CHAT-GPT 29-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5 - Flugt

Vi arbejder i dette forløb med forskellige danskfaglige tilgange:

1. Den litterære: Forskellige typer af litteratur, der tematiserer flugt. I dette forløb er særligt fokus på den grafiske roman (værk)

2. Den sproglige: Med udgangspunkt i bl.a. nyhedsjournalistik

3. Den mediemæssige: Dokumentaren, i dette forløb fokuseres på den animerede dokumentar Flugt (værk)


Formål
- At  træne sikker udtryksfærdighed og kritisk-analytisk sans for at fremme elevernes muligheder for som medborgere at orientere sig og handle i et moderne, demokratisk … og globalt orienteret samfund
- At få kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne … Demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- At kunne analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

- Særligt fokus på skriftlig og mundtlig formidling af analytiske pointer

Tekster
- Tove Ditlevsen: Essayet "Flugten fra opvasken" (1956)
- Jonas Poher Rasmussen: "Flugt" (2021) (værk)
- Det danske filminstitut: "Jonas Poher Rasmussen om 'Flugt'":  https://www.youtube.com/watch?v=NhmQqYkWIMQ&t=6s
- Halfdan Pisket m.fl: "Uledsaget" (2022) (værk)
- To pressefotos: https://krydsfelt.systime.dk/?id=319#c2263
- Pia Tafdrup “Oase” fra Trækfuglens kompas (2010)

Baggrundslitteratur
-Mimi Olsen m.fl: "Analyse af pressefotografi", i: Krydsfelt: https://krydsfelt.systime.dk/?id=310
- Schultz Larsen: "Dokumentar og mockymentary", i: Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=224

Omfang: ca. 250 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv: Indledning og afrunding 11-12-2023
Analyserende artikel: Skildringer af flugt 09-01-2024
Genaflevering: Skildringer af flugt 04-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6 - Arbejde

Forløb om arbejdsliv med både litterært, sprogligt og mediemæssigt fokus:

Litterært: Hvordan skildres arbejdsliv i tre forskellige litterære tekster? Særligt fokus på novellegenren.

Sprogligt: Skriftlig og mundtlig kommunikation i jobopslag, ansøgninger og til jobsamtalen. Karrierelæring med fokus på jobsøgningsprocessen.

Mediemæssigt: Hvordan har medierne de seneste år sat fokus på arbejdsliv? Særligt fokus på nyhedsjournalistik.

Tekster
- Martin A. Nexø: “Lønningsdag” (1900)  
- Thomas Korsgaard: “Jeg ringer fordi” (2019)
- Olga Ravn: “Mit arbejde” (2020) (uddrag): https://litthist.systime.dk/?id=328

- Trine Bjørn Egede: ”Jeg kunne aldrig drømme om at svare på en mail, hvis jeg er sammen med mine veninder
eller besøger familie. Det er min form for self-damage-control.”, i: Politiken 18.07.2023
- Kalle Kehlert: ”Arbejdsgiverne jubler over flere unge i job”, i: Berlingske 18.08.2023
- Frederikke Amalie Albrechtsen: ”På fødegangen føler jeg virkelig, at jeg spiller landskamp i Parken hver dag”, i:
Politiken 26.05.2023

- BT.dk: https://www.bt.dk/emne/arbejdsliv
- Berlingske.dk: https://www.berlingske.dk/business/arbejdsliv

- Jobindex.dk: Diverse elevvalgte jobopslag

Baggrundslitteratur

- Dr.dk: “Taler du kropssprog” https://www.dr.dk/drtv/se/taler-du-kropssprog_47332
- Schultz Larsen: "5.1. Avisjournalistik", i Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=218
- Kjær-Hansen m.fl.: "Folkelig realisme og socialrealisme", i Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=172
- Kjær-Hansen m.fl.: "Olga Ravn: Mit arbejde", i Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=328

Omfang: ca. 60 ns
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forarbejde til artikel 13-02-2024
Artikel 28-02-2024
Arbejd selv om jobopslag 01-03-2024
Jobansøgning 14-03-2024
Analyserende artikel: Arbejde 31-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7 - Kulturmøder

Primært litterært forløb med fokus på kulturmøder i forskellige former. Forløbet tager afsæt i jeres egen kulturelle baggrund og dernæst arbejder vi med litterær analyse, især stilistisk analyse af lyrik om kulturmøder.

Som en del af forløbet er der forfatterbesøg af Lone Aburas, som laver en skriveworkshop med jer. Her diskuteres stilistiske virkemidler og I skal skrive egne tekster

Desuden værklæsning af Ansaris digtsamling (værk) og arbejde med mundtlig formidling.

Tekster
- Tobias Rahim: "Kurder i København" (2022)
- Tom Kristensen: "Rio Janeiro" (1914)
- Maja Lee Langvad: "Danskerloven" (2006)
- Mino Danmark: "Ser du mig" (2020) - kampagne

- Haidar Ansari: "Institutionaliseret" (2022) (VÆRK)

Baggrundslitteratur
- Definitioner af kultur, i: https://denstoredanske.lex.dk/kultur#-Definitioner

- Larsen, Ole Schultz: "Håndbog til dansk", https://hbdansk.systime.dk/?id=195: Følgende kapitler
- 2. litterær analyse af digte
- 4.2. Sproglige billeder
- 4.3 Sproglige figurer
- 4.10 Argumentation
- 5.6 Reklamer

- Kjær-Hansen m.fl.: "Litteraturhistorien på langs og på tværs", https://litthist.systime.dk/?id=264: Følgende kapitler
- Tidlig modernisme
- Tom Kristensen: "Rio Janeiro"

- Rekve Eriksen m.fl: "Eksamensgenrerne dansk stx" https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=136. Følgende kapitler:


ca. 200 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ skriveøvelse: Danskerlov 26-04-2024
A 2x DA skr. prøve 14-06-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8 - Fra oldtid til oplysning

Litteraturhistorisk forløb. Vi starter i middelalderen (folkeviser), dernæst kort om renæssance og til slut særligt fokus på oplysningstiden.
Desuden fokus på evnen til at perspektivere.

Skriftligt fokus på kreative skriveøvelser med udgangspunkt i Ebbe Skammelsøn samt Holberg.

Danskfaglige mål:
- Du får et overblik over den danske litteraturhistorie fra oldtiden til oplysningstiden.
- Du forstår, hvordan de forskellige litteraturhistoriske perioder hænger sammen historisk, kulturelt og litterært.
- Du kan karakterisere de tanker, der præger litteraturen i de forskellige perioder.
- Du kan analysere og fortolke skønlitterære tekster med fokus på at kunne perspektivere til samtiden.
- Du kan sætte gymnasiets dannelsesideal ind i en historisk sammenhæng og reflektere over, hvorfor vi skal læse litteratur.

Tekster
- Ebbe Skammelsøn(folkevise)
- Elverskud (folkevise)
- Immanuel Kant: “Hvad er oplysning?” (1784)
- Ludvig Holberg: Epistel 390 – En god Lærers Egenskaber (1749)
- Ludvig Holberg: Erasmus Montanus, 3. akt (1723)
- Nikolaj Arcel: En kongelig affære (2012) (værk)

Baggrundsstof
- Larsen, Ole Schultz (2019):“Sproglige figurer” + “Sproglige billeder”, i: Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier. Systime

- Kjær-Hansen m.fl.: “Middelalderen” + "Renæssancen" “Oplysningstiden” i: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012) https://litthist.systime.dk/

- Kjær-Hansen m.fl.: “Om begrebet litteraturhistorie” i: Litteraturhistorien på langs og på tværs (I-bog, Systime 2012)

- Sørensen & Rangvid: "Middelalderen: slægt, ære og hævn" + "Oplysningstiden: nar og norm, druk og ædruelighed" i Brug litteraturhistorien, Systime

ca. 200 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ebbe Skammelsøn - kreativ opgave 21-08-2024
En kongelig affære 06-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9 - Forestillinger om kærlighed

Vi skal i dette forløb prøve at indkredse, hvad det er for forestillinger, vi har om romantisk kærlighed. Vi skal især læse litterære tekster fra forskellige tidspunkter i litteraturhistorien, men vi inddrager også andre
aktuelle tekster inden for andre genrer, f.eks. debatindlæg, datingapps og reklamer og dokumentarfilmen.

Forløbet leder frem mod et tværfagligt forløb med Oldtidskundskab og værket Medea (innovativt forløb)

Desuden afsluttes forløbet med værklæsning af Tine Høeg: Tour de Chambre (2020). Samlet giver teksterne fra de forskellige perioder et indblik i, hvilke forestillinger om kærlighed der har hersket.

Som en del af forløbet indledes hvert modul med et kort elevoplæg om:
Novellen som genre, Romantikken, Forfatter: St. St. Blicher, Minimalisme, Nyere tid i litteraturen, Det moderne gennembrud samt Herman Bang

Faglige mål:
- Hvad er en novelle? Repetition af novellen som genre, litteraturhistorisk og strukturelt. Herunder forskellen på en klassisk og en moderne novelle
- Kendskab til/repetition af begreber som renæssance, impressionisme og realisme
- Træning af analytiske færdigheder

Tekster
- Euripides: Medea (tværfagligt forløb med old)
- Steen Steensen Blicher (1836): "Marie. En erindring fra Vesterhavet" (uddrag)
- NFS Grundtvig (1855): Det er så yndigt at følges ad"
- Herman Bang (1890): "Pernille"
- Blixen: “Ringen” (1958)
- Helle Helle: “En stol for lidt” (1996)
- Emil Næsby Hansen: Skjold og Isabel (2018) (dokumentar, værk)

- Tine Høeg: Tour de Chambre (2020) (roman, værk)

Desuden selvvalgt arbejde med én af følgende:
- TV-reklame for Victoria Milan: https://www.youtube.com/watch?v=Y2RArQZFCU8
- Uddrag af Sofie Diemer: LOL-LITA (2016): https://5aarslitt.systime.dk/?id=230
- Trailer til Alene Sammen, TV2: https://www.youtube.com/watch?v=QrSM1-D688w
- Sabinsky, Stephan (29.09.22): "Kronik: Tinder har gjort personer til forbrugsobjekter, man kan bruge til at booste sit selvværd", Information

Baggrundsmateriale
https://denstoredanske.lex.dk/k%C3%A6rliahed

Barbara Kjær-Hansen mil.: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, følgende kapitler og afsnit:
2. Renæssance: introside + video: (https://litthist.systime.dk/index.php?id=238)
5. Romantikken: Poetisk realisme (https://litthist.systime.dk/?id=c428) + Steen Steensen Blicher
6. Det moderne gennembrud: Skrivestil og sprog (https.7/litthist.systime.dk/?id=pl40)
8. Eksperimenterende realisme: Tendenser i den nyeste litteratur
(https://litthist.systime.dk/?id=294)
10. Novellen: Hvad er en novelle, At analysere noveller, Novellens historie. Noveller i romantikken

Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime ibog, følgende kapitler:
- "Facework og ansigtstruende handlinger": https://hbdansk.systime.dk/?id=210#c646
- "Dokumentarfilm og mockumentary": https://hbdansk.systime.dk/?id=224
- 3.2 Komposition
- 3.3 Fortæller
- 3.4 Fremstillingsformer

ca. 350 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Medea-diskussion 08-12-2024
Mini-projekt om kærlighed i dag 11-12-2024
Reflekterende skriveøvelse: Kærlighed 15-12-2024
Reflekterende artikel 16-01-2025
Kreativ skriveøvelse 30-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 49 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10 - Modernisme

Kort forløb om modernisme i dansk litteratur med udgangspunkt i at forstå forskellen på modernisme og realisme. Forløbet afsluttes med en debat om kanon-begrebet som opsamling på de forskellige kanonforfattere.

Tekster
- Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" (1960)
- Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
- Helle Helle: "Film" (1996)

- repetition i grupper af følgende kanonforfattere: Holberg, Pontoppidan, V. Jensen, Kristensen, Nexø, A. Hansen, Seeberg, Rifbjerg

Baggrundslitteratur

Kjær-Hansen m.fl. Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012. Følgende kapitler:
7. Modernisme og realisme: "Det moderne samfund" + "1900-tallets stilretninger" + "Efterkrigsmodernisme" + "60'er-modernisme" + "Minimalisme og modernistisk lyrik"

Ca. 35 normalsider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 11 - Aktiv dødshjælp

Hvordan kunsten samt popkultur fremstiller aktiv dødshjælp.
Etisk råd
Dokumentargenren
Filmiske virkemidler samt fakta- og fiktionskoder
Det retoriske pentagram
Aktiv dødshjælp i den offentlige debat
Appelformer
Fortællerforhold
Filmanalyse (herunder filmiske virkemidler samt personkarakteristik og
intention)
Sproghandlinger med fokus på forhold mellem karakterer og hvordan
magtbalancen afspejles i kommunikationen.

Materiale:
”Håndbog ti dansk” s. 228-235 (dokumentarfilm) + s. 176-189
(sproghandlinger)
DR: ”Abdel mellem fjender: Hjælp mig med at dø” (dokumentar, 2019)
Linn Ullmann: ”Nåde” (romanuddrag, 2002)
Bille August: ”Stille hjerte” (film, 2014)
Jens Rebensdorff: ”Bille August ville selv vælge aktiv dødshjælp” (artikel,
2014)
Signe Lindkvists Instagram (opslag, 2021) https://www.instagram.com/p/CPD82MSqHXZ/
”Brug Litteraturhistorien” s. 179-184 (Klaus Rifbjerg,
konfrontationsmodernisme og fremmedgørelse)
Klaus Rifbjerg: ”Solsort” (digt, 1962)
Ordnet: ”eutanasi” og ”aktiv dødshjælp” + ”palliativ” + ”fremmedgørelse” +
”splittelse” + ”solsort” + ”nåde” (opslag)
Daniel Kehlmann: ”Berømmelse. En roman i ni historier” (uddrag af den tyske roman, 2009)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 12 - Slik

Politisk korrekthed og sprogbrug i popkultur samt produkter.
Synspunkter og argumentation
Krænkelseskultur og krænkelsesparat
Toulmins argumentationsmodel
Nyhedskriterier
Det retoriske pentagram
Kommunikationsanalyse samt sproghandlinger
Analyse af underholdningsprogram
H.C. Andersens forfatterskab samt romantisme
Henrik Pontoppidans forfatterskab samt det moderne gennembrud
Talegenren

Materiale:
”Håndbog til dansk”: Argumentation, kommunikationsanalyse, talegenren.
TV2: ”Pyrus: Gi’ Mig Slik” (sang, 1997)
Lars Bennike: ”Er ’Pyrus’ racistisk?” (artikel, 2014)
Ordnet: ”synspunkt” + ”argumentation” + ”politisk korrekthed” +
”krænkelseskultur” + "sprogbrug" + "eskimo" + "diversitet" + "karikatur" + "forgængelig" (opslag)
Den Store Danske: ”politisk korrekthed”
Oliver Okstrøm: ”Haribo anklaget for racisme – fjerner slik fra Skipper Mix”
(artikel, 2014)
Walt Disney: "The Cookie Carnival" (kortfilm, 1934)
DR: "Det Sorte Kageshow: En spiselig julesok" (uddrag af S01E04, ca. 19.00-slut, underholdningsprogram)
H.C. Andersen: "Tepotten" (kunsteventyr, 1863)
"Brug Litteraturhistorien" (H.C. Andersen + Henrik Pontoppidan)
Martha Flyvholm Tode: "Man kan også være søstjerne" (romanuddrag, 2020)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (novelle, 1887)
Kristian Thulesen Dahl: "Tale ved Dansk Folkepartis årsmøde" (uddrag af tale, 2013)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer