Holdet A 3g SP/1 STX VF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution NEXT
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Altijana Susic
Hold A 2023 SP/1 STX VF (A 1g apSP/1  STX VF, A 1g SP/1 STX VF, A 2g SP/1 STX VF, A 3g SP/1 itp STX VF, A 3g SP/1 STX VF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 AP og Introducción al español.
Titel 2 Repetition
Titel 3 Un mes en Málaga y lo típico andaluz
Titel 4 Música y baile
Titel 5 Una introducción a México (EKS)
Titel 6 México y la frontera (EKS)
Titel 7 Gente y clima (EKS)
Titel 8 La guerra civil española y sus consecuencias (EKS)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 AP og Introducción al español.

Oversigt - Introduktion til spansk og den spanske verden.

Forløbsbeskrivelse: INTRODUKTION: fonetik, grammatik, tekster, samtale, og den spanske verden (sprog og kultur).

BØGER:

1. GRAMÁTICA BÁSICA (ibog, SYSTIME): Introduktionsbog til spansk fonetik og grammatik med øvelser.
AP: Ordklasse analyse (morfologi) og sætningsanalyse (syntaks). Bøger: "Sprog på Spil" (Systime) og "Sprogenes Vej" (MinLæring).

2. EL SUR: Praktiske øvelser og grammatik. Spansk begyndergrundbog med oplæsning af tekster, kortfattet grammatik og interaktive opgaver. Marcelo Cea, Fernando López Serrano og Lilia Kristensen. SYSTIME-ibog,

3. Glydendal online ordbøger.

ANDRE PÆDAOGISKE MIDLER: diktat, fremlægelse, gruppearbejde, media (internet, podcast, videoer osv.), sange på spansk osv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 144,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Repetition

Kort opvarmning og repetition af sidste års emner med udgangspunkt i
udvalgte kapitler fra begynder systemet Ya vamos!  

Samt grammatiske fokuspunkter:
- Uregelmæssig nutid herunder: ser - estar - hay, tener og hacer
- Præpositioner og adverbier om sted
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Un mes en Málaga y lo típico andaluz

Formål:
- at få kendskab til en række kulturelle fænomener, som ofte forbindes med det "typisk spanske” gennem diverse kulturelle, samfundsmæssige, historiske samt regionale forhold med udgangspunkt  i Andalusien beskrevet i i-bogen ”Un mes en Málaga” (https://www.unmesenmalaga.com/)
- at tilegne sig basisordforråd som sætter eleverne i stand til at tale og skrive om almene emner
- at træne grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- at træne og tilegne sig interkulturelle kommunikative kompetencer

Forløbets længde: 50 moduler a 45 min

Forløbets omfang: ca. 30 ns

Faglige mål:
̶  forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
̶  læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
̶  deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
̶  præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
̶  udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk

Kernestof:
Tekster fra Un mes en Málaga (ibog) https://www.unmesenmalaga.com/ MitDigitaleGym  (2018)
- "Cap 1. Mis primeros días en Málaga"
- "Cap 2: Vivir con una familia Española"
- "Cap 3: Un día típico en Málaga"
- "Cap 4: Los jóvenes malagueños"
- "Cap 5: Ir de tapas"
- “Cap 6: Picasso-un gran artista”

Bogen tekster kredser om en ung dansk pige, der er på studieophold i Spanien. Hun beskriver sit møde med Spanien, spanierne og spansk kultur i forskellige genrer: breve, dagbøger, artikler, mails, læserbreve og blogindlæg.
   Teksterne har fokus på kulturmødet - ligheder og forskelle mellem en dansk og spansk familie. Bogen kommer desuden ind på unge i Spanien og deres liv og drømme og om spansk kultur lige fra kunst til køkultur.
    Forløbet lægger naturligt op til refleksion og diskussion af, hvordan man møder en ny kultur, og herved trænes elevernes interkulturelle kommunikative kompetencer.

Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Repetition af basisgrammatik fra 1. år: adjektivernes bøjning, possessive og refleksive pronominer diftongerende verber, gerundium
- Introduktion til perfektum og nær-fremtid

Skriftlighed:
- Introduktion til og træning af delprøve 1-lignende opgaver samt udvalgte genrer fra delprøve 2.

Spanskdag den 26.11.2025 (7 moduler):
Biograftur og diverse aktiviteter i grupper med udgangspunkt i filmen
- "Chinas" Arantxa Echevarría, 2023

Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Actividades en la ciudad 05-09-2024
Opsamlingsopgave Cap 1-3 03-10-2024
Presentación de una ciudad andaluza 29-10-2024
En el bar - billedbeskrivelse 31-10-2024
Presentación - los jóvenes malaguenos 12-11-2024
Chinas - presentación en grupos 26-11-2024
Arbejd selv - spansk 12/12 12-12-2024
Omfang Estimeret: 50,00 moduler
Dækker over: 57 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Música y baile

Formål
- at få en introduktion til musik og dans i den spansktalende verden.
- at få indblik i både spansk - og latinamerikansk kultur gennem forskellige stilarter inden for musik og dans: Salsa, tango, reggaetón og flamenco.

Forløbets længde: 20 moduler a 45 min.

Forløbets omfang: ca. 15 ns

Kernestof:
- Forskellige sangtekster og musikvideoer knyttet til temaet
- Tekster og opgaver fra Ya Vamos kap 7
- “Paco de Lucía” –fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017

Skriftlige opgaver
- Delprøve 1 og 2: Rosalía (omskrevet til ny form)

Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv den 28. januar 28-01-2025
Presentación del vídeo músical 04-02-2025
Delprøve 1 og delprøve 2 13-02-2025
Mundtlig præsentation 17-02-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Una introducción a México (EKS)

Formål:
- at få overordnet kendskab til den mexicanske kultur og samfund med fokus på traditioner

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.

Forløbets omfang: ca. 16 sider eksklusive grammatik

Forløbets længde: 28 moduler a 45 min

Kernestof:
Tekster fra Viva la vida, Silvia Becerra Bascuñan, Sigrid Østergaard, Julie Højgaard, Lindhard og Ringhof, 2017
- “Frida, una artista mexicana” s.199-203
- “Quinceañeras” s. 225

“La vida de Frida Kahlo”
http://ibogspansk.weebly.com/texto-1---la-vida-de-frida.html
“¿Por qué Frida Kahlo es una leyenda?”
http://ibogspansk.weebly.com/texto-2---la-leyenda-frida.html  

“Aby de México, Soy una chica con ambiciones" fra La identidad contrastada, Jóvenes en Latinoamérica - Ole Nicolaj Mikkelsen og Pablo Riismøller, Gyldendal, 2013, s.52-55

“Día de muertos en México”
🏆CGI 3D Animated Short Film🏆: "Dia De Los Muertos" - by Team Whoo Kazoo +
Ringling | TheCGBros
https://www.youtube.com/watch?v=jCQnUuq-TEE

"In-flight movie: El Dia de los Muertos en Mexico"
https://www.youtube.com/watch?v=kimX-rwPmyk&list=PL8A5EE8B52A8979DA&index=1

"Los 7 Estereotipos Más Comunes (y raros) Sobre los Daneses"
https://www.youtube.com/watch?v=P-CH19OrK9w

Supplerende stof:
"Nordamerika med Simon Reeve: Texas og Mexico" (Dokumentar), DR2, 2020
"Hvem var Frida Kahlo? (Dokumentar) DR2, 2021, 51 min.

Skr. eksamensopgaver:
Turistificación - Delprøve 1 + 2 (Ny form) (Minlæring)
Frida Kahlo - Delprøve 1 (fra Viva la vida)

Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Min læring:
- repetition af grammatiske tider
- fokus på datider: imperfektum/perfektum


Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv Texas og Mexico 20-03-2025
Celebrar 15 años - arbejd-selv 27-03-2025
Datider på spansk - grammatikaflevering 03-04-2025
Forberedelse 24-04-2025
Presentación de Aby 29-04-2025
Presentaciones en grupos 06-05-2025
Mexico - afslutning 15-05-2025
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 México y la frontera (EKS)

Formål:
- at få kendskab til Mexicos kultur og samfund med fokus på kvindesyn, machismo-begrebet samt kvindedrab i bl.a. Ciudad Juárez

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Omfang: ca. 40 normale sider eksklusive grammatik


Forløbets længde: 47 moduler a 45 min


KERNESTOF:
- "Hugo Hidalgo Rasmussen", En Ruta, Poul Juul Christensen og Johanne Riktrup Hansen, Systime 2024
https://enruta.systime.dk/?id=157
- "Papeles de hombres y mujeres", Entre dos culturas, Kirsten Arleth, Gyldendal 2008, p. 19-20 (forkortet)
- "La narcocultura en México: Impacto en la juventud", Hania Trejo -8 mayo, 2024
https://notitiacriminis.mx/tribuna/nfirmas/7757/  (forkortet)
- "Habitaciones de las mujeres de Juárez", Mayra Martell, VICE
https://www.vice.com/es/article/dpb7mw/habitaciones-de-las-mujeres-de-juarez-0000581-v8n4
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-38051336
- "2666", (uddrag) Roberto Bolaño, Sin prisa pero sin pausa, Clausen, Inge Margrethe et.al. Gyldendal, 2016, (s.63-64)
- "Los narcocorridos, Buknas de Culiacán: Chapón, cuerno y cachucha", Mosaíco Méxicano Pilmark, Christina og Olsen, Eva:, Gyldendal, 2016 (s.85-87)
- Tekster fra México en perspectiva, Telling Lund, Helena og Hilm, Marianne, Systime 2019 (i-bog):
   - Prólogo, México en perspectiva https://mexico.systime.dk/?
   id=146#c267
       - El Machismo, https://mexico.systime.dk/?id=p129&L=0 (herunder:)
       - El macho mexicano, https://mexico.systime.dk/?id=c266&L=0
       - El machismo en la sociedad mexicana, https://mexico.systime.dk/?
      id=c320&L=0
   - La cultura mexicana, https://mexico.systime.dk/?id=132 (herunder:)
       - El machismo en diferentes clases sociales,
       https://mexico.systime.dk/?id=p132
       - ¿Qué es un machista?, https://mexico.systime.dk/?id=c546
       - La educacción de los niños según Gabriela,
       https://mexico.systime.dk/?id=c812
       - El machismo en México, https://mexico.systime.dk/?id=c517
- Tekster fra El sexo en proceso, Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui, 2024, Columbus
  - "Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano,"
     https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136&loopRedirect=1
  - "El Reggaetón,"
     https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=153
      


SUPPLERENDE MATERIALE:
- "Ciudad Juarez, the city of missing women", (Dokumentar på engelsk)
https://www.youtube.com/watch?v=057pnMQ7wlI
- "Mordene på Mexicos strande" (MitCFU)


Skriftlige opgaver:
- Despacito: El reguetón y el machismo (Delprøve 1, Minlæring)
- El cartel de Sinaloa (Delprøve 1, Minlæring)
- Coca-colonización (Delprøve 1)
- Fiesta (Ny form) (Delprøve 1 + delprøve 2)


Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Repetition af sammensatte tider: nærfremtid, perfektum og gerundium samt
- Datider på spansk (Præteritum/imperfektum)
- Personlige pronominer - direkte/indirekte objektsformer
- Hitverber og diverse grammatiske emner relateret til Delprøve1


Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Uregelmæssige verber 14-08-2025
Hugo Hidalgo Rasmussen - oplæsning 18-08-2025
Entrega - Opgaver med billedbeskrivelse 1 28-08-2025
Ser turista en México 04-09-2025
El cartel de Sinaloa - Delprøve 1 18-09-2025
Imperfektum/præteritum 25-09-2025
Despacito - El reguetón y el machismo - Delprøve 1 02-10-2025
Omfang Estimeret: 47,00 moduler
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 Gente y clima (EKS)

Formål:
- at undersøge, hvordan klimaforandringerne påvirker mennesker, virksomheder, kultur, samt hvilke ideer, initiativer, tiltag vokser frem som respons på konkrete problemstillinger. Forløbet tager udgangspunkt i klimaforandringer i Spanien med perspektiver til Latinamerika og DK. Eleverne introduceres for emnet via varieret kildemateriale samt varierede arbejdsformer.


Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Omfang: ca. 30 normale sider eksklusive grammatik

Forløbets længde: 32 moduler a 45 min


KERNESTOF:
- "La entrevista de José" (spansk tale, spanske undertekster), HUMAN (film) 2015
https://youtu.be/t2ar6XIcVgs?feature=shared
- "El inmenso "basurero del mundo" de ropa usada en el desierto de Atacama", BBC News Mundo, 2022
https://tinyurl.com/364da4dv
-"'Fast fashion', ropa barata y que dura muy poco en tienda - Salvados" (reportaje)
https://www.youtube.com/watch?v=glRnwDwFNj8
- "Duolingo Spanish Podcast, episode 112 - Climate Heroes: Biking in Spain"
https://podcast.duolingo.com/episode-112-climate-heroes-biking-in-spain
- "Movilidad sostenible - bicicletas en Copenhague" (Video/reportaje)
https://youtu.be/PNzEDKuSnts?feature=shared
- "Niños en lugar de coches - Han devuelto la calle a la gente", fra España en la calle,
Kloch, Kasper; Tønner, Martin; Vilhelm, Thomas, Forlaget Gyldendal, 2020 (forkortet)
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=142
- Tekster fra España frontera climática, Kloch, Kasper; Tønner, Martin; Vilhelm, Thomas, Forlaget Columbus, 2024:
     - "Den klimabevidste kok i Sevilla. Miguel"
https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=148#c446
     - "Et lys i mørket. Solcelleparken Gemasolar i Andalusien. Alicia"
https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=151


Skriftlige opgaver:
- Ropa usada/Atacama (Delprøve 1)
- Jóvenes contra lso cambios climáticos (Delprøve 1)
- Tiny houses en Colombia (Delprøve 1, Minlæring)
- Amigos (Ny form)  (Delprøve 1 + 2)
- Campo (Ny form)  (Delprøve 1 + 2)


Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i Minlæring:
- Præpositioner
- Infinitiv - brugen
- Verbalperifraser
- Repetition af verbale tider


Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Amigos - Delprøve 1 18-11-2025
Tiny houses en Colombia - Delprøve 1 19-11-2025
Amigos - Delprøve 2 20-11-2025
Amigos - Resten af Delprøve 2 02-12-2025
Terminsprøve 11-12-2025
Un producto sostenible 13-01-2026
Omfang Estimeret: 32,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 La guerra civil española y sus consecuencias (EKS)

Formål:
- at arbejde med aktuelle (kulturelle og samfundsmæssige) samt historiske  forhold i Spanien med særligt fokus på Francos diktatur og overgangen til demokrati, opgøret med diktaturet (herunder massegrave, Franco-symboler og de stjålne børn) og disses betydning for nutidens Spanien.

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.


Omfang: ca.30 normale sider eksklusive grammatik


Forløbets længde:  45 moduler a 45 min

  
KERNESTOF:
- Tekster fra España en la calle, Kloch, Kasper; Tønner, Martin; Vilhelm, Thomas, Gyldendal 2019, under Systime:
       - Gadens symboler: "Símbolos franquistas en las calles de España: Polémica y viejas
       heridas", https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=147
     - “Entre cráneos y huesos: lloro cuando encuentro juguetes”,
        https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=148
- “Ninos robados” (stx eksamensopgave)
- "Hay un hueco en mi alma", la canción de las madres de bebés robados, (realizado por la asociación SOS Bebés Robados)
https://www.telemadrid.es/programas/buenos-dias-madrid-om/cancion-madres-bebes-robados-2-2056614337--20181009021649.html
- "La monja que repartía bebés" (Forkortet - eksamenstræning)
El País: https://elpais.com/sociedad/2012/05/12/actualidad/1336844874_900912.html
- "La lucha por el pasado", La guerra civil española, Helene Caprani, Forlaget Columbus, 2026, https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=143
- "La Guerra Civil Española para niños" | Locos por la historia | Shackleton Kids,
https://www.youtube.com/watch?v=n8Eyf4Rzvq4
- "El laberinto del Fauno" (Film), Guillermo del Toro (2006)
   - Læsning af sinopsis og diverse  opgaver om filmen
- "El maestro que prometió el mar" (Film) Patricia Font (2023) - diverse opgaver om filmen


SUPPLERENDE STOF:
- ”Fortidens spøgelser: Franco, borgerkrigens sår og kampen om  historien” (baggrundstekst) fra Kasper Kloch og Martin Tønner: España en la calle, Gyldendal 2019, under Systime: https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=133
- Baggrundstekster fra La guerra civil española, Caprani, Helene, Forlaget Columbus, 2026
    -“La guerra civil española”: https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=155
    -“La dictadura franquista”: https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=139
   -"La memoria histórica”:  https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=138
- ”Franco og Glemslens Pagt” - Podcast fra “Du lytter til Politiken” (24 min.)
https://politiken.dk/podcast/dulyttertilpolitiken/art6721799/Franco-og-Glemslens-pagt (dansk)
- “Spain clears Franco-era doctor in 'stolen babies' case” 10/08/2018October 8, 2018 (to videoudsendelser)
https://www.dw.com/en/spanish-court-clears-baby-stealing-doctor-of-charges/a-45793613


Skriftlige opgaver:
- Intercambio (Ny form) (Delprøve 1 + Delprøve 2)


Grammatiske fokuspunkter med udgangspunkt i  Minlæring:
- Futurum
- Repetition af verbale tider


Øvrigt materiale og hjælpemidler:
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.verbix.com/languages/spanish
https://www.minlaering.dk/
https://www.systime.dk/
https://www.unmesenmalaga.com/
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
El pacto de olvido- podcast con tareas 24-03-2026
Grammatikhæfte s.10-11 26-03-2026
Presentación - Entre cráneos y huesos 09-04-2026
Delprøve 1 16-04-2026
Delprøve 2 21-04-2026
Presentaciones en grupos - Los ninos robados 30-04-2026
Resten af DELPRØVE 2 fra den 21/4 30-04-2026
Omfang Estimeret: 45,00 moduler
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde