Titel
2
|
2 - Islam
Islam
I forløbet får eleverne en grundlæggende forståelse af religionen islam med fokus på islams formative periode, de seks trosartikler og de fem søjler, profeten Muhammed og hans betydning og tolkninger af islam. Vi har et særligt fokus på analyse af centrale ritualer og helligsteder, hvor særligt hajj er analysegenstand.
Afslutningsvist arbejder vi med islam i det senmoderne samfund, hvor begrebet sharia udfoldes og problematiseres, og forskellige debatter om muslimsk identitet, ungdomskultur og homoseksualitet undersøges ud fra Formans idealtyper og synet på sharia.
Forløbet afsluttes med en ekskursion til Imam Ali moskéen på Nørrebro.
Desuden præsenteres eleverne for religionsfaglig kildelæsning, hvor særligt karakteristik og analysenedslag trænes.
Centrale begreber
- Islam
- Allah
- De fem søjler
- De seks trosartikler
- Koranen og Hadith
- Kabaen
- Umma
- Sunni og shia
- Profeten Muhammed
- Sunna
- Mekka og Medina
- Halal og haram
- Sharia og fiqh
Religionsfaglig teori og begreber
- Jens Formans idealtyper: Modernist, sekularist, traditionalist, fundamentalist
- Hellig og profan
- Van Gennep overgangsritual
- Podemann: Ritual-myte-model
- Giddens, Lyon og Bauman om religion i det senmoderne samfund
Baggrundsmateriale
Madsen, Lene; Motzfeldt, Thelander Dorte m.fl.: "Islam" i Grundbogen til religion c, Systime i-bog – særligt kapitlerne:
-“Fakta om islam”
-“Øjenåbner: Hvorfor være muslim?”
- "Islams historiske udvikling"
-“Det islamiske samfundssyn”
- "Religiøs praksis i islam"
-“Hellige steder”
Kitir, Deniz: “De fem søjler”, "De seks trosartikler" + “Islam og det senmoderne samfund” i Klassisk og moderne islam, Systime i-bog
Møenbak, Eva Ravn, m.fl.: ”Islams oprindelse” I: Religioner lever, Lindhart og Ringhof, 2017
Lykke-Kjeldsen, Carsten; Pedersen, Bodil Junker m.fl.: Begrebsnøglen til religion, Systime i-bog. Følgende kapitler:
- “Ritualteori - funktionalistisk”
- “Ritualteori - fænomenologisk”
- "Ritualtyper",
- "Identitetsdannelse og religion"
Vice på youtube: “We Snuck a Camera into Mecca to Film Hajj: The World's Largest Pilgrimage”, 2012, her (15 min.)
Youtube: Religionsnørden: Islam
Kildetekster
Sura 2, 185
Sura 2,197
Sura 2, 238
Sura 2, 277
Sura 3,18
sura 24, 31 + 33
Sira: Myten om Allahs Hus
Hadith: "Profetens himmelrejse" (i Forman, Jens: Muslimernes religion, 2006)
Helvedes homo, afsnit 2 (DR.DK): https://www.dr.dk/drtv/episode/helvedes-homo-_-en-muslim-springer-ud_47012#!/
Naveed Baig: “Man skal ikke gøre noget, man ikke forstår”, i: Klassisk og moderne islam (red.: Deniz Kitir)
Kassem, Moustapha m.fl. (08.02.08): ”Vi tror på en sekulær islam”, Politiken
Hizb ut-Tahrir om synet på samfundet (fra Hizb ut-Tahrirs hjemmeside)
DR.dk: “21-årige Meryem går stadig med niqab: Hvordan er livet efter forbuddet mod den?”, i: Dr.dk, TÆT PÅ, https://www.dr.dk/engagement/taet-paa/taet-paa-meryem-gaar-stadig-med-niqab-hvordan-er-livet-efter-forbuddet-mod-den
Andersen, Uffe Taudal: “Et tørklæde gør ikke nogen til en bedre muslim” i: Berlingske.dk, 12.04.17: https://www.berlingske.dk/internationalt/et-toerklaede-goer-ikke-nogen-til-en-bedre-muslim
Ca. 70 s.
Arbejdsformer:
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde
Særlige fokuspunkter:
|