Titel
5
|
Den Ny Indvandring - "Gæstearbejderne"
Dette forløb fokuserer på gæstearbejdernes indvandring til Danmark. Eleverne er kort blevet introduceret til den tidlige indvandring i perioden 1760-1954, med fokus på kartoffeltyskere, jøder, roepolakker og ungarske flygtninge i 1954.
Hovedfokus i dette forløb centrerer sig om gæstearbejderne fra Tyrkiet, Pakistan og Ex-jugoslavien, som indvandrede til Danmark i perioden fra 1967-1973. Her har vi beskæftiget os med begreber som højkonjuktur, økonomisk vækst og velfærdsstatens guldalder. I den forbindelse er eleverne blevet introduceret til de økonomiske vilkår i Europa, som gjorde det muligt, at invitere gæstearbejdere til Danmark. I forbindelse hermed, har vi drøftet samtidens indvandringsdebat, som primært omhandlede de økonomiske fordele og ulemper ved gæstearbejdernes tilstedeværelse.
Eleverne blev her introduceret til pull-push-modellen, som de skulle bruge til at argumentere for, hvorfor en gæstearbejder vælger, at komme til Danmark for at arbejde. Eleverne har endvidere beskæftiget sig med arbejdsgivere og arbejdsgiverforeningens holdninger og standpunkt til indvandringen. Endvidere har eleverne beskæftiget sig med arbejdernes arbejds- og levevilkår, eller mangel på samme.
Desuden har vi i forløbet fokuseret på perioden 1973-1983, hvor Danmark går ind i krisetid. Her har eleverne beskæftiget sig med oliekrisen i 1973, jordskredsvalget og indvandringsstoppet i 1973. Her har eleverne arbejdet med nye politiske strømninger og holdninger, som opstod i dansk politik. Endvidere har eleverne arbejdet med kildemateriale om politikere såvel som den almene befolknings holdning til gæstearbejderne og deres tilstedeværelse i Danmark.
Der er løbende blevet draget paralleler til nutidens indvandringspolitik, og politikernes måder at løse politiske problemstillinger såsom bosætningsmønstre mm.
Ifm. kildeanalyse har eleverne i særdeleshed beskæftiget sig med, hvilke problemstillinger de anvendte kilder kan belyse.
Materiale:
- " Kapitel 1: Indvandringens historie (1760-1960" I Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025.). I Den ny indvandring. [iBog] Aarhus: Systime. Tilgængelig her: <https://dennyindvandring.systime.dk/?id=133> [Tilgået 24. april 2025].
- "Kapitel 2: Indvandrere som arbejdstagere (1967-1973)" I Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. . I Den ny indvandring. [iBog] Aarhus: Systime. Tilgængelig her: <https://dennyindvandring.systime.dk/?id=134> [Tilgået 24. april 2025].
- " Kapitel 3: Indvandring i krisetider (1973-1983)." I Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. I Den ny indvandring. [iBog] Aarhus: Systime. Tilgængelig her: <https://dennyindvandring.systime.dk/?id=135> [Tilgået 24. april 2025].
- "Kapitel 4: Indvandring som trussel (1983-1993)" I Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. I Den ny indvandring. [iBog] Aarhus: Systime. Tilgængelig her: <https://dennyindvandring.systime.dk/?id=136> [Tilgået 24. april 2025].
Kilder:
- "Kilde 10: I Ishøj, 1976"
Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. Kapitel 3: Indvandring i krisetider (1973-1983). I Den ny indvandring.
- "Videointerview: Hüsne Güler. " I Nikolajsen, K. & Ohnesorge, T. (2025). I Den ny indvandring. Systime. https://dennyindvandring.systime.dk/?id=247
- "Velkommen Mustafa, 1970": Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. Kapitel 2: Indvandrere som arbejdstagere (1967-1973). I Den ny indvandring.
- "Udelandske arbejderes forhold i Danmark, 1971": Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. Kapitel 2: Indvandrere som arbejdstagere (1967-1973). I Den ny indvandring.
Kapitel 3: Kilde 12: Indvandrerfamiliernes situation, 1979
Kilde 17: Interview med Ishøjs borgmester, 1987 I "Nikolajsen, K. og Ohnesorge, T., 2025. Kapitel 4: Indvandring som trussel (1983-1993). I Den ny indvandring. [iBog] Aarhus: Systime.]."
Kilde 41: Unge efterkommere beretter, 2020 i "Nikolajsen, K. & Ohnesorge, T. (2025). Kapitel 9: Indvandrerliv. I Den ny indvandring. Systime. https://dennyindvandring.systime.dk/?id=141"
Kilde 43: To unge mandlige efterkommeres oplevelser i folkeskolen, 2020 i "Nikolajsen, K. & Ohnesorge, T. (2025). Kapitel 9: Indvandrerliv. I Den ny indvandring. Systime. https://dennyindvandring.systime.dk/?id=141"
Eleverne skal kunne:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
|